Projekt ELEGANCE - Marmurowa Mozaika na Fartuchu Kuchennym

projekt-ELEGANCE-marmurowa-mozaika-na-farutuchu-kuchennym.jpg

Dzisiaj przeczytacie o ciekawych mozaikach na fartuch kuchenny, w tym także marmurowych. Pokażę Wam moją najnowszą realizację, czyli kuchnię PROJEKTU ELEGANCE, gdzie właśnie taką mozaikę zaprojektowałam, i opowiem Wam dlaczego nie trzeba się bać mozaiki, dużej ilości fug i marmuru w bliskiej odległości od blatu kuchennego.


PROJEKT ELEGANCE

Może na początek pokrótce opowiem Wam o projekcie ELEGANCE, bo po raz pierwszy piszę o nim na blogu. PROJEKT ELEGANCE powstał w HOUSE LOVES jakieś 3 lata temu. Od początku było wiadomo, że prace wykończeniowe nie będą realizowane od razu. I właśnie w tym roku doczekałam się decyzji klientów, że już pora na przeprowadzkę. Bardzo się ucieszyłam, bo PROJEKT ELEGANCE jest niesamowity w każdym calu, w każdym szczególe i całościowo. Jest bardzo bliski mojemu sercu i stylistyce, bo jak za chwilę się przekonacie, wiele w nim bieli i czerni. PROJEKT ELEGANCE jest, jak sama nazwa wskazuje - bardzo elegancki, a oprócz tego mocno osadzony stylu nowojorskich wnętrz i modern classic. O szczegółach opowiem Wam w osobnych postach, bo będzie ich na pewno wiele.


MOZAIKA

Dzisiaj w poście chcę skupić się mozaikach, które, moim zdaniem, najlepiej wyglądają na wszelkiego rodzaju fartuchach kuchennych. Jestem zwolennikiem płytek małego formatu, kiedy chodzi o ścianę koło blatu kuchennego. Moja kuchnia może temu zaprzecza, ale jest to jeden z tych błędów, które chciałabym kiedyś u siebie naprawić. Gdybym dzisiaj projektowała kuchnię jeszcze raz, to wybrałabym mozaikę. W kuchniach w stylu nowojorskim tego typu płytki są właśnie przeważnie wykorzystywane, a ja od zawsze wzdycham do wielu pięknych wzorów. Kiedyś nie były one dostępne tak łatwo jak dzisiaj, ale i tak jest ich zbyt mało w porównaniu z tym, co jest dostępne w UK czy Ameryce. Jednak, mimo wszystko, nie będę dzisiaj chwalić tego, czego nie można kupić, tylko pokażę Wam moje ulubione wzory płytek polskiej firmy DUNIN, które są - zwyczajnie - zachwycające.


DUNIN

DUNIN to polska firma projektująca i produkująca różnego rodzaju materiały wykończeniowe, ale najbardziej znana jest właśnie ze swoich płytek z mozaikami. Tak, że nie chciałabym, aby u nas mówiono, że ‘cudze chwalicie, a swego nie znacie’. I szczerze powiem Wam, że jeżeli jeszcze nie posiadacie wiedzy na temat DUNIN, to koniecznie trzeba to zmienić. Sądzę, że jeśli regularnie czytacie HOUSE LOVES i lubicie styl moich projektów, to tym bardziej spodobają Wam się moje ulubione wzory.

Mozaiki to małe wzory, które przyciągają wzrok. Ja najczęściej stosuję je szczególnie na fartuchach kuchennych, bo, po pierwsze wtedy są ciągle oglądane przez mieszkańców domu (i nie tylko), a po drugie - nie potrzeba ich aż tak wiele kupować (m2) , by uzyskać ciekawy efekt. Aczkolwiek niie da się ukryć, że mozaiki są drogie w porównaniu ze zwykłymi płytkami, zwłaszcza, jeśli są wykonane z prawdziwego kamienia. Jednak rzadko kiedy kupujemy ich ponad 2 metry kwadratowe, więc zastanówcie się proszę, czy nie są warte swojej ceny.
MOJE ULUBIONE WZORY

9CAB8375-2E25-4173-AE3D-CE9F38BED1E0.JPG

| 1 |

EASTERN WHITE HERRINGBONE 48

(link >>>)

To mozaika wykonana z białego marmuru w kształcie małej jodełki. Mój totalny ulubieniec. Uwielbiam ten wzór i ciągle mogłabym na niego patrzeć. Pasuje on, po prostu, do większości wnętrz.

CENA dzisiaj ok. 46 zł/plaster > 495 zł/m2

| 2 |

PURE WHITE CHEVRON MIX

(link >>>)

Dwukolorowa mozaika z czarnego i białego marmuru w jodełkę francuską. Wzór, który jest dość intensywny zwłaszcza w wersji czarnej (PURE BLACK CHEVRON MIX >>> link), jednak zastosowany w odpowiednim wnętrzu - będzie gwiazdką. To właśnie tę płytkę wybrałam do projektu kuchni ELEGANCE. Zaraz zobaczycie.

CENA dzisiaj ok. 50 zł/ plaster ( 529 zł/m2 )

86F6FAC0-C2D2-4E80-8750-DA1F688BED52.JPG

| 3 |

PURE B&W OCTAGON 100

(link >>>)

To większa płytka (10x10cm) oktagonalna ze wstawką z czarnego marmuru, która, jak się okazuje, jest chyba Waszą ulubienicą, bo kiedy na instagramie poprosiłam Was o przesłanie swoich realizacji, PURE B&W OCTGON było najwięcej.

CENA dzisiaj ok. 44 zł/plaster ( 473 zł/m2)

| 4 |

HEKSAGONY

Niezmiennie od kilku lat królują heksagony, czy to te duże, czy małe, czy mozaiki. Co dla mnie najciekawsze, to to, że DUNIN posiada mozaikę heksagonalną z marmuru >>> CARRARA WHITE HEXAGON 48 >>> link (cena dzisiaj 49 zł/plaster >
542 zł/m2).

Ale dość często stosuję w projektach także piękne mozaiki matowe:
>>> HEXAGON WHITE 51 MATT >>> link (cena dzisiaj 29zł/plaster > 323 zł/m2);
>>> HEXAGON BLACK 51 MATT >>> link (cena dzisiaj 29zł/plaster > 323 zł/m2);

lub drobniutkie mozaiki MINI HEKSAGON

>>> MINI HEXAGON BLACK >>> link (cena dzisiaj 33zł/plaster > 423 zł/m2);
>>> MINI HEXAGON WHITE >>> link (cena dzisiaj 29 zł/plaster > 359 zł/m2);

Z tych płytek powstała ciekawa kolekcja, która odpowiednio ułożona - tworzy unikatowe wzory. Wejdźcie na stronę DUNIN, klikając w poniższe kafelki i zobaczycie jak one się łączą i jakie wzory w całości wychodzą. LACE jest totalnie epicka!!!

85FB605F-5223-4BFD-9AF0-0AA4316E360E.JPG

| 5 |

Na koniec pokażę Wam jeszcze kilka fantastycznych wzorów.

I choć wiem, że wybieram tylko biało-czarne, to jednak uwierzcie,

że to, co Wam tu zaprezentowałam, to dopiero kropla w morzu płytek, które znajdziecie w DUNIN.


GDZIE KUPIĆ MOZAIKI

DUNIN nie posiada sklepu internetowego, ale dystrybuuje swoje płytki do wielu sklepów, zarówno internetowych, jak i stacjonarnych. Wystarczy sprawdzić na ich stronie (link >>>). Sprawdźcie zwłaszcza salony stacjonarne, bo wtedy będziecie mogli zobaczyć płytki na żywo i ocenić ich jakość, kolor i fakturę. Biały przecież białemu nie równy, a i jakości nie zobaczcie w internecie. Tu należałoby spotkać się oko w oko :) Płytki są idealnie przycięte, w równych odstępach naklejone na plaster i świetnie się prezentują.MOZAIKA W KUCHNI ELEGANCE


A teraz chciałabym Wam pokazać większy ‘kawałek’ kuchni ELEGANCE, w którym zastosowałam płytkę PURE WHITE CHEVRON MIX.

Kuchnia jest bardzo duża, ale zwróćcie uwagę, że nie posada żadnych górnych szafek. Natomiast wykonany, wg mojego projektu, wielki okap jest centralnym punktem zabudowy. Zabudowa jest biała, czysta i elegancka. Aby podkreślić to jeszcze mocniej, zastosowałam dwa uchwyty na każdym froncie. W pomieszczeniu jest dużo bieli, którą przełamałam na ścianie kolorem czarnym i szarym. Wszystkie formy są duże, wręcz wielkie, aby wpasować się proporcją w przestrzeń. Po to, by przełamać motyw na fartuchu kuchennym - po obwodzie kuchni zaprojektowałam drobną i bardzo mocną we wzorze - mozaikę. Wszystko dlatego, aby również przełamać tendencję i monotonię. Mam nadzieję, że widzicie, co mam na myśli i że udało mi się osiągnąć cel :) Klientka jest zachwycona :) A to dla mnie najważniejsze.

_MG_7283.jpg
_MG_7258.jpg
_MG_7264.jpg
_MG_7249.jpg
_MG_7267.jpg
_MG_7260.jpg
_MG_7256.jpg

EFEKT PRZED I PO


MONTAŻ MOZAIKI MARMUROWEJ

Płytki montuje się standardowo - na klej do ściany. Ja jednak chciałam Wam pokazać, że tutaj montaż był uproszczony, ponieważ płytki są wysokości jednego plastra. Wystarczyło odciąć górne białe elementy mozaiki, a one uzupełniły dół.

FUGOWANIE MOZAIKI MARMUROWEJ

Płytki fugujemy wg naszego uznania: fugą cementową albo epoksydową. Ja jestem zwolenniczką tej epoksydowej, bo po prostu lepiej się czyści i potem nie żółknie (przy wyborze koloru białego). Natomiast jeśli fugujecie mozaikę kamienną, to wymaga ona impregnacji, dlatego wtedy trzeba się zastanowić czy impregnować przed fugowaniem, czy po. Jeśli wybieramy to drugie, to zastosowanie fugi epoksydowej mija się z celem, ale w przeciwnym razie - już nie. Wtedy nie straszne są plamy i nie grozi nam czyszczenie fugi szczoteczką do zębów. Oczywiście każdy kafelkarz będzie Wam ją odradzał i wymyśli milion powodów, aby Was od tego odwieść, a to dlatego, że się ją bardzo ciężko kładzie i trzeba od razu, ‘na gotowo’ ścierać. Jest to spowodowane tym, że kiedy zaschnie, to na amen. Ale radzę Wam: nie dajcie się.

Ostatnio byłam świadkiem jak fachowiec przechytrzył fugę epoksydową i użył jej jako kleju do mozaiki. Nie jest zalecane rozwiązanie, ale zadziałało. Nakładał na ścianę z dość dużym nadmiarem, aby wycisnąć ją od tyłu pomiędzy siatką i potem w szczeliny między mozaiką. Zacierał nadmiar na mokro od przodu i gotowe. Ciekawy to jest patent. Wszystko ładnie się trzyma do dziś od momentu montażu :) Jest o nietypowa technika.

Dlatego nie dajcie sobie wmówić, że fugi epoksydowej nie da się położyć. No, owszem, może wtedy, kiedy Wasza fuga ma szerokość 1mm. Jednak takich nie stosuje się w mozaikach. W każdym razie, dlaczego się tak upieram przy fudze epoksydowej? Bo wiem, mam, używam od kilku lat i jest rewelacyjna. Świetnie się myje, a nawet jeśli się mocniej zabrudzi, to można ją łatwo doszorować. Trzeba bowiem pamiętać, że przy mozaikach jest ważnym, aby fuga była porządna, ponieważ potem to Wy zostajecie z problemem. Więc jeśli nie chcecie go mieć, polecam fugi epoksydowe.

Fuga cementowa natomiast jest świetnym wyborem (wg mnie), jeśli wiecie, że będziecie impregnować całość (płytkę i fugę) po za fugowaniu.


IMPREGNACJA MOZAIKI MARMUROWEJ

Niektóre płytki ceramiczne oraz, na pewno te kamienne mozaiki, wymagają impregnacji. Kiedy ją wykonać? Przed czy po fugowaniu? To wszytko zależy od tego, z jakiego kamienia jest zrobiona mozaika, ale również należy zwrócić uwagę na kartę produktu, ponieważ tam powinno być napisane co najlepiej zrobić. Ja Wam, z mojego doświadczenia, mogę powiedzieć, że impregnacja przed fugowaniem ma głównie służyć zabezpieczeniu mozaiki kamiennej przed odbarwieniem jej od fugi. Jeśli więc macie biały kamień (np. marmur) i stosujecie ciemną fugę, to tak, też radzę najpierw zaimpregnować płytki. Natomiast w większości przypadków, gdy fuga jest biała czy kremowa, to nie będzie takiej konieczności. Wtedy warto zaimpregnować całość po wyschnięciu fugi, aby i fuga była zabezpieczona.

Czym impregnować? Jest naprawdę wiele środków do pielęgnacji kamienia, które są dostępne na rynku. Warto zwrócić uwagę, że przy białym kamieniu najlepiej stosować impregnaty przeznaczone do białych kamieni (czyli białe impregnaty). Ja lubię bardzo preparat AKEMI ANTY-PLAMA NANO-EFEKT (ANTI-FLECK NANO-EFFECT >>> link. Jednak zawsze mówię, że warto wykonać próbę na kawałku mozaiki za nim zaczniecie przecierać wasze nowo położone płytki, ponieważ niektóre impregnaty dodają połysku albo przebarwiają biały kamień.


 

KONKURS DUNIN

Na koniec chciałabym Was zaprosić do głosowania na ulubiony projekt w konkursie #woleDUNIN

#wolęDUNIN, to aż dziesięć wspaniałych projektów zaaranżowanych przy pomocy produktów DUNIN (nie moich, ja jestem tylko patronatem tego konkursu).
Spośród fantastycznych realizacji i wizualizacji Kapituła Konkursu wybierze zwycięską pracownię.

 Jednak i Wy macie możliwość decydowania! Drugie wyróżnienie przyznajecie właśnie Wy! Poprzez głosowanie na Facebooku DUNIN (link >>>), czyli lajki pod realizacją danej pracowni, a także nadsyłanie swoich typów drogą mailową na adres: konkursy@dunin.eu

z zaznaczeniem, na który projekt oddajecie głos.

 

Wygrać możecie także i Wy! Dla najbardziej zaangażowanego użytkownika, który pokaże, że #wolęDUNIN, przewidziana jest Nagroda Specjalna. Będzie to

niezwykła biżuteria Wishbone Jewellery.

Oznaczajcie wpisy hasztagami #woleDUNIN (#wolęDUNIN), udostępniajcie posty konkursowe, komentujcie projekty. Pokażcie, że wolicie DUNIN!

Konkurs potrwa do 16 grudnia.

 

buźka