Firany i Zasłony w Sypialni - Jak Wieszać?

witam was  i melduję, że kolejne zadanie prowadzące do wykończenia mojej sypialni już ukończone. w dniu 9 wyzwania byliśmy we wrocławiu, więc prace domowe nas ominęły, ale w dniu 11 wyzwania zawiesiłam na ścianach kule honeycomb i światełka cotton ball lights. pokażę wam je przy okazji.... a wczoraj, w dniu 14 wyzwania, miałam zaplanowane robienie podnóżka, ale ze względu na to, że jeszcze czekam na materiał, zdecydowałam zamienić zadania i powiesiliśmy w sypialni zasłony i firany... wraz z montażem karnisza... mam nadzieję, że u was praca też wre? że odhaczacie na plannerach kolejne rzeczy w wyzwaniu WYKOŃCZ DOM Z HOUSE LOVES?

mój budżet na firany i zasłony był dość mały.... wybrałam więc coś, co będzie wyglądało klasycznie i elegancko, ale jednocześnie jest dość łatwo dostępne i nie za drogie (niestety nie są to naturalne tkaniny). już dwa miesiące temu upatrzyłam sobie gotowe zasłony (szare) w leroy merlin. i ucieszyłam się, że są nadal dostępne, kiedy podjęłam decyzję, że wykańczam sypialnię :) to zasłony FOGGIA (link tutaj) za niecałe 50zł (cena promocyjna). długość 2,6m, a szerokość 140cm. są na kółkach metalowych, więc wystarczy zawiesić na karniszu. wyglądają ładniej niż można by się spodziewać po takiej cenie i sztucznym materiale. mają fajną fakturę i kolor. nie są zaciemniające, a nawet wręcz - prześwitujące, ale jest ok. tym razem nie robiłam porównania i nie przeszukałam całego internetu, by sprawdzić czy jest coś jeszcze ciekawszego w tym temacie. te mi się podobały, widziałam na żywo i po prostu je kupiłam.

przy okazji miałam zamiar kupić materiał na firany i taśmę, aby uszyć to, co chcę. jednak, jakież było moje zdziwienie (nie kupuję często firan, więc nie wiedziałam), że mają w tym sklepie dostępne już gotowe firanki z wszytą taśmą, a na dodatek te najtańsze są właśnie takiejak potrzebuję.... klasyczne, proste, bez wzorów, i mają taśmę 'smoka' już wszytą, więc będę mogła regulować ich szerokość do woli. wybrałam firany DIANA (link tutaj) za niecałe 65zł/sztuka, też z LM. szerokość 300cm, wysokość 250cm. wysokość idealna, bo zasłony są dłuższe, ale przez mocowanie na kółkach będą wisiały wyżej, więc wiedziałam, że się wszystko zgra i wyrówna.

 

przy okazji wieszania zasłon, chciałam wam przypomnieć....

jak prawidłowo je wieszać  na oknach?

photo via pinterest

jeśli zastanawialiście się kiedyś, dlaczego coś nie gra, kiedy już karnisz zawieszony i zasłony są na oknie, to zapewne był problem z prawidłowym ich zawieszaniem w stosunku do okna. zdjęcie powyżej mówi wszystko.... nie można wieszać zasłon na oknie... należy karnisz zawsze umieścić dużo nad nim (naprawdę dużo... jakieś 25-35cm nad oknem albo nawet przy suficie), a zasłona 'niezasunięta' powinna mieć miejsce na udrapowanie poza krawędzią okna. jeśli zachodzi na okno, to zabiera światło w pomieszczeniu i zmniejsza okno optycznie. wtedy wydaje się nam, że coś nie gra :)

dlatego dobierajcie długość karnisza tak, aby był dłuższy o jakieś 70-100cm od szerokości okna i sprawdźcie jaką wysokość powinny mieć wasze zasłony (jeśli kupujecie gotowe), mierząc: od podłogi do góry okna, i dodając jeszcze jakieś 30cm.

 

przed powieszeniem zasłon pokój był pusty, echo się odbijało od ścian :)

a tak to wyglądało po... :)

o wiele lepiej  :) :) :)

teraz sypialnia jest po prostu przytulna :) 

 

buźka