Drewniane Wieszaki Toaletowe - DIY

pod koniec lutego pokazywałam wam na blogu naszą biało-drewnianą  toaletę na parterze (>>> tutaj), która w większej mierze jest naszym projektem 'zrób to sam'. sami wykonaliśmy drewnianą ścianę toalety (>>> tutaj pokazywałam jak), sami złożyliśmy szafkę pod umywalkę  (>>> tutaj instrukcje), jak również sami złożyliśmy lustro (>>> DIY post tutaj). do tego projektu dołożyliśmy jeszcze drewniane wieszaki toaletowe i uchwyt na papier toaletowy, które również wykonaliśmy we własnym zakresie. dzisiaj chciałam wam pokazać z bliska jak one wyglądają i jak też możecie wykonać je sami.

 

WIESZAKI NA RĘCZNIKI

wieszaki na ręczniki wykonaliśmy z 7cm drewnianych listewek o przekroju 15mmx15mm. są przycięte na jednym końcu pod kątem 45 stopni. nic prostszego :) pomalowaliśmy je tym samym olejem, którym zabezpieczone są deski na ścianie w łazience. to olej naturalny firmy V33 w kolorze MERBAU.

aby przymocować wieszaki do ściany, nawierciliśmy po jednym otworze na przyciętym końcu listewki. zamocowaliśmy je do ściany na małe kołki rozporowe i wkręty.

 

UCHWYT NA PAPIER TOALETOWY

podobnie jak wieszaki, uchwyt jest wykonany z drewnianej listewki (zakupionej w budowlanej sieciówce). tym razem listewka ma 20mmx20mm i też została pomalowana olejem naturalnym V33 w kolorze MERBAU.

uchwyt wykonany jest z 4 elementów:

  1. listewka długości 15cm

  2. listewka długości 9cm

  3. listewka długości 15cm

  4. listewka długości 2cm

sposób, jak są ułożone w stosunku do siebie, widać na zdjęciu poniżej. są zwyczajnie sklejone klejem do drewna przy użyciu zacisków.

są mocowane do ściany za pomocą dwóch kołków rozporowych i wkrętów. zapomnieliśmy nawiercić otwory w drewnie, więc trochę listewka popękała, ale wam radzę, przed wkręcaniem śrubek - nawiercić otwory i nie będzie problemu.

 

CZY UCHWYT I WIESZAKI SĄ FUNKCJONALNE

zanim zrobiliśmy wieszaki, zastanawiałam się czy nie będą za delikatne. bałam się, że moja pięcioletnia córka pociągnie za wieszak za mocno przy wycieraniu rąk w ręcznik i z czasem go wyłamie. jednak, powiem szczerze, jestem zaskoczona ich mocowaniem. nie ruszają się, nie przekręcają i nie ma mowy o wyłamaniu. są naprawdę solidne.

podobnie jest z uchwytem na papier toaletowy. obawiałam się, że klej nie będzie trzymał, że łatwo będzie wyłamać uchwyt, bo działa przecież na wsporniku, a na dodatek - że papier będzie się źle odwijał na kwadratowym przekroju drążka. nic bardziej mylnego. potwierdzają to liczne pielgrzymki naszych gości do toalety oraz wiele dzieci odwiedzających moją córkę i niezwracających uwagi na te'delikatne' rzeczy. jak się okazało przez ostatnie miesiące - uchwyt wytrzymuje nawet gwałtowne pociągnięcia 2 i 5 latków :)

 

przyznaję, że to mała rzecz, ale tak bardzo cieszy, a w dodatku tak się wam spodobała, że niejednokrotnie prosiliście o tutorial. nie mam zdjęć z wykonywania tych rzeczy, ale są tak proste, że mam nadzieję, iż powyższy opis wystarczy... co też ciekawe, te drewniane elementy, to dość fajna oszczędność. bo wieszaki i uchwyty toaletowe są niejednokrotnie całkiem drogie. warto więc wyjść poza standardy i stworzyć coś zupełnie innego :) macie takie DIY u siebie? pochwalcie się?