Zsyp na Pranie w Domku Jednorodzinnym - Tak Czy Nie?

zsyp na pranie w domku jednorodzinnym - robić czy nie? czy zsyp jest potrzebny? jak go zaplanować? jak wygląda? ile kosztuje? na te pytania znajdziecie odpowiedź w dzisiejszym poście. 

ale zanim przejdę do meritum sprawy, przypominam, że w poprzednią niedzielę zakończyliśmy wyzwanie WYKOŃCZ DOM Z HOUSE LOVES. mam nadzieję, że poszło wam świetnie :) ach, nie, jestem pewna, że poszło wam świetnie. już niedługo pokażę wam ostateczne efekty mojego wyzwania - przedpokój ukończony. przy okazji, przypominam, czekam na wasze realizacje. podawajcie linki do blogów, wysyłajcie zdjęcia. piszcie do mnie na maila. czekam.

 

a więc zsyp na pranie...

 

co to jest zsyp na pranie?

warto zawsze rozpocząć o definicji, prawda? możliwe, że sama nazwa odpowiada na pytanie "co to jest", ale spróbuję dodać coś jeszcze. generalnie jest to układ instalacyjny (tunel, rura) pomiędzy dwoma lub więcej piętrami, do którego można wrzucać brudne ubrania, aby te wylądowały od razu w koszu z praniem, w pralni czy pomieszczeniu gospodarczym na parterze / piwnicy.

 

jak wygląda zsyp na pranie?

u nas jest to pionowa rura ze stali kwasoodpornej, zakończona na górze elementem pośrednim z drzwiczkami. 

 

tutaj zdjęcie - w pomieszczeniu gospodarczym na parterze

a tutaj zdjęcie - w łazience córki na piętrze

(za ścianą jest garderoba)

tutaj zdjęcie - w garderobie na piętrze

 

 

z jakiego materiału robi się zsypy na pranie?

zsypy na pranie wykonuje się zazwyczaj z tuneli ze stali kwasoodpornej. takie tunele nie elektryzują się, są odporne na korozję oraz są niepalne. jeśli zastosowalibyśmy PCV, ubrania mogłyby się mocno elektryzować przy spadaniu w dół, a jak niektórzy twierdzą, nawet iskrzyć. niezbyt bezpieczne. poza tym, jeśli zsyp jest połączony z pomieszczeniem gospodarczym, które jest narażone  na większe ryzyko ognia, jego elementy tym bardziej powinny być ognioodporne. co jednak najważniejsze, stal kwasoodporna nie rdzewieje. a tego chcemy uniknąć najbardziej. bo rdza nie tylko plami, ale także haczy ubrania. dlatego pomimo faktu, że jest to dużo droższy materiał niż PCV, radzę zainwestować w tunel kwasoodporny, aby potem nie było problemu.

 

z jakich elementów składa się zsyp na pranie?

w naszym przypadku to były trzy elementy: tunel 1,5m, komora wrzutowa i obejmy (tutaj link do produktów>>>). wybraliśmy komorę wrzutową ciągłą, tzn. że oprócz drzwiczek, komora ma od góry możliwość połączenia się z kolejną rurą. wykorzystaliśmy ten otwór jako drugi punkt na wrzucanie prania od strony garderoby. nie jest on, co prawda, do tego przystosowany, tzn. nie ma łagodnego zakończenia, ale też nie haczy. uznaliśmy, że od strony garderoby, gdzie my (dorośli) używamy zsypu, takie rozwiązanie nam wystarczy. 

TUTAJ MY KUPILIŚMY SWOJE ELEMENTY >>> link do sklepu <<<

 

czy warto wykonać zsyp na pranie?

dopóki nie zaczęłam używać zsypu, wydawało mi się, że jest on trochę naciąganym dodatkiem do domu. po co komu rura w suficie, skoro są kosze na bieliznę w łazienkach? i owszem, jeśli mamy do czynienia z parterowym domkiem, to zsypu oczywiście nie zamontujemy (no chyba, że jakiś zasysający 'ustrój'), ale przy domu piętrowym zsyp na pranie to naprawdę wygodna sprawa.

  1. po pierwsze, nie ma potrzeby stawiania koszy na brudne pranie w każdej łazience w domu czy w garderobie - a więc oszczędność.

  2. po drugie, nieobecność brudnych rzeczy w tych pomieszczeniach sprawia, że jest bardziej higienicznie - czyli eliminujemy ewentualny brzydki zapach.

  3. po trzecie - rzeczy od razu lądują koło pralki. nie ma potrzeby noszenia sterty brudnych ciuchów po schodach, przez pół domu i na dół do pomieszczenia gospodarczego (gdzie jest pralka) - oszczędzamy czas i wysiłek, a zyskujemy wygodę.

  4. po czwarte - jest to na tyle atrakcyjny gadżet, że póki co, moja córka ma ogromną frajdę z jego używania (mąż też :) - hihi). więc wyeliminowałam ryzyko walających się po podłodze brudnych skarpetek i gaci. Gabi uwielbia wrzucać do zsypu rzeczy i nie zrezygnuje z tego na rzecz lenistwa, więc nosi je do łazienki.

 

jak zaplanować zsyp na pranie?

mimo tego, że zsyp na pranie to w uproszczeniu rura w suficie, to prawda jest taka, że umieszczenie go w odpowiednim miejscu w domu  może sprawić, że jesteśmy zmuszeni prze-aranżować położenie pomieszczeń na piętrze. dodatkowo trzeba o nim pomyśleć już na etapie budowy stanu surowego, bo należy zostawić otwór w stropie. 

pomieszczenia takie jak pralnia, pokój gospodarczy, łazienka czy garderoba na obu piętrach muszą spotykać się w jednym miejscu. u nas wyszło to bardzo dobrze. pralkę mamy w pomieszczeniu gospodarczym, a ten jest centralnie pod łazienką naszej córki , a dodatkowo pod naszą garderobą. tak, że każdy z nas,  czy to córka czy my, mamy dostęp do zsypu z dwóch stron domu (na piętrze), a wszystko spada jednym tunelem, w jedno miejsce... do kosza koło pralki.

ale zaprojektowanie tego nie było łatwe. o mały włos, a zsyp wylądowałby w oknie pomieszczenia gospodarczego. poza tym, ja i Mr M  korzystamy z zsypu w garderobie. nie dało się zrobić inaczej, bo nasza łazienka jest na drugim końcu sypialni. a miało być odwrotnie. 

tak, że jeśli planujecie zsyp, od razu weźcie go pod uwagę przy funkcjonalnym projektowaniu  pomieszczeń. to mały element, który może pokrzyżować wam plany :D 

 

ile kosztuje zsyp na pranie?

my użyliśmy, w sumie, jedynie  4 elementów, aby zbudować zsyp z możliwością wrzucania prania z dwóch stron i docelowo zapłaciliśmy 861 zł:

  • rura 1,5mb - 327zł

  • komora wrzutowa - 494zł

  • obejma ścienna (2szt.) - 40zł

 

 

czy warto posiadać zsyp na pranie?

oj bardzo! jestem nim tak zachwycona, że dziwię się, że nieczęsto go widuję w domach piętrowych. teraz, kiedy tylko mogę - rekomenduję go każdemu. oczywiście sytuacja   nie dotyczy domów parterowych czy domów z pralnią na piętrze, ale w każdym innym przypadku, kiedy musielibyśmy latać z praniem po całym domu, zsyp jest bardzo dużym udogodnieniem. 

 

macie? chcecie mieć? będziecie mieli już teraz? czekam na was w komentarzach poniżej.

 

buźka