W Polsce Się Nie Da? #5 - Zewnętrzne Klamki z Połyskiem

klamki-zewnętrzne-z-połyskiem.jpg

dzisiaj nie mam dla was odpowiedzi na pytanie tytułowe :( może wy mi pomożecie. ale zacznijmy od początku.

wymarzyłam sobie drzwi do nowego domu - wiadomo :) będą czarne, będą białe, będą z naświetlami bocznymi, będą z tłoczeniem standardowym z podziałem na panele. powiedzmy, że będą takie, jak na zdjęciach poniżej - choć to tylko inspiracje. nie znalazłam zdjęcia, które dokładnie oddaje piękno tych, które się dla mnie robią. ale macie wrażenie?

via PINTEREST 12 | 3

do tego mojego czarno-białego zestawu miały dołączyć srebrne dodatki, a dokładnie chromowane z połyskiem - jak na zdjęciu poniżej. nie mówię, że mają być dokładnie takie elementy jak na zdjęciu, po prostu chcę, aby na czarnych skrzydłach drzwiowych były srebrne/chromowe dodatki z połyskiem: czyli klamka, rozeta, judasz, może dolna listwa ochronna, może atrapa wrzutki na listy, może numer... najważniejsza oczywiście jest klamka i rozeta, bo bez tego drzwi przecież nie otworzę. 

zaczęłam więc poszukiwania i powstało pytanie:

czy w polsce da się kupić klamkę z połyskiem do drzwi zewnętrznych?

 
 

via PINTEREST

na wstępnie powiem, że wydaje mi się, że przeszukałam wszystkie możliwe miejsca dostępu klamek do drzwi zewnętrznych, ale w głębi serca mam nadzieję, że tak nie jest. dlatego piszę dzisiaj z pozycji niewyczerpanego tematu, bo mam nadzieję, że może wy znacie miejsca, których ja jeszcze nie odkryłam.

po pierwsze, jakie było moje wielkie zdziwienie, że wybór klamek zewnętrznych jest po prostu BARDZO ubogi. o tyle, o ile -  klamek do drzwi wewnętrznych jest całe mnóstwo (wszelkie kształty, kolory, wzory, tekstury, style i jeszcze co sobie dusza zapragnie), to do drzwi zewnętrznych, normalnie,  ze świecą szukać różnorodności. może klienci kupują głównie gotowe drzwi z klamkami, więc, nie mając wyboru - nie szukają alternatyw. może nikt się nie zastanawia nad tymi klamkami,  a ja, po prostu - wymyślam. może ludziom wystarcza, że są bezpieczne i idą dalej, przecież budując dom trzeba wybrać jeszcze tyle innych rzeczy. nie wiem. ale jest to dla mnie bardzo dziwne. totalna nisza. 

po drugie, krąg moich poszukiwań szybko się zawęził, ponieważ mój Mr M zażyczył sobie kupno klamki z wkładką dodatkowo wzmacnianą blachą i zabezpieczającą wkładkę bębenkową od strony zewnętrznej - czyli takie jak na tych zdjęciach poniżej. no i okazało się, że mam do wyboru niewiele. poniżej modele klamek łatwo dostępnych na polskim rynku, które znalazłam (na każdej klamce jest link do produktu i sklepu, jeśli ktoś jest zainteresowany).

po trzecie, okazało się, że żadna z tych klamek nie jest produkowana w połysku. do wyboru na polskim rynku mamy głownie poler (a to co innego niż połysk) lub metal szczotkowany. do tego są głównie takie kolory jak: srebrny, złoty, stary złoty i tytan. każda firma określa te kolory i tekstury inaczej, może być jeszcze chrom matowy, satynowy nikiel, inox czy brąz. tak czy siak - NIE MA POŁYSKU :( :( :( sprawdzałam to na żywo w salonach, uwierzcie. 

tak, wiem, te kolory czy tekstury są zaprojektowane w takich sposób, by klamka była łatwa w utrzymaniu, czyli po prostu, by nie było na niej widać palców. ale skoro są klienci na klamki w połysku w drzwiach wewnętrznych, to może ktoś by się zastanowił i zrezygnował z funkcjonalności na rzecz designu też w dziedzinie klamek zewnętrznych??? mmmhhh... przecież ludzie są różni. no i jak widać na zdjęciach, nawet ich ktoś użył u siebie w domu :D

no to cóż, zasięgnęłam wiedzy u mojego stolarza i zapytałam czy mogę kupić klamkę za granicą? o ile rozstaw osiowy otworów klamki do zamka będzie miał 72 mm lub 90 mm - to tak, mogę kupić klamkę za granicą. no więc nawet okazało się, że super. bo berlin blisko mam i może coś w niemczech bym kupiła... nie znalazłam tam jednak takich klamek.

ale? 

znalazłam coś w UK !!! JUPI!!! piękna klamka prosto z półki w ich odpowiedniku naszej castoramy, czyli B&Q.... radość moja trwała krótko... kuzynka, która uczestniczyła w poszukiwaniach tej klamki na wyspach, szybko rozwiała moje nadzieje, bo okazało się, że rozstaw się nie zgadza. nie da rady tego zrobić. zamek nie będzie pasował. łe...

via B&Q

no więc szukałam dalej. i ?  i ? trafiłam na klamki TUPAI (piękne). niestety portugalski producent ceni się trochę za wysoko (choć jakość tego produktu nie ma sobie równych), ale co gorsza, producent nie ma w ofercie klamki tarczowej z wkładką dodatkowo wzmacnianą blachą i zabezpieczającą wkładkę bębenkową od strony zewnętrznej. istnieje takie zabezpieczenie w ich gałko-klamkach, ale w modelach tarczowych nie ma :( no i wróciłam do punktu wyjścia.

via TUPAI

już się poddałam :( Mr M jednak nie... wynalazł w końcu ten model klamki w kolorze chrom z połyskiem od GERDY. cena jest bardzo przystępna. podobno nikt ich nie kupuje, bo ludzie boją się o ślady palców na klamce :) nie podoba mi się tak bardzo jak ta od TUPAI, ale chyba będę zmuszona ją kupić :) sama nie wiem. jak mi nie przypasuje, może ją w przyszłości wymienię? nie wiem.... mam dylemat.

via GERDA

co wy na to??? macie dla mnie jakieś dobre wiadomości?

pomocy :)