Jak Układać Starą Cegłę na Ścianie

jak-układac-stara-cegla-na-scianie.jpg

Cegła na ścianie! Lubicie? Chcielibyście mieć u siebie? Zastanawiacie się ile to kosztuje? Jak to się kładzie? Czy dacie radę zrobić to samemu? Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź w poniższym poście.

W projekcie salonu dla moich rodziców  (projekt BLUE WOOD) przewidziałam obudowanie kominka postarzaną jasną cegłą. Projekt nawiązuje do wiejskiego stylu, a w nim często pojawia się wybielona cegła. I choć lubię projekty wnętrz, w których jest zastosowana cegła, czy to biała, czy w naturalnym pomarańczowo-ceglanym kolorze, to ani w moim domu, ani u większości moich klientów do tej pory nie było okazji, aby ją zastosować. Projekt BLUE WOOD był więc dobrym powodem do tego, aby zgłębić temat naturalnie wyglądającej cegły. 

Na początku zastanawiałam się nad tym, aby kupić starą prawdziwą cegłę z odzysku i wybielić ją wapnem. Jednak ze względu na obecne zapotrzebowanie wielu osób na taki materiał z historią i duszą, muszę przyznać, że ceny są bardzo wysokie, jeśli w ogóle taka cegła jest gdzieś w sprzedaży i nadaje się do użycia w projektach wnętrz. 

Nie mieliśmy więc wyjścia, jak skupić się na poszukiwaniu nowej cegły, która byłaby tak wyprodukowana, że imitowałaby starą, oryginalną cegłę, niegdyś ręcznie produkowaną, naprawdę w bardzo fajny i estetyczny sposób. Nie chciałam sztucznego efektu i powtarzającego się wzoru. Wszelkiego rodzaju kasetony, udające cegłę - też nie wchodziły w grę. A na dodatek chciałam, aby to rozwiązanie nie było za drogie. I tak trafiłam na STARĄ CEGŁĘ z Elkamino Dom (link do ich strony www>>>).  

 


STARA CEGŁA

 

Znalazłam cementowe płytki z Elkamino Dom, które cudownie imitują starą, oryginalną XIX-wieczną cegłę. Zobaczcie poniżej: wydaje się, jakby każda płytka była inna kształtem i fakturą. To sprawia, że ułożone w całość wyglądają niezwykle oryginalnie. Dostępne są w standardowym cegiełkowym rozmiarze 6,5 x 27 cm, ale także, jako płytki narożne i połówki. Jeśli ułożycie naprzemiennie całe płytki  połówkowymi, osiągniecie efekt murowanej ściany. Do tego mamy płytki narożne, które ułatwiają montaż narożników i nie zdradzają, że ściana jest tylko obłożona płytkami o grubości 12-14mm. 

Elkamino Dom to polski producent i ma się czym pochwalić. Powiem Wam więcej, oglądałam próbki cegiełek od innych producentów, nawet tych skandynawskich czy niemieckich, i nie znalazłam płytki, w której tak by zadbano o zachowanie niepowtarzalności wzoru i wyglądającej tak realistycznie. 

_MG_5337.jpg
_MG_5340.jpg
_MG_5370.jpg
_MG_5388.jpg

 

KOLORY STAREJ CEGIEŁKI

 

Ceglane płytki STARA CEGŁA dostępne są w  14 kolorach ( z czego sama mam próbki 11 kolorów, które możecie zobaczyć poniżej). Ja jestem pod ogromnym wrażeniem dostępności tylu barw. Szczerze powiem, że to chyba największy wybór kolorystyczny, jaki widziałam. Zazwyczaj kończy się to na 6 barwach, w tym połowa z nich jest dla mnie zbyt czerwona. Tutaj kolor naturalnej cegły jest pozbawiony czerwoności i żółci. Jest w nim dużo brudnej pomarańczy i przygaszonych czerwieni. Bardzo mi się podobają te odcienie, ponieważ łatwo je zestawiać z modnymi teraz zgaszonymi kolorami dębu. Wiem, że jest  wielu miłośników cegiełki w naturalnym jej kolorze, więc zrobiłam dla Was poniżej zestawienia, abyście widzieli różnicę.

Ja jednak szukałam tym razem czegoś białego - SZOK :) i zanim zdecydowałam się na kupno, miałam dylemat czy wybrać białą cegłę, czy w kolorze ecru. W projekcie BLUE WOOD jest trochę białych i ciepłych elementów wnętrza, w tym ścian. Na początku więc chciałam wybrać białą cegłę, jednak kiedy zobaczyłam ciepły, niekremowy, ale mleczny odcień cegiełki w kolorze ecru, zakochałam się w niej. Jest idealna. Idealna biel byłaby za sztuczna, sterylna. Ja potrzebowałam ją złamać i przybrudzić.

1-kolory.jpg
2-kolory.jpg
3-kolory.jpg
4-kolory.jpg

[ 10 ] - Stara cegła grafitowa >>> link

[ 11 ] - Stara cegła szara >>> link

 

 

ZESTAWIENIA

Zwróćcie, proszę, uwagę, że cegły nie różnią się od siebie tylko kształtem i fakturą. W danym wybarwieniu (oprócz bieli i ecru) cegły mają też różną kolorystykę i przebarwienia. Natomiast ich odcienie nie gryzą się ze sobą, więc można mieszać różne wybarwienia razem, aby efekt naturalnej cegły był jeszcze bardziej podkreślony. Poniżej zestawiłam Wam kilka przykładów.


CENA

 

Najfajniejsza z tego wszystkiego jest jednak cena. Te kolory, które Wam pokazałam powyżej kosztują 79pln/m2. 

Jest jeszcze Stara Cegła czarna i dworska za 89pln/m2, oraz płytka Milanowska za 99 pln/m2.

Do tego osobno kupuje się płytki narożne - te kosztują 4,45 pln/szt.

Połówki cegieł mają cenę taką samą jak te normalnej wielkości.

 


DODATKOWE MATERIAŁY

 

Oczywiście, aby położyć płytkę na ścianie, oprócz płytki, są potrzebne jeszcze:

 1. Fuga - która też dostępna jest w kilku kolorach > link > 3,52 pln/kg. Zapytacie pewnie ile fugi trzeba kupić. Należy przyjąć, że potrzebujecie 2,5 kg fugi na 1 m2 ściany (jesli fuga układana jest na mokro) lub nawet do 4 kg fugi na 1 m2 (jeśli układana jest na sucho, jak u nas), zachowując 1cm fugę.

 2. Krzyżyki 1cm > link > Te można kupić bezpośrednio, zamawiając cegiełki na stronie Elkamino albo w lokalnej sieciówce budowlanej. Nie ma znaczenia. Polecam Wam stosować 1cm fugę, nie mniejszą i nie większą. To taka standardowa grubość.

 3. Klej montażowy > link > gorąco polecam Wam Mapei Keraflex Maxi S1. Zobaczycie poniżej w tutorialu, że ma świetną konsystencję. Mój kafelkarz rozpływał się nad jego właściwościami. Mówił, że płytki trzymają się i nie zjeżdżają z klejem ze ściany. Klej nie płynie, nie szybko też schnie, więc nie trzeba się bardzo spieszyć. No i jest elastyczny.


KOMINEK

 

Nie będę dłużej trzymać Was w niepewności, ale pewnie już zjechaliście w dół, aby zobaczyć co to ja tam wymyśliłam z tym kominkiem. A więc proszę, poniżej ukończony i gotowy do działania nowy kominek narożny z projektu BLUE WOOD, obudowany cegłą w kolorze ecru z fugą też w kolorze ecru. 

_MG_5713.jpg
_MG_5704.jpg

PRZED & PO

_MG_5709.jpg
_MG_5534.jpg
_MG_5541.jpg
_MG_5387.jpg

Chciałabym Wam teraz pokazać jak układać cegiełkę na ścianie. I choć tym razem nie mogę sama się podpisać pod wykonaniem tej ściany, to wiem, że jest to na tyle proste, iż udałoby mi się to zrobić samej. Jednak muszę oddać to, co się należy Panu Pawłowi, który w projekcie BLUE WOOD, nie tylko pięknie i szybko położył ceglane płytki, ale prawie sam wykonał większość prac wykończeniowych. Ułożenie tego kominka zajęło mu jeden dzień, a fugowanie - drugi. Tak że po 2 dniach nie było już poytrzeby zajmowania się tą instalacją.

 

DIY

JAK UKŁADAĆ CEGIEŁKĘ NA ŚCIANIE

 

 

Do wykonania potrzebujesz:

 • Starą Cegłę Elkamino > link;

 • narożniki Starej Cegły Elkamino > link;

 • fugę > link;

 • klej montażowy > link;

 • krzyżyki 1cm > link;

 • paca do kleju zębata;

 • 20centymetrowy kawałek węża ogrodowego;

 • miarka;

 • ołówek;

 • poziomica;

 • kątownik;

 • fleks do cięcia płytek.

_MG_5358.jpg

[ 1 ] - Gruntowanie

Zanim przystąpimy do przsyklejania płytek na ścianę, trzeba ją zagruntować, aby tę powierzchnię odpylić. My użyliśmy zwykłego wodnego gruntu do ścian i podłóg.

_MG_5171.jpg

[ 2] - Rozmierzenie poziome

Potem należy rozmierzyć płytki. Zaczynamy od narożników i układając, płytka jedna za drugą z 1cm fugą, sprawdzamy jak rozłożą się cegły po długości ściany. Jeśli wychodzi na końcu bardzo wąski pasek cegły, lepiej jest przesunąć wszystko prawie o połowę cegły. W naszym przypadku, ściana była tak zaprojektowana i zbudowana, by po szerokości płytki nie trzeba było przycinać.

_MG_5343.jpg
_MG_5345.jpg

[ 3 ] - Rozmierzenie pionowe

Następnie należy rozmierzyć płytki pionowo. Sprawdzić to, czy akurat stosując fugę 1cm grubości i zaczynając od pełnej cegiełki na dole, u góry też wyjdzie nam pełna cegła. Jeśli nie, należy przy ostatnich warstwach dodawać do każdej fugi po 1mm, aby płytka wyszła pełna.

_MG_5346.jpg

[ 4 ] - Poziom

Aby mieć pewność, że po jakimś czasie nie zeszliśmy z poziomu, warto wykonywać ścianę pasami. Odznaczyć sobie, np. 50-cio centymetrowe linie kontrolne na ścianie i układać cegiełki od dołu do góry, sprawdzając czy schodzą się z narysowaną poziomą linią.

_MG_5359.jpg
_MG_5383.jpg

[ 5 ] - Narożniki

Najpierw nakładamy pacą zębatą klej montażowy na narożniki ściany. Przyklejamy płytki narożne naprzemiennie bokami. Uwaga, płytki są bardzo nierówne i krzywe. To zamierzony efekt uzyskania naturalnie wyglądającej ściany. Płytki dlatego mogą też być położone płycej lub głębiej na kleju, jak kto ma ochotę.

_MG_5360.jpg
_MG_5388.jpg
_MG_5363.jpg
_MG_5364.jpg

[ 6 ] - Krzyżyki

Pomiędzy płytki wkładamy krzyżyki 1cm grubości. Trzymają one płytki, by nie zjeżdżały na siebie z góry do dołu. 

_MG_5365.jpg
_MG_5374.jpg

[ 7 ] - Środek

Kiedy narożnik/narożniki są gotowe, wypełniany środek. Znowu najpierw nakładamy klej pacą na ścianę i, dociskając do kleju płytki, układamy je we wzór. Uwaga, jeśli klej wypełnia w pełni miejsce pomiędzy płytkami, gdzie ma iść fuga, trzeba zetrzeć jego namiar; inaczej nie zmieści się fuga w szczelinę.

_MG_5377.jpg
_MG_5378.jpg
_MG_5379.jpg
_MG_5381.jpg
_MG_5382.jpg
_MG_5384.jpg

[ 8 ] - Bok

Następnie można przejść na kolejny bok ściany. Jeśli płytka wymaga docięcia do wymiaru, robimy to zwykłym fleksem. 

Kiedy skończymy robić jeden wyznaczony pas, kontynuujemy, powtarzając proces na kolejnym pasie, aż dojdziemy do końca.

_MG_5355.jpg
_MG_5385.jpg
_MG_5386.jpg
_MG_5394.jpg

[ 9 ] - Fugowanie

Po wyschnięciu kleju, najlepiej następnego dnia, można przystąpić do fugowania. Jak widzicie, konsystencja fugi jest raczej piaskowa. Należy ją, fuga po fudze, wciskać w szczelinę między płytkami. Pan Paweł sprzedał mi patent na wykorzystanie do tej czynności węża ogrodowego. Zobaczcie jak sprytnie nim można kłaść fugę, a przy tym pozostawia on półokrągłe zagłębienie. 

Podczas fugowania, cegiełki trzeba od razu oczyszczać z piaskowej fugi czystym pędzelkiem, ponieważ zaschnięta może pozostawić plamy na płytkach.

_MG_5391.jpg
_MG_5393.jpg
_MG_5395.jpg
_MG_5411.jpg
 

_MG_5714.jpg

Na koniec dodam, że mieliśmy duży dylemat czy wywietrzniki kominka kupić

białe, czy czarne, ale ostatecznie czarne wyglądają naprawdę lepiej.

Natomiast o wyborze samego kominka opowiem Wam jeszcze w osobnym poście.

 

buźka :)