Jak Udekorować Kominek?

jak_udekorowac_kominek_na_swieta.jpg

Święta za tydzień, więc coś czuję nosem, że wielu z Was przyda się dzisiejszy ’poradnik’ pt. Jak udekorować kominek? Już nawet nie chodzi o dekorowanie go na święta, ale chcę Wam pokazać ogólne zasady stylizowania głównej półki kominka, które, mam nadzieję, pomogą Wam stworzyć miłą dla oka kompozycję w każdym sezonie.


Kominek sam w sobie też jest piękny i pewnie wielu z Was posiada minimalistyczne kominki, bez górnej półki, które nie potrzebują dekoracji. Jednak dzisiaj zajmiemy się klasycznymi kominkami, które mają półkę nad wkładem kominkowym (czy cały portal), na którą, my kobietki - lubimy poustawiać co nieco. Jeśli nawet nie macie kominka, to zasady, o jakich dzisiaj będę pisała można zastosować także do półek ściennych czy konsol, na których stawia się dekoracje. Sądzę, że jeśli będziecie stosować się do opisanych poniżej reguł, Wasze stylizacje od dzisiaj zawsze będą Wam wychodzić.

_MG_7499.jpg
_MG_7492.jpg
_MG_7606.jpg
_MG_7566.jpg
_MG_7520.jpg
_MG_7433.jpg
_MG_7498.jpg
_MG_7528.jpg
_MG_7507.jpg


Ludzkie oko lubi różnego rodzaju spójne kompozycje. Symetria przeważnie zawsze nam się podoba, ale również proste i gładkie linie przyciągają wzrok. Do tego dochodzą wielowarstwowe i zróżnicowane wysokością aranżacje czy też powtarzające się wzory. Dlatego mądrzy ludzie, próbując ułatwić sprawę - spisali kilka takich podstawowych zasad dekoracji, które są miłe dla oka. Dzisiaj opiszę Wam trzy z nich i pokażę na przykładzie stylizacji mojego kominka, jak w prosty sposób osiągnąć ciekawy efekt.3 STYLIZACJE - 3 PROSTE REGUŁY

Przygotowałam dla Was 3 stylizacje:Każda z powyższych stylizacji opiera się na zastosowaniu

3 reguł dekorowaniaREGUŁA | 1 |

Wybierzcie Główny Element Dekoracji

Na początku wybierzcie dekorację, która będzie GŁÓWNYM i przyciągającym wzrok ELEMENTEM kompozycji. Powinien to być albo największy (najwyższy) element dekoracji, jaki posiadacie, albo stosunkowo duży i jednocześnie najciekawszy. Będzie łączył pozostałe dekoracje w całość: kolorystycznie i stylistycznie. Jeśli któryś z dokładanych elementów nie pasuje do GŁÓWNEGO ELEMENTU, to znaczy, że trzeba go odłożyć.

GŁÓWNY ELEMENT ustawiacie na środku kominka albo zawieszacie na środku ściany kominkowej, nieco nad półką.


Przykładowe główne elementy to:

 
 


| 2 |

Dodajcie równowagi po bokach

Wybierzcie kilka kolejnych wysokich dekoracji, ale o różnych wysokościach, które ustawicie po obu skrajnych bokach głównego elementu, w ten sposób dodając równowagi całej kompozycji. Powinny one być nieco niższe niż główny element.

Nie muszą być to takie same przedmioty po obu stronach, ale wysokością czy wielkością powinny być zbliżone do siebie. Dodatkowo, należy pamiętać, aby ustawiać rzeczy warstwami, czyli nie w szeregu, a jeden za drugim w głąb półki, w taki sposób, aby nie zasłaniały siebie nawzajem - i możliwie parami lub trójkami.

 


Idealnymi przykładami są:

świece i świeczniki

różnej wysokości ustawione koło siebie,

wazony

ustawione symetrycznie w stosunku do głównego elementu

doniczki z roślinami

 

| 3 |

Uzupełnijcie ‘wypełniaczami’

Na koniec puste przestrzenie uzupełnijcie ‘wypełniaczami’, czyli niskiej wysokości dekoracjami, które wypełnią pustą przestrzeń na półce, ale także dodadzą jej wizualnych warstw. Pamiętajcie, że ustawianie wszystkich dekoracji w rzędzie, to podstawowy błąd. I choć półka może być wąska (tak jak moja, która ma tylko 15cm), to mimo wszystko jedne elementy stawiamy z przodu półki, a inne cofamy do tyłu.

Unikajcie też używania ‘wypełniaczy’ jednej wysokości. One także powinny być zróżnicowane.

Niektóre z nich możecie ustawić przed głównym elementem, zasłaniając go częściowo, ale ponieważ są niskie, dodają głębokości i tekstury.

 


Najpopularniejsze ‘wypełniacze’ to:

 

STYLIZOWANIE KOMINKA W LITERĘ A

Aby jeszcze bardziej uprościć wykonanie dekoracji, spróbujcie ustawiać elementy w kształt litery “W”, “A” lub “L” (tak, jak pokazuję to poniżej). Nie ma nic prostszego - jak najbardziej popularny układ w literę “A”. Większość inspiracji, które gdziekolwiek znajdziecie - będzie właśnie pokazywała tę regułę. Jest ona bardzo uniwersalna i naprawdę nie można się przy niej zbyt wiele pomylić. Na środku stawiamy największy element, a potem schodzimy w dół. Niektórzy nazywają to metodą trójkąta. Tak czy owak, chyba wiecie co mam tutaj na myśli.

opis-A.jpg
_MG_7651.jpg
_MG_7645.jpg
_MG_7658.jpg
_MG_7637.jpg
_MG_7657.jpg
_MG_7652.jpg
_MG_7648.jpg
_MG_7632.jpg
_MG_7644.jpg
_MG_7650.jpg
_MG_7649.jpg

STYLIZOWANIE KOMINKA W LITERĘ W

Jeśli wolicie większą symetrię, to proponuję zastosować kształt litery “W”. Będzie to dekoracja zdecydowanie wyższa i szersza. Nie oznacza to jednak, że elementów musi być dużo, ale na pewno można wykorzystać tu więcej wyższych dekoracji. Tym razem, w moim przykładzie, główny element - to nie jeden, a dwa. Chciałam Wam pokazać, że czasami można odejść od reguły, tyle że w granicach rozsądku :) Tutaj elementy dodające równowagi, powinny być raczej identyczne. Po to, by powstała symetria.

opis-W.jpg
_MG_7575.jpg
_MG_7513.jpg
_MG_7577.jpg
_MG_7576.jpg
_MG_7493.jpg
_MG_7502.jpg
_MG_7438.jpg
_MG_7495.jpg
_MG_7592.jpg
_MG_7425.jpg
_MG_7436.jpg
_MG_7426.jpg
_MG_7378.jpg

STYLIZOWANIE KOMINKA W LITERĘ L

Na koniec mam dla Was jeszcze jedną literkę, a mianowicie “L”. To kompozycja, która jest bardzo uproszczona, ale sami oceńcie - czy nie najładniejsza? W każdym razie, naprawdę niewiele potrzeba, aby odpowiednio poukładać układankę, która będzie cieszyła nasze oczy.

opis-L.jpg
_MG_7617.jpg
_MG_7595.jpg
_MG_7606.jpg
_MG_7624.jpg
_MG_7622.jpg

Wraz z MILOO HOME (link do sklepu online >>>) chciałam Wam dzisiaj pokazać, że dekorowanie - to świetna zabawa, a posiadanie niewielu podstawowych dekoracji: świeczek i wazonów - daje możliwość stworzenia kilku różnych stylizacji. Mam nadzieję, że przyda się Wam ta ‘tajemna wiedza’ i od dziś nie będziecie mieć problemów z piękną aranżacją kominka (i nie tylko).

Dodam jeszcze na koniec (bo wiem, że będziecie pytać), że u dołu kominka (czyli na podłodze) - używając różnego rodzaju kominkowych akcesoriów (link >>>) czy lampionów albo dywanika (link >>>) - można dodać całości pięknego wykończenia.

W każdej stylizacji wykorzystałam:

Ciekawa jestem Waszych kominków, czy już powiesiliście na nich girlandy albo skarpety Mikołajowe?

Jeśli macie ochotę, to wyślijcie mi swoje stylizacje na instagramie (link>>>),

Będę je udostępniać na instastory.

buźka