Rozmarynowe Serce // Rosemary Heart

// polski

(read in english below)

Pora zebrać rozmaryn z ogródka, szkoda by przecież było, aby zmarzł i zbrązowiał przez zimę. Co roku staram się przyciąć wszystkie gałęzie rozmarynu i ususzyć, aby przechować ich aromat na zimę i początek wiosny. Nie wiem jak tam wasze rozmaryny, ale mój zawsze umiera przez zimę. Nasz klimat chyba jest za zimny dla tego krzaka, a szkoda, bo rozrasta się pięknie i mógłby być nawet żywopłotem - widziałam takie w Angli, są piękne i pięknie pachną. W tym roku chcę spróbować go przezimować pod pierzyną z ziemi, kory i workiem z agrowłókniany - jak się nie uda to szkoda, a jak się uda to super - nie będę musiała kupować nowego krzaczka za rok. No, bo rozmaryn u mnie musi być. Uwielbiam go i często używam do pieczonych ziemniaków czy kurczaka (a raczej często używa go mój Mr M, bo to on jest specjalistą od potraw mięsnych w naszym domu, ja jestem od pieczenia słodkości i wegetariańskich potraw). W tym roku rozmaryn wyjątkowo się rozrósł, dlatego mam go więcej niż potrzeba. Pomyślałam, że mogę wykorzystać do dekoracji. Może w wazonie go postawić albo jakąś suszkę zrobić? Albo też ładnie by wyglądał jako wianek, ale tyle tych wianków ostatnio wisi u mnie, boję się, że mi się ten kształt znudzi - jeśli to w ogóle możliwe :) No i wpadłam na pomysł zawieszki. SERCE Z GAŁĄZEK ROZMARYNU! Akurat by się coś przydało zawiesić u Gabi w kąciku z pudłami na zabawki. No to siup, do dzieła - zajęło mi to tyle czasu ile moje dziecko ogląda Dorę na NickJunior oraz kąpie się z tatą przed snem :) Całkiem pożytecznie spędzony czas :)

k@rolina

5.jpg
6.jpg
7.jpg

//english

It's time to collect rosemary from gardens - at least it is for me. It would be a pity to loose it over winter because of frosts. Every year I try to cut down all my rosemary twigs and dry them for use in winter and early spring. I don't know how yours survives but mine always dies over winter. Our climate (in Poland) must be too cold for those bushes, which is a shame because it grows in to really beautiful hedges and smell so nice - I saw it in England. This year, I will try to hibernate it under a pile of topsoil, bark and cover with sack - if it won't work than I would be sorry but if it will work, I will save some money. Rosemary it a must in my garden. I love it and use it often when cooking baked tomatoes or chicken (well, to be honest, Mr M is using it because he is the one cooking meat meals at our home. I am responsible for baking sweets and vegetarian meals). Nevertheless, this year my rosemary grew big and I had more than I needed. I though I could use the rest to decorate the house. I though, maybe I can put it in the vase or dry it? Or I could make a wreath, well I have so many of them this year, I was afraid to get bored with this shape - is this possible? :) But than I got an idea - I could make a pendant. A ROSEMARY HEART PENDANT! I actually need something to put in Gabi's room above her boxes with toys. So let's get started - it took me as long as my daughter watches Dora on NickJunior channel and takes a bath with my husband before bedtime :) Well time spend :)

k@rolina

3.jpg

Potrzebujesz:

 • kilka gałązek rozmarynu,

 • drut,

 • wstążka,

 • klej na gorąco (tak dla zasady),

 • jakieś ozdoby, naklejki czy duperelki.

You need:

 • rosemary twigs,

 • wire,

 • ribbon,

 • hot glue gun (as always)

 • some decorations, stickers or other.

2.jpg

Jak zrobić:

 1. Wygiąć z drutu zgrabne serduszko, no albo takie mniej zgrabne, też da radę :)

 2. Obwiń drut gałązkami, zacznij od dołu. Jeśli gałązka nie chce się sama zawinąć tak gdzie powinna być, przyklej ją klejem w tym miejscu.

 3. Zaczep wstążkę i doklej ozdoby klejem na gorąco.

 4. No i zawieś gdzieś, no nie wiem, np. na ścianie jak u mnie :)

How to make it:

 1. Bend the wire to form nice heart, or at little less nicer, you can do it :)

 2. Wrap the wire with rosemary branches starting from the bottom. If the branch doesn't want to bend around use hot glue to stick it to the right place.

 3. Tie ribbon and use hot glue to stick decorations.

 4. Hang it, e.g. on the wall :) like I did :)

1.jpg
9.jpg
8.jpg
10.jpg
11.jpg