Jak samemu konserwować olejowaną drewnianą podłogę?

konserwowanie olejowanej podłogi

Dzisiaj przygotowałam dla WAS post, o który wielokrotnie mnie prosiliście. Dowiecie się z niego jak łatwo samemu konserwować olejowaną podłogę, dzięki innowacyjnemu ZESTAWOWI DO SAMODZIELNEGO ODŚWIEŻANIA PODŁOGI firmy Rubio Monocoat (link >>>), z którą współpracuję od lat. Koniec z martwieniem się, że konserwację musi wykonać fachowiec. Koniec z martwieniem się, że będzie to dużo kosztować. I koniec z niewiedzą, kiedy to zrobić. O tym wszystkim przeczytacie w artykule poniżej. Ach, i najważniejsze, nieważne, jakim olejem wcześniej mieliście zaolejowaną podłogę; olej UMO (Universal Maintenence Oil) 2 Mix RMC może być użyty do konserwacji każdej olejowanej podłogi.


KIEDY WYKONAĆ KONSERWACJĘ OLEJOWANEJ PODŁOGI

Zacznijmy od najważniejszego pytania: kiedy wykonać konserwację olejowanej podłogi?

Zdradzę Wam moją metodę, tylko dobrze się wczytajcie!!!

Producenci podłóg olejowanych rekomendują, że deskę olejowaną należy olejować co ROK :) Ale serio? Kto ma na to czas i pieniądze? Wiem, że tego nie robicie co rok! Sama tego unikam i przedłużam ten okres. Ale jest to niebezpieczne, bo można zniszczyć deskę. Dlatego poniżej przeczytacie jak KONTROLOWANIE przedłużyć ten okres do 2 lub nawet 3 lat.

Mała dygresja: niektórzy monterzy powiedzą Wam, że nowo położoną deskę należy od razu dodatkowo poolejować. (WHY? WHY? Dlaczego ktoś mówi takie głupoty?) Skoro deska została, dosłownie kilka miesięcy wcześniej na produkcji, zaolejowana i wybarwiona przez producenta, to co się mogło po drodze wydarzyć, od jej pakowania, montowania i położenia, do czasu przeprowadzki (czyli kiedy zaczniecie ją użytkować), że olej się wypłukał i “trzeba” ją znowu zaolejować “po położeniu”? No nic!!! Oprócz tego, że jest okurzona najgorszym kurzem, jaki jej może zaszkodzić (pod względem porysowania), czyli kurzem budowlanym. Wtedy należy ją porządnie i wielokrotnie (no może ze 3 razy) WYMYĆ!!!! A nie - ponownie olejować. Czym myć podłogę olejowaną? RMC SOAP (link >>>), czyli preparatem do mycia i jednocześnie codziennego nasycania olejowanej podłogi.

No dobrze! Jak już ustaliliśmy, że podłogi olejowanej nie olejujemy po położeniu, to zajmijmy się tematem okresowej konserwacji. Zdradzę Wam teraz:

JAK PRZEDŁUŻYĆ KONIECZNOŚĆ KONSERWACJI do nawet 2 lub 3 lat?

Posiadam u siebie 8-letnią olejowaną podłogę firmy CHAPEL Parket i prawie 3-letnią podłogę firmy KACZKAN. Obie na początku nie były olejowane olejem RUBIO, tylko innymi bardzo dobrymi jakościowo olejami, które dobierają wymienieni producenci. Obie te podłogi od kilku lat olejuję co 2, a nawet do 3 lata. DLACZEGO?

  1. Myję podłogę max. 2 razy w miesiącu, używając RMC Soap (link >>>). Po pierwsze, to rozcieńczone z wodą mydło myje podłogę bardzo dokładnie, a po drugie, jednocześnie musi posiadać w sobie jakieś substancje oleiste, które dosycają podłogę. Bo odkąd wymieniałam płyn do mycia na ten z Rubio, to podłoga jest widocznie nasycona. Po trzecie, podłoga olejowana nie lubi wody. To właśnie woda wymywa olej z powierzchni - czyli usuwa ochronę drewna. Jeśli będziecie rzadziej myć podłogę, wtedy przedłużycie konieczność konserwacji. To jednak nie znaczy, że podłoga ma być brudna czy zakurzona. Wręcz przeciwnie! Podłoga drewniana najbardziej narażona jest na zniszczenie, jeśli nie jest regularnie odkurzana. To kurz, piasek i inne drobne okruchy, które leżą na niej, mogą ją porysować. Dlatego, tak jak wykładziny, podłoga drewniana WOLI być odkurzana niż myta. Jeśli musicie zetrzeć z podłogi bieżącą plamę (bo się wylała kawa, bo pies zrobił swoje, albo: bo dzieci coś wylały), wtedy możecie korzystać ze spray’u Surface Care (link >>>). To nic innego jak rozcieńczona, gotowa do użytku wersja RMC Soap. Sprawdza się na każdą powierzchnię olejowaną (też na blaty, stoły i meble).

  2. Stosuję metodę obserwacji kondycji podłogi: jeśli olejowana deska wydaje się Wam sucha, matowa, a nie daj Boże, się już gdzieś rozeschła (i pękła), to znak, że TRZEBA JĄ PONOWNIE ZAOLEJOWAĆ. Jednak najlepszą oznaką konieczności ponownej konserwacji podłogi olejowanej jest pojawienie się plamy. Podłoga dobrze zaolejowana (posiada ochronę) nie powinna się plamić: czy to od wody, kawy, wina czy innych substancji. Jeśli po zachlapaniu podłogi wodą, pozostaje plama na kilka godzin, albo nigdy nie znika, to znaczy, że trzeba ją zaolejować. Zróbcie sobie gdzieś test, w mniej widocznym miejscu, a będziecie mieli odpowiedź na pytanie: czy już pora na ponowne olejowanie? Tylko błagam, nie zostawiajcie tam plamy wody, wystarczy chlapnięcie delikatne i odczekanie 30min. Po przetarciu, jeśli plama nie zniknie przez kilka godzin, to na pewno trzeba olejować.

CO ZROBIĆ ZE STARYMI PLAMAMI?

Usunąć jednym z trzech preparatów, które Wam polecałam i o których działaniu pisałam w artykule JAK ODNOWIĆ DREWNIANY BLAT W KUCHNI (link >>>).

RMC Tannin Remover (link >>>) - usuwa czarne/taninowe plamy, np. ślady po puszkach, wazonach, doniczkach etc., a także ślady po wodzie;

RMC Grease Remover (link >>>) - usuwa plamy z tłuszczu, np. oliwy z oliwek, oleju do smażenia, etc. - nie działa na stare plamy. Powinien być aplikowany natychmiast po pojawieniu się plamy, zapobiegając w ten sposób przedostawaniu się tłuszczu do głębszych warstw drewna;

RMC Limespot Remover (link >>>) - usuwa plamy wapienne oraz inne zasadowe, np. rdzy, z uryny (na podłodze, np. po zwierzętach), nawozów, etc.

Mam je wszystkie od lat, używam u siebie na plamy na podłodze w kuchni czy na stole w jadalni, i zapewniam Was, że działają.


W KOŃCU MOŻNA ZROBIĆ KONSERWACJĘ SAMEMU
(jeśli ktoś chce)

Jeśli czytacie ten artykuł, to pewnie dlatego, że interesuje Was informacja czym wykonać samemu konserwację podłogi olejowanej? Odpowiedź jest prosta: ZESTAWEM DO SAMODZIELNEGO ODŚWIEŻANIA PODŁOGI firmy Rubio Monocoat (link >>>). Dlaczego jest innowacyjny? Ponieważ został tak zaprojektowany, aby konserwację mógł wykonać każdy amator, czyli można ją zrobić samemu. Olej rozprowadza się mopem, więc jest to łatwe do wykonania. Nie potrzeba do tego pracy “na kolanach”, ani użycia specjalnej mechanicznej froterki (którą opisałam Wam kilka lat temu w tym poście na blogu >>> link). Dlatego niepotrzebny jest fachowiec. Również wcieranie jak i usuwanie nadmiaru oleju z powierzchni deski jest wykonywane za pomocą tego samego mopa. Daje to możliwość kontrolowania całego procesu.

Oleje Rubio Monocoast nie zawierają rozcieńczalników, 0% VOC, posiadają atest na kontakt z żywnością i atest na zabawki. To również pierwsze w sektorze zabezpieczania drewna preparaty, które uzyskały Indoor Air Comfort Gold Label, dlatego nie musicie przeprowadzać rodziny do hotelu na czas olejowania. On jest nie tylko bezpieczny, ale też pięknie pachnie (dla mnie przynajmniej).


CO SKŁADA SIĘ NA ZESTAW DO KONSERWACJI od RUBIO MONOCOAT

Zestaw do odświeżania podłogi (link >>>) zawiera:

  • Universal Maintenance Oil 2 Mix 300ml;

  • +100 ml Oil Plus 2C w wybranym kolorze;

  • Uchwyt do padów z rączką teleskopową;

  • Zestaw czerwonych i białych padów, mikrofibra.

    kod rabatowy “houseloves” daje -10% zniżki na stronie www.rubio24.pl - ważny dożywotnio

konserwowanie olejowanej podłogi; rubio monocoat

JAK WYKONAĆ KONSERWACJĘ
(instrukcja krok po kroku)

Wybrałam się z wizytą do pięknego domu Gosi, u której podłoga wymagała olejowania, ponieważ minęło już dwa latach od poprzedniej konserwacji. Gosia ma dom, w którym podłoga drewniana jest zamontowana na całym parterze: w wiatrołapie, holu, salonie, jadalni, a nawet w kuchni. Razem z mężem kochają drewno i zdecydowali, że olejowana podłoga będzie dla ich rodziny najlepsza. Mają dwójkę dzieci i średniej wielkości psa (Charta). Często przyjmują w domu rodzinę i przyjaciół, więc dom i podłoga są użytkowane normalnie. Podłoga była zabezpieczona olejem Rubio Monocoat Oil Plus 2 C w kolorze SMOKE. Minęło dwa lata i jest bardzo dobrej kondycji, ale wymagała ponownej konserwacji, którą razem z RUBIO wykonałam, aby Wam pokazać jakie to proste.


____________________

PRZED i PO

___________________________


| KROK 1|

Odkurz dokładnie podłogę. Usuń kurz, piasek, kamienie, okruchy, włosy…

| KROK 2 |

Umyj podłogę, stosując Universal Soap (link >>> - można go stosować do każdej olejowanej podłogi):

Wlej 10 ml koncentratu mydła do wiadra z wodą o pojemności 5 l.

Umyj powierzchnię mopem. Pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

| KROK 3|

Przygotuj zestaw do konserwacji (link >>>) - kod rabatowy “houseloves” daje -10% zniżki, ważny dożywotnio:

  • Universal Maintenance Oil,

  • Oil Plus 2C komponent A w kolorze, w jakim pierwotnie zabezpieczona była Twoja podłoga (o doborze koloru tego oleju piszę na samym dole artykułu),

  • kij do uchwytu,

  • uchwyt do nakładania oleju,

  • biały i czerwony pad,

  • ściereczka do usuwania oleju.

W zestawie jest jeden mop i 3 różne nakładki. Ponieważ wykonałam konserwację sama, od razu polecam Wam zaopatrzyć się w dodatkowego mopa (albo nawet dwa), tak, by jeszcze usprawnić sobie pracę. Nie ma wtedy potrzeby przerzucać się między nakładkami, bo każda ma swojego mopa. A ponieważ robi się olejowanie partiami, korzystając z jednego mopa - konieczna jest taka wymiana.

konserwowanie olejowanej podłogi; rubio monocoat

| KROK 4|
Dokładnie wymieszaj oba składniki. Właściwa proporcja to: 3 części Universal Maintenance Oil na 1 część Oil Plus 2C (zgodnie z opisem na opakowaniu).

| KROK 5|

Wylej niewielką ilość uniwersalnego oleju Universal Maintenance Oil 2C Mix na powierzchnię drewnianą,

a następnie rozprowadź w kierunku słoi drewna, za pomocą czerwonego pada.

Pozwól, aby olej dobrze absorbował drewno przez kilka minut (nie kilkanaście, nie ma potrzeby czekać tak długo).

| KROK 6|

Następnie przełóż na mopie pady z czerwonego na BIAŁY i rozetrzyj nim olej, również w kierunku słoi drewna.

| KROK 7|

Nadmiar oleju usuń ściereczką (mikrofibrą), która jest w zestawie. 

Możesz do tego użyć innej bawełnianej ścierki lub mikrofibry. Może być potrzebna większa ich ilość, zwłaszcza jeśli początkowo wylejesz na podłogę za dużo oleju.

Pamiętaj, że olej RUBIO jest bardzo wydajny, więc jeśli po wykonaniu KROKU 6 zostało dużo oleju na powierzchni podłogi, rozsmaruj go (przenieś) na kolejny obszar, który chcesz olejować, zamiast usuwać go w szmatkę. 

Po przetarciu ścierką (mikrofibrą) na powierzchni podłogi nie powinno być smug oleju.

| KROK 8|

Pozostaw do wyschnięcia na 12 do 24 h.

Powierzchnia powinna być jednolita i sucha w dotyku.

Potem możesz stawiać na nią meble i użytkować swobodnie.

konserwowanie olejowanej podłogi

PO JAKIM CZASIE OD KONSERWACJI MOŻNA CHODZIĆ PO PODŁODZE?

Producent podaje, że po 12h-24h. Ja Wam powiem, że jeśli rano zaolejujecie, to w skarpetach można puścić dzieci na podłogę już wieczorem :) jeśli to konieczne. Choć lepiej poczekać.

konserwowanie olejowanej podłogi
konserwowanie olejowanej podłogi

JAKA JEST WYDAJNOŚĆ OLEJÓW KONSERWUJĄCYCH?

Z mojego doświadczenia wynika, że do zakonserwowania ok. 30 m2 - 40 m2 podłogi potrzeba było 400ml pomieszczanych preparatów (300ml UMO i 100ml Oil Plus 2C).

Wydajność jest zależna od stanu podłogi.


CZY OLEJEM UMO MOŻNA KONSERWOWAĆ KAŻDĄ OLEJOWANĄ PODŁOGĘ?


Tak! Producent oleju UMO (Universal Maintaince Oil) wykonał wiele testów i zapewnia, że można tym preparatem olejować podłogi zabezpieczone wcześniej olejami innych producentów.

Jeśli więc nie wiecie czym zaolejowano Waszą podłogę, nie musicie szukać tej informacji, bo olej UMO też będzie odpowiedni. Problem jest tylko w doborze do oleju UMO drugiego składnika oleju OIL PLUS 2 C, bo ten występuje w 40 kolorach i na któryś trzeba się zdecydować - ale o tym piszę poniżej.

Jeszcze lepiej jeśli Wasza podłoga wcześniej była zaolejowana olejem Rubio Monocoat Oil Plus 2C (tak jest, jeśli np. macie podłogę firmy Dąbex). Wtedy znacie jego kolor i wystarczy go wybrać, zamawiając ZESTAW do konserwacji.

Jeśli macie jakieś pytania związane z konserwacją, piszcie bezpośrednio do RUBIO MONOCOAT.


JAK DOBRAĆ KOLOR OLEJU?

Jeśli nie chcecie zmienić koloru swojej podłogi, proponuję wybrać kolor NATURAL dla oleju Oil Plus 2 C, który jest 1/4 zestawu konserwującego. Choć zawsze będę powtarzać, że lepiej wykonać próbę. I właśnie, jeśli nie jesteście pewni wyboru koloru lub chcecie zmienić kolor podłogi, to możecie zamówić próbkę na stronie www.rubio24.pl

PODPOWIEM WAM, że:

  • jeśli chcecie nieco złagodzić / wygasić kolor istniejącej podłogi, wypróbujcie kolor SMOKE,

  • jeśli chcecie nieco przyciemnić kolor istniejącej podłogi, wypróbujcie kolor MIST 5% lub OYSTER.

konserwowanie olejowanej podłogi

Mam nadzieję, że odczarowałam przed Wami nieco podłogi drewniane olejowane.

Dajcie znać, czy ktoś już próbował tego preparatu?