W Polsce Się Nie Da? #10 - Białe Drzwi Wewnętrzne

pamiętacie jeszcze serię postów 'w polsce się nie da?', gdzie potwierdzam lub obalam mity o realnej możliwości posiadania tego, czym zachwycamy się w internecie lub sobie wymyślimy? dzisiaj wracam z kolejnym, już dziesiątym, tematem z tej serii:

białe drzwi wewnętrzne !

(DOPISEK: tutaj 2 część tego posta >>> pisana rok później)

 

czy w polsce da się kupić białe drzwi wewnętrzne?

odpowiedź: tak, ale...

generalnie odpowiedź jest: TAK, można. w każdej sieciówce budowlanej, w każdym salonie z drzwiami wewnętrznymi i na każdej stronie internetowej z drzwiami wewnętrznymi są białe drzwi. ALE, białe drzwi - białym nierówne!!! wszystko zależy od tego jakich drzwi szukamy i jakie są nasze wymagania.

ponieważ mieszkałam w angli 5 lat, gdzie białe drzwi to podstawa, i napatrzyłam się na wszelkie możliwe modele białych drzwi - poznałam ich styl dogłębnie i rozkochałam się.  potem użytkowałam bardzo dobrej jakości białe drzwi wewnętrzne w poprzednim domu. więc tym razem wiedziałam dokładnie jakie mają być moje drzwi wewnętrzne:

  • kolor: biały ciepły,

  • wypełnienie: pełne (mdf lub ramiak, a najlepiej drewno, ale to ostatnie to moja fanaberia),

  • zawiasy bez-przylgowe,

  • podział na proste prostokątne panele, minimum dwa,

  • skrzydło tłoczone, ale w sposób prosty,

  • styl: angielski, lekko skandynawski z ozdbną opaską na ościeżnicy(nie płaską)

 

no i tu pojawia się moje ALE...

ale  1 - w polsce bardzo łatwo kupić białe drzwi biurowe, czyli takie, które były na rynku dostępne jeszcze za czasów mojego dzieciństwa. teraz można je kupić od ręki w budowlanych sieciówkach, a oferują je chyba wszystkie firmy produkujące drzwi wewnętrzne (zdjęcie poniżej). niestety mi nie chodzi o takie drzwi. ich design jest, krótko mówiąc, z poprzedniego wieku, nie obrażając tutaj nikogo.

 
 

drzwi via internet

 

ale 2 - bardzo łatwo kupić drzwi nowoczesne, o prostych podziałach, z dodatkami ze stali czy szkła i bez tłoczeń. lecz to niestety nie to, o co mi chodzi. są dla mnie za nowoczesne i pasują do 'polskich nowoczesnych' wnętrz (tak je sobie nazwałam 'polskie nowoczesne wnętrza', chyba wiecie o co chodzi?). takich drzwi jest bardzo dużo na rynku, bo prawie każde 'polskie nowoczesne' modele drzwi z katalogu producentów jak:

POL-SKONE, DRE, PORTA, DDD, CLASSEN, VOSTER, ANDOOR, ARTENS, ASILO czy CENTRURION

będą mogły być wykonane w bieli. jednak to nie mój styl i totalnie nie mój gust - nie pasują do stylu angielskiego z nutką scandi.

 

drzwi EMMA - CLASSEN   |   drzwi NEGRO VERTE - PORTA   |   drzwi TRIM VERTE - PORTA

 

ale  3 - są też dostępne wzory "podobne" do tych, których szukałam, czyli niejako w stylu angielskim, z nutką scandi. owszem, są białe i mają tłoczenia, a nawet podział na panele jest fajny. mi jednak przeszkadzają wystające półwałki przy tłoczeniach. takie drzwi kojarzą mi się ze stylem retro i dla mnie jest to już za dużo zdobień. wszystkie poniższe modele są dostępne w bieli.

drzwi ASTOR - POL SKONE  | drzwi MODERN - DRE  |  drzwi NOSTRE - DRE  |  

drzwi CRE - POL SKONE  |  drzwi NESTOR - DRE  |  drzwi FANO - DRE 

 

ale 4 - jak już odnalazłam drzwi w swojej stylistyce, to okazało się, że nie są dostępne w wersji bez-przylgowej. [ dla niewtajemniczonych: drzwi przylgowe, to takie, które zachodzą na ościeżnice, wystają z niej, a zawias jest widoczny. drzwi bez-przylgowe, to takie, które mają zanikające zawiasy. licują się z ościeżnicą i nie widać zawiasów.] takie drzwi wyglądają, wg  mnie ładniej i bardziej elegancko - mają jakąś taką klasę. oczywiście, te też już są bliskie ideału, ale to dziwne, że nie każdy model można zamówić z wersji bez-przylgowej... producenci powinni to zmienić, a byłby większy wybór.

drzwi MORANO II CLASSEN  |  drzwi NORD DOMIDOR

 

ale 5 - no, i tak już dolewając oliwy do ognia, jak już znalazłam drzwi w pożądanym stylu i z możliwością zawiasów bez-przylgowych, to okazywało się, że niestety opaski do ościeżnic producenci przewidzieli tylko płaskie. w stylu skandynawskim takie opaski bardzo ładnie będą wyglądać. wybrałabym je nawet, gdybym nie znalazła swojego rozwiązania z sytuacji. jednak w stylu angielskim ozdobna opaska wokół drzwi to MUST HAVE... więc ja drążyłam temat dalej.

drzwi LEXA - DRE   |   drzwi FIORD - POL SKONE

 

KONSTRUKCJA DRZWI A CENA

nie mówię tutaj nic o konstrukcji drzwi ani ich jakości. większość dostępnych na rynku drzwi ma opcję wyboru konstrukcji drzwi pomiędzy plaster miodu (czytaj karton), płyta wiórowa, płyta mdf, ramiaki czy pełne drewno.  dlatego konstrukcja drzwi w tej dyskusji, to kwestia wyboru - bo dostępność jest. nie mówię też tutaj nic o cenach. jest ona bezpośrednio zależna od konstrukcji drzwi, jakie wybierzemy, więc trudno zrobić porównanie. skupiłam się, więc tylko na wyglądzie, bo to był mój punkt wyjściowy i do tego, jak widać, nieosiągalny. dopiero po znalezieniu odpowiedniego wyglądu, sprawdzałam możliwości konstrukcyjne i cenowe danych modeli.

 

MÓJ WYBÓR

za wszelką cenę szukałam drzwi, które spełniałyby wszystkie moje oczekiwania, bo powiem szczerze, że już od samego początku byłam zdecydowana na kupno takich drzwi, jakie miałam w poprzednim domu. tamte drzwi spełniały wszystkie moje warunki i wiedziałam, że byłam z nich zadowolona przez 4 lata, będę więc i przed kolejne 10.  to były drzwi szwedzkiej firmy SWEDOOR - model COMPACT 03, które właśnie były w stylu angielskim, nie miały wystających półwałków, były bez-przylgowe i miały ozdobną opaskę na ościeżnicy.  niestety szybko się okazało, że firma SWEDOOR wycofuje się właśnie z polskiego rynku i w sumie nikt ich u nas (w szczecinie) już nie sprzedaje. 

 
 

drzwi COMPACT 03 - SWEDOOR (JELD-WEN)

 

byłam załamana i gotowa wkroczyć z łomem do poprzedniego domu i zabrać stamtąd moje kochane drzwi :) hihi - żart oczywiście.

jednak po długich poszukiwaniach, sprowadzenia takich drzwi do polski - podjęła się tylko jedna firma w szczecinie. okazało się, że  wcześniej współpracowała ona ze swedoor, a teraz sprowadza okazjonalnie te modele, na specjalne zamówienie. niestety, cena wyjściowa 2100pln za komplet drzwiowy (skrzydło, ościeżnica, opaska maskująca), jaką nam zaproponowali - była zaporowa, a w niej nie było ceny montażu. dodam, że 4 lata temu, te same drzwi kupiliśmy za 1350pln z montażem... :( pozostaliśmy więc z niczym.

ja nie mówię, że te drzwi, i tylko tego producenta, i tylko ten model są jedynym słusznym wyborem. nie. pewnie gdzieś w polsce produkowane są drzwi, jakich szukałam, ale ja ich po prostu nie znalazłam.... może podajcie swoje wybory poniżej w komentarzach... stworzymy wspólnie bazę wyjściową :)

ale, jeśli jesteście zainteresowani drzwiami SWEDOOR (JELD-WEN), poszukajcie ich w swojej okolicy. może ktoś sprowadza je w lepszej cenie niż u nas w szczecinie. a może taka cena wam odpowiada. ja miałam ograniczony budżet...

 

... ale jak wiecie .... moja determinacja nie zna granic :)

...postanowiliśmy więc sami kupić takie drzwi za granicą i sprowadzić je do polski... no a jak! nie inaczej!! bo polak potrafi :)

czy się opłacało? no proszę bardzo...

 

JAK KUPIĆ DRZWI NIEDOSTĘPNE W POLSCE?

1. poszukać drzwi w krajach, gdzie dany producent jest popularny. w moim przypadku to szwecja i dania.

okazało się, że drzwi firmy SWEDOOR są dostępne od ręki w duńskim BAUHAUS (to jak u nas w castoramie). każdy z ulicy może przyjść i je kupić. 

2. sprawdzić cenę kompletu drzwi dla rzetelnego porównania.

drzwi COMPACT 03 szerokości 80cm kosztują w BAUHAUS 2828 kr duńskich to jest ok. 1415 zł. (to o 385 zł/drzwi taniej od propozycji szczecińskiej firmy) 

3. zadzwonić do sklepu i złożyć zamówienie na wybrane drzwi z odbiorem towaru przez spedycję do polski. prosić o rachunek internetowy i zapłacić przelewem z polskiego konta na konto zagraniczne danego sklepu. przelew zagraniczny kosztuje 25zł w moim  banku, więc to nie jest jakiś wielki koszt. nadal się opłaca :)

w moim przypadku, zakup drzwi poczyniła osobiście koleżanka, mieszkająca w danii. po prostu mieliśmy taką możliwość i dla pewności, żeby było wiadomo, że będzie wszystko w  porządku, Nester nam bardzo pomogła. ale można byłoby to załatwić  mailowo i telefonicznie. duńczycy świetnie mówią po angielsku.

4. zorganizować spedycję do polski. wybrać do tego profesjonalną firmę.

my zapłaciliśmy 300 euro - 1200pln za transport 10 par drzwi z ościeżnicami z dani do szczecina. 

 

CZY SIĘ OPŁACIŁO SPROWADZAĆ DRZWI ?

drzwi w BAUHAUSE, z przewozem do szczecina kosztowały - 1534zł / drzwi

drzwi u przedstawiciela w szczecinie - 2100zł / drzwi po rabacie

ponieważ potrzebowałam 10 par, orientacyjna oszczędność to 5660pln .... jak dla mnie - opłaciło się pokombinować...

 

dla porównania

gdybym wybrała drzwi LEXA - orientacyjna cena to 2100pln za cały zestaw  80cm skrzydła w ramiaku z płytą mdf.

gdybym wybrała drzwi FIORD - orientacyjna cena to 1500 za cały zestaw 80cm skrzydła w pełnej płycie.

ale oba modele nie posiadają listwy ozdobnej.

 

* podane ceny są bez rabatów. w rzeczywistości każda firma przy kupnie 10 par drzwi daje rabat. ale ponieważ rabaty są proporcjonalnie podobne, oszczędność jest taka sama. 

 

 

A TAK DRZWI SWEDOOR PREZENTUJĄ SIĘ U NAS

przepraszam za spam fotograficzny, ale chciałam wam je pokazać z każdej strony :)

nie mają też jeszcze klamek, bo właśnie jak to czytacie, pan monter kończy ich zakładanie :)

 
 


mam nadzieję, że się wam przyda nasza historia z drzwiami :) 

powodzenia

buźka

| DOPISEK: rok później napisałam tego posta >>> w którym opisałam, gdzie w polsce można kupić drzwi Swedoor w rozsądnej cenie. |