Jak Samemu Zrobić Hamak?

jak-samemu-zrobić-hamak.jpg

Uwielbiam się bujać na hamaku, ale nie oszukujmy się, mało kto budując dom posiada w ogrodzie na tyle duże drzewa, aby zawiesić na nich hamak. Dzisiaj w poście zobaczycie jak wykonać samemu drewnianą podstawę hamaka, która zastępuje konieczność posiadania dwóch drzew (na których brak cierpię) oraz jak prawidłowo odmalować taki hamak po 10 latach i jak do tej metamorfozy sprawdziła się lazura do drewna na zewnątrz V33, które testowałam.

Wiem, że bardzo lubicie nasze ogrodowe DIY, dlatego dodaje do nich jeszcze Hamak w wersji “zrób to sam”.

Najbardziej popularne posty na blogu wraz z nadejściem sezonu wiosna-lato 2019, to właśnie te, które widzicie poniżej (wszystkie niemalże z kategorii "ogrodowej”):


Ucieszyło mnie kiedy wielu z Was dopytywało o nasz Hamak, który gdzieś tam wypatrzyliście na Instagramie (link >>>). Nie mogłam się, więc oprzeć pokusie aby Wam go nie opisać! Choć hamak zrobił mój mąż dawno, jakieś 10 lat temu, kiedy jeszcze mieszkaliśmy w innym miejscu... Dlatego poniżej nie zobaczycie dokładnych zdjęć z montażu. Jednak przygotowałam dla Was rysunki techniczne z opisem, które jak sami zobaczycie dokładnie pokazują, jak samemu wykonać hamak. Powodzenia!

Zanim jednak przejdziemy do szczegółów, zobaczcie o jakiej podstawie hamaka mówię.

_MG_9324.jpg
_MG_9366.jpg
_MG_9363.jpg
_MG_9354.jpg
_MG_9343.jpg

 

JAK WYKONAĆ HAMAK
DIY OGRODOWE

Do wykonania hamaka potrzebne są:
- 4 szt. oheblowanych belek 90x90mm długości 1,7m;
- 2 szt. oheblowanych belek 90x90 długości 1,7m z przyciętym na jednym końcu rogiem na 45 stopni;
- 2szt. deski zamykającej (oheblowanej) w przekroju 10x3,cm długości 16cm;
- 4szt. śrub (fi 16mm) z nakrętką i dwoma podkładkami długości min. 30cm;
- 8szt. śrub (fi 12mm) z nakrętką i dwoma podkładkami długości 18cm;
- 8szt. wkrętów do drewna długości max. 9cm;
- 2szt. haków huśtawki (każda z dwoma nakrętkami) długości min. 12cm (gwint);
- hamak;
- lazura do drewna - LAZURA V33 (link >>>>).

Elementy te są zaznaczone na szkicu poniżej


WIDOK CAŁOŚĆ.PNG

| 1 | - Przygotowanie elementów drewnianych

Najlepiej najpierw zamówić w tartaku gotowe elementy drewniane. Wtedy nie ma potrzeby posiadania odpowiedniej piły do przycięcia belek. Tartak wszystko przygotuje. Należy pamiętać, aby belki były heblowane jeśli nie macie ochoty spędzić połowy dnia na ich szlifowaniu.

_MG_9286.jpg

| 2 | - Podstawa

Najpierw należy wykonać podstawę z belek Podstawa 1 i Podstawa 2, na których układacie Belki 3 i 4, jak na szkicu technicznym, kótry powyżej pokazałam.

Belki 3 i 4 muszą być od siebie oddalone dokładnie o 90mm i muszą leżeć symetrycznie do osi Podstaw, tak być pomiędzy nimi. Następnie należy wstawić ukośne ramiona hamaka, aby potem wykonać połączenie podstaw z belkami używają do tego po 2 szt. śrub (fi 12mm) z nakrętką i dwoma podkładkami długości 18cm, na każde z 4 połączeń. Położenia są pionowe. Należy najpierw nawiercić otwór fi 12mm, a potem wsunąć śruby i mocno skręcić.

_MG_9291.jpg

| 3 | - Ramiona hamaka

Aby zamontować ramiona należy wsunąć pomiędzy Belki 3 i 4, Belkę 5 i oddzielnie Belkę 6 (czyli własnie ramiona). Trzeba przypilnować żeby ścięte końce tych belek (5,6) dotykały zarówno podłoża jak i Podstawy. To bardzo ważne.

Następne należy nawiercić dwa otwory fi 16mm, przewiercając się na wylot przez Belkę 3, Ramiona Hamaka czyli Belkę 5 i Belkę 4 (dla jednej strony i analogicznie dla drugiej). Bardzo ważne, aby połączenia były pod ukosem w stosunku do siebie, inaczej hamak się nie usztywni. Następnie należy wsunąć śruby (fi 16mm) z nakrętką i dwoma podkładkami dł. min. 30cm i mocno skręcić.

_MG_9290.jpg
WIDOK-POŁĄCZENIA.jpg

| 4 | - Deska zamykająca

Następnie od góry, przy ramieniu hamaka, należy przymocować deskę zamykającą. To dodatkowe wzmocnienie, które powoduje, że ramię hamaka się nie będzie wyginać unosząc do góry.

Deskę mocujemy do Belki 3 i 4 używając po 2szt. wkrętów do drewna długości 9cm na każde łączenie, jak na zdjęciu poniżej.

_MG_9292.jpg

| 5 | - Hak

Na koniec mocujemy hak huśtawkowy na końcach Belki 5 i 6, jakieś 20cm od końca belek. Nawiercamy otwór odpowiedni do przekroju haka, a potem mocujemy hak z nakrętkami.

_MG_9288.jpg
_MG_9289.jpg

| 6 | - Malowanie

Na koniec malujemy hamak na dowolny kolor i gotowe.

Nasz hamak był kiedyś biały. Stoi w ogrodzie od 10 lat i jak widzicie wymagał już odmalowania. Dlatego jeśli chcecie zobaczyć jak łatwo i szybko udało mi się to zrobić w niecałą godzinkę ostatniej niedzieli, to czytajcie dalej.

_MG_9285.jpg
 

 

JAK ODMALOWAĆ STARY HAMAK

(czy inne elementy drewniane w ogrodzie)

Nie wiem czy kojarzycie farby firmy V33 (link>>>). Ja osobiście najbardziej kojarzę V33 z ofertą farb dedykowanych do malowania podłóg (w tym płytek ceramicznych) link >>> , czy farb do malowania frontów kuchennych (link >>>). Jednak ich oferta jest szersza i jak się okazuje sięga też do działu lazur do drewna na zewnątrz. Ostatnio wydali kilka nowych kolorów LAZURY (tak się nazywa preparat do drewna na zewnątrz i do wewnątrz, którą V33 ma w swojej ofercie). Lazura jest zrobiona na bazie wodnej lub na bazie rozpuszczalnika.

Zobaczcie na zdjęcie poniżej (kliknijcie aby powiększyć). Opiszę kilka właściwości, zaczynając od lewej strony tego próbnika:
- LAZURA POLSKI KLIMAT V33 (link >>>), która jest lazurą półprzeźroczystą nadającą drewnu standardowych kolorów drewna;
- IMPREGNAT KOLORYZUJĄCY EASY (link >>>), który daje możliwość szybkiego odnowienia starych elementów drewnianych;
- LAZURA OCHRONNE KRYJĄCA POLSKI KLIMAT (link >>>), daje jednolite i bardzo ciekawe kolorystycznie wybarwienia drewna. Paleta kolorów zachwyca, a lazura całkowicie i dokładnie kryje rysunek drewna, jednocześnie nie powodując zanikania struktury drewna;
- LAZURA OCHRONNY WSPÓŁCZESNA POLSKI KLIMAT (link >>>), która wprowadza przepiękne ciekawe wybarwienia drewna, przez które widać rysunek drewna. Kolory są bardzo zgodne z trendami i tym co wybrałabym do wielu swoich projektów. Jestem po wrażeniem tak pięknie zaprojektowanej palety.

KLIKNIJCIE NA ZDJĘCIE ABY POWIĘKSZYĆ

_MG_9295.jpg

Bez żadnych wątpliwości, nasz hamak wymagał odmalowania! Powinnam zrobić to już dużo wcześniej, ale wiecie ile w HOUSE LOVES się dzieje… dopiero niedawno znaleźliśmy na to czas.

Do tego celu przygotowałam sobie poniższe materiały i sprzęt:
- LAZURA OCHRONNE KRYJĄCA POLSKI KLIMAT (link >>>), w kolorze OTOCZAK GÓRSKI;
- pistolet malarski Wagner W 200 (na prąd) (link >>>);
- szlifierkę oscylacyjna z papierem ściernym o ziarnistości P60.

_MG_9299.jpg

| 1 | - Szlifowanie

Przed malowanie nową Lazurą, drewno trzeba oczyścić ze starej farby. Użyłam do tego szlifierki oscylacyjnej. szlifowanie zajęło dosłownie kilka minut.

_MG_9301.jpg
_MG_9302.jpg
_MG_9303.jpg

| 2 | - Malowanie

Następnie przy pomocy pistoletu malarskiego, malowałam hamak natryskowo. Lazury nie musiałam rozcieńczać, aby aplikować ją w ten sposób. Pierwsza warstwa dość dokładnie pokrywała powierzchnie drewna, nawet zaskakująco dobrze w porównaniu z innymi produktami które znam i używałam. Gładko się rozprowadzała i równo schła. Jednak dla bezpieczeństwa odczekałam, aż pierwsza warstwa wyschnie, aby mimo wszystko pokryć hamak dwoma warstwami lazury. Nie chciałabym odmalowywać hamaka za rok, czy dwa. V33 twierdzi, że ochrona jest nawet do 9 lat, więc trzymam ich za słowo, zważając na to ile lat zajęło nam ponowne odmalowanie hamaka :)

_MG_9297.jpg
_MG_9305.jpg
_MG_9306.jpg
_MG_9309.jpg

| 3 | - Schnięcie

Lazura schnie bardzo szybko, ponieważ czas ten jest określony do max 3h. Ja malowałam na słońcu, więc po 30 minutach mogłam aplikować już kolejną warstwę.

Lazura ma przepiękny odcień szarości! (Niezmiennie jestem miłośniczką tego koloru) Co jeszcze dla mnie wygląda niesamowicie? Fakt, że lazura jest matowa i bardzo ładnie załamuje światło.

Mam też wrażenie, że jest jakaś niezwykle elastyczna i jednocześnie gruba, a przecież widać przez nią strukturę drewna. Tak jakby tworzyła dokładną i szczelną powłokę ochronną. Doczytałam potem na stronie producenta, że “lazura jest wodoodporna i zapobiega tworzeniu mikroszczelin, a także jest mrozoodporna, nie pęka oraz nie łuszczy się pod wpływem niskich temperatur.” Co ciekawe lazura jest “mikroporowata i elastyczna – co pozwala drewnu oddychać oraz pracuje wraz z drewnem podczas zmian spowodowanych wilgocią” i to jest chyba właśnie ten efekt, który zaobserwowałam.

Wiecie, że testowałam w wielu projektach różne farby do drewna. Od oleju, po impregnaty i lazurę. Szczerze Wam polecam ten produkt, bo jest bardzo wysokiej jakości.

_MG_9312.jpg
_MG_9335.jpg
 

_MG_9365.jpg
_MG_9344.jpg
_MG_9338.jpg

Mam ogromną nadzieję, że to nowe (stare) DIY będzie dla Was przydatne :)

Miłego leżakowania w hamakach.


buźka