Jak Zamontować Listwy Ścienne, Czyli Sztukateria Znowu w Modzie - DIY -

montaz-list-sciennych-pusta-sciana.jpg

 

Dekory ścienne to codzienność w amerykańskich mieszkaniach i domach. Niezależnie od stylu wnętrza, amerykanie uwielbiają wykończać ściany ozdobnymi drewnianymi listwami. Zresztą, nie tylko ściany, ale także drzwi czy okna. U nich drewno i sklejka są tanie, a poza tym ich domy przeważnie budują stolarze, a nie murarze, więc dużo łatwiej zadbać o takie dodatki. U nas raczej podchodzi się do tego jak do zbędnego wydatku, który tylko podraża wnętrze. Ale czy na pewno listwy ścienne są takie kosztowne? Przecież jedno jest pewne: takie listwy dodają przytulności każdej ścianie i potem na niej nie musi zbyt wiele zawisnąć, aby nie wydawała się pusta.

 

Z CZEGO I ZA ILE WYKONAĆ LISTWY ŚCIENNE

 

Podstawowe pytanie o koszt takich ścian powinno się zacząć od tego, w jakim stylu i z czego chcemy wykonać dekor. Jeśli wybraliśmy prosty wzór z płaskich listewek, to warto sięgnąć po dwa materiały: sklejkę lub płytę surową mdf. Cena obu zależy od grubości płyty. Ale wystarczy nam nawet płyta o grubości 18mm, aby zrobić listewkę, którą na ścianie będzie wyraźnie widać. Taka sklejka  kosztuje ok. 70 pln/m2, a płyta mdf ok. 33 pln/m2. Jeśli wycinamy listwy  o szerokości 10cm, wtedy koszt listwy - to 7 pln/mb, a płyty mdf - 3,3 pln/mb. Oczywiście w tym przypadku kupujecie pełne płyty, z których dopiero trzeba wyciąć listwy, np. 10cm szerokości. Dochodzi więc do tego koszt cięcia (ok. 5pln/mb), który można wykonać w lokalnej stolarni lub samemu, jeśli posiadacie odpowiedni sprzęt. 

Można też kupić gotowe listwy drewniane. Wyszukać wtedy trzeba lokalny skład drzewa i podpytać: jakie mają dostępne listewki. Ja ostatnio szukałam takich o przekroju 2x5cm i dostałam je za 5pln/mb, ceny wahają się znacząco bo zależy czy listwy są heblowane i z jakiego drewna strugane. Listwy drewniane mogą jednak nie trzymać wymiaru, a także mogą być skrzywione po długości. Trzeba więc każdą osobno obejrzeć przy zakupie. 

Najprostszym rozwiązaniem jest kupić gotowe listwy ścienne polimerowe lub styropianowe. Te są idealnie proste i równe. Listwy polimerowe wyglądają jak styropianowe, ale są dużo trwalsze i twardsze. Ja przeważnie wybieram je przed listwami styropianowymi. Stosuję je zawsze, jeśli są narażone na ewentualne uderzenia (na ścianach). Jeśli prawdopodobieństwo ich wgniecenia jest żadne (jak listwy sufitowe), stosuję listwy styropianowe. Oba rodzaje są dostępne w przeróżnych kształtach i szerokościach. Oczywiście są listwy płaskie, ale są też bardziej dekoracyjne. Ceny wahają się od 8 do średnio 20 pln/mb (choć są i droższe) w zależności od szerokości i kształtu oraz producenta.

I dlatego, jeśli Wasz dekor ścienny (panele) można wykonać z płaskich przekrojów, dużo taniej będzie zrobić to z płyty mdf, sklejki lub drewna. Jeśli natomiast Wasz dekor jest bardziej ozdobny (jak w naszym wiatrołapie - zobacz zdjęcie poniżej) to do wyboru macie listwy polimerowe albo drewniane. Choć wybór kształtów tych drugich jest dużo mniejszy.

Jakich listw sztukateryjnych najczęściej używam ja? Jeśli wykonuję dekor ścienny z prostych listw wybieram sklejkę lub płytę mdf. Jeśli muszą być listwy zdobione, to mam 3 ulubione firmy, w których zawsze znajdę odpowiednie wzory: Nomastyl, Creativa i Orac. Ale firm jest więcej. Każda ma 'niby inne' wzory, jednak wiele jest bardzo podobnych. Często różnią się znacząco ceną, więc warto porównać. Czasami nawet w Leroy Merlin albo Castoramie znajdę standardowe i proste wzory listew styropianowych, które cenowo są bezkonkurencyjne i szczerze powiem że jako listwy sufitowe nadają się bardzo dobrze.

 


 

O czym ja w ogóle mówię?

O wykonaniu takich dekorów ściennych (paneli czy też jak ktoś woli lamperii),

jakie wykonaliśmy z Mr M w naszym wiatrołapie (link do posta DIY >>>) 

 

PENELE W WIATROŁAPIE

 

_MG_4589.png

 

... albo o dekorach na ścianie, które niedawno wykonaliśmy w naszym salonie.

 

LISTWY DEKORACYJNE W SALONIE

 

_MG_4244.jpg

 

... czy też o tej ścianie, która powstała w projekcie DUO w sypialni u moich klientów 

 

PANELE DEKORACYJNE

 

_MG_3688.jpg

 

BYŁA SOBIE PUSTA ŚCIANA

 

Po tym jak w moim salonie w końcu stanął kominek (link do posta DIY > jak zbudować obudowę kominka), przyszła pora na ostatnie kosmetyczne zmiany, abym mogła powiedzieć, że salon jest ukończony. Na tej pustej ścianie, którą widzicie poniżej, chciałam właśnie stworzyć prosty, ale elegancki dekor ścienny. Dlatego ucieszyłam się, kiedy okazało się, że z ostatnich robót zostało nam trochę sklejki.

_MG_3636.jpg

NOWY DEKOR ŚCIENNY

 

Wykonaliśmy prosty kształtem ale jak bardzo elegancki dekor na ścianie. Zobaczcie poniżej. Teraz nie mam już pustej ściany. Mimo białego koloru, ściana jest przytulniejsza i wypełniona tak, że nawet nie muszę na niej wieszać obrazów czy galerii, aby ją doubierać. Choć przydałby się jakiś piękny obraz stylu Modern.

_MG_4230.jpg
_MG_4239.jpg
_MG_4256.jpg
_MG_4249.jpg
_MG_4233.jpg

 

Poniżej mam dla was tutorial, który mam nadzieję pokaże wam jak prosto jest wykonać taką ścianę.  Chyba najtrudniejsze w tym wszystkim jest prawidłowe rozrysowanie listw, tak by spasowały się do geometrii danej ściany. Reszta to przycinanie, klejenie i malowanie. 

 

 

DIY

JAK WYKONAĆ ŚCIANĘ DEKORACYJNĄ ze SZTUKATERII

 

 

Abyście lepiej zrozumieli jak ścianę wykonać, mam dla Was tutorial ze zdjęciami.

Do wykonania ściany potrzebujesz:

  • projekt/szkic: jak dekor ma wyglądać na ścianie;

  • listwy, z których mają być wykonane kształty;

  • klej montażowy;

  • gwoździki montażowe;

  • szpachla do drewna, jeśli robisz to z drewna lub sklejki / akryl, jeśli robisz to z listw polimerowych;

  • farba do pomalowania.

 

| 1 |

Wyrysuj na ścianie linie, między którymi mają znajdować się listwy. Użyj do tego poziomicy, aby mieć pewność, że linie są pionowe i poziome.

dekor.jpg

| 2 |

Przygotuj sobie listwy w odpowiednich długościach, odmierzając wyrysowane na ścianie odległości.

| 3 |

Przymocuj listwy do ściany za pomocą kleju, a jeśli stosujesz listwy drewnopochodne (ze sklejki, mdf czy drewna), to także przybij je do ściany. My użyliśmy do tego pistoletu pneumatycznego.

_MG_4202.jpg
_MG_4204.jpg
_MG_4206.jpg

| 4 |

Przymocuj pozostałe listwy w taki sam sposób.

| 5 |

Zaszpachluj szpachlą do drewna wszystkie łączenia i miejsca, w których wbite są gwoździe.

_MG_4213.jpg

| 6 |

Zetrzyj papierem ściernym nadmiar szpachli, aby ją wygładzić.

| 7 |

Pomaluj ścianę w całości. Jeśli nie chcesz brudzić kuwety na farbę, polecam Ci wyłożyć ją folią plastikową i przytrzymać  spinaczami na kuwecie. Farbę wtedy wylewamy na folię, którą po malowaniu można wyrzucić, a kuwety nie trzeba myć.

Malowanie oczywiście wykonujemy wałkiem i, jak widać, jest to dziecinnie proste, bo nawet moja siedmiolatka dała radę.


GOTOWE !!!

PRZED

_MG_3630.jpg

PO

_MG_4224.jpg
 

Wykonanie tej ściany było proste i kosztowało nas ok. 170pln. Ściany nie zrobi się, nie ponosząc kosztów, ale sami przyznacie, że efekt końcowy jest ciekawy. Bardzo prosty zabieg wypełniania przestrzeni, dodaje nie tylko elegancji, ale i przytulności, a już na pewno wnętrze jest w pełni wykończone. To jest moja jedyna pusta ściana w salonie, a i tak na niej coś zrobiłam... teraz mogę uznać, ze salon jest naprawdę skończony... pora na sesję FULWYPAS :)

_MG_4237.jpg
_MG_4231.jpg
_MG_4240.jpg
_MG_4251.jpg
_MG_4254.jpg

 

I co Wy na to?

buźka