Jak Zaplanować Mała Kuchnię, Aby Nie Zabrakło w Niej Miejsca na Zmywarkę

któregoś dnia zgłosiła się do mnie moja przyjaciółka Ania z projektem aneksu kuchennego do jej przyszłej kawalerki. już na początku usłyszałam jej ubolewanie z tego powodu, że będzie miała tak mało miejsca w kuchni, iż musi zrezygnować ze zmywarki i piekarnika... dlatego prosiła mnie, abym przygotowała jej projekt, w którym upchnę jak najwięcej blatu roboczego, lodówkę, zlewozmywak, kuchenkę z okapem, a resztę wolnego miejsca wypełnię szufladami i szafkami... całe szczęście, że do mnie przyszła, bo już na wstępie popełniła podstawowy błąd, zakładając, że musi z czegoś zrezygnować. w rzeczywistości jest przecież wiele ciekawych rozwiązań, dzięki którym można zaoszczędzić miejsce w kuchni, jednocześnie pamiętając o tym, że odpowiednio przystosowany do małych przestrzeni sprzęt agd - jest przecież dostępny... wtedy właśnie zdałam sobie sprawę z tego, że wielu z was stanęło lub może stanąć przed takim problemem i szukałam pretekstu, aby napisać o tym post...

dlatego bardzo się ucieszyłam, kiedy marki Electrolux i Finish zaproponowały mi udział w filmiku poradnikowym na ten temat, bo ewidentnie zauważam, że projektowanie małych kuchni jest problemem wielu ludzi. co gorsza, często kończy się tym, że wydaje im się, że to właśnie zmywarka jest najmniej koniecznym sprzętem, pomimo tego, że daje ona tyle komfortu. filmik, w którym omawiam kilka zasad projektowania małej kuchni tak, by nie zrezygnować ze zmywarki, możecie zobaczyć poniżej i jest on wstępem do dzisiejszego tematu - dlatego warto go obejrzeć wraz z moim dodatkowym tekstem poradniczym na stronie www.zmywajwzmywarce.pl (link: tutaj>>>).

 

 
 

 

JAKA DUŻA JEST MAŁA KUCHNIA?

 

6 m2, 10 m2 czy 15 m2 ? a może to 1,5m, 3m, lub 5m aneksu kuchennego?

myślę, że nie ma dokładnej odpowiedzi na to pytanie. dość trudno jest określić TĘ wielkość. ale ja uznaję, że wystarczy ściana o długości 2,2m na aneks kuchenny, aby można było w niej zmieścić wszystkie niezbędne elementy wyposażenia kuchni. nie podawałabym tutaj metrów kwadratowych, bo zależą one od układu pomieszczenia.

zdjęcie i projekt via KASIA GAL

 

SPRYTNE ROZWIĄZANIA DO MAŁYCH KUCHNI

 

w małej kuchni trzeba zastosować dobrą organizację przestrzeni, aby uzyskać jak najwięcej miejsca na składowanie garnków, zastawy stołowej, sztućców, artykułów spożywczych, pojemniczków i małego agd czy innych niezbędnych w artykułów kuchennych. wszyscy to wiedzą, ale co to dokładnie oznacza?

 

SZUFLADY

przede wszystkim w małych kuchniach powinno stawiać się na szuflady, a nie na półki. szuflada daje łatwy dostęp do każdego cm2, czy to z przodu, czy z tyłu zabudowy. dlatego łatwiej z niej korzystać i zapełnić ją po brzegi. dodatkowo istnieją rozwiązania, które pozwalają umieścić nawet do 6 szuflad w jednej szafce, co daje znacznie więcej powierzchni użytkowej od tej, którą 'proponuje' nam szafka z półkami.

zdjęcie | 1 | 2 | 3 |

 

DODATKOWE PÓŁKI

warto zauważyć, że standardowe szafki zazwyczaj mają półki o wysokości 25-30cm. jednak w rzeczywistości szklanki, kubki, patelnie, przyprawy, a nawet talerze nie potrzebują takiej wysokości - im wystarczą półki 15-20cm. dlatego w małych kuchniach warto odpowiednio wymierzyć i zamontować półki w szafkach tak, by maksymalnie zwiększyć ich ilość. na przykład: w szafce ściennej, która ma 60cm wysokości - zamiast dwóch półek (30cm wysokości), można zrobić półki o wysokości 15cm+ 23cm + 22 cm. oczywiście nie należy zapomnieć o pozostawieniu przynajmniej jednej półki z wysokością 30-35cm, która przystosowana będzie do przechowywania garnków, butelek, np. z olejem, napojów butelkowanych czy wina.

zdjęcie | 1 | 2 |

 

PÓŁKI WSTAWIANE (NADSTAWKI)

jeśli nie ma możliwości dodania półek (bo posiadamy już istniejącą szafkę bez dodatkowych otworów), to do uzupełnienia przestrzeni można wykorzystać półki przenośne. pozwalają one łatwo przejrzeć zawartość szafki, a i dostęp do tej zawartości jest prosty. warto przy tym pamiętać, że takie nadstawki można również używać  na blacie kuchennym i przez to uzyskać dodatkowe miejsce. 

 
 

zdjęcie via IKEA

 

SZAFKI PO SAM SUFIT

osobiście uważam, że wysoka zabudowa szafkami po sam sufit to podstawa małej kuchni. raz, że jestem fanką takich szafek, bo po prostu mi się bardzo podobają, a dwa, że to nader praktyczne, ponieważ przez to możemy uzyskać dodatkową przestrzeń tam, gdzie może zbierać się tylko kurz... no i mamy dodatkowe półki oraz półeczki... owszem, przeważnie musimy tam chować mniej podręczne rzeczy, ale w kuchni takich jest całkiem sporo - np. maszynka do mięsa używana dwa razy w roku na święta, albo ścierki kuchenne, po które sięgamy raz w tygodniu, aby wymienić na nowe, czy obrusy, które w ogóle wyciągamy raz na jakiś czas, kiedy teściowie wpadną... w przypadku użytkowania szafek po sam sufit przydadzą nam się podręczne schodki/drabinka.

 

POD ZLEWOZMYWAKIEM

w szafce pod zlewozmywakiem często mamy do czynienia z niewykorzystaną przestrzenią. wszystko przez to, że zlew posiada odpływ i kolanko, zajmujące miejsce tak skutecznie, że nie można tam wstawić ani półki, ani szuflady. dlatego warto pochylić się nad sprytnymi rozwiązaniami organizacyjnymi tej szafki, aby w alternatywny sposób zagospodarować przestrzeń. po pierwsze, można zamontować dodatkowy schowek montowany do tyłu frontu szafki: czy to na deski do krojenia, czy na chemię. po drugie, można użyć pudełek i pojemników, aby pochować drobne rzeczy - i to piętrowo. a na koniec - można też powiesić haczyki albo reling wewnątrz szafki, by odwieszać tam szczotkę lub szufelkę.

zdjęcie | 1 | 2 |

 

SZUFLADY W LISTWIE POD SZAFKĄ

jeśli jeszcze brakuje wam miejsca w kuchni, można pokusić się o wykorzystanie przestrzeni pod szafkami stojącymi. gdzie? tak, pod szafkami stojącymi! zamiast standardowej listwy maskującej tę przestrzeń, można zamontować dodatkowe szuflady. warto przy tym pamiętać, że ich fronty powinny być odpowiednio przystosowane na ewentualne uderzenia czy styczność z wodą podczas mycia podłogi. 

 

 
 

zdjęcie | 1 |

 

 

 

oprócz takich rozwiązań należy też dobrać odpowiedni sprzęt agd do małych kuchni,

dlatego teraz opowiem:

JAK POMIEŚCIĆ W MAŁEJ KUCHNI WSZYSTKIE NIEZBĘDNE ELEMENTY JEJ WYPOSAŻENIA

 

 

ZLEW i KRAN

zacznijmy od zlewu. w małej kuchni warto zamontować jak najmniejszy zlew, jednokomorowy, bez ociekacza (zdjęcia poniżej). zajmuje on wtedy mniej miejsca na blacie, przez co zostawia przestrzeń do przygotowywania posiłków. przy założeniu, że w kuchni będzie zmywarka (bo w całym tym poście chodzi o to, aby założyć, że w małej kuchni zmieści się wszelki niezbędny tu sprzęt), większy zlew jest naprawdę niepotrzebny. 30-40 centymetrowej szerokości zlew jest wystarczający do opłukania warzyw, nabrania wody do garnka na zupę czy nawet sporadycznego umycia kubka po kawie. skoro jest zmywarka, nie ma potrzeby myć w zlewie naczyń. wiem, że niektórzy mogą mieć obawy (albo raczej przyzwyczajenia) co do mycia garnków w zmywarce, ale naprawdę to już nie te czasy, żeby je myć ręcznie :D

warto zwrócić też uwagę, aby zlew miał otwór na montaż kranu bezpośrednio w nim (zdjęcie po prawej). to ułatwi jego czyszczenie (a nie blatu) po kapiącej z rąk wodzie - przy zamykaniu 'kurka' kranu.  

mały zlew, to również tani zlew! a więc dodatkowy atut, dzięki któremu możemy więcej pieniędzy zostawić na pozostałe elementy kuchni.

 

SZAFKA Z SUSZARKĄ NA NACZYNIA

kiedy słyszę, że ktoś rezygnuje ze zmywarki, bo będzie mu brakować miejsca w szafkach, to mam ochotę 'walnąć w łeb'. naprawdę! no bo co z koniecznością posiadania dodatkowej szafki z suszarką na naczynia? (przecież nie mamy zmywarki!). zbyt często się o tym zapomina. taka szafka z suszarką zazwyczaj zajmuje całą 60cm wiszącą szafkę, która przecież zajmuje więcej miejsca niż wolnostojąca szafka szerokości 45cm - a tyle właśnie "tracimy", wstawiając zmywarkę w małej kuchni. tak, że szafkom z suszarkami na naczynia mówię 'nie' :) 

 

ZMYWARKA

jeśli mała kuchnia, to mała zmywarka. zmywarki 45cm są wystarczające dla małej rodziny, tym bardziej dla singli i par, które przeważnie zamieszkują w kawalerkach z małymi kuchniami. można w niej zmieścić talerze i garnki z całego obiadu, dorzucić jeszcze miseczki ze śniadania, talerzyki z kolacji, no i wychodzi jedno mycie dziennie. naczyń nie trzeba myć, suszyć czy wycierać, więc lądują prosto do szafki. jeśli chcecie wiedzieć, czy na pewno zmywarka 45cm będzie idealna dla waszej kuchni możecie wykonać ciekawy test (tutaj >>>).

zdjęcie | 1 | 2 |

 

mniejsza zmywarka oznacza też mniejszy wydatek, dlatego nawet jeśli mamy większą kuchnię, warto się zastanowić czy napewno potrzebujemy dużej zmywarki. 

bardzo ciekawym rozwiązaniem są zmywarki kompaktowe do instalacji w wysokiej wnęce. idealne dla małych kuchni i osób gotujących dla jednej lub dwóch osób. posiadają 20-min programy szybkiego mycia, więc nie trzeba za długo czekać na potrzebne naczynia. 

 

zdjęcie | 1 | 2 | 3 |

 

 

PIEKARNIK

w małej kuchni piekarnik powinien być zawsze zainstalowany pod blatem. ja wiem, że o wiele wygodniej jest mieć piekarnik na wysokości oczu, a oprócz tego - o wiele modniej (hihi), ale takie rozwiązanie powodowałoby, że musielibyśmy pozbyć się 60-cio centymetrowego blatu do pracy, na i tak ograniczonej przestrzeni. zobaczcie zdjęcie poniżej i wyobraźcie sobie tę samą kuchnię, ale z piekarnikiem na wysokości oczu.... no, po prostu się nie da! bo blatu wtedy nie wystarczyłoby na zlew i kuchenkę.

 
zdjęcie via pinterest

zdjęcie via pinterest

 

na koniec, należy zapamiętać, że piekarniki mają różne wymiary, ale są takie, które pozwalają na zamontowanie pod spodem dodatkowej szuflady (jak na zdjęciu powyżej) - to bardzo fajna opcja, bo szuflad nigdy za wiele w każdej kuchni, nawet dużej.

czy warto rezygnować z piekarnika na rzecz szafki stojącej 60cm? mmhhhh.... po co? skoro w piekarniku można, np. trzymać patelnie czy formy do pieczenia, a przy tym będziemy mogli piec ciasta, różnego rodzaju zapiekanki albo podgrzewać pizze :D

 

KUCHENKA

aby zaoszczędzić miejsce na blacie kuchennym, w małej kuchni powinna znaleźć się dwupalnikowa płyta grzewcza. oczywiście, jeśli ktoś projektuje aneks kuchenny o szerokości 3,0m (też mały, ale już można poszaleć), to można też pokusić się o kuchenkę czteropalnikową. przy węższych aneksach radzę jednak pozostać przy dwóch. dlatego też nie jest dobrze wstawiać kuchenki wolnostojącej z piekarnikiem do takich kuchni, bo są one wtedy z automatu czteropalnikowe, a przy okazji dużo gorzej wyglądają. piekarnik do zabudowy i dwupalnikowa płyta grzewcza - będą w małej kuchni poręczniejsze.

 

OKAP

a co z okapem w małej kuchni? proponuję wybrać okap do zabudowy. po pierwsze, jest on tańszy, po drugie, jeśli się zdecydujemy na inny, to jest on zazwyczaj duży, więc proporcjonalnie nie pasuje do małej zabudowy, a co gorsza, zajmuje dużo więcej miejsca. 

okap wbudowany w szafce zajmuje 60cm szerokości, 30cm głębokości i ok. 50cm wysokości. oznacza to, że nad okapem można mieć jeszcze niejedną półkę. okap kominowy jest przeważnie szerszy niż 60cm, głęboki na 50cm (co akurat jest atutem), ale 'snuje' się nam aż do sufitu, więc półek już sobie nad nim nie zrobimy.

 

 

 

 

no i cóż, dotarliśmy do końca, choć przyznaję, że mogłabym tak jeszcze pisać i pisać: o relingach na ściany, o wysuwanych deskach do krojenia, o poziomym składowaniu artykułów spożywczych... ale to może innym razem :)

 

mam nadzieję, że tych kilka prostych rad pomoże wam zaplanować wasze małe kuchnie w taki sposób, abyście nie musieli rezygnować z żadnych sprzętów i żyli wygodnie :) 

 

dajcie znać o tym, czy macie małe kuchnie i jakie macie sposoby na ich organizację - w komentarzach pod postem.

 

buźka

 

* post powstał we współpracy z markami ELECTROLUX i FINISH