Salon w Stylu Nowojorskim Klasycznym - Projekt SOBLO

salon_styl_nowojorski.jpg

Bez względu na to ile projektów wykonam i ile pomieszczeń zaprojektuję, każdy traktuję jak 'swój własny'. Projekt salonu w stylu nowojorskim klasycznym, który wykonałam dla Jadwigi z Łodzi i jej męża, to kolejne moje dziecko. Małe cudo, które, szczerze powiem, przerosło moje oczekiwania. Dodatkowo, piękne słońce towarzyszyło nam w czasie sesji zdjęciowej, którą wraz z moją Gosią wykonałyśmy w marcu tego roku, i to właśnie dzięki temu mogę Wam dzisiaj pokazać bardzo wiele ujęć tego wnętrza.

 

OCZEKIWANIA INWESTORA


Jadwiga napisała do mnie z prośbą o przygotowanie projektu koncepcyjnego jej salonu i jadalni. Kupując dom od dewelopera i nie mając ani czasu, ani wiedzy na temat urządzania wnętrz, zaczęła współpracę z lokalnym projektantem. Jednak, jak niestety czasami bywa, proponowane rozwiązania nie przypadły jej do gustu i postanowiła powierzyć salon i jadalnię 'moim rękom'. Jak to sama ujęła 'mój dom kupuje w całości', więc kiedy usłyszałam to określenie, bardzo dobrze wiedziałam,  jakie wnętrze zaproponować Klientce. Rzeczywiście, kiedy zobaczyłam 'szkice' proponowanych rozwiązań od jej poprzedniej projektantki - zdziwieniu mojemu nie było końca :) 

Jadwiga borykała się z kilkoma głównymi problemami i tak określiła swoje oczekiwania:
1. "Co zrobić z wnęką pod schodami?" - betonowe schody, które zaplanowała obudować drewnem (białe podstopnie i dębowe stopnie wraz z tralkami) tworzyły ciemną i niewykorzystaną przestrzeń pod nimi. Jadwiga poprosiła o zaprojektowanie tej przestrzeni, sugerując, że można byłoby ją przeznaczyć na kwietnik.
2." Jak zaaranżować ścianę z TV?" - Jadwiga nie chciała mieć TV w salonie, najchętniej by go ukryła. Ale wiadomo, nie mieszka sama. Mężczyźni mają inne potrzeby. A więc telewizor musiał być umiejscowiony w centralnym punkcie salonu, gdzie także trzeba było pomieścić dość sporą bibliotekę z książkami.
3. "Sofa jak w HOUSE LOVES!" - taki sygnał wiele znaczy dla stylu wnętrza. Sofy z MINT GREY (nie z HOUSE LOVES, bo przecież wiadomo) są bardzo mocno osadzone w stylu nowojorskim klasycznym. Eleganckie i przeważnie w jasnych kolorach wyznaczają kierunek, w jakim Inwestorka widziała swoje wnętrze. To był mój punkt zaczepienia. Choć, jak się później przekonacie - moja sofa LIVIA z Mint Grey nie znalazła zastosowania w tym projekcie.
4. "Kuchnia będzie jak u Pani :)" - bardzo lubię to określenie :) Wielu moich klientów często w taki sposób mówi o tym, co im się podoba. No, rzeczywiście jest to miłe dla mnie i powiem szczerze, że bardzo mnie to cieszy. 
5. "Biel i porządek" -  (złośliwi twierdzą, że - szpitalny czy laboratoryjny) to mój klimat.
6. "Sztuka na ścianach" - Inwestorka posiada małą kolekcję obrazów Wiesiołka i innych artystów, które, pomimo zamiłowania do 'białych' wnętrz - bardzo chciała umieścić w nowym salonie, choć ona sama ich tam nie mogła sobie wyobrazić.


PROJEKT WNĘTRZA

 • projekt koncepcyjny (rozszerzony) (2400zł - wg ówcześnie obowiązującego cennika >>>), obejmujący wykonanie koncepcji projektowej w min. 2 wariantach, z przygotowaniem moodboardu, która zakończona jest rysunkiem układu funkcjonalnego wnętrza; poszerzony o wykonanie skróconej listy elementów wnętrza oraz rozrysowaniem zabudowy stolarskiej, którą zaproponowałam, aby wykonać pod schodami i na ścianie TV;

 • budżet projektu nieokreślony.


DANE WYJŚCIOWE:

 • pomieszczenia do zaprojektowania: salon & jadalnia;

 • powierzchnia: 26,5m2 salon i 9,9 m2 jadalnia;

 • stan zastany: białe ramy okienne, obniżone sufity i wnęki na zasłony, podłoga drewniana Finish Parkiet - Dąb Select - lakierowana, z deskami 4-fazy;

 • potrzeby: jasna przestrzeń, rozkładany stół na 6 osób w jadalni, wygodne, tapicerowane krzesła, aranżacja wnęki pod schodami, wybór sof oraz innych mebli w salonie, aranżacja ściany z TV oraz miejscem na liczne książki.

 

 

RZUT POMIESZCZENIA

Rys.1.jpg

UKŁAD FUNKCJONALNY

 

Jeśli chodzi o układ pomieszczenia, niewiele mogłam zmienić, ponieważ istniejąca instalacja elektryczna, obniżone sufity oraz zaprojektowane już schody, jak również kuchnia, wymuszały umiejscowienie jadalni czy układ w salonie. Moja rola ograniczyła się więc do zastanowienia się i dokonania wyboru: jakich wielkości elementów wyposażenia  użyć, a także - jak dodać klasy, elegancji i stylu temu wnętrzu, w kontrze do tego, co było wcześniej zaproponowane. 

 

> KLIKNIJ NA RZUT, ABY POWIĘKSZYĆ <

 

 

WYBÓR SOFY

 

Salon, wbrew pozorom, nie jest duży, a zastosowanie wymarzonych przez Inwestorkę 'moich' sof i foteli (LIVIA z Mint Grey >>>) było możliwe tylko pod jednym warunkiem: jeśli w nim, oprócz sofy, stanąłby tylko jeden fotel, a przy tym szerokość wejścia do salonu przy schodach mogłaby stanowić jedynie 68cm. Przy dużej rodzinie, którą Jadwiga chce gościć u siebie, to zdecydowanie za mało miejsca do siedzenia. Sofa LIVIA ma długość 215cm i głębokość 100cm, i choć u mnie wygląda swobodnie (link do salonu >>>), jest wbrew pozorom bardzo duża i do tego wysoka. W mniejszym salonie mogłaby zaburzać proporcje. Wystarczyło więc wymienić sofę na nieco krótszą - model COSMOPOLITAN (też z Mint Grey >>>), której  długość wynosi 189cm, a głębokość 86cm. Do niej fotele są zgrabniejsze i węższe. Przejście, które wcześniej miało szerokość 68cm stało się przejściem ergonomicznym, bo na 94cm. A zamiast jednego fotela, w salonie pojawiły się dwa fotele COSMOPOLITAN (link do foteli >>>), które można naprzemiennie ustawiać z sofą. Dodatkowo zaproponowałam ustawienie ławki (pod zabudową TV), która nie zasłania 'wizji', a w razie czego - może stanąć pod schodami. Taka ławeczka to kolejne 2/3 miejsca do siedzenia (jeszcze nie została kupiona, nie zobaczycie jej na zdjęciach). To są oczywiście podstawy, ale bardzo chcę zwrócić Waszą uwagę na to, że często kilka cm robi różnicę we wnętrzu i dlatego powinniście mierzyć, mierzyć i jeszcze raz mierzyć... a do tego szkicować sobie rozwiązania w skali czy też kredą po podłodze, aby zorientować się w  możliwościach, jakie generuje Wasze wnętrze.

_MG_3547.jpg
_MG_3581.jpg

 

STYL & KOLORYSTYKA WNĘTRZA

 

Zamówiona przez Inwestorkę piękna dębowa podłoga była pierwszym nienaruszalnym kolorystycznym elementem wnętrz - to podłoga Finish Parkier - Dąc Select 4-fazy lakierowana (link do produktu >>>). Od siebie dodałam bieli i delikatnej szarości, o którą Jadwiga prosiła, więc dlaczego by nie miała jej mieć? Na ścianie w jadalni (oraz w przedpokoju) pojawiła się tapeta w biało-szare pasy (Flugger Fiona Home NW 552012 >>>), a na jednej ze ścian w salonie (za sofą) - delikatny kolor szarości (Flugger kolor: IN-706). Do tego wszystkiego: kanapy oraz krzesła tapicerowane (krzesła Taylor z Mint Grey >>>) w kolorze jasnego beżu, prawie białe. Całość neutralna i jasna, bardzo Mint Greyowa. Styl totalnie klasyczny nowojorski. Koniecznie we wnętrzu musiało pojawić się też złoto, ale w jakim celu, to już poczytajcie niżej. Dodam tylko, że nie z tego powodu, że teraz jest tak popularne. Od siebie chciałam jednak tchnąć w całość nieco życia, dlatego zaproponowałam czarne lampy. Lampy, które są bardzo efektowne i zwracają na siebie uwagę. One często 'robią całą robotę' w pomieszczeniu:)

 

moodboard-salon-styl-nowojorski.jpg

ZDJĘCIA PRZED & PO

 
_MG_3402.jpg
_MG_3472.jpg
_MG_3576.jpg
_MG_3563.jpg
_MG_3464.jpg
_MG_3480.jpg
_MG_3326.jpg
_MG_3371.jpg
_MG_3543.jpg
_MG_3499.jpg
_MG_3338.jpg

 

WNĘKA POD SCHODAMI

 

Wnęka pod schodami niejednemu spędza sen z powiek... no, co z nią zrobić? kwietnik? mmmhhh... pomysł może i fajny, biorąc pod uwagę wizualny efekt, ale czy kwiatom będzie dobrze w najciemniejszym miejscu w salonie? Taka wnęka, jak w tym projekcie, jest problematyczna, ponieważ jest zbyt mała na to, aby do niej wejść i zrobić: winiarnię, toaletę, spiżarnię, schowek czy jakiekolwiek inne mini pomieszczenie (np. postawić w niej widoczne od salonu: fortepian, barek czy sekretarzyk). Ale jest też za duża, aby zabudować ją i tym samym stracić ze względu na miejsce, które w sobie generuje. Prawda? Każdy cm2 w domu się przecież liczy. 

1.PC291679.JPG

Trzeba więc sobie zadać pytanie: na co brakuje miejsca w salonie? To właśnie może przynieść oczekiwane rozwiązanie. W przypadku Jadwigi - brakuje miejsca na książki. A więc ... trzeba tam zrobić wnękę na półki z książkami. Co prawda, wtedy nie będzie możliwości, aby wykorzystać całą jej głębokość, ale przecież i tak każda dodatkowa półka jest ogromnym skarbem dla tego salonu.

Wnęka zatem została obudowana płytami g-k, a w niej stolarz DARO MEBLE (link do ich strony>>>) wykonał zabudowę na wymiar z drewna lakierowanego na biało (kolor RAL 9016).

_MG_3511.jpg
_MG_3539.jpg

 

ZABUDOWA TV

 

Meblościanki nie są raczej zbyt efektownym sposobrm na aranżacje TV. Jednak w stylu nowojorskim, zabudowy (najlepiej we wnękach) od podłogi po sam sufit w kolorze białym, szarym czy nawet granatowym - to standard. Oczywiście nie dostaniecie takiego mebla w sklepach. Trzeba zamówić go u stolarza. Ja uważam, że niezmiennie, od wielu lat mistrzem w tej dziedzinie jest DARO MEBLE. No, przyznajcie szczerze, że zabudowa robi wrażenie. Oczywiście pomogłam zaprojektować jej wygląd, ale jeśli nie macie pomysłu i na to, ufam, a nawet wiem, że DARO MEBLE podsunie idealne rozwiązanie dla Was. Ich zabudowy to klasyka, nowojorska klasyka, aż miło dotykać jest ich mebli. Szczerze powiem, że niełatwo im dorównać. Zwróćcie uwagę, że tył zabudowy jest szary, a pozostała część biała. Dodatkowo, bardzo podoba mi się sposób mocowania półek, które, faktycznie, w każdej chwili można regulować, zmieniając ich wysokość. Środkowa część zabudowy jest specjalnie wysunięta do przodu, aby można było swobodnie wpiąć się do znajdujących się za nią kontaktów. Poza tym, taki zabieg dodaje głębi temu dużemu i ciekawemu meblowi. To, że mebel ma na dole wysoki cokół, a u góry również wysoką koronę - nie jest bez przyczyny. Tak właśnie wyglądają nowojorskie klasyczne zabudowy. Powiem więcej, są też mega pojemne... w końcu to mebel po sam sufit i prawie na całą szerokość ściany.

_MG_3534.jpg
 

SZTUKA NA ŚCIANIE

 

Nie bez powodu do wnętrza 'wkradły' się beże i złoto. Te dwa odcienie są pomostem pomiędzy neutralną i klasyczną bielą oraz szarością, a kolorystycznie żywymi obrazami, które posiada właścicielka. Ponieważ obrazy są częścią jej życia, bo pamiątkami, nie można było w żaden sposób z nich zrezygnować. Mało tego, trzeba umiejętnie je wyeksponować. Zwróćcie uwagę, że jeśli powiesimy je na ścianie  przy jadalni, postawimy na blacie półwyspu kuchennego czy też, zakrywając ostatnie kawałki pustych ścian - umieścimy je tam, to one, najzwyczajniej w świecie - upiększą nam wnętrze. Niestety, często bywa tak, że pozbywamy się 'niemodnej sztuki' i choć pewnie dzisiaj byśmy postawili na inną stylistykę obrazów, to może czasem warto zachować pamiątki po babci czy rodzicach? Nie twierdzę, że będzie to pasować wszędzie, ale na prawdę można spróbować... U nas pierwszym krokiem była  zmiana ram do obrazów :) 

_MG_3448.jpg

ZASŁONY & FIRANY

 

Na oknach zawisły zasłony  z tkaniny blackoutowej, kolor jasnoszary 114, ten sam, który został użyty w moim salonie (link do posta o zasłonach na wymiar >>>). Zamówione, uszyte i zawieszone oczywiście przez HOTELOVE (nie HOUSE LOVES, proszę nie mylić). Zwróćcie uwagę, w jaki sposób zawieszona jest sama firana za sofą. Nie było miejsca (wnęka już istniała), aby zmieścić tam jeszcze zasłonę; ale szczerze powiem, że może to i lepiej, ponieważ tak ściana wygląda ładniej, sama firana bowiem dodaje jej faktury i lekkości, a ewentualna zasłona dołożyłaby kolor za sofą, co nie byłoby korzystne.

_MG_3488.jpg
_MG_3383.jpg

JADALNIA

 

W jadalni królują krzesła TAYLOR z Mint Grey z czarnymi nogami i w jasnobeżowym obiciu. Stół jest wykonany na zamówienie przez DARO MEBLE. Lampa nad stołem, kinkiet i lampy nad wyspą są z tej samej serii - CONGRES brush caramel (link do produktu >>>). Na stole świecznik w kolorze złotym z IKEA. Na świeczniku osadzone są długie świeczki.

_MG_3584.jpg
_MG_3392.jpg
_MG_3423.jpg

Pewnie mogłabym tak jeszcze pisać i pisać... Zachwycać się lampą w salonie, stolikami z blatami ze spieku (pozostałość po blacie w kuchni)... Ale dość... Dotarliście do końca ze mną? :) :) :) W nagrodę, w jednym miejscu, lista wszystkich rzeczy.

Mam nadzieję, że się projekt podoba, a poniższa lista się przyda. 

LISTA ELEMENTÓW WNĘTRZA:

 • podłoga - Finish Parkiet - Dąb Select - [ok. 215pln/m2] (link>>>);

 • białe ściany - kolor H12 - farba Flugger;

 • szare ściany - kolor IN-706 - farba Flugger;

 • zasłony blackout 114 - Hotelove (link>>>);

 • listwy sufitowe NOMASTYL model: SL (link>>>);

 • kontakty i włączniki światła - Berker - Hager - K.1. (link>>>);

 • stół na zamówienie - DARO MEBLE (link >>>);

 • krzesła TAYLOR Mint Grey - od 950 pln (link>>>);

 • świecznik IKEA - 49,99 pln (link>>>);

 • lampa nad stołem - CONGRESS brushed caramel HK/CONGRES4/B BC Hinkley - 2997 pln (link>>>);

 • tapeta Flugger Fiona Home NW 552012 - 209 pln/rolka (link >>>);

 • sofa COSMOPOLITAN Mint Grey - od 4490 pln (link>>>);

 • fotele COSMOPOLITAN Mint Grey - od 2290 pln (link >>>);

 • dywan Mistrina - Carpet Vista - 1420pln 2m x 3m (link >>>);

 • stolik kawowy i stolik na zamówienie; podobne są w Mint Grey (link >>>);

 • zabudowa TV na zamówienie w DARO MEBLE - ok.11 000 pln (link >>>);

 • zabudowa pod schodami na zamówienie w DARO MEBLE (link >>>);

 • lampa Tripod podłogowa - 939 pln (link >>>);

 • lampa w salonie ANKA 10 - 1590 pln (link >>>);

 • uchwyty do zabudowy, Gałka do szafki 7638 - Mosiądz - Beslag Design - ok.33 pln (link >>>);

 

 

buźka :)