W Polsce Się Nie Da? #16 Białe Drzwi Wewnętrzne (Znowu)

białe-drzwi-BIS.jpg

Pewnie wielu z Was kojarzy mojego posta o białych drzwiach wewnętrznych oraz ich dostępności lub jej braku  w Polsce (link do posta tutaj >>>). Jeśli nie, to pokrótce przypomnę, że kiedy szukałam odpowiednich drzwi wewnętrznych (białych) do naszego domu, natknęłam się na trudności ze znalezieniem ideału :) oczywiście wg mojej opinii. Nie znalazłam wśród polskich marek odpowiedniego modelu, który: posiadałby bardziej angielskie tłoczenia czy skandynawskie linie, był bezprzylgowy i do tego - w miarę w rozsądnej cenie. Skończyło się na tym, że swoje drzwi wewnętrzne musiałam sprowadzać z Danii (sama). Mam jednak dla Was dobrą wiadomość, bo od tamtego czasu nieco się zmieniło w tej kwestii . Oficjalny przedstawiciel Swedoora na Polskę (link >>>) od jakiegoś czasu wrócił do sprzedaży detalicznej drzwi, które upatrzyłam dla siebie, a co za tym idzie, istnieje możliwość kupienia ich bezpośrednio u źródła z dostawą prosto do domu. Miło :) szkoda tylko, że dla mnie jest już po fakcie :) Dzielę się jednak dzisiaj z Wami tą dobrą wiadomością i objaśniam co jest dostępne, za jaką cenę, co się zmieniło na lepsze i dlaczego tak bardzo uparłam się na tego Swedoora. 

 

Powstało więc pytanie:

Czy w Polsce da się kupić drzwi Swedoor? I to w rozsądnej cenie?

Odpowiedź: znowu można :)

 

 

 

MOJE DRZWI SWEDOOR

model COMPACT 03

(kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)

Posiadałam przez 4 lata (w poprzednim domu >>>) drzwi Swedoor Compact 03 (link do produktu >>>) i byłam z nich mega zadowolona. Nie tylko dlatego, że bardzo ładnie wyglądały (a jeszcze 6 lat temu nigdzie podobnych nie sprzedawano), ale także pięknie 'chodziły', świetnie się je utrzymywało w czystości (pisałam już o tym >>>), nie było widać na nich każdego dotknięcia dłonią, a co ciekawe - od montażu, przez 4 lata nic w nich nie trzeba było poprawiać; ani razu. Kiedy wybudowaliśmy nowy dom, nadal nie było większego wyboru drzwi w tym stylu na polskim rynku. Sprowadziłam więc drzwi z Danii (link do posta >>>) ... i od 16 miesięcy mieszkają z nami. Moja miłość do nich nie maleje. Coś w ich wyglądzie jest takiego idealnego, że mimo tego, że niby są oczywiste i proste, to jednak eleganckie, ponadczasowe i chyba dlatego ciągle mi się podobają. Nie dziwi mnie więc fakt, że w Polsce model COMPACT 03 jest najpopularniejszy ze wszystkich dostępnych u Swedoora. Również, kiedy projektuję kolejne mieszkania - chętnie wracam do tego klasyka, rekomendując go klientom. 

Moje drzwi mają dekoracyjną opaskę ościeżnicy, która nazywa się ALMUE i ma 90mm szerokości. Tak, że jeśli planujecie zamontować podobne u siebie, pamiętajcie, aby sprawdzić czy macie miejsce na zamontowanie tych opasek. 

 

 

 

MODELE DRZWI SWEDOOR

Chciałabym tutaj zwrócić Waszą uwagę na podstawowe modele białych drzwi, jakie oferuje firma Swedoor, bo wybór jest naprawdę duży. Z grubsza można by powiedzieć, że dzielą się one na 4 rodzaje ze względu na ich konstrukcję wewnętrzną:

1. 'Plaster pszczeli' - czyli drzwi z ramiakiem z MDF, z kartonowym wypełnieniem i powlekane malowaną płytą HDF. Te modele nazywają się EASY i STYLE. Są najtańsze, właśnie ze względu na wewnętrzną konstrukcję o najgorszej jakości, której bym unikała.

 
 

2. Ramowo-płycinowe - czyli drzwi z ramiakiem i z wypełnieniem z MDF, powlekane folią. Noszą nazwę PURITY i mają bardzo klasyczne i minimalistyczne wzory. Uważam jednak, że o wiele korzystniej byłoby wybrać modele opisane przeze mnie w punktach poniżej, ponieważ wtedy mamy w domu drzwi z o wiele wyższej półki za stosunkowo niedużą dopłatą.

 
 

3. Pełna płyta wiórowa - czyli drzwi z ramiakiem MDF, z wypełnieniem pełną płytą wiórową i obłożone płytami HDF, które nie są już oklejane, ale malowane, więc można śmiało powiedzieć, że to drzwi z półki premium. Taką konstrukcję mają drzwi COMPACT i STABLE. Sama wybrałam już dwa razy (do poprzedniego domu >>> i do obecnego >>>) właśnie model COMPACT 03 i z tego co wiem, jest on najpopularniejszy na polskim rynku. Wcale mnie to nie dziwi, ponieważ wizualnie pasuje do większości wnętrz, a mało kto produkuje podobne drzwi o tak wysokiej jakości. 

 
 

4. Drewniane - czyli drzwi z ramiakiem z sosny skandynawskiej (30-letnie leżakowanie), z wypełnieniem z MDF i obłożone płytami HDF, również malowanymi. Tą konstrukcję mają modele CRAFT i UNIQUE. To najwyższa jakość drzwi, które robione są z należytą starannością i dbałością o detale. Ich zdobienia są bardziej widoczne, dlatego choć są stylu skandynawskiego - wchodzą mocno w styl retro. Można śmiało powiedzieć, że to drzwi niejako od stolarza, ale wytwarzane systemowo. 

 
 

Oczywiście cena wzrasta wg kolejności podanych rodzajów konstrukcji.

Drzwi Podwójne - wiele z powyższych modeli jest dostępnych także w wersji drzwi podwójnych, niezwykle ciekawych i modnych w aranżacjach wnętrz angielskich i skandynawskich. 

Drzwi suwane - podobnie rzecz się ma przy drzwiach suwanych. Wszystkie dostępne modele skrzydeł można zamontować: albo jako drzwi przesuwne ukryte w ścianie, albo jako drzwi naścienne. 

 

 

 

POLSKI DYSTRYBUTOR

Cieszy mnie najbardziej to, że w Polsce takie drzwi można teraz kupić bez problemu. Przez ostatnie kilka lat niektórzy dystrybutorzy na własną rękę sprowadzali je do naszego kraju (dając zaporowe ceny), a jeszcze inne jednostki dokonywały próby ściągania samych skrzydeł i wykonywania ościeżnic we własnym zakresie (by było taniej). Te firmy nadal istnieją. Teraz jednak jest przedstawiciel, który postarał się, aby drzwi Swedoora były dostępne bez problemu w całej Polsce i to w ciągu 3-4 tygodniu od ich zamówienia. Co więcej, Swedoor Polska postarał się, aby podnieść jakość produktu i przystosować ją do naszego rynku:

- ościeżnice i opaski z mdf lakierowanego - Swedoor Polska sam fabrycznie produkuje na nasz rynek ościeżnice, dzięki temu zamienił szwecką klejonkę sosnową, na której często były widoczne sęki - na lakierowany mdf, podnosząc w ten sposób jakość produktu.

- tańsze ościeżnice - paradoksalnie, dzięki możliwości produkcji lepszych ościeżnic w Polsce, Swedoor zmniejszył cenę tychże, a co w tym jest jeszcze lepszego - szerokie ościeżnice nie są już łączone z kilku elementów (za co płaciło się dodatkowo), tylko są całością produkowaną na wymiar.

- fabryczne podcięcia skrzydeł przy podłodze czy otworowanie - W Polsce standardowe jest otworowanie czy podcinanie skrzydła drzwi łazienkowych w celu uzyskania wentylacji. Takiej opcji nie było w skrzydłach dostarczanych ze skandynawskich fabryk. Teraz Swedoor Polska oferuje fabryczne podcięcia oraz otworowanie, jeśli jest taka potrzeba. Oczywiście nie było wcześniej problemu, aby wykonać coś takiego bezpośrednio przy montażu drzwi, ale niosło to za sobą ryzyko ich uszkodzenia, a przede wszystkim - dodatkowych opłat. Osobiście, właśnie dlatego takiej opcji nie posiadam. Dziś pewnie byłoby inaczej, choć nieszczególnie się przy tym upieram.

 

 

ILE KOSZTUJĄ DRZWI SWEDOOR

 

Chyba to jest najważniejsze: czy cena drzwi Swedoor jest w związku z tym wszystkim  konkurencyjna? Po pierwsze więc, trzeba zdać sobie sprawę, że jest to produkt, mimo wszystko, skandynawski o bardzo wysokiej jakości i z nieco wyższej półki. Dlatego nigdy nie osiągnie on cen, jakie są proponowane przez typowych polskich producentów, a tym bardziej przez sieciówki budowlane. Ale przecież oni wszyscy nie posiadają takiego designu :) Tak jak pisałam w poprzednim poście, 6-7 lat temu za swoje drzwi Compact 03 zapłaciłam 1350zł brutto (8% VAT) z montażem. Kiedy chciałam je kupić dwa lata temu, usłyszałam cenę 2100 brutto (8% VAT) bez montażu. Sprowadziłam więc drzwi z Danii (wymagało to samodzielnego obmierzenia ich i skompletowania części; zajęło mi to kilka tygodni; wymagało wymiany dwóch par drzwi, które źle zapakowano, zaangażowania przyjaciółki w Danii i kilkunastu maili oraz telefonów do Bauhausu) za cenę 1534zł brutto bez montażu (który wyniósł mnie potem 100 albo 120 zł/drzwi - dokładnie nie pamiętam).

Gdybym dzisiaj chciała kupić drzwi u Swedoor Polska, otrzymałabym (za mój model Compact 03 - szer. 920mm otworu drzwiowego i 140mm grubości ściany) cenę z montażem 1700zł (w tym 8% VAT). Otrzymałabym również gwarancję w Polsce oraz dostawę do domu (gratis przy zamówieniu mojej wielkości). Wszystko dlatego, że, Swedoor ma PROMOCJĘ na ten model drzwi chyba od sierpnia do końca grudnia bieżącego roku, oraz z tego co słyszałam planuje ją również w jakimś okresie nowe roku. No i wiadomo, że kupiłabym na miejscu... dlaczego nie mogli tego ogarnąć wcześniej? :) ja się pytam?

 

POLSKIE MARKI

Nie jestem analitykiem rynku, tylko projektantem wnętrz - dlatego i owszem, staram się być na bieżąco z nowościami u moich ulubionych producentów przeróżnych produktów. Wiem, że polscy producenci drzwi również powoli  zaczęli wprowadzać i oferować modele o podobnej estetyce, widząc jaki jest popyt. Cieszy mnie to bardzo, jednak wiem też, że nadal mają pewne ograniczenia (jak drzwi bezprzylgowe czy nieidealnie dopracowany design). Czekam więc na więcej. Choć może to i lepiej, że zostawiają to co skandynawskie - Skandynawii, a to co polskie - Polsce. Ja Swedoora nie zamienię na żadnego innego (póki co).

 

buźka