W Polsce Sie Nie Da? #1 - Okna

okna.jpg

// polski

(this post series is related to polish market: what is available and what not on polish market,

so i decided i will not translate it to english to avoid confusion.

but please see photos and ask questions if you have any)

 

 

W POLSCE SIĘ NIE DA?

zapraszam was na pierwszy post z serii: W POLSCE SIĘ NIE DA?

o czym będą traktowały? o wnętrzarskich dylematach, czyli o tym, co w polsce można dostać, kupić, zrobić, a co jest tylko naszym marzeniem ze zdjęcia z pinteresta.

dlaczego? ponieważ jestem teraz na etapie budowy nowego domu i w głowie mam całe mnóstwo pomysłów na to, co bym chciała osiągnąć w swoich nowych przestrzeniach. jednak zderzenie z polską rzeczywistością i realnością niektórych projektów jest albo dołujące, albo zadziwiające. dlatego postanowiłam podzielić się z wami swoimi rozkminami na ten temat. planuję wiele postów o różnych elementach budowlanych czy dekoracyjnych, cokolwiek wpadnie w tą kategorię, znajdzie się na tapecie HOUSE LOVES.

OKNA

zaczniemy od okien! może nie wszyscy wiedzą, ale jedną z dość wczesnych decyzji, jaką trzeba podjąć, budując dom - jest wybór rodzaju i wielkości okien, jakie chcemy mieć w domu. dlaczego tak wcześnie? ponieważ budowa fundamentów idzie dość szybko, a następnym etapem jest budowa ścian. na tym właśnie etapie, od początku, trzeba dać wytyczne gdzie i jakie okna będą montowane, ponieważ w ścianach trzeba zostawić otwory okienne i zamówić odpowiednią ilość bloczków. oczywiście można ułatwić sobie życie i zamontować okna jak było przewidziane w projekcie domu, no ale jak się jest mną, to wiadomo, że wszystko wtedy jest do zmiany.

w mojej przyszłej kuchni jest duże panoramiczne okno wys. 1400mm i szer. 3200mm. rozmarzyłam się, któregoś wieczora i wymyśliłam, że chciałabym mieć możliwość całkowitego otwarcia tego okna bez słupka na środku. w takim przypadku musiałabym zastosować okna wachlarzowe (jak na zdjęciu poniżej). idealnie by też było, aby te okna otwierały się na zewnątrz, by nie zachodziły na blat kuchenny - powstało więc pytanie:

czy w polsce da się zamówić panoramiczne okno wachlarzowe otwierane na zewnątrz? 

odpowiedź: NIE

zaprzeczając sobie, to powiem, że generalnie znajdzie się niejeden wykonawca, który takie okno nam zrobi, ALE:

 • nie osiągniemy niskiego współczynnika przenikalności cieplnej w tym oknie - jak w takim samym wykonanym standardowo. rama, jaka zostanie zastosowana jest specjalnie sprowadzana z zagranicy (hiszpani, angli), gdzie technologia wykonania ram posiada dużo wyższy współczynnik przenikalności cieplnej (UWAGA im mniejsza wartość współczynnika, tym okno lepsze/cieplejsze. współczynnik równy 0,6-0,7 to bardzo ciepłe okno (energooszczędne), współczynnik równy 1,0 to standardowe dobre okno, a współczynnik 1,5-2,0 to okna, które mogą być zimne. szkło nie przewodzi ciepła tak, jak robi to jego rama, dlatego można np. osiągnąć współczynnik równy aż 0,5 przy 3 szybach. ale technologia wykonania ramy okna oraz sposób jego zamykania zwiększa współczynnik dla całego okna i tak też jest w tym przypadku), zamiast współczynnika 0,66 otrzymamy 1,4, czyli z energooszczędnego okna mamy okno słabe.

 • nie będą one wygodne w użyciu, a ich zamykanie będzie konieczne z zewnątrz. będą po prostu bardzo ciężkie, ze względu na ciężar przeszklenia w oknie. w polsce stosuje się dwa albo trzy szkła w oknach, aby były one ciepłe zimą. jeśli chcemy marznąć możemy zamówić jedną witrynę :D

 • będą one miały słupek na środku. raczej nie da się tego uniknąć. po prostu rama okna szerokości 3,2m będzie się uginać pod ciężarem skrzydeł okiennych i, mimo zastosowania grubszej i wytrzymalszej ramy, nie będzie możliwa likwidacja słupa na środku okna.

 • szprosy w oknach zwiększają współczynnik przenikalności ciepła, czyli okno staje się jeszcze bardziej zimne.

 • będą bardzo drogie. wyceniono mi to okno na, bagatela, 8000zł. takie samo okno podzielone na 3 równe części i otwierane standardowo (czyli rozwierno-uchylne) to kwota 2500 zł. a takie samo okno całkowicie zamknięte (bez możliwości otwierania) to 1700 zł. różnica jest ogromna, a do tego mielibyśmy gorsze okno.

dlaczego na zdjęciu z pinteresta dało się zrobić takie okno? 

 • bo okno jest raczej jedno szybowe, czyli lekkie, przez co można je łatwo zamykać i nie trzeba słupka w środku,

 • bo okno jest bardzo zimne, ale to nie ma znaczenia, bo zapewne ten dom jest w jakiejś hiszpani czy californii,

 • bo okno jest drewniane i raczej niezbyt szczelne.

zaczęłam więc zmieniać koncepcję...i nasuneło się kolejne pytanie:

czy w polsce da się zamówić okno standardowo otwierane, z dużą ilością szprosów i otwieraniem na zewnątrz?

(jak ze zdjęcia poniżej)

odpowiedź: NIE

znowu sobie zaprzeczając, to powiem, że może znajdzie się wykonawca, który takie okno nam zrobi, ALE:

 • taka ilość szprosów spowoduję bardzo znaczący wzrost współczynnika ciepła i znowu mamy zimne okno,

 • taka ilość szprosów podroży okno o ok. 1200-1500 zł w porównaniu z takim samym oknem bez szprosów,

 • nie uzyskamy szprosów jak na zdjęciu (czyli każde okienko osobno). będzie można zrobić szprosy wewnętrzne między przeszkleniami, a wtedy to okno nie będzie już wyglądać tak atrakcyjnie,

 • na pewno będziemy mieli jakąś ramę okienną. to okno ze zdjęcia nawet nie ma ramy okna, albo ja go nie widzę... nie wiem jak ono jest zrobione, ale takiego rozwiązania w polsce nie da się zrobić na pewno,

 • nie znajdziemy wykonawcy (no ja nie znalazłam), który wykona okno otwierane na zewnątrz. nie stosuje się tej technologii w polsce. choć ja takie okna miałam w UK i podobno są popularne w części skandynawii. to technologia wykonania takich ram jest zupełnie inna niż tych stosowanych polsce (z wieloma komorami i super uszczelkami) i nie można ich u nas zastosować - są po prostu zimne, słabe i się nie nadają na nasze warunki atmosferyczne. osobiście uważam, że tutaj jest duża nisza na naszym polskim rynku. gdyby polscy producenci zaczęli takie okna produkować w standardzie, to jestem przekonana, że pół polski by takie wolało - kto by nie chciał otwierać okien bez konieczności ściągania kwiatków z parapetu? jeśli się ktoś zastanawia, jak myć takie okna, to odpowiadam, że posiadają one taki specjalny system przesuwny, który umożliwia obracanie skrzydła okna o 180 stopni i mycie okien, nie jest problemem - nawet na piętrze.

 

dlaczego  na zdjęciu z pinteresta dało się zrobić takie okno?

 • bo okno jest raczej jedno szybowe, przez co inaczej montuje się szprosy,

 • bo okno jest bardzo zimne, ale to nie ma znaczenia, bo zapewne ten dom jest w gdzieś hiszpani czy californii,

 • bo okno jest drewniane i raczej niezbyt szczelne, w dodatku jakieś magiczne, bo nie ma ramy :)

na koniec jeszcze inne piękne okno (amerykańskie / angielskie) - otwierane do góry. nie mam odpowiedzi, czy się takie da zrobić w polsce, ale nawet nie pytam producentów, bo już po prostu nie mam sił :(

czy ktoś z was wie, czy w polsce można kupić okna otwierane do góry bez uszczerbku na ich jakości?UWAGA BŁĄD  // ERROR

jeśli używasz przeglądarki internet explorer - możesz nie widzieć systemu komentowania poniżej. pracuję nad naprawą tego błędu na moim blogu, ale w między czasie jeśli chcesz skomentować użyj po prostu innej przeglądarki: chrome, firefox lub safari.

//

if you are using internet explorer you may not be able to see commenting system below. i am working on fixing that error on my blog but in the meantime please use alternative browser: chrome, firefox or safari.