Jak Dobrać Okap do Wielkości Kuchni i Wszystko Inne co Powinieneś Wiedzieć o Okapach

jak-dobrac-okap-i-wszystko-o-okapach.jpg

 

Okap - najprostszy sprzęt AGD, jaki mamy w kuchni, czyli siateczka, wentylator i obudowa. Naprawdę nie powinno być żadnego problemu z doborem okapu, a jednak... ciągle dostaję od Was zapytania: na jakiej wysokości montuje się okap, ile dB - to cichy okap, czy można nie stosować okapu w ogóle albo: jak dobrać okap do wielkości kuchni... no to cóż... aby zaspokoić Wasze oczekiwania, przedstawiam Wam poradnik o okapach. 

 


OKAP W PROJEKCIE "BLUE WOOD"

 

Zanim jednak przejdę do technicznych spraw, chciałam Wam pokazać okap, który wybrałam do projektu BLUE WOOD, czyli do kuchni moich rodziców. Jeszcze nie pokażę Wam całej przestrzeni, ale i tak bardzo dużo tutaj zdradzam:)

Zabudowa kuchenna w projekcie BLUE WOOD miała być klasyczna, elegancka, ale i przytulna; nieco angielska, nieco amerykańska i nieco wiejska (takie country living z nutą elegancji). Projekt zakładał też pozostawienie istniejącego rozkładu sprzętu AGD, a więc poszaleć za bardzo nie było można. Na dodatek mama chciała kuchnię taką samą jak moja, i z jak największą ilością szuflad :) No i  człowieku bądź tu kreatywny :) Ale jakoś udało mi się przekręcić nieco całość i: rzeczywiście nie ma porównania z poprzednią wersją tej kuchni, no i jest duża różnica między nią a moją kuchnią... O całym projekcie dokładnie opowiem Wam jeszcze w osobnym poście, a teraz chodzi o to, że okap tutaj, wg życzenia mamy - miał być w zabudowie. No i jest!

Do projektu wybrałam OKAP LOTEO 60.3 WHITE (link do okapu >>>), który jest biały (prawie śnieżnobiały) i posiada wykończenie ze szkła hartowanego. Ma piękny elegancki design i tym ujął mnie za serce - zobaczcie poniżej. Okap miał być niewidoczny, a jeszcze lepiej - niesłyszalny :) więc fakt, że jest bardzo cichy działał na korzyść tego modelu. GLOBALO, bo tak nazywa się producent (przy okazji wspomnę, że polski producent) ma w ofercie jeszcze silniejszy model (tak samo wyglądający), ale nie chciałam tutaj montować tego mocniejszego, ponieważ z wyliczeń wydajności wyszło mi, że słabszy (a przez to cichszy) wystarczy... a jak to wyliczyłam? doczytacie kilka akapitów niżej.

 

_MG_5681.jpg
_MG_5645.jpg
_MG_5669.jpg
_MG_5702.jpg
_MG_5651.jpg

KOD ZE ZNIŻKĄ

 

Kuchnia była zmontowana jakiś miesiąc temu i już wtedy pokazywałam na moim Instagramie (link do profilu) oraz na Instastory, jaki model okapu wybraliśmy i dlaczego, a po za tym jak działa i dość cicho chodzi. Nie wiedziałam, że tak wielu z Was jeszcze nie  zna GLOBALO. Ja bardzo często sugeruję klientom przejrzenie  asortymentu tego polskiego producenta, ponieważ ma on naprawdę wysokiej jakości okapy w dobrych cenach. Do tego ciche w porównaniu z konkurencją.

Wasz odzew, kochani, był dość duży i na tyle zauważalny, że GLOBALO zgłosiło się do mnie po tej rekomendacji, i chce, abym podzieliła się z Wami poniższym kodem zniżkowym. Piszę więc Wam o tym na wstępie, bo potem może to umknąć.

z KODEM: "house_loves"

macie -5% zniżki

w sklepie www.globalo.pl

do 31.08.2018

reklama-okap-globalo-znizka.jpg

GADŻETY

 

Kiedy wybieramy model okapu, zwracamy uwagę przede wszystkim na jego głośność i zużycie energii, jako że w nich najbardziej  przeszkadza nam hałas, no i okapy są jednym ze sprzętu AGD, który rzadko kiedy osiąga klasę energooszczędności A o wyższej niż A+ można zapomnieć. Jeśli jednak szukacie w okapie czegoś więcej, no to proszę. Chodzi mi o... PILOT. Kupując nasz sprzęt czekała nas taka właśnie niespodzianka :) Oczywiście, że mogłam doczytać do końca  na stronie jego opis, bo jest to tam napisane, ale tak jakoś się stało, że ta miła informacja mi umknęła. Jest więc pilot, i to bardzo malutki, zgrabniutki. Zapytacie może: do czego taki jest potrzebny? Przecież to nie telewizor. A no, powiem Wam, że to super sprawa. Siedzicie sobie gdzieś przy półwyspie czy innym stole w kuchni, czytacie gazetę, kiedy się obiad jeszcze gotuje, albo odrabiacie lekcje z dzieckiem, no i 'pyk' - nie wstając, możecie zmniejszyć lub zwiększyć wydajność okapu. Ale to jeszcze nic. Robicie drugie 'pyk' i macie włączone światełko, gdzieś tam, w oddali, przy okapie. Myślę, że wielu z Was używa światła w okapie, jako wieczornego stałego światła w kuchni, które daje dobry klimat. Ja przynajmniej tak robię... Bardzo to sprytny i wygodny dodatek... A światło w naszym okapie jest LEDowe, więc mama nie martwi się o rachunki. 

_MG_5672.jpg
_MG_5701.jpg

 

Inna sprawa, że ten model ma sensoryczne sterowanie, czyli na dotyk. Można więc go obsługiwać, dotykając podświetlonych przycisków. Dobry to design  i dobrze działa, choć mając mokry palec, należy dłużej przytrzymać, aby okap zareagował.

Są również takie okapy, które same się włączają, ponieważ mają sensor pary. Mam taki wentylator pod prysznicem z czujnikiem wilgoci i bardzo go sobie chwalę, ponieważ wyłącza się także, gdy wilgotność zmaleje. Jednak jeśli chodzi o okap,  nie korzystam z niego przy każdym gotowaniu; natomiast dla tych, którzy to robią -  może to być świetne rozwiązanie. Dlatego sprawdza się moja główna zasada: każdy jest inny, każdy ma inne potrzeby i przyzwyczajenia, dlatego też każde wnętrze musi być przystosowane indywidualnie pod daną osobę/rodzinę.

_MG_5654.jpg

 

Przejdźmy teraz to PORADNIKA

 


 

RODZAJE OKAPÓW

 

Na początek podstawy.

Mamy aż 6 podstawowych rodzajów okapów, a co za tym idzie - wiele kombinacji designu:

  1. Okap ścienny zwykły

  2. Okap ścienny skośny

  3. Okap wyspowy

  4. Okap sufitowy

  5. Okap do zabudowy

  6. Okap do zabudowy teleskopowy

Jest jeszcze okap zintegrowany z płytą grzewczą, ale to już rarytas czy też "kokos finansowy". 

Z powyższego widać, iż wybór sposobu czy umiejscowienia okapu w zabudowie kuchennej jest nieograniczony.

Pytanie tylko...

 


CZY OKAP JEST KONIECZNY

 

Wg wszelkich kodeksów czy norm, okap nie jest koniecznością w kuchni, tak jak np. prawidłowa wentylacja tego pomieszczenia. Jedno jest jednak pewne, że jeśli posiadamy płytę gazową, okap jest bardziej potrzebny niż  przy innych płytach grzewczych. Ale skoro nie jest wymagany, to czy warto go mieć? Myślę, że zdecydowanie tak! - pod warunkiem, że macie pewność, iż jest dobrze dobrany do wielkości pomieszczenia i nie ma do czynienia z opisanym poniżej wyjątkiem. 

 


DZIAŁANIE OKAPU

 

Okap przede wszystkim pochłania opary, które wytwarzają się podczas gotowania. Wiemy o tym wszyscy. Zawierają one tłustą parę, która  osadza się na meblach kuchennych. Niestety, wówczas musimy co jakiś czas je odświeżać i to stosując porządne środki czyszczące, ponieważ taki osad jest lepki i dobrze w sobie generuje kurz. Inną cechą pracy okapu jest ta, że pochłania on zapachy potraw. Być może, że tu jestem wyjątkiem, ale uwielbiam zapach obiadu w całym domu (mówię całkiem serio). Jednak to kwestia gustu (nosa) i większość osób woli neutralizować kuchenne 'aromaty'... Następną bardzo ważną funkcją okapu jest ta, że okap pochłania wilgoć, która nieodprowadzona może osadzać się na ścianach i meblach, a w źle wentylowanym pomieszczeniu grozi to grzybem. Jeśli więc mamy do czynienia z małą kuchnią, a dużo w niej gotujemy i do tego używamy płyty gazowej (ale nie tylko) okap sprawi, że pomieszczenie będzie  czystsze i zdrowsze, dlatego że tłusta para w wilgotnym środowisku to siedlisko pleśni i drobnoustrojów. 

Jednak muszę dodać tu swoje trzy grosze - wyjątek (nieodnoszący się do mieszkań w blokach). Dzisiaj większość nowoczesnych domów posiada świetnie działającą rekuperację, dodatkowo kuchnie projektowane są zazwyczaj w otwartej przestrzeni z jadalnią i salonem, a na domiar tego - większość osób korzysta z płyty indukcyjnej. Wtedy z usuwaniem wilgoci z pomieszczeń i tak radzi sobie rekuperacja. Zostają zapachy, które niektórym nie przeszkadzają, a więc chodzi tu głównie o kwestię tłustej pary. I teraz:  jeżeli, idąc za obecnymi trendami, posiadamy tylko dolną zabudowę kuchenną  w okolicach płyty grzewczej, to nie mamy frontów, na których ta tłusta para miałaby się osadzać... Owszem, będzie ona na blacie, samej płycie i ścianie (ale raczej przecież zabezpieczonej płytkami). Te części kuchni i tak sami przecieramy bardzo często. Dlatego, jeśli np. posiadamy płytę grzewczą na wyspie, to niekoniecznie będę się upierać, byśmy musieli mieć tam okap. Przemyślcie to.

 

JAK WYBRAĆ OKAP?

 

Zazwyczaj, kiedy pytam klientów o okap, słyszę o jego rodzaju: do zabudowy / ścienny, oraz o ich gustach: pochłaniacz industrialny albo elegancki...wtedy ja muszę doprecyzować kolor sprzętu i jego estetykę. Następnie klienci, w zależności od swoich upodobań co do funkcji danego sprzętu AGD i w zależności od swoich funduszy, sami wybierają preferowany model.
Wówczas podsyłają mi linki do wybranych modeli, a ja pytam czym kierowali się przy ich wyborze. W przeważającej większości odpowiedź brzmi, że głośnością. Wtedy znów pytam: a co z wydajnością???  

 

WYDAJNOŚĆ,

czyli jak dobrać okap do wielkości pomieszczenia

 

Dochodzimy do pozornej  niewiadomej - wydajności okapu, która wydaje mi się czasem nie tylko jakąś ukrytą, tajemną, ale i niepotrzebną wiedzą. Dlaczego? Ponieważ niewielu z nas przypatruje się temu parametrowi. Czy ktoś Was kiedyś spytał w sklepie, jaką kubaturę ma Wasza kuchnia? Czy przeliczył minimalną wydajność okapu dla Waszego pomieszczenia? Chyba jednak nie! A to pierwszy parametr, który skutecznie zacieśni nam wybór modelu wśród okapów i bardzo dobrze jest właśnie od tego zacząć.

Zasada jest prosta: prawidłowo dobrany okap powinien w ciągu godziny móc przefiltrować co najmniej sześciokrotnie całe powietrze w naszej kuchni. Jak sprawdzić ile mamy tego powierza? Liczymy kubaturę kuchni.

Jeśli kuchnia ma 10m2, a wysokości 2,5m, to jej kubatura wynosi 25m3 (10 x 2,5).

Skoro w ciągu godziny okap powinien 6 razy przefiltrować 25m3 powietrza, to znaczy, że jego min. WYDAJNOŚĆ (czyli ta na najniższych obrotach) powinna wynosić (6x25) 150 m3/h.

_____________________________________________

Zobaczcie to teraz na przykładzie okapu, który zastosowałam w projekcie BLUE WOOD, czyli u moich rodziców.

Ich kuchnia ma 14,5m2, a wysokość pomieszczenia (w najwyższym miejscu) to 2,56m. To oznacza, że kubatura tu wynosi 37 m3.

Okap więc powinien posiadać minimalną wydajność rzędu 6 x 37 = 222 m3/h, a maksymalną konieczną (12 krotność) 12 x 37 = 444 m3/h.

W projekcie użyłam okapu do zabudowy LOTEO 60.3 WHITE (link do okapu >>>), który ma min. wydajność 225 m3/h, a maksymalną - 525m3/h. Pracuje więc na granicy, jeśli chodzi o jego najniższe ustawienia, ale to wystarcza, zwłaszcza że część pomieszczenia jest obniżona i kilka m3 można by odjąć. 

____________________________________________

A jak dobrać okap przy otwartej przestrzeni? Na przykład: moja kuchnia jest otwarta na jadalnię i salon, które razem mają 91m2. Wysokość pomieszczenia to 2,85m. Mam więc 259m3 kubatury. Tę wartość teraz mnożymy razy 6, co daje 1556 m3. Czy istnieje w ogóle okap o takiej minimalnej wydajności? No, może jakiś przemysłowy? :)

Dlatego, jeśli mamy do czynienia z otwartą przestrzenią, należy myśleć racjonalnie i nie brać do wyliczeń całego pomieszczenia, a jedynie przestrzeń w promieniu 3-4m od okapu, czyli maksymalnie jakieś 22m2. Nie ma szans na to, aby okap działał jak dobry system rekuperacji i przefiltrował nam powietrze z całego pomieszczenia. On ma zasysać na bieżąco parę z garnków i przy okazji dość szybko, bo w ciągu godziny przefiltrować najbliższe swoje otoczenie, więc nie ma się co oszukiwać, że będzie inaczej. Dlatego nie należy szukać okapu o nierealnych parametrach.

 

GŁOŚNOŚĆ

 

Jeżeli już wiemy, jaką wydajność powinien mieć okap, możemy szukać wśród tych modeli - najcichszego. Zasada jest oczywista: im mniej dB, tym lepiej. Standardy mówią, że na średnich obrotach pochłaniacz nie powinien przekraczać 56 dB, by było komfortowo, ale na szczęście producenci prześcigają się w tej materii i mamy już dość dużą ilość modeli, które nie dochodzą tu nawet do 44dB. Musimy jednak wiedzieć, że głośność nie zależy tylko od samego wiatraczka czy tego, że jest zabudowany w szafce, ale także od tego czy fachowiec prawidłowo osadzi rurę łączącą okap z wyciągiem. Jeśli będzie nieszczelnie - będzie huczało. Trzeba przypilnować.

_MG_5658.jpg

 

JAKIE FILTRy I PO CO?

 

W okapach możemy mieć dwa rodzaje filtrów: aluminiowy i węglowy. Ten pierwszy jest w każdym modelu i to właśnie on wyłapuje cząsteczki tłuszczu. Całe szczęście, że filtr aluminiowy można wyciągnąć i myć w zmywarce. Natomiast filtr węglowy, kochani, jest potrzeby tylko wtedy, jeśli okap jest pochłaniaczem, czyli nie jest podłączony  do komina wentylacyjnego. Okap wychwytuje nieprzyjemne zapachy, dlatego sensowne jest dokupienie filtra węglowego i jego regularne wymienianie. Inaczej  nie pozbędziemy się zapachu gotowania.   

_MG_5661.jpg
_MG_5662.jpg

 

NA JAKIEJ WYSOKOŚCI MONTUJE SIĘ OKAP

 

Jak widzicie poniżej, to zależy czy montujemy okap nad płytą gazową czy indukcyjną. Jednak pamiętajcie także o wzroście domowników. Nie byłoby przyjemnie uderzać czołem o okap przy gotowaniu. Dlatego powinien on wisieć wyżej niż najwyższa osoba wśród domowników, chyba, że jego głębokość wynosi ok. 400mm lub mamy do czynienia z okapem w zabudowie (który zazwyczaj jest właśnie takiej głębokości) - wtedy możemy pozwolić sobie obniżyć go nawet o 15cm.


PŁYTA GAZOWA

Screen Shot 2018-08-21 at 08.09.09.png

PŁYTA INDUKCYJNA

Screen Shot 2018-08-21 at 08.11.02.png

W ŚRODKU

 

A jak wygląda szafka w środku, po otwarciu drzwiczek, przy montażu okapu do zabudowy?

Kiedy zabudowę zamówicie u stolarza, tak jak my w projekcie BLUE WOOD, to możecie się spodziewać, że fachowiec zabuduje (jak sama nazwa wskazuje) okap w szafce i po jej otwarciu zobaczycie płytę meblarską. Natomiast jeśli korzystacie z mebli gotowych (IKEA, BRW, Castorama itp. ) - szafki do zabudowy okapu to po prostu zwykłe szafki, w których wycina się otwór od spodu, by zamontować okap. Wówczas w środku, po otwarciu frontu widać jego 'bebechy'. Jeśli szafka jest mała, to już nic w niej i tak nie schowamy, a jeśli wysoka, to warto dorobić choć jedną półkę na składowanie mniej używanych rzeczy.

_MG_5703.jpg
_MG_5699.jpg

OSŁONIĘCIE OKAPU LISTWĄ

 

Na koniec jeszcze pokażę Wam jak z przodu osłoniliśmy u rodziców okap listwą dekoracyjną. Wiedząc, że mamy pilot do jego obsługi, i chcąc wykończyć szafki jednakowo od dołu, zdecydowaliśmy się zamontować listwę także pod okapem. Wszystko pięknie teraz wygląda i super działa.

_MG_5629.jpg

 

Mam nadzieję, że nieco rozjaśniło się Wam w kwestii okapów :)

Miłego urządzania.

 

buźka