Szyszki // So Called Cones

// polski

(read in english below)

Pamiętacie szyszki z dzieciństwa? Bardzo popularne na Krupówkach w Zakopanem!!! Kiedy byłam dzieckiem, każde ferie zimowe spędzałam w tym pięknym mieście (jako harcerka). Podróżowaliśmy tam pociągiem (aż 18h ze Szczecina) i nie pamiętam jak to możliwe, ale upychali 12-cioro dzieci do jednego 8 osobowego przedziału. Ale był ubaw :) Przewieszaliśmy linę pomiędzy pułkami na bagaże tworząc coś w rodzaju hamaka, kładliśmy na to duży dmuchany materac i trójka może nawet czwórka dzieciaków spało u góry :) Pozostali na dolnym poziomie, układali wszystkie bagaże pomiędzy siedzeniami, okrywali to kocami i leżakowali całą podróż :) jak oni (dorośli) nam na to pozwalali, tego nie wiem. Ale było mega! Moje drugie ulubione wspomnienie z tych wypraw feriowych, to szyszki z Krupówek. Wydawałam na nie chyba wszystkie moje kieszonkowe - i chyba musiałam mieć nie wielkie kieszonkowego ponieważ pamiętam, że nie jadłam ich często. To był swego rodzaju rarytas :) Szyszki to także ulubiony przysmak mojego brata (siostry też), ale szczególnie brata ponieważ on zazwyczaj nie je słodyczy. No cóż, szyszki są po prostu niezapomniane. Na szczęście, Filip nie musi po nie jechać aż do Zakopanego. Mam przepis i się dzisiaj nim podzielę ... jest trochę sekretny i nie wielu szczęśliwców ma do niego dostęp, więc cicho sza :) i baardzo smacznego :)

IMG_6298.jpg

Składniki:

 • 200g masła

 • 1,5 szkl. cukru

 • 3 łyżki kakao w proszku

 • 0,5 szkl. mleka

 • 2,5 szkl. odtłuszczonego mleka w proszku

 • 300g ryżu preparowanego

Przygotowanie:

 1. Rozpuść masło w dużym garnku (ja używam największego jaki mam)

 2. Dodaj cukier, kakao i mleko, mieszając od czasu do czasu doprowadź do wrzenia i całkowitego połączenia składników. Potem zdejmij z gazu i odstaw do ostygnięcia.

 3. Kiedy będzie jeszcze ciepłe, dodaj mleko w proszku i wymieszaj dokładnie drewnianą łyżką.

 4. Dodaj ryż preparowany i wymieszaj całość, aż ryż będzie pokryty masą.

 5. Uformuj szyszki, czyli przygotuj ciepłą wodę w oddzielnej misce, aby moczyć w niej dłonie przed formowaniem szyszek. Maczaj ręce przed zrobieniem każdej kolejnej szyszki.

 6. Odstaw szyszki na godzinę do lodówki i podawaj lub przechowuj w lodówce przez kilka dni.

k@rolina

IMG_6292.jpg
IMG_6297.jpg
IMG_6294.jpg

//english

Do you remember cones from childhood? Very famous treat from Krupówki in Zapokane (polish skiing capital) !!! When I was a kid I spend my winter holidays in Zakopane (with scouts). We travelled there by train (a 18h journey) and I cannot remember how but we fitted 12 kids in to the very tiny 8 sited compartments. It was so much fun, really :) We hung a rope between baggage shelves (making many loops), placed air mattress on to it and 3 to 4 kids slept there while others put all our lounge between sits, place blankets on to them and slept on the lower level :) how they (I mean adults) allowed us to do so, I still cannot figure out. But it was awesome. The second most favourite memory from those winter holidays was cones from Krupówki. I spend all my pocket money on them - I must had very little than because I don't remember eating them a lot. It was a treat :) Cones are also my brother's favourite (well my sister too) but it is so special with him, because he doesn't eat lost of sweets generally. They are truly unforgettable. Fortunately he doesn't have to travel all the way to Zakopane (800km away from where we live) to get them. I have a recipe which I am going to share today...this is a secret recipe, not many have access to it, so keep it quite :) and please enjoy :)

IMG_6283.jpg

Ingredients: 

 • 200g of butter

 • 1,5 cup of sugar

 • 3 tbs of cacao powder

 • 0,5 cup of milk

 • 2,5 cups of skimmed milk powder

 • 300g puffed rice

 

How to make: 

 

 1. Melt the butter in the large pot (I use the biggest I have)

 2. Add sugar, cacao powder and milk than gently stir from time to time until fully combined and reach boiling stage. Than turn the heat off to cool it slightly.

 3. When still warm add milk powder and combine with wooden spoon.

 4. Add puffed rice to the mixture and stir until all rice is coated with it.

 5. Prepare warm water in the bowl to dip your hand in and form cones. Dip your hands between making every cone.

 6. Leave it in the fridge for an hour and serve or store in the fridge even for few days.

k@rolina