W Polsce Się Nie Da? #8 Czarna Armatura

czarna-armatura.jpg

wybór armatury do łazienek jest ogromny. jeśli nie ma się sprecyzowanych wymagań, można dostać oczopląsu. ja oczywiście nie byłabym sobą, gdybym nie powymyślała troszeczkę, również w tym temacie. 

poszukiwałam CZARNEJ armatury, a konkretnie kranu jednootworowego do umywalki oraz zestawu prysznicowego natynkowego - oba elementy potrzebne mi były do łazienki Gabi (projekt tutaj). 

*post niesponsorowany

powstało, więc pytanie:

czy w polsce da się kupić czarną armaturę?

odpowiedź:

tak !

 

zacznijmy od kwestii użytkowania czarnej armatury - od razu przyznam, że oczywiście mam pewne obawy, czy na czarnej armaturze nie będzie widać bardziej zacieków i mydła niż na chromie. pewnie będzie. ale zauważyłam też pozytywną stronę medalu - czarna armatura kilka lat temu (przeważnie kuchenne krany), a ta, którą obecnie producenci nam oferują - posiada inne wykończenie: jest bardziej gładka, czasami nawet niejako polakierowana, czasami w połysku, jest też często wykonana z materiałów Special-Super-Clean-Never-Scrach ;) (czyli trudno brudzących i niemożliwych do zarysowania)... no,no,no - brzmi to nie źle, ale ja tam w bajki nie wierzę... w końcu, nigdy nie miałam możliwości przetestowania takiej armatury - więc tym bardziej się długo nad tym zastanawiałam.

raz widziałam czarny kran w salonie łazienek (zdjęcia poniżej), zamontowany w używanej łazience dla klientów. powiem szczerze, że zdziwiłam się, że jest taka czysta ( a na pewno nie wyglądała na taką, którą ktoś przed chwilą przetarł. było na niej widać delikatne krople wody i mydła - zresztą są zdjęcia tej baterii poniżej). 

ale jednak zaryzykuję - może za kilka miesięcy napiszę wam o tym, jak bardzo żałuję tej decyzji, ale klamka zapadła. dodam jeszcze (choć głupio się przyznać), że jestem maniakalnym - wycieraczem armatury: prawie zawsze, gdy używam kran,  to "po" muszę go przetrzeć do sucha szmatką, papierem toaletowym czy ręcznikiem. przynajmniej raz dziennie przecieram armaturę (przy okazji) także po córce i Mr M - dlatego wydaje mi się, że ta czerń mimo wszystko nie będzie u mnie problemem. Dlatego nie będę też mogła zdać wam rzetelnej relacji, jak to jest w normalnych warunkach - u mnie są te nienormalne :)

druga kwestia to dostępność... no cóż, jeśli pójdziecie do castoramy czy leroy merlin, to raczej są małe szanse na czarną armaturę łazienkową (mają tylko pojedyncze modele kuchenne). jeśli pójdziecie do renomowanego salonu łazienkowego, to zapewniam, że będą na was krzywo patrzeć. ja byłam w kilku (może sześciu) i nigdzie nie znalazłam wyrozumiałości, dla mojego pomysłu na designerską armaturę... :) ale to nic. nawet w takich miejscach nie spodziewajcie się, że będziecie mogli obejrzeć czarną armaturę na wystawie (chyba, że to jakiś top designerski salon w poznaniu albo warszawie - ja jestem ze szczecina i u nas raczej wszyscy są racjonalni). możecie się za to spodziewać wertowania  stert katalogów różnych firm w poszukiwaniu czarnej armatury. w moim przypadku okazywało się zazwyczaj, że wszyscy odnajdywali armaturę firmy Tres - Study Colors, a potem jeszcze po jednym modelu z innej firmy... i w ten sposób w każdym z salonów znalazłam co innego.

a co z wyborem designu?  jest niestety tak, że czarna armatura istnieje, ale w pojedynczych seriach. więksi, znani producenci posiadają po prostu po jednej (może dwie) serie baterii dostępnych w tym kolorze. dodatkowo, większość z nich kojarzy ten kolor z nowoczesną formą baterii, więc jeśli szukacie klasyki, możecie się naszukać. dlatego wybór  form / designu jest słaby i niejako idzie w jednym kierunku, ale trzeba szukać...

 

MOJE POSZUKIWANIA

ku mojemu zdziwieniu każdy salon od razu znajdował dla mnie serię armatury firmy Tres - Study Colors. chyba jest najłatwiej dostępna.

1 | bateria umywalka, jednouchwytowa, dźwignia z aeratorem, nablatowa (1165 zł)

2 | zestaw natryskowy z baterią podtynkową (3674 zł)

3 | bateria natryskowa; słuchawka antical. - satin (970zł)

4 | bateria umywalka, jednouchwytowa, dźwignia z aeratorem, podtynkowa (1140 zł)

problem w tym, że to nie jest do końca styl, jakiego szukam do łazienki Gabi. chciałam coś bardziej industialnego, loftowego, nawet vintage... poza tym cena,  mimo wszystko, wysoka... na dodatek zestaw prysznicowy w ogóle mi nie odpowiada, zwłaszcza z tym satynowym wężem.

 

znaleziono dla mnie jeszcze inny zestaw - GROHE ONDUS. choć piękny, to do łazienki Gabi, po prostu, nie pasuje, a kwestii ceny nawet nie poruszam, bo chyba się domyślacie... wyżyny luksusu...

do domu wróciłam więc z listą kilku pojedynczych modeli, które i tak nie do końca mi się podobały... nawet miałam odpuścić i już szukać czegoś w chromie. ale internet przyszedł mi z pomocą :) jak zawsze :) choć nie było łatwo z prysznicem.

 

BATERIE UMYWALKOWE

oto zestaw kilku baterii umywalkowych, które wynalazłam w sieci i salonach łazienkowych:

 

ruber black | omnires darling | tres study colors | tres study colors podtynkowa | noken urban | grohe veris velvet black | ruber retro | tres slim-exclusive | sonic black | nobili new road | kludi zenta

 

BATERIE PRYSZNICOWE

niestety, okazało się, że problem tkwi nie tyle w czarnych bateriach umywalkowych, co zestawach prysznicowych. takich niestety jak na lekarstwo. łatwiej znaleźć sam mieszalnik niż cały zestaw. jeszcze trudniej znaleźć całkowicie czarną deszczownicę, a o słuchawce, to już nie wspomnę. ale to nic, zobaczcie kilka modeli, które znalazłam i można by było niektóre ze sobą połączyć, by stworzyć zestaw.

tres study colors | hansgrohe air dostępn w czerni | zestaw prysznicowy | kludi zenta podtynkowa | zestaw sanlingo | kludi zenta natryskowa | nobili new road | tres cuadro exclusive

 

osobiście nie kupiłabym "zestawu prysznicowego no name" - bardzo plastikowy; zestaw salingo czy tres cuadro exclusive odpada, bo nie jest cały czarny i jest kanciasty. mieszalnik kludi zenta podtynkowy nawet fajny, ale osobno trzeba kupić czarną deszczownicę, a tę znalazłam tylko w hansgrohe (UWAGA - cena podana jest promocyjna,  w salonie dawali mi 2600pln i to bez drążka ściennego). zestaw tres study colors jest chyba najlepszy - ale cena wysoka.

 

 

MÓJ WYBÓR

nie wybrałam żadnego z powyższych modeli, bo całkiem przypadkiem znalazłam na allegro takie cuda :)

BATERIA NATRYSKOWA RETRO RUBER BLACK CZARNA (1399zł)

 

zastanawiałam się nad jakością tych produktów, ale ponieważ zamawiając przez internet zawsze można oddać w ciągu 14 dni, postanowiłam kupić oba i sprawdzić je na żywo, bo z opisów zapowiadały się super.

kran? rewelacja. w cenie zestawu jest cały komplet: kran, wężyki, zatyczka i inne uszczelki. jakość wykonania bardzo wysoka. pięknie chodzi (lepiej niż niejeden kran, który oglądałam w salonach łazienkowych). jestem bardzo zadowolona.

a zestaw prysznicowy? cały zestaw, bez wyjątku, zrobiony z odlewu mosiężnego, posiada głowice ceramiczne, a kurki pięknie chodzą. całość jest bardzo dobrej jakości wykonania. jestem w szoku. słuchawkę ma trochę małą, ale wydaje mi się, że przy dużym ciśnieniu nie będzie to stanowiło problemu. zobaczymy. ja już nie zmienię zdania. będzie ta (a tak prezentuje się u mnie na IG)

 
 

 

ktoś z was posiada już czarną armaturę?

a kto się przymierza do kupna?

 

* post niesponsorowany