Regał DIY // DIY Bookcase

11.jpg

//polski

(read in english below)

Pokażę Wam dzisiaj mały kawałek mojego nowego salonu – naprawdę tylko jego małą część – bo przedstawiam Wam mój nowy mebel wraz z instrukcją ZRÓB-TO-SAM. Salon będzie zrobiony w moim stylu: także będzie tam trochę francuskiej Prowansji, shabby chick, tradycyjnego amerykańskiego stylu oraz klasycznej nowoczesności – jak to określa ta klasyfikacja dekoracji wnętrz. Nie jestem projektantem wnętrz ani też nie wykonuję mebli, chcę tylko aby mój dom wyglądał ślicznie i by moja rodzina była otoczona rzeczami, które moim zdaniem są piękne, dlatego proszę mnie nie osądzać :)

Mimo tego, że wprowadziliśmy się do naszego domu kilka lat temu, nie mieliśmy wtedy pieniędzy aby wykończyć każdy zakamarek naszego domu w tamtym czasie, dlatego jeśli chodzi o salon zdecydowaliśmy po prostu użyć mebli, które przewieźliśmy z poprzedniego domu i pomalować/otapetować go również tak samo. Pokój wyglądał ładnie, ale to nie był mój pomysł na ten pokój – nie pasował do reszty domu. Tak więc nareszcie w tym roku (dzięki podpalonej tapecie na tylnej ścianie kominka) mój mąż zaczął mówić coś o remoncie. Naciskał, abyśmy jak najszybciej ściągnęli podpaloną tapetę z tylnej ściany kominka, a ja sprytnie rozszerzyłam zakres jego prac o salon :) A ponieważ zawsze chciał mieć wiszący telewizor na ścianie w salonie, miałam argument w ręku. KOCHAM GO! On się ZGODZIŁ!

Zaczęliśmy make-over jakiś miesiąc temu, ale ponieważ nadal muszę uszyć i powiesić zasłony oraz dodać kilka dekoracji, które już mam w swojej głowie, nie mogę Wam jeszcze pokazać go w całej okazałości. Za to prezentuje Wam dzisiaj jeden z nowych mebli w tym pokoju - półkę na książki. Moją inspiracją było to zdjęcie zaczerpnięte z thistlewoodfarms , bloga prowadzonego przez bardzo utalentowaną KariAnne. Chciałam dodać białą i tradycyjną półkę na książki do naszego salonu, więc zaczęłam poszukiwania. No i cóż!!! 2000 pln za półkę na książki to moim zdaniem trochę za dużo. A ponieważ nie mam wszystkich pieniędzy tego świata, musiałam znaleźć alternatywne rozwiązanie: tanią półkę i sprawić by wyglądała jak droga (a co ważniejsze by wyglądała tak jak mi się marzy)

9.jpg

Cały mebel kosztował w sumie 170 pln :)

NO TAK!!! Na prawdę!!! Pokażę Wam jak! No najlepsza oszczędność jaką znam.

potrzebujesz:

 • 1 x IKEA BILLY półka na książki, biała = 150 pln (taka jak tutaj PL, UK, USA)

 • 2 x 2m dł 4cm szer, listwa wykończeniowa = 20 pln (taka jak tutaj PL)

 • 2 x 2m dł., 12cm listwa przypodłogowa = 0 pln, ponieważ użyłam listew, które nam zostały (taka jak tutaj PL)

 • biała farba = 0 pln, ponieważ użyłam resztek z garażu

 • klej montażowy (jak Express Fix PL600) lub klej do drewna lub (PL, USA)

 • biały akryl

jak to zrobić:

1. Złóż półkę na książki.

2.jpg

2. Dotnij odpowiednio listwę przypodłogową.

3.jpg

3. Przyklej listwę przypodłogową do dolnej i górnej cześć półki.

4.jpg
5.jpg

4. Pomaluj listwę dekoracyjną białą farbą.

6.jpg

5. Dotnij i przyklej listę dekoracyjną na przodzie półki.

7.jpg

6. Wykończ nie doskonałości i rogi białym akrylem.

8.jpg

7.  Ułóż półki na wymaganej wysokości  i wypełnij pozostałe dziury białym kitem (jeszcze tego nie zrobiłam, bo nie wiem czy na pewno półki pozostaną tam gdzie są teraz).

No i gotowe.

1.jpg

k@rolina

 

//english

11.jpg

I give you today a first view to my new living room – a really small pick – as I present my new piece of furniture together with the DIY tutorial. The living room is in my style: so you will see a little bit of French Provence, shabby chick, USA traditional and classic contemporary – according to this interior decor classification. But I am not an interior designer or furniture maker, I only want my house to look pretty and surround myself and my family with items I think are beautiful, so don’t judge me :)

Although we moved to the house few years back, we didn’t have enough money to make everything as we wanted that time, so when decorating living room we decided just to go with the furnitures we had in the previous house and paint/wallpaper the room in the same way too. And although room was looking nice it wasn’t my idea of this room – it didn’t match this house. So finally this year (thanks to my burned wallpaper at the back of fire place) my hubby started to talk about renovation. He urge me to take down the wallpaper from the back of fire place asap and I cleverly extended works from there to living room :) He always wanted to have a hanging TV on the wall, so I had an argument in my hand. I LOVE HIM! He AGREED!

We started make over about a month ago but because I still need to sew/hang curtains and add few decorations I have in my mind, I cannot show you the whole picture yet. So today I present you only one of new furnitures in this room – bookcase. I found my inspiration in this photo by thistlewoodfarms created by very talented KariAnne. I wanted to add white and traditional bookcase to our living room, so start my search for it. Well!! 2000 pln ($650) for bookcase is a little too much in my opinion. As I also don’t have whole money in the world,  I had to figure out alternative solution: get a cheap bookcase and make it look expensive (more importantly make it looks like you want it).

9.jpg

The whole project cost me 170pln/$58 :) Yes, really!!! I will show you how! This is one the the best savings I know.

you need:

 • 1 x IKEA BILLY bookcase, white = 150 pln (this one PL, UK, USA)

 • 2 x 2m long 4cm wide, decorating trim = 20 pln (something like this PL)

 • 2 x 2m long, 12cm high baseboards = 0 pln, as I have left overs (like this PL)

 • white paint = 0 pln, I used left overs from garage

 • multi-purpose glue (like Express Fix PL600) or wood glue (PL, USA)

 • white acryl (kit)

how to do it:

1. Assemble bookcase

2.jpg

2.  Cut to suit baseboard.

3.jpg

3. Attach baseboards with a glue to the top and bottom of the bookcase. I could not find crown molding in Poland so I have to go with what I have in hand = baseboard

4.jpg
5.jpg

4. Paint trim with white paint.

6.jpg

5. Cut to suit and glue decorating trim to the front.

7.jpg


6. Finish corners and other uneven areas with white acryl.

8.jpg

7. Place shelves where you want it and fill the remaining hole with white kit (I still didn’t do this part, as I am not sure if shelves will remain where they are now).

and there you have it :)

1.jpg

k@rolina