dom HL - schody i hol | jak zamontować lamele ścienne?

współpraca komercyjna

Lamele ścienne, panele dekoracyjne, boazeria ścienna, boazeria angielska, drewniana okładzina ścienna - to coraz bardziej popularne okładziny ścienne. Jestem ogromnym zwolennikiem takich rozwiązań, ale tylko w formie i stylu, który naprawdę pasuje do danego wnętrza. Mam dość oglądania grubych laminowanych lameli, które stosują teraz wszyscy, mimo tego, że pasują one tylko do nowoczesnych wnętrz. Dlatego w naszym holu zastosowałam unikatowe, wąskie panele z Komplex Market, które mają piękny profil, a do tego są drewniane.

W tym poście chcę pokazać Wam:
- jakie są moje ulubione wzory paneli ściennych,
- gdzie kupić wąskie lamele drewniane w dobrej cenie,
- jak zamontować lamperię.


PRZED I PO

Zanim jednak przejdę do odpowiedzi na powyższe pytania,
zobaczcie efekt przed i po zamontowaniu wąskich lameli na ścianie.
Wzdłuż schodów i w holu na piętrze ściany w naszym domu były gołe.
Potrzebowały “doubierania”.
Zastosowałam więc lamperię,
czyli dekorację ścienną na około 1/3 wysokości ściany.


Z CZEGO JEST WYKONANA LAMPERIA?
CO TO SĄ THERMORY?

Lamperia jest wykonana z “Deski do wnętrz Thermo osika profil Kyte-S 15x60mm “ (link do sklepu gdzie je zamówiłam >>> Komplexmarket.pl) To boazeria z drewna Thermo, czyli drewna poddanego obróbce termicznej. Obróbka powoduje, że zawarte w drewnie cukry krystalizują się, a i wilgoć jest całkowicie usunięta. Przez to deska, po pierwsze jest odporna na zachlapania, wilgoć i duże temperatury, a po drugie bez cukrów pleśń i grzyby nie rozwijają się na nich w ogóle. Dlatego Thermory można zastosować w pomieszczeniach wilgotnych (w suchych i na zewnątrz także), takich jak kuchnia, łazienka czy sauna. Po trzecie, dzięki poddaniu drewna modyfikacji termicznej staje się ono znacznie bardziej stabilne wymiarowo, a więc deski są równiejsze, prostsze i mają mniejszą tendencję do wyginania. To niesamowicie ułatwia montaż. Zaraz zobaczycie to poniżej.

Drewno to mój ulubiony materiał we wnętrzu. Jednak surowa boazeria (podbitka) zastosowana na ścianie wymaga zamontowanego stelaża na wkręty;aby móc ją przykręcić/przybić i dodatkowo wyprostować. Z czasem i tak może pękać lub rozchodzić się, bo surowe drewno pracuje pod wpływem zmian temperatury i wilgoci w pomieszczeniu. Na dodatek, stelaż pogrubia ścianę, czyli zmniejsza pomieszczenie, a montaż jest trudniejszy (wręcz wymaga skorzystania z usług stolarza). Stosując deskę Thermory jako okładzinę ścienną, nie musimy stosować stelaża, bo deskę można kleić do ściany, a dzięki temu, że trzyma wymiar, nie musimy się martwić o krzywizny.

CZYM JEST POMALOWANY PANEL?

Jeśli przejrzycie sobie asortyment sklepu Komplexmarket.pl, to zauważycie, że dostępne są tam w większości “niekoloryzowane” deski thermowane różnych gatunków drewna: sosna, modrzew, osika czy nawet jesion. Jednak w KOMPLEX MARKET można również zamówić deski w systemie RelaxWood, tj. wybarwione wg wyboru klienta. Jeśli chcecie zamówić deski od razu zaolejowane - nie ma problemu. Jeśli chcecie je zabejcować: też to wykonają. I jak widzicie, mogą też je zalakierować w dowolnym kolorze. To daje możliwość zmiany kolorystycznej dostępnych surowych desek Thermo, w zależności od potrzeb. Wystarczy dopytać o taką możliwość, składając zamówienie.

Ja wybrałam lakierowanie kryjące (jak lakierowanie frontów kuchennych) w kolorze białym RAL 9010. Ma to jedną wadę: nie widać drewna. Jednak takiego efektu wizualnego potrzebowało moje wnętrze. Kolor też nie jest moim ulubionym, ponieważ RAL 9010 wpada lekko w żółty. Jednak nie miałam wyjścia i musiałam wybrać właśnie taki, ponieważ od 7 lat w tym odcieniu są pomalowane moje schody. Prawda jest taka, że gdybym robiła wnętrze od nowa, zastosowałabym RAL 9016. Jest ładniejszy, bardziej naturalny, ciepły i nie wpada w krem.


WNĘTRZE DOMU HL
SCHODY I HOL w stylu moden country

- pięknie, elegancko i domowo -


JAKIE SĄ MOJE ULUBIONE WZORY LAMELI ŚCIENNYCH

Boazerię ścienną można wykonać na różne sposoby, a w KOMPLEX MARKET jest dostępnych wiele różnych profili (https://www.komplexmarket.pl/). Wybór jest ogromny, więc ogranicza Was tylko wyobraźnia albo styl wnętrza. Ścianę można obłożyć typowymi deskami na wpust i pióro (shiplap), można zastosować rownież grube lamele (nie lubię), ale są dostępne też wąskie i szerokie profile prostokątne, trójkątne czy półokrągłe. Które Wam polecam?


PROFIL SRP

Moim totalnie ulubionym wzorem jest PROFIL SRP (wypukłe półwałki) (link >>>). Myślę, że skradnie też Wasze serca. Obłości to teraz hit wnętrzarski, a zastosowanie takiej boazerii będzie przepięknie wyglądało w stylu modern country, chic czy nawet boho. Myślę, że właśnie dlatego w KOMPLEX MARKET pokazane są w kilku wersjach wybarwień:
> surowa bielona >>> link
> thermo >>> link
> biała >>> link
> szara >>> link
> czarna >>> link


PROFIL KYTE, KYTE-S

Drugim wyborem są profile o nazwie KYTE i KYTE-S. Profil jest prostokątny, ale bardzo drobny. Właśnie na KYTE-S zdecydowałam się u siebie. Uważam, że proporcja szerokości elementów jest dobrana tutaj idealnie. Tworzy się bardzo ładny wzór na ścianie. Zupełnie inny niż typowe prostokątne lamele, dostępne teraz wszędzie. Do tego, nie tylko same lamele, ale także szczelina pomiędzy nimi jest w tym samym materiale (dla mnie to wizualna zaleta). A całość nie odstaje od ściany więcej niż 3-4 cm, jak powszechnie jest w laminowanych lamelach. To jest zupełnie inny design, który mnie przekonuje do tego, że taka boazeria będzie wyglądać przez długie lata elegancko i szlachetnie. Piękna forma.

Na zdjęciu, dla porównania, pokazałam 4 profile (po kolei od górnego, pierwszego z lewej):
> KYTE-S >>> link
> KYTE >>> link
> CAR3 >>> link
> C8D >>> link


PROFIL VIRE i WAVE

Na początku nie byłam przekonana do tego profilu, ale kiedy zobaczyłam zdjęcie z realizacji w katalogu KOMPLEX MARKET, zabrakło mi słów. Profile VIRE (>>>link) i WAVE (>>>link) są bardzo unikatowe. Nie wiem, czy widziałam takie wcześniej, ale nie mogę się już doczekać, kiedy je zastosujemy w kolejnym nowym projekcie.


PROFIL IGNITE

Kolejna ciekawa propozycja to profil IGNITE, czyli deska o efekcie opalonego drewna. To jest zupełnie unikatowa alternatywa. Najlepiej będzie pasować do wnętrz industrialnych, loftowych czy rustykalnych.


PROFIL STS4

Na koniec pokażę Wam klasyczne profile boazerii (shiplap). Pierwszy, o którym myślę, że jest najbardziej elegancki - to Deska do wnętrz Thermo osika STS4 15x120mm (link >>>). Dzięki zastosowaniu szczeliny między deskami, z zacięciem na 90 stopni, ma bardzo ciekawy i mało spotykany wygląd.


PROFIL STP

Natomiast Deska do wnętrz STP 15x90mm (link >>>) to doskonała klasyka, której nie należy ignorować. Sprawdzi się w wielu realizacjach.


JAK ZAMONTOWAĆ LAMELE ŚCIENNE ?
KROK PO KROKU

Na koniec przygotowałam dla Was tutorial, opisujący
jak zamontować panele na ścianie.
Jest to bardzo proste, więc myślę, że wiele osób skorzysta z poradnika.


KROK 1

Zdecyduj, gdzie i na jakiej wysokości chcesz zamontować lamele ścienne:
- lamperia: to montaż lameli nie na pełną wysokość ściany. Nie ma zasady, która mówi: JAKA wysokość lamperii jest DOBRA. Jest ona zależna od całkowitej wysokości ściany, wysokości drzwi wraz z ościeżnicą, oraz tego, jaki efekt stylistyczny chcemy uzyskać i jaką będzie stanowić proporcję na ścianie. Zasadą jest jedynie wyznaczenie górnego poziomu lamperii tak, by nie przecinała przeszkód: np. włączników światła. Warto też zwrócić uwagę, czy wysokość lamperii pasuje wizualnie do klamek, które są mniej więcej na 1,1m.
W naszym przypadku idealna okazała się wysokość: 105cm, którą dopasowaliśmy też do wysokości barierki schodowej.
- cała ściana: to montaż lameli na pełną wysokość ściany. Zanim zaczniesz montaż, należy zwrócić uwagę na długość lameli. Jeśli są krótsze niż wysokość ściany, gdzieś wystąpi łączenie elementów. Trzeba się zastanowić, jak bardzo będzie to widoczne i czy można je zasłonić (np. meblami).

Montaż lamperii wzdłuż schodów: to nieco trudniejsze zadanie, ponieważ linia lamperii musi podążać dokładnie za kątem nachylenia schodów. Aby go wyznaczyć, należy koniecznie wziąć pod uwagę wysokość barierki schodowej. Jeśli chcesz przenieść dokładnie ten wymiar, należy zawsze mierzyć w tym samym punkcie stopnicy (najlepiej na jej krawędzi), aby dobrze zmierzyć jej referencyjną wysokość.

Kiedy ustalisz wysokość lameli na ścianie, odrysuj ołówkiem linię odniesienia, do której będziesz docinać kolejne lamele. Będzie pomocna.


KROK 2

Zmierz: na jaką długość przyciąć lamelę w miejscu montażu. Odmierz wymiar i przytnij lamelę ukośnicą do drewna.

My wybraliśmy Deska do wnętrz Thermo osika Kyte-S 15x60mm (link >>>) z Komplex-Market.

Jeśli montujesz lamele wzdłuż schodów, skorzystaj z poziomicy, aby Twoja miara była na pewno pionowa.

Jeśli montujesz lamele na prostej ścianie, koryguj wysokość co kilka/kilkanaście lameli, aby górna linia nie straciła poziomu. Domy/mieszkania - wiadomo, że nie mają prostych ścian i prostych podłóg, dlatego kontrolne mierzenie jest ważne. Nie polecam mierzyć wysokości raz, przyciąć wszystkich desek na jedną długość i założyć, że to będzie dobra długość dla każdego miejsca montażu.


KROK 3

Przyklej lamele do ściany na klej montażowy. My użyliśmy kleju montażowego MS Shark firmy Wurth. Jest gęsty i bardzo mocny. Zanim zastygnie, daje możliwość korygowania ułożenia lameli na ścianie.

Nie nakładaj kleju grubo, aby nie wypływał spod lameli. Dociśnij lamele mocno do ściany. Przy klejeniu sprawdzaj PION montażu.


KROK 4

Górną krawędź lameli wykończ listwą kątową. My wybraliśmy listwę VA 28x28mm (link >>>).

Była o 4 mm za szeroka z jednej strony, dlatego musieliśmy ją przyciąć po długości. To, czy jest taka konieczność, zależy od wyboru profilu lameli. Nasze miały grubość 15mm, a listwa zakrywała profile do grubości 20mm.

Listwa jest konieczna, ale nie musi być zawsze taka jak ta, którą widzicie w naszej realizacji. W KOMPLEX-MARKET są dostępne różne rodzaje listew wykończeniowych:
- listwa wykończeniowa VA 28x28mm (link >>>) - nasz wybór
- listwa wykończeniowa SI 14x30 mm (link >>>)
- listwa wykończeniowa UK 12x42mm (link >>>)
- listwa wykończeniowa KA 8x34 mm (link >>>)


KROK 5

Jeśli wykonujecie białe lamele, to konieczne będzie jeszcze wykończenie szczelin akrylem. Szczelina jest z zasady ciemna (tworzy cień) i dlatego, kiedy jasne kolory się łączy, to szczeliny się uwidaczniają. Jeśli Wasza lamperia jest wykonana z profili w naturalnym wybarwieniu drewna albo ma kolor czarny, ten krok nie jest konieczny. Jednak przy białych elementach akrylowanie poprawia estetykę wykończenia lamperii.

Należy nałożyć cienko akryl w szczeliny i łączenia elementów. Nadmiar trzeba zetrzeć. Polecam nie robić tego palcem - jak zawodowy “fachowiec”. Bardzo pomocna jest do tego gumowa szpachelka do wygładzania silikonu, którą znajdziecie w każdej sieciówce budowlanej.


GOTOWE



To co? Kto się czuje zainspirowany? Który profil się Wam najbardziej podoba?