W Polsce Się Nie Da? #12 Biała Armatura

biała-armatura.jpg

Nie wiem jak w Waszej okolicy, ale w mojej mało jest salonów łazienek, w których można obejrzeć w jednym miejscu (no, dobra, w chociaż dwóch) ciekawy i pełny zakres dostępnej na rynku armatury łazienkowej. Producenci posiadają naprawdę duży wybór baterii, których niestety większość ludzi na oczy nie zobaczy, ponieważ do wyboru zazwyczaj mamy półki sieciówek budowlanych, na których, owszem, dużo tego, ale wszystko z innej parafii i do tego modele sprzed kilku sezonów; albo salony czy hurtownie łazienkowe, w których co prawda można na żywo obejrzeć płytki z najnowszych kolekcji (i nie tylko), ale za to armatury łazienkowej już nie za bardzo. A wielka szkoda, bo wybór jest ogromny, więc możnaby poszaleć. Rozumiem, że jest to spowodowane tym, co udostępniają sprzedawcom producenci i za jaką cenę. Chętnie oni wysyłają swoje próbki kafelków (co tam komu zależy na jednym kafelku), ale żeby zobaczyć baterię umywalkową, trzeba udostępnić cały model - tak więc niestety, ale hurtownie same muszą je najpierw zakupić, a potem sprzedać (niekoniecznie trafiając szybko na klienta).

Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, jeśli szukamy czegoś niestandardowego. Pewnie pamiętacie moje poszukiwania czarnej armatury (link >>>) do łazienki, którą projektowałam dla naszej córki i dla gości (link>>>). [ps. skończonej łazienki jeszcze nie pokazywałam, nie szukajcie posta... będzie jesienią]. Nie było łatwo znaleźć czegoś fajnego i do tego w dobrej cenie. Po tych poszukiwaniach miałam kolejny problem - biała armatura, która szła do projektu naszej toalety (link >>>). Tutaj wcale nie było łatwiej. Biała armatura jest dostępna, ale każdy producent posiada zazwyczaj tylko jeden, a może dwa modele w tym kolorze - więc wybór w sumie jest mocno ograniczony. Co gorsza, tak samo jak z czarną armaturą, tak i z białą - nigdzie nie mogłam jej obejrzeć na żywo przed kupnem.

* post nie jest sponsorowany

 

Pytanie:

Czy w Polsce da się kupić białą armaturę?

Odpowiedź:

TAK

 

 

Zacznijmy od tego

Jaka biała armatura jest dostępna na Polskim rynku?

Na szczęście prawie każda, która dostępna jest na innych europejskich rynkach. Problem jest tylko taki, że nie możemy jej sobie obejrzeć na żywo, a czasami trzeba czekać na nią kilka tygodni. Inna sprawa, że producenci nie oferują każdego dostępnego u nich modelu w białym wykończeniu - zazwyczaj proponują tylko taki jeden (może dwa). Można by zatem powiedzieć, że wybór jest, co bardzo cieszy - mam jednak wrażenie, że styl tych baterii jest bardzo podobny do siebie i gdyby ktoś szukał czegoś w standardowym designie czy eleganckiej klasyce, poległby raczej w tych poszukiwaniach.

Poniżej mój wybór kilku ciekawych modeli białych baterii do umywalek, które wpadły mi w oko. Zauważcie, że większość z nich jest bardzo minimalistyczna, delikatna i prosta w kształcie (innych nie znalazłam, ale też nie potrzebowałam do projektu).

| 1 | - Dornbracht TARA - bateria umywalkowa ścienna z płytką przykrywającą (ok.2400 pln) >>>link

| 2 | - Tres Study Colors - bateria 195mm (ok.800pln) >>>link

| 3 | - Dornbracht TARA - bateria umywalkowa ścienna (ok.2000pln) >>>link

| 4 | - TECA IC915 - bateria biała (ok. 760pln) >>>link

| 5 | - Dornbracht TARA - bateria umywalkowa trzyotworowa (ok.2700pln) >>>link

| 6 | - Tres Loft Colors - bateria umywalkowa (ok.1100pln) >>>link

| 7 | - ZUCCHETTI Faraway - bateria umywalkowa jednootworowa (ok.1800pln) >>>link

| 8 | - Grohe Eurodisc Joy bateria umywalkowa (ok.1100pln) >>>link

| 9 | - FABIENNE bateria umywalkowa (ok. 400pln) >>>link

 

 

 

 

Powstaje pytanie

Do Których projektów łazienek warto użyć białej armatury?

No, moim skromnym zdaniem, do tych, w których ta armatura staje się wisienką na torcie, podkreśla projekt i jest wyeksponowana - bo jak to zazwyczaj bywa, niestandardowe rozwiązanie kosztuje więcej (więc tak jak za czarną, tak i za białą zapłacimy więcej). Ja oczywiście użyłam jej do projektu naszej toalety, gdzie na tle drewnianej ściany białe elementy wyglądają bardzo czysto, minimalistycznie i ciekawie.

Biała armatura będzie też pięknie wyglądać na białym marmurze, białych mozaikach, betonach czy czarnych płytkach ściennych, ale mimo wszystko nadal w projektach mocno minimalistycznych i o prostych liniach.

 

Jaki wybrałam model kranu do projektu toalety?

Już mówiłam, przy okazji opisywania całego projektu toalety (link>>>), ale przypomnę - że mój wybór padł na białą baterię umywalkową dwuotworową, podtynkową TRES model Study Colors White (ok. 1200 pln).

 

Jak się użytkuje białą armaturę?

Muszę przyznać, że po roku od zamontowania baterii - biała armatura to moje największe odkrycie użytkowe. Kolejny raz okazuje się, że biel wcale się nie brudzi :) (pisałam o tym posta jakiś czas temu >>>) I jakby tak się nad tym dłużej zastanowić, to w sumie, rzeczywiście biel w tym przypadku jest na wygranej pozycji. Przeważnie każdy wybiera baterie chromowane, czyli ten materiał, na którym widać każde dotknięcie palcami czy każdą plamę wody... pomimo tego jakoś się tak utarło, że bateria musi być chromowana i nikomu to nie przeszkadza (inaczej jak np. przy doborze klamek do drzwi >>> link do posta, w którym ubolewam nad małym wyborem klamek chromowanych). Prawda jest taka, że te chromowane baterie błyszczą tylko 5min po skończonym sprzątaniu łazienki (a i nawet wtedy nie zawsze, bo jak zauważyłam, niektórzy nie wiedzą jak je czyścić).

Przy czarnej armaturze znika problem śladów po palcach. Przetestowałam i potwierdzam, że są niewidoczne. Natomiast białe baterie to naprawdę istny CUD. Na nich już zupełnie nic nie widać: śladów po palcach, kropli wody, zacieków po wodzie (nawet zakamienionej), czy choćby zabrudzonych w czarnej ziemi śladów rąk mojej córki albo plam po mydle. Białą baterię Study Colors użytkuje się z łatwością. Muszę przyznać, że gdyby nie to, że co tydzień z zasady sprzątam całą toaletę, to nie widziałabym potrzeby jej mycia. Sama utrzymuje się w czystości :) Totalna rewelacja, dla tych, którzy nie znoszą wiecznie brudnego chromu :) Polecam. Dodam, że ta bateria jest wysokiej jakości i w wykończeniu z połyskiem.

Nie jestem pewna, czy matowa biała armatura byłaby tak wygodna w użytkowaniu. Nie mam, nie użytkowałam, ale może ktoś z Was ma doświadczenie - napiszcie w komentarzach pod postem. Ja wiem jedno, jakość ma znaczenie, dlatego być może niektóre chromowane baterie łatwiej utrzymać w czystości.

 

buźka