Jak Pisać na Tablicy // How to Write on the Chalkboard

// polski

(read in english below)

jak wam minął weekendzik? u mnie było bardzo ogrodowo i pracowicie - a to lubię :) jesteśmy na etapie wiosennych porządków. więc ja zaglądam w najciemniejsze zakamarki naszego domu i ogrodu, i wywalam z nich wszystko, aby się odgracić. pralnio-spiżarnia też już jest uporządkowana, przez co Mr M był zmuszony posprzątać garaż, bo nagle otrzymał całą pustą półkę, którą mógł na nowo pozastawiać. dzięki Bogu, zmusiło go to do odgracenia garażu i poukładania tych wszystkich narzędzi, sprzętów i śrubeczek. wiem, on jest wspaniały :) choć Mr M nie jest wcale taaaki idealny. niestety przy remoncie pralnio-spiżarni, niefortunnie oparł wielki i długi blat o ścianę w przedpokoju, tak, że za 5 min zjechała 50cm w dół robiąc dziurę w ścianie :( oj, trochę ciśnienie mi się podniosło :) ale nie na długo, bo za chwilę przyniósł białą ramkę, która od miesięcy walała się po domu i powiedział: "no teraz już wiesz, gdzie ją powiesić?". co racja to racja! przecież łatwiej przywiesić obrazek na dziurę, niż tę dziurę zaszpachlować, zamalować, a co najgorsza dopasować kolor . no to od razu wzięłam się do dzieła :) - a on nie mógł marudzić, że zajmuje się duperelami zamiast nim :) od razu też wiedziałam jaki obrazek zawiśnie w tej białej ramie - tablica!!! Strasznie podobają mi się te tablice i zawsze chciałam taką mieć, ale jakoś do tej pory nie byłam zmuszona by ją zrobić :) a na tablicy u mnie oczywiście będą różne napisy, bo ja kocham napisy i typografię. na pierwszy rzut poszedł napis: 'always KISS ME goodnight' (tłumaczę dla mojej mamy, która też czyta blog: 'zawsze CAŁUJ MNIE na dobranoc') - obraz wisi przy wejściu do naszej sypialni, więc Mr M nie będzie już miał wymówki, że nie pamiętał mnie pocałować ;) potem pewnie zmienię napis jak mi się znudzi, ale na razie cieszę się bardzo z tej naszej dziury w ścianie. a jeszcze bardziej cieszę się, że nie pokłóciliśmy się o nią :) chcecie zobaczyć jak to wyglądało?

//

how was your weekend? i was gardening and cleaning – things I like the most : ) i am spring cleaning my whole house now, so it means i am finding the darkest places in the house and garden that need my attention and get rid of clutter. i also managed to organize my new laundry-storage room, as well. This pushed Mr M to clean his garage too, as suddenly he got few empty shelves in the garage that required filling up again. thanks God, he finally organized his garage and cleaned all that equipment, tools and screws. He is awesome : ) however, Mr. M is not as idea as it seems. get this - while we were renovating laundry-storage room, he wrongly leaned the big and long top over the wall in the hallway and 5 mins later it crashed 50cm lower and made a hole in the wall : ( i thought i will kill him: ) but he solveda problem within a second – brought a white picture frame, that was lying around the house for some time now and said: “ now, you know, where to hang it”. well, he was right! it is much easier to hang a picture on the wall than fill the hole, paint it and most difficultly match the color perfectly. so, i started working on the picture straight away : ) – and he couldn’t complain this time, that i was crafting instead of taking care of him : ) i knew right away what picture would be framed- chalkboard. I love them and always wanted one but I wasn’t forced to do one yet ; ) and what will I draw on the chalkboard? of course words and letters – i love typography. as a first phrase i chose: ‘always KISS ME goodnight’ – this frame is hanged at the entrance to our master bedroom, so Mr M will have no excuses anymore for forgetting to kiss me : ) to be honest I am happy about that hole in the wall. i am even happier that we didn’t got into the argument because of that hole : ) do you want to see it?

a to już efekt przed i po... przyznam teraz, że pewnie w najbliższym czasie nasz kosz na brudy będzie musiał przejść metamorfozę, bo w ogóle teraz nie pasuje do obrazu :) dziwię się też, że wcześniej tam nic nie wisiało, ale w sumie to takie nie zbyt widoczne miejsce w naszym domu. a na tym koszu wiecznie leżą ciuchy Mr M.

//

and this is before and after… i have to confess that in very near future our laundry basket will need to go through a makeover as it doesn’t match new frame : ) i am so surprised nothing hang on that wall before but yes, this isn’t a very often admired place in the house because Mr M cloth always lay (store) on this laundry basket.

co miesiąc piszę różne napisy na dość dużej tablicy (nie w domu) - współorganizuję takie spotkania dla kobiet w szczecinie. tablica jest częścią reklamy tych spotkań...to dłuższy temat - ale o co mi chodzi... to rysowanie ozdobnych i atrakcyjnych napisów, spowodowało, że odkryłam świetną i łatwą metodę pisania po tablicy, dla tych mniej plastycznie uzdolnionych :) pomyślicie pewnie, że nieźle się napracowałam robiąc ten napis - ale w rzeczywistości to małe oszustwo :) zobaczcie jakie to proste!

k@rolina

//

every month I am drawing on the big chalkboard (not at home) – i co-organize meeting for women in szczecin and this chalkboard is an part of advertisement…nevertheless – my point is… that drawing on the chalkboard so often, make me figure out great and easy way for pretty lettering on the chalkboard (for those less talented like me) : ) did you think I write this phrase myself? – no, i cheated. see how below! 

k@rolina

POTRZEBUJESZ:

  • ramka,

  • pomalowana farbą tablicową (taką) płyta pilśniowa, szkło, tektura lub plexi,

  • kreda,

  • taśma klejąca,

  • projekt napisu .*

* oszustwo :) - zaprojektuj napis w wordzie, albo innym programie (jak Photoshop czy Illustrator). możesz użyć wymarzonej czcionki, nawet tej najbardziej fikuśnej, której samemu nie umiałbyś nigdy narysować. Wydrukuj napis w odbiciu lustrzanym, w rozmiarze rzeczywistym.

 

//

YOU NEED:

  • picture frame

  • painted with chalkboard paint a piece of plywood, glass or other support

  • chalk

  • tape

  • lettering template *

* cheat :) - design your lettering in the word or any other programme (Photophop or Illustrator). Use which every font you like, even the most difficult and curly. Print in real size and in the mirror effect.

JAK TO ZROBIĆ

 

1

sklej kartki taśmą klejącą, tak by taśma połączyła kartki, ale nie zaklejaj miejsc, gdzie jest sam napis.

//

HOW TO DO IT:

tape together all papar sheets, making sure tape doesn't cover letter.

2

dokładnie obrysuj kredą po napisie.

//

carefully trace over the letters with the chalk.

3

...odrysowując każdy szczegół.

//

trace each detail.

4

gotowy napis odwróć i przyłóż na tablicę, dokładnie w miejscu gdzie powinien się znajdować.

//

when finished, flip over the position on the chalkboard.

5

używając dłoni dobrze i mocno dociśnij kartki do tablicy, aby napis się odbił w każdym miejscu.

//

press it with the fist, so letters transfer on to the chalkboard. press hard.

6

jednym szybkim ruchem ściągnij kartki, a napis jak widać przekopiuje się na tablicę.

//

with one quick move remove the sheets. See letters transferred.

7

teraz starannie popraw napis kredą.

//

now trace the lettering with chalk.

8

zawsze możesz poprawić kredę zmazując co narysowałeś, ale warto pozostawić jakiś kontur litery, bo kartki nie można drugi raz przyłożyć.

//

you can always wipe the chalk but remember to leave a outline.

9

gotowe. piękny napis wykonany własnoręcznie :)

powodzenia

k@rolina

//

and it is ready. pretty lettering made by hand : )

good luck.

k@rolina