projekt DIM RIVIERA - Mała Łazienka z Loftowymi Drzwiami Prysznicowymi

projekt-DIM-RIVIERA-mała-łazienka-loftowe-drzwi-prysznicowe.jpgUkończyliśmy właśnie realizację projektu DIM RIVIERA i dlatego zaczynamy po kolei przedstawiać Wam wnętrza tego domu. Dzisiaj w poście zobaczycie i poczytacie o małej łazience, która jako pierwsza doczekała się sesji fotograficznej. To wnętrze, które poniekąd zdradza, jaki będzie klimat całego domu, ponieważ znajduje się na parterze. Co za tym idzie, także przy salonie. Zostało więc przez nas zaprojektowane w taki sposób, aby było spójne z całością.

OBEJRZYJ FILM z REALIZACJI

↓↓↓
(kliknij na zdjęcie poniżej)

 
 

PROJEKT DIM RIVIERAProjekt DIM RIVIERA zaczęliśmy wykonywać w grudniu 2017, kiedy na budowie pojawiły się ściany nośne i strop. Tak, to było tak wcześnie! (patrząc od strony etapu budowy) Dlaczego? Ponieważ projektowaliśmy większość domu i dzięki możliwości współpracy na tak wczesnym etapie, mogliśmy kontrolować dobór różnych elementów, np. estetyczny i kolorystyczny wybór okien, układ ścian działowych czy nawet wielkości otworów okiennych. Oczywiście o całej reszcie chyba nie muszę wspominać? To sprawiło, że większość pomysłów na wnętrze było nieograniczone konstrukcją architektoniczną domu i tym, że budowa szła do przodu. Musicie wiedzieć, że pierwszym etapem na budowie, kiedy Wykonawcy ‘wołają’ o rysunki techniczne od projektanta wnętrz - to instalacja elektryczna, a jak wiecie wykonuje się ją przeważnie zaraz po zamknięciu stanu surowego zamkniętego. Natomiast patrząc od strony projektanta, jest to jeden z ostatnich rysunków, jakie on przygotowuje, czyli ostatni etap jego projektowania. Najpierw przecież powstaje koncepcja projektowa, analiza układu funkcjonalnego pomieszczeń, dobór wyposażenia, sprawdzenie czy klienta stać na te wybory, akceptacja projektu i kosztorysu i w końcu rysunki wykończeniowe. Te ostatnie zawierają rysunki instalacji elektrycznej, pokazują gdzie będą dokładnie (co do milimetra) wisiały lampy, gdzie będą gniazda i dodatkowe oświetlenie ścienne. Racjonalne dlatego jest rozpoczęcie projektowania wnętrza już na etapie nawet fundamentów. Uwierzycie, że ja czasami projektuję pomieszczenia, kiedy jeszcze klienci nie złożyli pozwolenia na budowę? :) Oczywiście czasami zdarza się odwrotnie. Projektuję mieszkania od stanu deweloperskiego, gdzie te instalacje są już wykonane, i wtedy trzeba się przystosować lub co nieco przerobić. Ale jeśli się budujecie i planujecie współpracę z projektantem, można zapobiec konieczności wykonywania takich przeróbek.

No, ale dobra, wracam do DIM RIVIERA.

Projekt DIM RIVIERA wziął swoją nazwę od stylu wnętrza, który stworzyliśmy dla tego domu. Nie umiem jednoznacznie go określić, ale założenie było takie, aby we wnętrzu pojawiło się dużo elementów z drewna rustykalnego nawiązującego do stylu mebli, jaki tworzy marka RIVIERA MAISON, ale jednocześnie, aby było elegancko w stylu nowojorskim i bardzo przytulnie. Dlatego słowo RIVIERA zostało użyte w nazwie. A DIM określa fakt, że wnętrza są ‘przyciemnione’. Chcieliśmy bowiem stworzyć pokoje, w których występują ciemne barwy brązu, beżu, rustykalnej dębiny, czy nawet czerni. Wiedząc, że duże okna wpuszczą sporą ilość światła, elementy wyposażenia w kolorze ciepłej bieli i jasnej szarości, sprawiły, że nie obawialiśmy się o zbyt ponury i ciemny klimat wnętrz.

DIM RIVIERA to dom projektu architektonicznego pracowni HOME KONCEPT. Jest to wersja domu HK2, bez antresoli; możnaby powiedzieć, że to zmniejszona wersja mojego domu (HK1), tylko w lustrzanym odbiciu.


Przechodząc już do sedna, zapraszam Was do opisu

PROJEKTU DIM RIVIERA - MAŁA ŁAZIENKA


OCZEKIWANIA PROJEKTOWE POMIESZCZENIA:

Mała łazienka, która znajduje się na parterze domu musiała spełniać poniższe oczekiwania i funkcje:

 • pomieścić prysznic, toaletę i niewielką umywalkę;

 • prysznic jest głównie przeznaczony dla gości;

 • toaleta także dla domowników, kiedy przebywają na parterze domu w ciągu dnia;

 • nie ma konieczności przechowywania rzeczy;

 • łazienka ma być spójna wizualnie z salonem i jadalnią;

 • wygląd łazienki ma zaskakiwać i zachwycać;

 • mile widziane motywy statków lub innych industrialnych elementów wtopione w eleganckie wnętrze;

 • kolorystyka ciemna i loftowe drzwi prysznicowe.


PROJEKT WNĘTRZA

Nasze studio projektowe wykonało kompleksowe projektowanie tej łazienki, czyli klienci zamówili u nas Projekt Wykonawczy z nadzorem na budowie. W całym projekcie DIM RIVIERA zaprojektowaliśmy w ten sposób jeszcze kuchnię, jadalnię, salon, łazienkę na piętrze oraz sypialnię z garderobą. Natomiast dla wiatrołapu i dwóch pokoi dziecięcych wykonaliśmy tylko Projekt Koncepcyjny. To opcja, którą proponujemy klientom, kiedy w grę wchodzą oszczędności. Są bowiem takie pomieszczenia, którym projekt koncepcyjny wystarcza do jego realizacji, jeśli klienci decydują się trzymać rękę na pulsie i sami będą potem nadzorować realizację tych pomieszczeń. W projekcie DIM RIVIERA nie było z tym najmniejszego problemu. Zaangażowanie klientów w budowę domu było idealnie wyważone i świetnie poradzili sobie z technicznymi aspektami pozostałych pomieszczeń.

Ważny okazał się natomiast nadzór; opowiem Wam w kolejnych postach, bo historii z wykonawcami jest masę. Chcę koniecznie zwrócić Waszą uwagę na wybór odpowiednich fachowców podczas urządzania się.


UKŁAD FUNKCJONALNY MAŁEJ ŁAZIENKI

Mała łazienka jest w kształcie litery L i ma powierzchnię 3,7m2. Jej układ funkcjonalny jest wymuszony przez kształt ścian w pomieszczeniu. Umiejscowienie prysznica mogło być tylko na przeciwko wejścia, a zabudowa stelaża misy toaletowej - tylko na lewo od wejścia. W małych łazienkach dość często spotykam się z takim ograniczeniem i nie ma możliwości, aby inaczej ustawiać w stosunku do siebie elementy wnętrza. To nie jest wada. Po prostu trzeba się do tego dostosować designem.

 
projekt-DIM-RIVIERA-mała-łazienka-układ funkcjonalny.png
 

KONCEPCJA PROJEKTOWA

Motywem przewodnim małej łazienki stała się awiacja i nawiązanie do jej industrialnego wyglądu. Dlatego dekoracje, takie jak śmigło, galeria plakatów czy lustro z lampą, były w tym klimacie. Dobór naturalnych materiałów też miał znaczenie, dlatego na suficie i w lamperii pojawiły się szerokie deski dębowe, koniecznie w wykończeniu rustykalnym. Na podłodze podłoga imitująca naturalny łupek. Nie mogło też zabraknąć prostych, białych płytek-cegiełek, które kojarzą się mocno z tym motywem. Całościowo starałam się zadbać, aby była ona nadal elegancka. Dlatego dobór elementów chromowanych w najlepszej jakości była istotna. Tutaj, poniżej możecie zobaczyć nasz moodboard, który przedstawia założenia koncepcyjne wnętrza.

projekt-DIM-RIVIERA-mała-łazienka-moodboard.jpg


ZDJĘCIA Z REALIZACJI WNĘTRZA


No i tak dochodzimy do prezentacji tej małej, ale jakże robiącej wrażenie (mam nadzieję), łazienki. Na początek zobaczcie szerokie kadry wnętrza, a poniżej możecie doczytać szczegóły dotyczące elementów, jakie zostały użyte w projekcie. Jedyną rzeczą, którą zmieniliśmy na etapie wyboru drewna to wybarwienie dębu. W ten sposób łazienka stała się cieplejsza w odbiorze. Musicie jednak pamiętać, że zdjęcia robiliśmy przy sztucznym świetle, więc kolory są nieco bardziej żółte na zdjęciach niż w rzeczywistości.

_MG_9525.jpg
_MG_9529.jpg
_MG_9580.jpg
 
_MG_9527.jpg
 
_MG_9581.jpg

LOFTOWE DRZWI PRYSZNICOWE

Na początek chcę zwrócić szczególnie Waszą uwagę na drzwi prysznicowe NEW RENOMA BLACK (link >>>), które ostatecznie użyliśmy w tym projekcie. To drzwi polskiej firmy NEW TRENDY, która od całkiem niedawna wprowadziła alternatywną opcję na loftowe drzwi prysznicowe. Odkryłam je na Warsaw Home w zeszłym roku. Wówczas były prezentowane jako nowość. Jak wiecie, moda na drzwi loftowe we wnętrzach trwa, a nawet rośnie. Szklane ścianki robią wrażenie, pasują do wielu stylów. Pojawiają się w wersji czarnej, ale też coraz częściej w innych kolorach. Do tej pory wiązało się to z zamówieniem elementu na wymiar u metaloplastyka, na pewno nie można było kupić takich gotowych z katalogu. Sprawa komplikowała się jeszcze bardziej, kiedy chcieliście użyć takich drzwi jako drzwi prysznicowych, dlatego że pracownie metaloplastyczne walczyły z ich szczelnością i odpornością na wodę. Oczywiście da się to zaprojektować odpowiednio, ale koszt jest znaczny. Dlatego to, co zaproponowało NEW TRENDY - jest rewelacyjnym, alternatywnym rozwiązaniem:

 • po pierwsze, drzwi są skonstruowane z aluminiowych profili, malowanych na czarno, dzięki czemu odpada ryzyko rdzewienia;

 • po drugie, profile aluminiowe są lżejsze od stalowych, więc ścianki nie są ciężkie i toporne;

 • po trzecie, producent produkujący elementy łazienkowe, stosuje w drzwiach prysznica szyby z powłoką Active Shield, co sprawia, że woda spływa po szybie łagodnie i nie osadza się na niej tak łatwo kamień;

 • po czwarte, zastosowali szprosy, które imitują metalowe profile. Szprosy to wtopione w szybę, od zewnętrznej strony, czarne linie. Dzięki temu, owszem, tracimy efekt 3D szprosów, ale szybę można z łatwością czyścić z obu stron i, sami przyznacie, że wygląda to bardzo estetycznie.

 • po piąte, drzwi mają fabryczne czarne uszczelki i magnesy, dzięki czemu szczelność drzwi jest taka sama jak każdych innych standardowych drzwiach prysznicowych.

_MG_9563.jpg
_MG_9539.jpg
_MG_9562.jpg

Najlepsze jest to, że tego typu drzwi są tańsze w stosunku do tego, co zaoferuje Wam metaloplastyk! Tym bardziej jest to zaletą, gdyż niestety obserwuję znaczne podwyższenie cen u wszystkich wykonawców, którzy wykonują elementy wykończenia ręcznie. Dla przykładu, ścianka, którą zastosowaliśmy w tej łazience kosztuje ok. 2000 zł, a wyceniona u metaloplastyka zaczynała się na poziomie 4000 zł. Moim zdaniem, w zależności od projektu, nie ma konieczności, aby dopłacać do tego elementu. Owszem, znajdę przykłady wnętrz, że trójwymiarowość drzwi loftowych i szprosów w nim zastosowanych jest ważna dla estetyki projektu, ale w większości przypadków drzwi od New Trendy będą pięknie pasować.

Powiem Wam jeszcze więcej, po zamontowaniu drzwi, cała ta łazienka nabrała wyjątkowego wyglądu. Robią one tutaj duże wrażenie!… Ach, i prawie zapomniałabym wspomnieć, że drzwi od producenta mają 3 lata gwarancji. W każdej chwili można dokupić uszczelki, jeśli stare się zużyją za kilka lat, a drzwi przy otwieraniu unoszą się, dzięki czemu komfort ich używania jest wyższy.

_MG_9566.jpg
_MG_9561.jpg

STREFA PRYSZNICA

W łazience zastosowaliśmy płytki gresowe, które imitują łupek, to kolekcja Anciles-CR Basalto firmt Vives (link >>>). Na ścianie prysznica pojawiły się standardowe białe, cegiełkowe i szkliwione płytki, a to jedyne miejsce, gdzie zastosowaliśmy właśnie płytki na ścianie. Armatura w łazience nie jest z jednego kompletu, pod prysznicem to zestaw prysznicowy RUBER firmy Sanisilesia.

 
 
_MG_9567.jpg
_MG_9570.jpg
_MG_9595.jpg

STREFA UMYWALKI

W rogu łazienki zawisła zaprojektowana przez nas szafka umywalkowa. Została wykonana przez stolarza na indywidualne zamówienie. Wkleiliśmy w nią płytkę, która tworzy blat. To rozwiązanie jest dość innowacyjne, bo blaty łazienkowe są albo kamienne (konglomeratowe), albo laminowane. Tutaj jednak dzięki zastosowaniu szafki na zamówienie i jej niewielkiemu rozmiarowi, mogliśmy wszystko spasować. Umywalka to Villeroy&Bosch, a bateria 3-otworowa jest firmy Formac model Victorian. Rzadko udaje mi się namówić klientów na dwu-kurkowe baterie z obawy przed koniecznością odkręcania obu kurków jednocześnie. Uwierzcie jednak, że tak też da się żyć :) a użytkowanie wcale nie jest uciążliwe… Chyba dopóki ktoś nie spróbuje, to mi nie uwierzy.


Na ścianie zawisło lustro, którego poszukiwałyśmy z klientką dość długo, ponieważ zależało nam na motywie industrialnego lustra. W końcu na Westwing przy okazji którejś z kampanii pojawił się idealny model. Lampa Flo jest z Milloo HOME i nie uwierzycie, ale specjalnie do tego wnętrza została sprowadzona z dalekich krajów! Okazało się, że szybko po tym, jak ją znaleźliśmy, wyszła z asortymentu Miloo Home :( - Jednak sklep stanął na wysokości zadania i sprowadził jedną sztukę, gdzieś z zakamarków magazynów. Czekaliśmy na nią 8 miesięcy albo i dłużej, ale przyszła na czas i było warto.

_MG_9574.jpg
_MG_9590.jpg
_MG_9582.jpg
_MG_9565.jpg
_MG_9541.jpg

STREFA TOALETY

W strefie toalety na ścianie, ale też na suficie całej łazienki, widzicie ręcznie wykonane deskowanie dębowe, które spasował i wykonał nasz ulubiony Stolarz. Pozwolicie, że nie będę rozdawać namiarów, choć jest wyjątkowy i wykonuje dla nas tak dużo projektów, że pewnie nie byłoby szans ustawić się w kolejkę :) Muszę go jednak oficjalnie pochwalić! To najlepszy wykonawca, z jakim do tej pory mam okazję współpracować. Mistrz swojego fachu. Tu może jeszcze tego nie widzicie, ale za chwilę zobaczycie, jakie cuda stworzył przy okazji projektu DIM RIVIERA.

W tej strefie znajduje się też galeria, którą akurat wymyśliła moja Małgorzata. Niestandardowo zawieszone trzy plakaty w czarnych ramach. Zwisają z sufitu na linkach stalowych. Dodałyśmy też akcent chromowanego śmigła, które dodaje wnętrzu elegancji. Pozostałe łazienkowe dekoracje to świece, wazony i zieleń w wazonie, która ożywia całość.

_MG_9554.jpg
_MG_9598.jpg
_MG_9529.jpg
_MG_9548.jpg
_MG_9586.jpg
_MG_9531.jpg
_MG_9596.jpg
_MG_9532.jpg


Jeśli kochacie wnętrza i się urządzacie, zachęcam Was do odwiedzania Targów WARSAW HOME w Warszawie 3-6.10.2019. Ja też jadę, bo to obecność obowiązkowa dla projektanta wnętrz. Tutaj możecie poczytać o targach więcej > link. To najlepsze w Polsce Targi Wnętrzarskie do tej pory. A jeśli chcecie mieć szansę dostać darmowe dwa bilety, to zajrzyjcie na mojego instagrama https://www.instagram.com/house_loves , gdzie pod jednym z ostatnich zdjęć rozdaję wejściówki.

Będzie Wam potrzebne hasło : "Kocham mój dom, więc jadę na WARSAW HOME”


Projekt DIM RIVIERA jest dla mnie bardzo szczególny. Cieszę się, że w końcu mogę Wam go pokazać. Klienci byli niezwykle otwarci na wszelkie nasze sugestie projektowe, a do tego sami mają niezwykły gust. Wybory więc były dla nas często proste, oczywiste i jedyne. Śmiałyśmy się z klientką, że rozumiemy się bez słów. Cieszę się też bardzo, że tak jak w tej łazience - sufit i szafka, tak w całym domu pojawiają się indywidualnie zaprojektowane elementy wnętrza. Takie, których nie da się skopiować, bo są robione ręcznie. Wielu zdolnych rzemieślników, szczególnie nasz ukochany Pan Stolarz (ale też muszę pochwalić Metaloplastyka), wykonuje unikatowe meble z duszą.

Takie, które będą ponadczasowe i będzie można zostawić je potomnym.

Klasyka jest zawsze modna i piękna.

Sami niedługo zobaczycie więcej

i mam nadzieję, że też będziecie oczarowani,

domem DIM RIVIERA, bo mieszka się tu wspaniale

(jak powiedziała mi klientka).buźka