W Polsce Się Nie Da? #13 Lodówka & Zamrażarka

lodówka-zamrażarka-razem-czy-osobno.jpg

 

Odkryłam niedawno nowość firmy Amica (link>>>) i chciałabym się z Wami dzisiaj tym podzielić. Sama, co prawda, już z tego nie skorzystam (a wielka szkoda), ale uważam, że to bardzo ciekawe i warte uwagi rozwiązanie, którego mocno mi brakowało przy projektowaniu kuchennej zabudowy. Dlatego zapraszam Was na kolejny post z serii: "W Polsce się nie da?' (link do pozostałych artykułów z tej serii >>>).

 

Odpowiadając na tytułowe pytanie tego posta, możnaby jednym zdaniem powiedzieć, że oczywiście w Polsce da się kupić lodówkę i zamrażarkę - tak razem, jak i osobno - i to w dodatku od dawien dawna :)  ALE, jak się pewnie domyślacie, nie chodzi mi o samą możliwość kupa tego sprzętu, a o to:

 

Czy w Polsce da się kupić lodówkę i zamrażarkę w parze, a w dodatku wyglądającą stylowo?

odpowiedź: JUŻ TAK

 

 

 

ZAMRAŻARKA TAKA JAK LODÓWKA

 

Projektując swoją kuchnię (link>>>) jakiś czas temu, stanęłam przed dylematem kupna odpowiedniej lodówki i zamrażarki dla naszej rodziny. Oprócz dużej lodówki chciałam też posiadać naprawdę dużą zamrażarkę, w której jak co roku mogłabym mrozić spore ilości sezonowych owoców i warzyw. Zapas mrożonych truskawek, jagód, marchewki z własnego warzywnika czy ziół z zielnika - to u nas podstawa (ważniejsza niż przetwory).  Nie uśmiechało mi się jednak kupno dodatkowej zamrażarki, którą trzeba chować gdzieś po kątach spiżarni czy pomieszczenia gospodarczego - bo wygląda szpitalnie i jakoś tak magazynowo. Wolałam mieć wszystko pod ręką w zabudowie kuchennej.

Na początku postawiłam na AGD do zabudowy. Chciałam, aby pięknie wyglądające fronty szafek zakryły wnętrze dużej lodówki i dużej zamrażarki. Wysokie fronty na ok. 1,8m wyglądałyby bardzo elegancko: tak jeden obok drugiego - niejako jak szafa w kuchni. Szybko się jednak okazało, że na polskim rynku nie ma wielu (w tamtym czasie 'żadnych') zamrażarek do zabudowy, więc ta opcja odpadła z hukiem. [Na szczęście to też już się zmieniło, choć wybór jest nadal bardzo słaby.]

Szybko moje poszukiwania ukierunkowałam na lodówki i zamrażarki zewnętrzne, czyli wolnostojące. Mogłam ratować się dwoma rozwiązaniami: lodówką Side-by-Side albo kupnem lodówki i zamrażarki z osobna. Lodówko-zamrażarki SBS są wysokie, duże, popularne i dostępne w niezliczonych ilościach modeli. Można wybierać nie tylko między ich różnymi funkcjami czy energooszczędnością, ale także ze względu na ich wygląd zewnętrzny. Dostępne są w różnym designie i różnym wykończeniu. Ale niestety są, przede wszystkim lodówkami poszerzonymi tylko o zamrażarki, które nie grzeszą pojemnością tych drugich. I choć zawsze marzyła mi się SBS, to to rozwiązanie było dla nas kompromisem.

Pomyślałam więc, że może lepiej będzie kupić osobno wysoką lodówkę, a do tego pełnowymiarową, wysoką zamrażarkę wolnostojącą, które zestawię ze sobą. Szukałam więc zamrażarki, która z zewnątrz wyglądałaby jak lodówka i tak jak ona - stylowo prezentowała się w kuchennej zabudowie. Niestety, jeszcze rok temu nie było takich rozwiązań. Wszystkie zamrażarki wolnostojące nie grzeszyły nowym designem i w takim wypadku musiałam wybrać SBS.

Dobre wieści są takie, że czasy się zmieniają. Amica właśnie wprowadziła na rynek lodówkę oraz zamrażarkę (link>>>), które z zewnątrz wyglądają prawie identycznie. Mogą stać obok siebie w zabudowie kuchennej i do tego bardzo dobrze się prezentują. Ich design jest bardzo elegancki, prosty i subtelny, więc pasują do nowoczesnych kuchni i takich jak moja - nieco w amerykańskim stylu. Szkoda, że Amica nie wypuściła tego sprzętu wcześniej, bo chętnie bym z niego skorzystała. Pomyślałam jednak, że o takich nowościach warto pisać, bo wielu z Was stoi jeszcze przed tym wyborem.

Zobaczcie zdjęcia poniżej. Lodówka z zamrażarką świetnie prezentują się razem, wyglądając niejako jak lodówko-zamrażarka SBS, ale, co ciekawe, można je ustawiać też osobno.  W sumie to nietypowe, ale bardzo ciekawe rozwiązanie zabudowy kuchennej. Mamy więc naprawdę ładnie prezentujący się zestaw AGD, bez rezygnacji z wielkości i wyglądu zamrażarki.

 

POJEMNOŚĆ

Możemy zestawić ze sobą dwie pełnowymiarowe 'połówki' (każdy ok. 60cm szerokości), a zamrażarka, tak jak lodówka, jest bardzo duża. Jej pojemność to 260 l, podczas gdy standardowe lodówko-zamrażarki SBS mają ok.180 l. Te kilkadziesiąt litrów więcej, to właśnie to, czego mi teraz brakuje. Posiadam SBS, w którym lodówka jest nieco za duża, a zamrażarka przymała. W rozwiązaniu Amica'i lodówka jest nadal pojemna, a zamrażarka, po prostu, dużo większa. I przy okazji w końcu ktoś zadbał o dobry, nienachalny design.

 

WYMIAR

Drugim powodem, dla którego wolałabym takie rozwiązanie to wymiar zewnętrzy sprzętu. Lodówki wolnostojące od dawna produkowane są w ok.60cm szerokości, tak, by wpasować się w standardową zabudowę kuchenną. Jeśli jednak ktoś chciał SBS, to musiał się liczyć z lodówką o szerokości ok.92cm - czyli z wymiarem zupełnie niestandardowym. Dla projektantów kuchni i stolarzy zabudowanie lodówki SBS to, delikatnie mówiąc, niezłe wyzwanie, a przy kupnie gotowych kuchni, np. z IKEA - dodatkowo wymagające umiejętności stolarskich, tudzież opłaty za stolarza. Pamiętacie jak opisywałam nasze kombinacje, kiedy chcieliśmy wybrnąć z tego problemu? (link tutaj >>>) Z obu stron lodówki musieliśmy wykonać panele maskujące z listwami dekoracyjnymi, aby nad lodówką umieścić dwie standardowe szafki 60cm szerokości.  

Zabudowa boczna to niejedyny problem. Lodówki SBS są też bardzo głębokie - ok. 75cm, i dlatego: albo wystają niezgrabnie z zabudowy kuchennej (która ma zazwyczaj głębokość 60-63cm), albo są obudowywane w dość skomplikowany sposób (też z tym walczyliśmy >>> link). Proponowane przez Amica'ę: lodówka i zamrażarka, mają nie tylko standardową szerokość 59,5cm (obie), ale są też głębokości 66cm, tak więc dużo mniej wystają przed zabudowę kuchenną i dużo ładniej przez to wyglądają. Jak dla mnie - super!

 

DOBRA CENA

Nowości albo nawet innowacje, a do tego dobry design, mają zazwyczaj wysoką cenę. Co jednak ciekawe, proponowany przez Amica'ę sprzęt kosztuje ok. 2000 pln (każdy element), dlatego w zestawie wychodzi 4000 pln. Porównując z dostępnymi na rynku lodówko-zamrażarkami SBS, to naprawdę bardzo dobra cena, dodatkowo biorąc pod uwagę to, że są w klasie A+ i posiadają: funkcję No Frost (uwielbiam ten brak szronu i koniczności rozmrażania), bardzo nowoczesne sterowanie sensoryczne, alarmy otwartych drzwi czy podwyższonej temparatury, ledowe oświetlenie wnętrza czy specjalne pojemniki i strefy chłodzenia. W sumie, to napakowane są większością nowoczesnych funkcji, który posiada tego typu sprzęt AGD.

 

CZEGO Brakuje

Jedyna moja uwaga do sprzętu to brak podajnika wody i kostkarki do lodu. Jednak nie zawsze one występują nawet w lodówkach SBS, a i wtedy są to dużo droższe modele. Może w kolejnych odsłonach sprzętu Amica'i doczekamy się i tej funkcji.

 

 

Jak dla mnie, to właśnie w tym kierunku powinno iść wprowadzanie nowości przez producentów AGD. Analizowanie potrzeb użytkowników czy ograniczeń w projektowaniu zabudowy kuchennej, to najlepsza droga. Dołączenie do tego dobrego designu nieprzesiąkniętego artyzmem jest bardzo mile widziane. Bo prześciganie się w dodatkowych funkcjach, których zwykli śmiertelnicy niejednokrotnie nigdy (w życiu sprzętu AGD) nie użyją, chyba w niektórych przypadkach jest już niepotrzebne. No bo przecież ile funkcji prania można jeszcze wymyślić, kiedy każdy i tak używa tylko dwóch podstawowych programów :) 

 

 


KONKURS - DLA WAS

 

Jeśli macie ochotę

wygrać od Amica'i robot wielofunkcyjny (link >>>)

to zapraszam Was do udziału w konkursie.

Do wygrania są aż 3 jednakowe roboty, czyli będzie 3 zwycięzców.

 
 

Co trzeba zrobić:

1. W komentarzu pod postem odpowiedzieć (najbardziej kreatywnie jak potraficie) na pytanie:

'Co powinna mieć nowoczesna lodówka ?" (max. 200 słów)

2. Odpowiedzi należy udzielić do 23 sierpnia 2016, podając swoje imię, nazwisko oraz adres mailowy

(dane są ukryte, jeśli się odpowiednio zalogujecie przez Disqus, google +  lub fb;

można komentować bez logowania, ale wtedy należy podać prawdziwe imię i nazwisko - które będą widoczne,

oraz adres mail - który pozostanie ukryty ... chyba, że umieścicie go w komentarzu).

3. Wysyłka nagrody tylko na terenie Polski.

4. Szczegółowy regulamin konkursu znajdziecie tutaj >>> link

 

Liczę na Waszą kreatywność, bo nagroda fajna, a szansa potrójna :)


WYNIKI KONKURSU

Dziękuję wszystkim za udział w konkursie. Byliście bardzo kreatywni w odpowiedzi i mam nadzieję, że Amica wasze pomysły sobie weźmie do serca. A teraz pora ogłosić zwycięzców. Nagrodę (robota wielofunkcyjnego) otrzymują 3 Panie:

1. 

Bernadetta Laskowska z odpowiedzią:

Odpowiedź: "Zawsze wydawało mi się, że lodówka powinna mieć to "coś", nawet nie chodzi o te dodatkowe szuflady, komory, dozownik na filtrowaną wodę czy lód czy inne tego typu gadżety(już nawet nie nadążam) ... lodówka powinna gadać. Tak, tak gadać! Sięgasz po coś ... powinna siać w Tobie wątpliwości: "czy na pewno jesteś głodna?", "czy to odpowiednia pora na jedzenie?", "czy ta dodatkowa porcja lodów na pewno będzie dobra dla Twojego już i tak wielkiego tyłka?", "czy jesteś pewna że po raz 3 w tym tygodniu na kolację będziesz serwowała kanapki"? "Czy jesteś pewna że mąż nie pójdzie do innej jak po raz kolejny będziesz go faszerować koktajlem ze szpinaku, awokado i banana"? A gdy dziecko cichaczem by chciało podkraść jakieś słodkości powinna ostrzegać: "nie zjadłeś jeszcze obiadu, wara od lodówki" :D”

 

 

2.

Izabela Perez Harriette

Odpowiedź: dla mnie nowoczesna lodówka poza funkcjonalnością powinna mieć też fajny wygląd. Nie być kolejnym niezbędnym sprzętem w kuchni, ale być też jej ozdobą. A jakby była punktem który "podkręca" cały wygląd pomieszczenia, to już spełnienie marzeń o lodówce. Poza tym lubię jak przestrzeń wewnątrz lodówki jest maksymalnie wykorzystana. Nie lubię rozczarowywać się po otworzeniu drzwi lodówki, gdy zewnątrz jest ona pokaźnych rozmiarów a w środku jest bardzo mało miejsca. Możliwość dostosowania wnętrza lodówki do własnych potrzeb przez mobilny system półek i pojemników ( bardziej zaawansowany niż w przeciętnej lodówce) to dla mnie wizja lodówki idealnej :D

 

 

3.

Justyna Jackowska

 

Jeśli chodzi o patenty,

Nie mam nic już do dodania,

Mnogość funkcji tego sprzętu

Spełnia moje wymagania.

Spełnia albo wręcz - przekracza,

Bo choć "bajer" bardzo lubię,

Ogrom liczb na wyświetlaczach

Sprawia, że się, no cóż - gubię.

Więc po głowie myśl mi chodzi:

Cóż to byłaby za zmiana,

Że lodówka - tylko chłodzi...

Myśleć przecież mogę sama! :-)

Licząc, że się nowoczesnych

Wynalazów tłum wyszumiał,

Chcę postulat zgłosić śmieszny:

By zachować głównie... UMIAR.

 

Amica skontaktuje się z laureatami na podane adresy mailowe.

 

GRATULUJĘ :)

 

buźka