Projekt Elegance - Elegancka Obudowa Okapu

projekt-ELEGANCE-elegancka-obudowa-okapu.jpg

Kuchnie w stylu amerykańskim (czy jak kto woli, w stylu nowojorskim, a może nawet - klasycznym) często dekorowane są WIELKIMI i eleganckimi obudowami okapów. Wiecie o czym mówię? O obudowach wykonanych z niestandardowych elementów, przeważnie na zamówienie, i dopasowanych do całej zabudowy, a które najczęściej przyjmują formę DUŻYCH prostopadłościanów, wiszących nad kuchenką. Poniżej zobaczcie kilka przykładów upolowanych przeze mnie na targach WARSAW HOME 2018 oraz na Pinterest.


Często pytacie mnie czy wiem, gdzie można kupić takie obudowy okapów albo jak je samemu wykonać? Pytacie też: ile one mogą kosztować, czy i jaki okap wtedy w nich się montuje? Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź w poniższym poście i mam nadzieję, że otworzę Wam nieco oczy na możliwości, jakie są, aby takie cudo sobie sprawić.PROJEKT ELEGANCE

Na przykładzie zaprojektowanego przeze mnie okapu w projekcie ELEGANCE opowiem Wam teraz wszystko to, co wiem o takich obudowach. W projekcie kuchni ELEGANCE Inwestorka wymarzyła sobie właśnie taką obudowę do okapu. Wybierałyśmy między kilka różnymi formami, ale ostatecznie zdecydowała się na dużą, klasyczną i piękną w swojej prostocie, która mnie zachwyca za każdym razem, gdy wpadam na ‘budowę’.

_MG_7299.jpgGDZIE KUPIĆ ELEGANCKĄ OBUDOWĘ DO OKAPU

Nigdzie. Nie da się kupić takiego gotowego elementu. Niestety, są to obudowy robione na wymiar, indywidualnie pod każdy projekt. Owszem, istnieje coś takiego jak np. Okap AKPO WK-4 Rustica Nova 60, ale chyba nie o to Wam chodzi :) Możecie jeszcze czasem spróbować na pchlim targu albo OLX, bo zdarza się, że ktoś sprzedaje obudowę z historią, która, co prawda, wymaga małego liftingu, ale to już prawie gotowiec. Ja jednak zachęcam do ‘budowania’ okapów pod własny projekt. Proporcje takiej obudowy mają znaczenie i dlatego, jeśli nawet znajdziecie coś gotowego i będzie Wam się podobała forma, nie oznacza to, że będzie proporcjonalnie pasować do Waszej kuchni.


JAK WYKONAĆ TAKĄ OBUDOWĘ i z JAKIEGO MATERIAŁU

Macie do wyboru kilka opcji:
1. Zlecić wykonanie obudowy stolarzowi - najbardziej polecam tę wersję. Wtedy Wy wymyślacie, projektujecie, a resztą zajmuje się fachowiec. Stolarz wykona taką zabudowę z płyt mdf lub hdf, listw drewnianych i całość polakieruje. Materiał wtedy będzie identyczny jak fronty zabudowy. Jakość takiego materiału i wykończenia jest najlepsza i najodporniejsza. Bardzo łatwo się czyści i użytkuje. Jest też odporna na uderzenia.

_MG_7212.jpg
_MG_7213.jpg

2. Zlecić wykonanie obudowy wykonawcy: ze stelaża, z płyt kartonowo-gipsowych i listw sztukateryjnych. Zapytacie: naprawdę? A no, tak! Jeśli macie niewielki budżet, ale małe doświadczenie ze sklejką (czytaj poniżej), to szczerze polecam wybrać taki kształt obudowy, aby można ją było skonstruować z płyt gk i udekorować listwami sztukateryjnymi. Na przykład obudowa, którą widzicie poniżej jest ‘prosta jak drut’ i naprawdę nie potrzeba do tego zabudowy stolarskiej. Oczywiście trzeba wtedy zadbać o dobrą jakościowo farbę na okapie (najlepiej ceramiczną), aby łatwo się go czyściło. To może okazać się tańszym rozwiązaniem.

IMG_6412.jpeg


3. Wykonać samemu ze sklejki/płyty mdf i listw sztukateryjnych. Jeśli lubicie majsterkować, wypróbujcie swoich sił. Wystarczy projekt prostej obudowy, aby wszystko wyciąć w sklejce, złożyć, dołożyć listwy sztukateryjne, a potem pomalować ręcznie. Oczywiście jakość wykonania będzie inna niż ta od stolarza, ale jaka przy tym radość! Technologia wykonania podobna do tej, którą Wam pokazywałam przy obudowie kominka > link do posta.


JAKIE WYMIARY POWINNA MIEĆ OBUDOWA OKAPU

Tutaj właśnie wracam do proporcji. Obudowy okapów, choć dość duże, to wcale… nie muszą takie być. Rzeczywiście, stosuje się takie rozwiązanie głównie w dużych kuchniach, ale czy zwróciliście uwagę na ostatnie zdjęcie z inspiracji, które Wam zaserwowałam na początku posta? Tam mamy malutką kuchnię, a i tak ktoś pięknie wkomponował w nią tego typu okap. To samo widzicie na pierwszym zdjęciu, które zrobiłam, będąc na targach. Różnica jest taka, że pod nimi ktoś zastosował płytę o szerokości 60cm, a nie - jak w amerykańskich kuchenkach - szerszej niż 90cm.

Zasada wymiarowania obudowy okapu jest prosta. Tak jak standardowy, przyścienny okap, tak i obudowa powinna być szersza o min. 20cm od szerokości płyty grzewczej. 20cm to absolutne minimum - moim zdaniem. Oczywiście wszystko zależy od kształtu okapu. W projekcie ELEGANCE okap jest dużo szerszy, bo o 40cm od kuchenki, a do tego dochodzi jeszcze korona oraz półka dekoracyjna.

Jeśli chodzi o wysokość okapu, to powinien on być dopasowany do rodzaju płyty i wzrostu domowników. Pisałam o tym osobny post, ale wrzucam to jeszcze raz dla przypomnienia:

“Na jakiej wysokości zawiesić okap: jak widzicie poniżej, to zależy czy montujemy okap nad płytą gazową czy indukcyjną. Jednak pamiętajcie także o wzroście domowników. Nie byłoby przyjemnie uderzać czołem o okap przy gotowaniu. Dlatego powinien on wisieć wyżej niż najwyższa osoba wśród domowników, chyba, że jego głębokość wynosi ok. 400mm lub mamy do czynienia z okapem w zabudowie (który zazwyczaj jest właśnie takiej głębokości) - wtedy możemy pozwolić sobie obniżyć go nawet o 15cm.”

Screen+Shot+2018-08-21+at+08.09.09.png
_MG_7297.jpgMONTAŻ

Montaż obudowy na ścianie jest banalnie prosty, oprócz tego, że wymaga on posiadania pod ręką… czterech chłopów i jednej inwestorki do podtrzymywania obudowy :)

Mi jednak chodzi o banalnie prosty system mocowania do ściany. Przepraszam Was, ale nie mam zdjęcia, ponieważ akcja montażu była bardzo szybka :) Lecz spróbuję Wam to wytłumaczyć opisowo. Po obu stronach, wzdłuż pionowych boków obudowy (wzmocnionych) mocuje się do ściany krawędziaki (na mocne i długie śruby) w odległości idealnie równej szerokości wewnętrznej obudowy okapu. Obudowę się nasuwa na krawędziaki i od zewnątrz, przy ścianie - przykręca się obudowę na śruby. Śruby można zaszpachlować, albo, tak jak w naszym przypadku, zasłonić listewką.

 
 
ILE KOSZTUJE ELEGANCKA OBUDOWA OKAPU


Cena obudowy okapu oczywiście zależy od tego, z jakiego materiału jest wykonana, jakiej jest wielkości, jaką farbą zabezpieczona, no i - kto ją nam wykona (a może sami). Śmiem jednak poczynić pewne oszacowanie kosztów:
1. Opcja od stolarza (z normalnymi cenami) - ok. 2500-4000 pln;
2. Opcja z płyt gk - ok. 300-500 zł plus robocizna;
3. Opcja ze sklejki - ok. 500-900 zł i wykonanie we własnym zakresie.

JAKI OKAP ZAMONTOWAĆ W OBUDOWIE

Najczęściej zadawane pytanie, które dostaję w tym temacie, to: jaki rodzaj okapu zastosować. Czy są to specjalne okapy, czy można taki kupić z łatwością. Kochani! Naprawdę, nie doszukujmy się tutaj jakiś niestandardowych rozwiązań. Fakt jest taki, że okap zamontowany w takiej obudowie, to nic innego jak OKAP DO ZABUDOWY. Możecie więc zakupić dowolny okap do zabudowy bez teleskopu, bo jak sama jego nazwa wskazuje - jest do zabudowy, zarówno takiej szafkowej jak pokazywałam w projekcie BLUEWOOD (link do posta >), ale także w każdej innej.

_MG_7292.jpg
_MG_7293.jpg
_MG_7294.jpg
_MG_7303.jpg
_MG_7225.jpg

NASZ WYBÓR

Ponieważ okap GLOBALO (link do strony >>>) sprawdził się rewelacyjnie w projekcie BLUEWOOD (link do posta >>>), to tutaj wybrałam identyczny model okapu kuchennego GLOBALO LOTEO 80.3 WHITE(link >>>), tylko szerszy, bo 80cm. Wybór w GLOBALO jest całkiem spory w tej kategorii okapów, a ja bardzo sobie chwalę polską produkcję tego sprzętu. Już parę razy użyłam ich w swoich projektach i nie mam informacji, aby się źle sprawowały. Są przede wszystkim ciche, ale też dość wydajne. Podoba mi się pomysł na zakrycie filtra, choć nieco drażni mnie biała, zimna biel szkła, którą te okapy są wykończone. Jednak z doświadczenia wiem, że ich - po prostu - nie widać.

Jeśli nie znajdziecie niczego ciekawego w GLOBALO, polecam Wam zajrzeć na stronkę www.okapykuchenne.pl. Tam wybór jest jeszcze większy i, co ciekawe, są dostępni, chyba wszyscy producenci tego typu sprzętu: od Electroluxa, przez SMEGa, a nawet Bora. Mają tam zazwyczaj bardzo atrakcyjne ceny (konkurencyjne).

JAK OKAP WYGLĄDA OD ŚRODKA :)

Wiem, że Was to ciekawi, więc na koniec wrzucam fotkę, która pokazuje jak okap wygląda od środka. Zauważcie, że u nas okap nie ma wywiewu z podłączeniem do ciągu wentylacyjnego. Dlatego na boku obudowy został zamontowany wywietrznik, który wypuszcza przefiltrowane powietrze na zewnątrz.

_MG_7220.jpg
_MG_7214.jpgCiekawa jestem komu z Was podoba się, w ogóle, takie rozwiązanie? Ja, powiem szczerze - zawsze o tym marzyłam. Teraz, kiedy okap wisi u klientki, moje marzenie się spełniło, bo każda kuchnia, którą projektuję dla Was - jest, po prostu, moja :) Okap zachwyca mnie cały czas, niezmiennie. I cieszę się bardzo, że Inwestorkę również bardzo.

buźka :)