Projekt DIM RIVIERA - płyta indukcyjna z okapem

projekt-DIM-RIVIERA---płyta-indukcyjna-z-okapem.jpgOkapy blatowe (link >>>) od bardzo niedawna pojawiły się na świecie :) mówię serio! To totalna nowość, która dzięki firmie BORA po raz pierwszy narodziła się na targach wnętrzarskich w Mediolanie… kilka lat temu. Nie są jeszcze bardzo popularne, ponieważ cenę mają wyższą niż ich “przodkowie”, ale jakby nie patrzeć - bardzo się spodobały wielu entuzjastom minimalizmu oraz projektantom wnętrz. Tak więc coraz częściej są stosowane, a co za tym idzie - zaczynają być produkowane także przez innych producentów. Zapytacie pewnie co to są okapy blatowe? Właśnie na to pytanie chcę odpowiedzieć w tym poście wraz z tłumaczeniem jak działają, ile kosztują oraz jakie mają wady i zalety. Na koniec pokażę Wam zastosowanie takiego okapu w naszej najnowszej realizacji PROJEKT DIM RIVIERA (nie DOM riviera), w której płyta indukcyjna zintegrowana z okapem stała się zbawienna dla całego projektu zabudowy kuchennej.


OKAPY BLATOWE


Okap blatowy to okap, który można zamontować w blacie kuchennym - obok i na poziomie płyty grzewczej. Tego typu urządzenie zasysa opary z gotowania w dół, przecząc zasadom fizyki :) Dzieje się tak dlatego, że posiada on często mocniejsze silniki niż okap standardowy, wieszany nad kuchenką, okap jest umiejscowiony bliżej oparów i wtedy potrafi zaciągnąć opary do siebie.

 
 

RODZAJE OKAPÓW BLATOWYCH

Rozróżniamy dwa rodzaje okapów blatowych:

Okap montowany na blacie to osobna jednostka, którą można zamontować z boku lub z tyłu płyty grzewczej. Wysuwa się tylko na czas gotowania, więc kiedy nie jest używany - jest niewidoczny. Można go kompletować z dowolną płytą grzewczą, więc mamy tutaj nieograniczoną możliwość wyboru. Minusem jest ilość miejsca, jakie zajmuje na blacie. Jeśli chcecie go umieścić gdzie indziej niż na wyspie, gdzie blat ma standardową głębokość 60cm, to nie ma możliwości, aby zmieścił się za płytą (pozostaje tylko opcja montażu z boku płyty, co moim zdaniem może być uciążliwe przy wykonywaniu ruchów ręką na boki płyty grzewczej). Zaletą okapu wysuwanego z blatu jest to, że opary zasysane są na wysokości ich występowania.

Okap zintegrowany z płytą grzewczą (indukcją) to połączenie okapu i płyty. Dzięki temu wielkość czy głębokość takiej płyty nie jest dużo większa od normalnej płyty indukcyjnej. Kupujemy jeden sprzęt, który pełni dwie funkcje. Możemy go montować zarówno na wyspie jak i w ciągu zabudowy o normalnej głębokości 60cm.


PO CO KOMU OKAP BLATOWY - ZALETY

Zapytacie pewnie: ale po co komu okap blatowy, skoro normalne ścienne czy sufitowe okapy działają prawidłowo, spełniając swoją funkcję. Jak to: po co? Po pierwsze dlatego, że zarówno mi, jak i wielu innym estetom przeszkadza duży zwisający z sufitu okap nad wyspą, na której ma odbywać się gotowanie. Kojarzycie piękne projekty kuchni, mające wielkie i piękne wyspy, na których odbywa się mieszanie w gulaszu, a ON, zwisający z sufitu, zwraca na siebie zbyt dużą uwagę? Oj, znam ja takich kilka. A dzięki zastosowaniu okapu blatowego nie ma już konieczności wieszania okapu wyspowego, bo na suficie pozostaje już tylko miejsce na piękne żyrandole. Mamy więc aspekt estetyczny. Kuchnia staje się minimalistyczna, ponieważ okap nie rzuca się w oczy. Po drugie, okap blatowy daje większe możliwości projektowe zabudowy kuchennej. Bo właśnie możemy umiejscowić płytę z okapem na wyspie bez obaw o pogorszenie stylistyki wnętrza, jak również możemy go mieć ‘na oknie’, bo dzięki zastosowaniu okapu zintegrowanego z płytą możemy go umiejscowić na dolnych szafkach, które są w świetle okien. Wcześniej nie było takiej możliwości, bo przecież okap ścienny zasłaniałby okno. Przy okapie blatowym go tam nie ma, więc mamy swobodę i pierwszy raz możliwość mieszania w garze z widokiem na ogród:) To dość pomocne, bo teraz w projektach domów nowoczesnych jest często więcej okien niż ścian, dlatego niejednokrotnie projektuje się tylko dolną zabudowę kuchni ze względu właśnie na zastosowanie długich i panoramicznych okien. Akurat taką sytuację miałam w projekcie DIM RIVIERA. Zobaczycie poniżej.


KILKA CIEKAWYCH MODELI OKAPÓW BLATOWYCH

Nie każdy okap blatowy mi się podoba. Mam wrażenie, że niektórzy producenci potraktowali je dość… kosmicznie. Dlatego poniżej wybrałam dla Was kilka najładniejszych modeli okapów blatowych, które znam. Jeśli szukam okapów do projektu, to dość często zaglądam do sklepu internetowego www.OKAPYKUCHENNE.pl (link >>>>), dlatego że mają tam, czyli w jednym miejscu - większość marek dostępnych na rynku, i z łatwością można sobie porównać ceny i parametry techniczne sprzętu. Są dobrze skategoryzowane i łatwo się filtrują.


MOC SILNIKA I GŁOŚNOŚĆ OKAPÓW BLATOWYCH - ZALETY i WADY

Ponieważ okapy blatowe muszą “przyciągnąć” do siebie opary, bardzo często posiadają mocniejsze silniki niż standardowe okapy. Dzięki temu ich wydajność jest maksymalna (obecnie osiągalna ok. 650 m3/h), przy czym szczycą się niezwykłą cichością. Z tym drugim bym nie przesadzała, ponieważ nadal przy najwyższych obrotach hałasują i osiągają ok. 65dB, co jednak w porównaniu z wieloma modelami jest jedną z niższych wartości. Warto dodać, że szumią one na poziomie blatu, a nie na wysokości naszej głowy, więc hałas przez to jest mniej słyszalny.

Na targach niejednokrotnie widziałam je podczas prezentacji. Są świetne. Działają bardzo efektywnie i naprawdę widać jak opary są zasysane. Zobaczcie poniższy filmik z PROJEKT DIM RIVIERA, gdzie starałam się na jednym z kadrów ująć ten efekt. Dodam jednak, że kiedy gotujecie w bardzo wysokich garnkach, wiecie, w takich co to tylko raz w roku gotuje się bigos na święta, okap w płycie nie zbiera oparów bezpośrednio (tylko dopiero po wymianie powietrza z otoczenia - pamiętajcie 650m3/h - oczyszcza całość) . Dlatego pamiętając o tym ograniczeniu, mamy dwa wyjścia: zmienić nieco metodę gotowania na szersze, ale niższe garnki albo pogodzić się z faktem, że raz w roku nasz dom będzie pachniał intensywniej bigosem przez pół wieczoru.


 
 

PROJEKT DIM RIVIERA

Pokażę Wam teraz ‘kawałek’ kuchni (bo całą opiszę w osobnym poście) z realizacji PROJEKTU DIM RIVIERA. To jest ta część zabudowy kuchennej, gdzie właśnie zastosowałam płytę indukcyjną zintegrowaną z okapem. Dokładnie, to Model BORA BASIC BHA (link >>>), który wpasowuje się idealnie w szafkę o szerokości 80 cm i dzięki niemu mogłam ją umiejscowić ‘na oknie’. Byłam ograniczona ilością ścian (albo raczej ich brakiem) w tej kuchni, która posiada narożne duże i panoramiczne okno na ogród. A jedyna ‘resztka’ ściany, którą miałam do dyspozycji - musiała być przeznaczona na lodówkę z zamrażarką. Tak że BORA przyszła nam tutaj z ogromną pomocą, rozwiązując problem układu funkcjonalnego kuchni.

_MG_9605.jpg
_MG_9615.jpg
_MG_9624.jpg
_MG_9614.jpg
_MG_9607.jpg
_MG_9616.jpg
_MG_9613.jpg
_MG_9627.jpg
_MG_9609.jpg

RÓWNO Z BLATEM

Zwróćcie też uwagę, że montując płytę w kamieniu (w przypadku tego projektu w spieku)

jest możliwość zlicowania jej równo z blatem.

Ten detal jeszcze bardziej podkreśla elegancję takiego rozwiązania.

_MG_9610.jpg

ŁATWE CZYSZCZENIE

Okap posiada filtr, który z łatwością można wyciągnąć i włożyć do zmywarki, aby go przemyć.

_MG_9621.jpg

ILE MIEJSCA ZAJMUJE W SZAFCE OKAP BLATOWY

Każdy okap blatowy jest inny i zajmuje inną kubaturę szafki. Okap BORA, który tutaj widzicie jest wyjątkowo smukły i tak zaprojektowany, aby pozostawić w szafce pod nim miejsce na środkową i dolną szufladę. Tylko w górnej części potrzebuje około 15cm, aby się pomieścić, a także na tylnej ścianie miejsce na wyciąg, więc zabiera szufladom jakieś 8cm. To nic w porównaniu z innymi modelami.

_MG_9637.jpg

MONTAŻ OKAPU BLATOWEGO

Okap blatowy może być podłączony do wentylacji (preferowana opcja) lub nie (pełni funkcję pochłaniacza).

Dlatego należy pamiętać, że każdy okap posiada swoje indywidualne wytyczne, w jaki sposób może być podłączony, jaki ma przekrój rury odciągowej oraz gdzie ona wypada. Ze względu na to, że przeważnie tego typu okapy montowane są na wyspie kuchennej, to chcąc je podłączyć do wentylacji, musimy pamiętać o wykonaniu odciągu już na etapie wylewania posadzek. Wentylacja powinna mieć średnicę 15 cm, jednak zamienia się ją na przewody prostokątne wielkości 9x22cm, jak widzicie poniżej. Dzięki temu łatwiej jest je zmieścić w posadzce oraz mniej miejsca zajmują w szafce.

W naszym przypadku podłączenie do wentylacji jest nieco inne. Ze względu na to, że okap jest zamontowany na ścianie zewnętrznej domu, można było przebić się bezpośrednio z tej szafki na zewnątrz. BORA posiada elementy systemowe, które służą do skompletowania (łącznie z elementem zewnętrznym, który jest na elewacji domu). Wygląda on bardzo estetycznie, mimo tego że wypada na froncie elewacji (nie rzuca się w oczy).

Czasami kiedy mamy do czynienia z domem pasywnym czy systemem rekuperacji, do której nie podłącza się wyciągu z okapu, nie ma innego wyjścia jak zastosować filtr węgłowy, a nie podłączanie okapu do wentylacji.

_MG_9638.jpg

ILE KOSZTUJĄ OKAPY BLATOWE

Okapy blatowe to nowość, unikatowe wzornictwo i zawsze najwyższa jakość. Mają najmocniejsze silniki wykonane z bardzo wysokiej jakości materiałów, są najcichsze, a do tego starają się nie zajmować zbyt wiele miejsca, dlatego też ich cena nie jest niska. Zależy ona od tego czy kupujecie sam okap, czy okap zintegrowany z płytą indukcyjną. Warto jednak wiedzieć, że okap blatowy kosztuje od 4000 zł wzwyż, a okap zintegrowany z płytą od 5500 zł wzwyż.


_MG_9600.jpg
_MG_9634.jpg

Ciekawa jestem czy już widzieliście takie okapy?

A może ktoś z Was już taki używa i podzieli się swoim doświadczeniem?

buźka:)