Ścianka loftowa - jakie formy pasują do różnych stylów wnętrza, ile kosztuje i jak przygotować otwór

scianka-loftowa.jpg

W dzisiejszym poście przeczytacie:

- co to jest ścianka loftowa -
- pokażę Wam kilka naszych realizacji ścianek loftowych oraz realizacji firmy ICON-CONCEPT -
- wytłumaczę, jakie formy i podziały na szprosy mogą przyjmować ścianki loftowe -
- do jakiego stylu wnętrza pasują ścianki loftowe -
- jaki kolor ram jest możliwy do zastosowania i czy na pewno każdy jest wskazany -
- jakie są wypełnienia ścianek loftowych -
- ile kosztują takie przeszklenia -
- jak przygotować otwór przed montażem -


ŚCIANKA LOFTOWA

Ścianka loftowa, bo może nie każdy wie o czym dzisiaj piszę, to przeszklenie wstawione we wnętrze w celu odgrodzenia przestrzeni od siebie. Szkło jest osadzone w metalowych lub aluminiowych ramach / profilach.

Ścianki loftowe z wielkim hukiem wylądowały we wnętrzach. Są bardzo popularne, wszystkim się podobają, robią nie tylko wrażenie, ale są też funkcjonalne, a do tego mogą być wykorzystywane w prawie każdym projekcie wnętrza. Wszystko się zmieniło. Kiedy 5 lat temu montowaliśmy taką właśnie ściankę, w formie drzwi prysznicowych, w naszej łazience (tutaj >>>), wszyscy pukali się w głowę. Dzisiaj każdy już zapomniał, że wtedy trzeba było się tłumaczyć, po pierwsze z ilości szkła, które rzekomo miało pękać i niełatwo się go miało myć, bo jest podzielone na części, albo, po drugie, z dziecięcych palców na szybie, które podobno miały być ciągle widoczne. Aaaa, jeszcze ze rdzy, która jakoby miała się pojawiać na metalowych ramach :) Uwielbiam takie mity, które wynikają z braku doświadczenia w użytkowaniu nowości. Uwielbiam je obalać. Na szczęście już rzadziej, ale mimo wszystko nadal, jest jeszcze przeświadczenie, że domy i mieszkania powinno traktować się jak fortece, które mają być niezniszczalne, wiecznie nowe, zawsze czyste, samoczyszczące się i najlepiej bezkurzowe :) No, ale powoli, powoli nowe pokolenie przełamuje stereotypy i stawia na nowe podejście do wnętrza.

Ścianki loftowe zrobiły się więc tak popularne, że firmy, które je produkują, wyrosły jak grzyby po deszczu. Prawda jest niestety taka, że nie każda z tych firm jest warta polecenia! Wykonaliśmy już kilka tego typu realizacji w paru projektach i zdarzyło nam się pracować już z wieloma firmami (bo klienci podejmują czasem swoje wybory). Ja jednak mogę Wam z powodzeniem polecić ICON-CONCEPT (link >>>), która doświadczeniem przewyższa nie jeden taki zakład. W projekcie mojej siostry - NYLOFT - także będziemy sytuować ściankę wykonaną przez ICON-CONCEPT, a ja nie wyobrażam sobie, aby mogło być inaczej.


PRZYKŁADY ŚCIANEK LOFTOWYCH

Poniżej możecie obejrzeć kilka przykładów ścianek z naszych realizacji.

Pierwszy pochodzi z projektu BALOOK, a ścianka była wykonana przez lokalnego metaloplastyka. To drzwi suwane.

IMG_1081.jpg

Druga ścianka jest z projektu MODERN; w tym przypadku - musiała być dźwiękoszczelna,
ponieważ wygłusza przestrzeń sali konferencyjnej w biurze, które projektowaliśmy.

IMG_0884.jpg

Ścianki loftowe jednak mogą przyjmować różną formę. Mogą mieć drzwi otwierane albo suwane. Mogą mieć przeszklenia ze szkła albo z wypełnienia z blachy. Mimo wszystko pamiętajcie, że ich forma i podział szkła w różnych proporcjach - sprawia, iż stosuje się je w rozmaitych wnętrzach.

Sami zobaczcie, dla przykładu, kilka realizacji ICON- CONCEPT (link do strony >>>).


FORMY I PODZIAŁY ŚCIANEK LOFTOWYCH a STYL WNĘTRZA

Ścianka loftowa może przyjmować różne formy i podziały. To, jakie powinniście wybrać do swojego domu/mieszkania, nie jest zależne od tego, co się Wam bardziej podoba, ale od tego, jaki styl wnętrza u Was będzie dominował. Klasyczne podziały szprosów na równe części sprawdzają się we wnętrzach skandynawskich, nowoczesnych, loftowych czy industrialnych. To zresztą od nich wywodzi się cała koncepcja ich zastosowania, bo w starych fabrykach odgradzano kierownika zmiany od sali produkcyjnej właśnie taką przeszkloną ścianką, aby mógł mieć oko na pracowników, a jednocześnie przebywać w wyciszonej przestrzeni.

KLASYCZNE PODZIAŁY SZPROSÓW

ELEGANCKIE PODZIAŁY SZPROSÓW

Natomiast sama idea zastosowania takich ścianek jest tak popularna, że przeniosła się w zmienionej formie także do naszych domów, które czasami są bardzo eleganckie. Dlatego właśnie we wnętrzach nowojorskich, modern classic, glam czy traditional drzwi ścianki szklanej przyjmują inną formę i dzięki temu stają się bardziej klasyczne. Smukłe i podłużne prostokąty wydłużają wizualnie drzwi i stają się dekoracją samą w sobie.


JAKI KOLOR RAMY MOGĄ MIEĆ ŚCIANKI LOFTOWE

Ramy takich ścianek mogą być pomalowane na dowolny kolor. Najbardziej popularny jest jednak czarny, który jest zdecydowanie najbezpieczniejszy. Polecam stosowanie ciepłej czerni klasycznej, np. RAL 9005 mat. Jednak ścianki można zamówić w dowolnym kolorze, pytanie jednak, czy jest to korzystne? Wydaje mi się, że trzeba mieć nieco doświadczenia i, przede wszystkim, wyobraźni, aby odpowiednio dobrać kolor. Nie do każdej formy pasuje kolor biały, który, źle zestawiony, może powodować, że ścianka będzie wyglądać jak szpitalna. Zwłaszcza, jeśli pomylicie odcień bieli. Zimna biel będzie niekorzystna. Nie do każdej formy ścianki będzie też pasować kolor złoty, a już na pewno duże znaczenie ma jego odcień. Jak widzicie poniżej, zdarzają się też ścianki szare czy w zupełnie szalonym, żółtym kolorze, ale ostrzegam, aby zastosować taką kolorystykę - trzeba mieć spójny projekt wnętrza.


WYPEŁNIENIE

Można pójść o krok dalej i ściankę zaprojektować z różnego rodzaju szkła (wypełnienia). W ICON-CONCEPT podają 8 najbardziej popularnych rodzajów (link >>> ). Na specjalne życzenie mogą wstawić też szkło karbowane (najczęściej jest to flutes bądź estriado) albo zalaminować w szkle dowolną grafikę. Dlatego warto się zaznajomić z całą ofertą, aby zobaczyć wszystkie, i wtedy dokonać odpowiedniego wyboru. Oczywiście szkło bezpieczne VCG jest standardowym rozwiązaniem, ale czasami przyda się zastosować szkło zbrojone (np. do drzwi spiżarnianych) czy szkło mleczne (do drzwi łazienkowych). To mogą być naprawdę piękne realizacje.

Screenshot 2020-05-26 at 14.17.53.png
Screenshot 2020-05-26 at 14.18.13.png

DETALE ŚCIANEK

Budowa takiej ścianki oraz detale, z jakich są wykonane, mają duże znaczenie. ICON-CONCEPT ma dopracowany system połączenia ram z szybami, zawiasy czy ramy drzwi suwanych. To mnie bardzo przekonuje, bo widziałam i takie realizacje, kiedy firmy w czasie składania elementów zastanawiały się, jak to będzie działało i wyglądało.


JAK PRZYGOTOWAĆ OTWÓR POD MONTAŻ ŚCIANKI LOFTOWEJ

W projekcie NYLOFT przygotowujemy się do montażu ścianki w otworze dzielącym salon z garderobą. Poniżej macie listę rzeczy, które należy sprawdzić, wykonując otwór pod montaż ścianki, aby potem można było ją wbudować. Już na etapie tynkowania warto zwrócić uwagę na proste ściany.

IMG-1478.jpg

KIEDY OBMIAR

Obmiar ściany pod zamówienie ścianki musi być wykonany na gotowych ścianach (także suficie i podłodze), aby mieć pewność, że nic go już nie zmieni (nie poszerzy ani nie zwęzi). Co to znaczy? Ściany i sufit muszą być zatynkowane i zaszpachlowane. Mogą być też pomalowane, ale niekoniecznie, ponieważ farba, to mikromilimetry, więc nic się nie stanie (jak w naszym przypadku), jeśli farby na ścianie i suficie jeszcze nie będzie.

IMG-1481.jpg

PODŁOGA

Do wykonania pomiaru najlepiej aby podłoga była już ułożona. Wtedy mamy 100% pewności, że sie nic już nie zmieni. Ale tak jak w naszym przypadku, jeśli wiecie na 100%, jaka będzie dokładnie wysokość położonej nowej podłogi (co do milimetra), to z obmiarem ewentualnie można nie czekać aż tak długo.

Należy oczywiście odjąć jej grubość z wysokości zamawianej ścianki.

IMG-1492.jpg

PION

Ściany muszą, ale to kategorycznie muszą, trzymać pion w miejscu mocowania ścianki. Ściana nie może mieć wybrzuszeń, wklęśnięć czy fal, bo na łączeniu będzie to widoczne. Na styku ściany z ramą ścianki loftowej oczywiście akryluje się łączenie, ale jeśli fale będą duże, nie ma opcji - będzie to widoczne. Dodatkowo, jeśli ściana nie trzyma pionu, a rama metalowa ścianki będzie idealnie pionowa, to również powstanie rozchylająca się szczelina.

Widziałam już kilka takich odchyleń ściany od ścianki loftowej. Nie wyglądało to korzystnie. I nie mówię o kilku milimetrach. Widziałam krzywe ściany z odchyleniem na kilka centymetrów. Dlatego już na etapie tynkowania należy, w miejscu montażu ścianki, szczególnie sprawdzić wykonawcę.

IMG-1493.jpg

PION (bis)

Jeśli ścianka (czy drzwi) loftowe będą montowane na krawędzi otworu (jak w naszym przypadku), to musimy zachować bezwzględny pion także w drugim kierunku ściany (prostopadłym do tafli).

IMG-1486.jpg

POZIOM

Sufit, jak i podłoga pod ściankę - muszą być wykonane również idealnie - w poziomie. Sprawdzamy więc poziomicą, czy nie ma odchyleń ani fal, zwłaszcza na podłodze kafelkowanej. Jak zapewne wiecie, małe płytki potrafią klawiszować (to znaczy, że jedna jest wyżej od drugiej). Takiej sytuacji absolutnie trzeba unikać. Kiedy ścianka jest taka długa jak w projekcie MODERN HARMOWY, trzeba się spodziewać, że jeśli sufit był tylko tynkowany i gładzony - raczej na pewno będzie falował. Idealnie równe sufity zdarzają mi się na budowie tylko w przypadku robienia ich na stelażach i płyt gk. Dlatego, tym bardziej, znając miejsce montażu, trzeba dokładne sprawdzić tynkowanie sufitu w wyznaczonej linii.

W projekcie NYLOFT lokalnie obniżaliśmy sufit pod ściankę loftową, aby licował z dotąd niepowstałym, specjalnym sufitem w salonie (którego jeszcze nie ma na zdjęciu).



ILE KOSZTUJE ŚCIANKA LOFTOWA


Pewnie interesuje Was cena takiego elementu wnętrza. No, powiem Wam, że nie jest to tania inwestycja, ale efekt jest WOW.

Standardowe drzwi loftowe można wycenić z łatwością, wchodząc na stronę ICON-CONCEPT (link do standardowych drzwi >>>).

Ale aby oszacować koszt ścianki loftowej, trzeba zapytać o wycenę lub skorzystać z kalkulatora cen ścianek na stronie (link >>>). Cena zależy oczywiście od powierzchni, od formy (panel stały, drzwi przesuwne, drzwi uchylne itp.). Jeśli chodzi o szprosy i kolor to cena nie ulega zmianie jeśli wybierzemy wariant podstawowy (czyli symetryczne podziały szprosów oraz kolory: 9005mat, 9003mat, 7021mat oraz icon gold). Cena ulega zmianie w przypadku wybrania niestandardowych elementów.

Można również zastanowić się: czy stać nas na całą ściankę czy może tylko na drzwi loftowe korzystając z prostego przelicznika.

Średnio ścianki wychodzą około 1500 zł/m2 swojej powierzchni

To wartość, z którą się spotykam, analizując różne oferty od różnych firm.
Kiedyś oferty różniły się od siebie diametralnie. Dzisiaj jednak to się już wyrównuje i ścianki trzymają mniej więcej taką właśnie cenę.


Ciekawa jestem: komu się marzy taka ścianka?

Bo szczerze, to mi - bardzo.

Tylko, gdzie bym miała ją wstawić?

buźka :)