Stół do Jadalni - Jak Dobrać Odpowiedni Rozmiar

stół do jadalni spędzał mi sen z powiek. wybór odpowiedniego stołu wcale nie jest taki łatwy. powinien on być nie tylko ładny, ale też funkcjonalny i, co w moim przypadku bardzo ważne - proporcjonalny do wielkości pomieszczenia. jak go wybrać? na co zwrócić uwagę? jakie powinien mieć wymiary? a co ostatecznie wybraliśmy... przeczytacie w poście.

 

 

MIEJSCE DLA JEDNEJ OSOBY - WYMIARY

 

aby odpowiednio wymierzyć stół, należy najpierw wiedzieć to: ile miejsca potrzebuje jedna osoba, aby swobodnie zjeść posiłek. przyjmuje się, że minimalna przestrzeń to 60cm x 40cm. 60cm to średnia szerokość ramion człowieka, a 40cm to wystarczająca głębokość, aby postawić talerz, sztućce oraz szklanki.

jeśli ktoś woli mieć większy komfort i przy obiedzie używa, np. większej ilości kieliszków na wino czy talerzyka na pieczywo, wtedy wymiar jest nieco większy - 76cm x 46cm.

po co nam to wiedzieć? aby wyliczyć jaki stół będzie wygodny dla naszej rodziny. jaką powinien mieć długość i, co też bardzo ważne, szerokość.

 

MIEJSCE NA POTRAWY

 

bardzo ważne, aby stół był odpowiednio szeroki (głęboki). zakładając, że dwie osoby siedzą naprzeciwko siebie, musimy jeszcze pozostawić pomiędzy nimi przestrzeń na potrawy czy dekoracje. to istotne, zwłaszcza przy świętach czy spotkaniach rodzinnych. 

minimalna przestrzeń między osobami siedzącymi naprzeciw siebie - na środku stołu - powinna mieć 25cm szerokości - aby można było tam zmieścić patery, wazy, miski czy inne naczynia do serwowania potraw. przestrzeń nie powinna być też za duża, bo osoby, które usiądą naprzeciwko - będą musiały do siebie krzyczeć :)

UWAGA - często w restauracjach stoły są dużo mniejsze, ponieważ z góry zakłada się brak miejsca na potrawy. takich stołów raczej nie kupujcie do domu.

 

SZEROKOŚĆ STOŁU

 

stół powinien mieć min. 1,0m szerokości, jeśli zakładamy, że naprzeciwko siebie będą siedzieć osoby. można poszerzyć tę odległość do, maksymalnie - 1,25m, ale to już naprawdę szeroki stół i może wydać się nieproporcjonalny. 

miałam stół 80cm szerokości, sama nabrałam się na oszczędność producenta, bo takich stołów wiele est w sklepach. ale jeśli tylko macie miejsce naszerszy, nie kupujcie 80cm. będzie wam niewygodnie. na środku stołu nie będzie miejsca na serwowanie potraw.

nasz nowy stół jest bardzo długi, więc mogliśmy pozwolić sobie na szerokość - 1,1m.

 

DŁUGOŚĆ STOŁU

 

długość stołu zależy od tego ile osób chcemy usadzić przy nim na raz i czy na jego szczytach też ma ktoś siedzieć. poniżej podaję optymalne wymiary stołów.

 

WYMIARY STOŁÓW a ILOŚĆ MIEJSC

 

ja przyjmuję, że przy stole PROSTOKĄTNYM potrzebujemy:

2 osoby - optymalnie 60cm x 90cm

4 osoby - min. 120x90cm - optymalnie 150cm x 125cm

6 osób - min. 200x90cm - optymalnie 245cm x 125cm

8 osób - min. 260x90cm - optymalnie 320cm x 125cm

10 osób - min. 320x90cm - optymalnie 350cm x 130cm

12 osób - min. 320x125cm - optymalnie 350cm x 150cm

a przy stołach OKRĄGŁYCH:

2 osoby - min. 70cm - optymalnie 90cm średnicy

4 osoby - min. 90cm - optymalnie 150cm średnicy

6 osób - min. 140cm - optymalnie 180cm średnicy

8   osób - min. 150cm - optymalnie 210cm średnicy

10  osób- min. 180cm - optymalnie 240cm średnicy

12  osób- min. 230cm - optymalnie 270cm średnicy

 

WYSOKOŚĆ STOŁU

 

kolejna ważna rzecz, to wysokość stołu. tutaj przyda się usiąść przy stole na docelowym krześle, aby określić czego potrzebujemy. jeśli krzesło jest z wysokim siedziskiem, a my mamy długie nogi, to stół musi być odpowiednio wysoki. i na odwrót. optymalna wysokość to 76cm.

 

NOGI STOŁU

 

przy wyborze stołu warto zwrócić uwagę na umiejscowienie jego nóg. niby powinny być na rogach, ale często, dla lepszego efektu (i wyglądu) są schowane w głębi. mogą wypadać w takich miejscach, że ustawienie krzeseł będzie ograniczone. bywa i tak, że stoły rozkładane posiadają dodatkowe nogi (moi rodzice mają taki stół). unikajcie takich, bo bardzo ograniczają możliwość przestawiania (dostawiania) krzeseł w czasie grubszej imprezy :)

 

CIĘŻAR

 

często, kupując stół, zapomina się o sprawdzeniu jego ciężaru :) nie chodzi o to, by go ważyć. nie! chodzi o to, by sprawdzić czy jest solidny i czy , gdy ktoś go szturchnie, nie będzie się nadmiernie ruszał. lekkie stoły są mniej funkcjonalne, kiedy np. dzieci uderzą w jego nogę, a z wszystkich szklanek postawionych na stole wylewa się woda - tego nie chcemy.

 

PROPORCJA

 

na koniec chcę jeszcze zwrócić waszą uwagę na proporcję stołu w stosunku do pomieszczenia. ponieważ najczęściej wielkość stołu jest dobierana właśnie do pomieszczenia, a nie wymarzonej ilości osób, które chcemy zmieścić przy nim w święta :), to zwrócicie,  proszę,  uwagę na przestrzeń, jaką posiadacie w pokoju i jaką chcecie zagospodarować na stół. obmierzcie to dokładnie. nie wciskajcie za dużego stołu do małej jadalni ani małego do dużej. 

aby odejść swobodnie od stołu i odsunąć od niego krzesło potrzebujemy min. 75cm od krawędzi stołu na zewnątrz. ale jeśli za krzesłem ma być jeszcze przejście (np. wzdłuż ściany lub ma być tam ciąg komunikacyjny), to potrzebujemy 1,2m. 

u nas jest bardzo dużo miejsca. kiedy postawiliśmy 6-osobowy stół (miałam taki w poprzednim domu, więc używaliśmy go przez ostatni rok w nowym miejscu), to wyglądało dość komicznie. był nieproporcjonalny do pomieszczenia. natomiast w poprzednim domu, pasował idealnie (>>> tutaj zdjęcia)

 

JAKI STÓŁ WYBRALIŚMY

 

po zmierzeniu przestrzeni, ilości potrzebnych miejsc przy dużych imprezach rodzinnych, wyszło nam, że nasz stół powinien mieć 3,2m x 1,1m - i takiego szukałam. jednak na próżno. ostatecznie musieliśmy zamówić go w pracowni stolarskiej, aby pasował do wnętrza. i bardzo dobrze się stało, bo dzięki temu mogłam zamówić taki stół, jaki mi się wymarzył. mogłam dobrać nie tylko wielkość, ale też kolor, drewno, układ nóg...wygląd... wszystko.

 

GDZIE KUPILIŚMY STÓŁ

 

stół zamówiliśmy w pracowni PROJEKT CACKO (>>> sklep tutaj). Ania i Przemek prowadzą małą rodzinną pracownię, w której projektują i własnoręcznie wykonują przedmioty z drewna: stoły, stołki, tace, a nawet zabudowy kuchenne. wykonują meble, używając przy tym starej sztuki stolarskiej. Ania prowadzi też bardzo fajnego bloga poradniczego (>>> blog tutaj), na temat obróbki drewna, więc jak z Mr M czasem chcemy coś obmalować czy zaolejować, sięgam po jej rady. w końcu skończyła niejedną szkołę i studnia związane ze Wzornictwem Przemysłowym - więc wie o czym mówi.

dlaczego tam? bo Projekt Cacko dał najlepszą cenę za projekt stołu, który sobie wymyśliłam. wyceniłam go jeszcze w kilku miejscach i usłyszałam kilka tysięcy więcej niż u Ani i Przemka. dodatkowo przekonała mnie jakość mebli i ich wzory, które widziałam u nich na warsztacie.

 

ILE KOSZTOWAŁ

 

zawsze piszę wam ile co kosztuje, abyście wiedzieli z czym mamy do czynienia :) wiem, że zaraz usiądziecie na podłodze, jak podam wam cenę stołu, ale pamiętajcie, że my zamówiliśmy stół na min. 10 osób (nawet 14). jest ogromny, więc wiadomo, że kosztował dużo. jest też ręcznie robiony, na zamówienie, i wykonany z jesionu bardzo dobrej jakości. poza tym to stół na lata, wymarzony i jedyny :) na który zbierałam przez ostatni  rok każdy grosz, nie decydując się wcześniej na kupno czegoś w zastępstwie.

nasz stół z jesionu, malowany na biało z widocznymi słojami, czarnymi metalowymi nogami, grubymi deskami (4cm) i wielkości 3,2 x 1,1m - kosztował 6500zł. mniejsze (standardowe stoły) i ich ceny możecie zobaczyć w sklepie PROJEKTU CACKO (>>> tutaj).

 

 

jestem zachwycona stołem, co tu dużo gadać. 

siedzi, je i pracuje się przy nim bardzo wygodnie. 

kiedy jesteśmy w trójkę, zajmujemy tylko jego kawałek, ale jak w weekendy nawiedzają nas znajomi, to się zapełnia po brzegi :)

ps. oczywiście mamy krzesła :) (pisałam o nich tutaj >>>) ale na potrzeby tego posta stół obfotografowałam bez nich. zresztą, niedługo będzie post podsumowujący urządzanie JADALNI z serii OD INSPIRACJI DO REALIZACJI (jak te tutaj >>>) , więc wszystko razem pięknie pokażę.

 

buźka