Thermoizolacja Domu NYLOFT cz.1 - czyli Czym Zaizolować Dom

thermoizolacja-domu-thermano.jpg

Budowa domu NYLOFT - mojej siostry - szybko posuwa się do przodu. Jak widzieliście, fundamenty już się budują. Zaczynamy nie tylko projektować wnętrza, ale podejmujemy też dużo decyzji związanych z rozwiązaniami budowlanymi (jakże mi bliskimi >>> zobaczcie wszystkie posty budowlane tutaj ). Dlatego w dzisiejszym poście będziemy rozmawiać o termoizolacji domu. Każdy kolejny element budowy domu (fundamenty, ściany, strop, dach, okna, termoizolacja itd.) musi być przemyślany, aby wybudować dom mądrze i na lata. Jeśli jeden z nich będzie potraktowany po macoszemu, cały dom na tym ucierpi. Natomiast odpowiednia termoizolacja chroni dom nie tylko przed uciekaniem ciepła, nagrzewaniem budynku, ale też przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie.

Zgłosiła się do mnie firma Balex Metal, produkująca w Polsce płyty izolacyjne Thermano i chcę Wam dzisiaj przekazać nieco technicznej wiedzy na ich temat, bo zgłębiłam go dość mocno, aby sprawdzić czy warto je zastosować i zainwestować przy budowie domu mojej siostry. Dzisiaj będzie trochę teorii, a na drugą część postu będą składały się nasze obliczenia, dzięki którym zobaczycie czy użycie Thermano się opłaca; oczywiście - na naszym przykładzie.

Tego typu nowości w technologii wykonywania domów lubię najbardziej, ponieważ niosą za sobą dużo zalet, usprawniają pracę na budowie, a w konsekwencji lepiej i taniej się mieszka. Nie lubię przerostu formy nad treścią, jeśli chodzi o budownictwo. Panowie inżynierowie i wielcy fachowcy potrafią zafiksować się w tym kierunku i stworzyć, np. turbo szklane, bezramowe okna tarasowe, z otwieranymi automatycznie na pilota taflami szkła, które licują się pięknie z podłogą i tarasem z domu… ale kosztuję tyle co budowa całego stanu surowego domu, a na koniec takie cacka okazują się nieprzemyślane instalacyjnie, bo nie ma jak wykonać w domach jednorodzinnych tynków we wnęce okiennej takich drzwi. Tutaj natomiast mamy produkt, który, po pierwsze ulepsza dostępne na rynku rozwiązania termoizolacji, po drugie- nie kosztuje jak Rolls Royce i łatwo go zastosować. Także zachęcam Was do zapoznania się z tematem poniżej, bo ja dzisiaj już żałuję, że za czasów mojej budowy nie odkryłam Thermano.

14224d8af2a24780ba8ac984b0a9936d.image.jpg

CO TO JEST TERMOIZOLACJA DOMU


Termoizolacja domu to nic innego jak zabezpieczenie go z każdej strony przed niską (zimą), ale także i wysoką (latem) temperaturą z zewnątrz. W domu chcemy utrzymywać w miarę możliwości stałą temperaturę, która oscyluje między 19 a 22 stopni C. Inna niż ta temperatura na zewnątrz budynku będzie powodować jego oziębienie lub ocieplenie. A dom, w uproszczeniu, to przecież prostopadłościan, który od spodu dotyka gruntu, a z boku i z góry jest narażony na różne temperatury powietrza. Materiały nośne domu, które sprawiają, że dom jest wytrzymały, jak na przykład betonowy fundament, ściany z bloczków czy konstrukcja drewniana dachu z dachówką - nie izolują domu w taki sposób, żeby w naszym klimacie można było w nim mieszkać komfortowo zimą lub latem. To znaczy, że należy dobrać do nich dodatkowe materiały termoizolacyjne, które sprawią, że zimny grunt nie będzie chłodził domu od spodu jak tafla lodowiska; albo gorące promienie słoneczne latem nie nagrzeją poddasza budynku do takiej temperatury, jakby ktoś nas w aucie latem zamkną :) Dlatego odpowiednia termoizolacja domu jest tak ważna i warto się jej bliżej przyjrzeć, bo dopiero w dobrze zaprojektowanym termicznie domu ogrzewanie nie będzie kosztować majątku, a klimatyzacja będzie niepotrzebna.


MATERIAŁY TERMOIZOLACYJNE


Materiały termoizolacyjne wyróżniają się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła λ (lambda) < 0,05. Dla porównania, żelbet ma wartość 1,7, a ściana z porothermu 0,28. Oznacza to nic innego, jak to, że przez materiał termoizolacyjny ciepło przechodzi z dość dużym oporem, czyli nie następuje szybka wymiana temperatury (dlatego te same materiały stosuje się w termosach, które sprawiają, że kawka z rana gorąca jest jeszcze w porze lunchu). Mogłabym Wam teraz tłumaczyć co to jest i jak wyliczyć współczynnik przenikania ciepła “U” albo współczynnik oporu cieplnego R, jednak najważniejsze, abyście zrozumieli, że poniższe materiały, pomimo niewielkiej ich grubości, izolują dom termicznie i są konieczne do zastosowania.

Jakie materiały termoizolacyjne możemy użyć do ocieplenia polskich domów jednorodzinnych:

  • wełna mineralna - szklana lub skalna wełna ze współczynnikiem przewodzenia ciepła λ=0,030-0,043 W/(m.K). Jest paroprzepuszczalna i sprężysta;

  • styropian EPS - lekki, mało nasiąkliwy i sztywny ze współczynnikiem przewodzenia ciepła λ = 0,031-0,045 W/(m.K);

  • polistyren ekstrudowany XPS - twardszy od styropianu i z jego właściwościami, ze współczynnikiem przewodzenia ciepła λ = 0,034-0,036 W/(m.K);

  • płyty Thermano (link >>>) - płyty termoizolacyjne z rdzeniem z modyfikowanego poliuretanu (poliizocyjanurat – PIR) w 100% wolnego od freonów (nie zawiera CFC oraz HCFC), z najniższym współczynnikiem przewodzenia ciepła λ=0,023 W/(m.K) co jest najbardziej korzystne.


ELEMENTY TERMOIZOLACJI DOMU

Jakie elementy domu wpływają na jego termoizolację:

- Posadzka -

Zobaczcie poniżej szkic, na którym widać jak wygląda konstrukcja podłogi.
Ewidentnie należy odciąć dopływ zimna z gruntu przez betonową płytę odpowiednią termoizolacją.
Może być ona w postaci płyt EPS, płyt XPS lub płyt Thermano (link >>>).

 
Screenshot+2019-10-28+at+14.06.41.jpg
 

- Ściany -

Wszyscy w Polsce chyba wiedzą, że ściany należy też od zewnątrz zaizolować
albo wełną, albo styropianem, ale można to zrobić także płytami z pianki poliuretanowej (link >>>).

 
Screenshot+2019-10-28+at+14.12.40.jpg
 

- Dach -

Sama konstrukcja dachu to nic innego jak drewniany stelaż,
można powiedzieć, z ‘cienką’ warstwą ochronną (dachówką
lub blachodachówką) zabezpieczającą dom przed deszczem,
śniegiem i całą resztą opadów atmosferychnych. Natomiast tylko odpowiednia izolacja dachu,
jak powszechnie stosowana wełna mineralna czy piana, ale także płyty
z twardej pianki poliuretanowej (link>>>) , chronią dom przed przenikaniem ciepła (lub zimna).

 
Screenshot+2019-10-28+at+14.12.47.jpg
 

- Drzwi, okna i brama garażowa -

Dom jest ‘podziurawiony’ jak szwajcarski ser - otworami drzwiowymi
i okiennymi. Przez te otwory ciepło będzie uciekać i wchodzić do domu.
Dlatego one także muszą być dobrane w taki sposób, aby
nie tworzyć mostków termicznych. Każdy producent drzwi, okien
czy bram garażowych podaje nam, jaką odporność uzyskuje ich produkt.
Warto się wczytać i dopytać, aby nie zainwestować tylko w dobrą
izolację ścian, zapominając o oknach i drzwiach.

 
Projekt-DIM-RIVIERA-by-HOUSELOVES-drzwi22.jpg
 

- Mostki termiczne -

O prawidłowej termoszczelności domu świadczy brak mostków termicznych, które łatwo jest przeoczyć, budując dom. Teraz szczególnie zwraca się na to uwagę, ale jeszcze kilka lat temu zapominano o odpowiednim połączeniu termoizolacji dachowej ze ścienną, czyli zachowaniu ciągłości na ścianach szczytowych czy murłacie domu. Krokwie - to kolejny element powodujący nieszczelność. Wełnę mineralną czy pianę układało się kiedyś między krokwiami, teraz dba się o to, by również zakrywać krokwie od spodu dachu. Największy problem to balkony, ale i na to są nowe technologiczne sposoby, aby zapobiegać wnikaniu zimna w strop przez wystający wspornik balkonowy.


CO WYRÓŻNIA PŁYTY THERMANO


W skrócie chcę Wam pokazać co odróżnia płyty Thermano od wełny mineralnej i styropianu.
Nie da się bowiem nie zauważyć, że przewyższają swoimi właściwościami każde inne rozwiązanie.


- najlepszy współczynnik lambda -

To oznacza, że można zastosować cieńszą warstwę izolacji, jak w przypadku pozostałych izolatorów, lub uzyskać lepszą izolację, stosując tę samą grubość. Już 80 mm płyt Thermano wystarczy, by zapewnić parametry termoizolacyjne porównywalne z warstwą styropianu EPS o grubości 120mm. Płytami można też łatwo docieplać istniejące ściany czy dachy, a przy tym nie zajmują one aż tyle miejsca.

Screenshot+2019-10-28+at+15.06.16.jpg

- łatwość w montażu -

Płyty Thermano są dostępne w dużych formatach wielkości 2,4m x 1,2m na dachy i można je układać nakrokwiowo. Po pierwsze, dla mnie, jako osoby, która zwraca uwagę na estetykę wnętrza, daje to po raz pierwszy możliwość pozostawienia widocznych krokwi od wewnątrz domu. Można stworzyć piękne katedralne sufity i nie martwić się koniecznością dodawania atrap krokwi, zamiast tych rzeczywistych. Po drugie, co ważniejsze dla oszczędności czasu, płyty układa się w mig: jedna na drugą z przesunięciem na zamek. Można więc ukończyć montaż w kilka dni. Ekspresowo.

- największa trwałość -

Poliuretan, z którego zrobiona jest płyta Thermano… jest prawie wieczny. W porównaniu z wełną czy styropianem, które z czasem tracą swoją objętość (grubość), poliuretan nie wykazuje żadnych zmian w geometrii ani żadnych uszkodzeń, dziur, pęcherzy, wnęk-ubytków czy innych niejednorodności, nawet po kilkudziesięciu latach. To też oznacza, że nie traci swoich właściwości termoizolacyjnych z czasem użytkowania budynku, a pewnie wiecie jak trudna jest wymiana izolacji dachu czy docieplenie istniejących ścian.

 
a577a9a5ed8d478c8b960c20301a2c3a.image.jpg
 

- odporniejsza na wodę -

Płyty Thermano są prawie nienasiąkliwe (<2%), co zapobiega rozwojowi pleśni czy grzybów, a nawet zalane wodą - nie tracą żadnych parametrów izolacyjnych. Zupełnie odwrotnie, jak na przykład wełna mineralna, która jest bezużyteczna, jeśli będzie miała kontakt z wodą.

- odporniejsza na nacisk -

Płyty Thermano są dwukrotnie odporniejsze na nacisk (20t/m2) niż styropian. Jest to ważne, jeśli chcemy, by posadzki były równe, stabilne i sztywne oraz nie popękane. Niestety, styropian potrafi się mocno wgnieść pod ciężarem podłogi i mebli. Wtedy po latach możemy obserwować jak podłoga osiada (i widoczne mamy szczeliny pod listwami przypodłogowymi) lub pękają płytki podłogowe na osiadającej posadzce. Doświadczam tego u siebie w domu. Gdybym zastosowała Thermano, nic takiego nie miałoby miejsca.

- nie boi się gryzoni i owadów -

Płyty Thermano dają całkowitą odporność na wszelkie lotne związki organiczne, a także na zakładanie gniazd i nor przez różne gatunki owadów, gryzoni i ptaków. Moi rodzice mieli problem z kuną na dachu; uwierzcie, że to jak walka z wiatrakami.


Jak widzicie to nie jest jakaś wymyślna technologia. Najzwyczajniej w świecie płyty Thermano są po prostu w każdej kwestii lepsze od standardowej termoizolacji styropianem czy wełną. Zobaczcie teraz poniższe filmiki, które pokazują dodatkowo jak łatwo można je montować, a przecież przyspieszenie montażu izolacji dodatkowo obniża koszt budowy.

 

PŁYTY THERMANO DO IZOLACJI DACHÓW

 
 


PŁYTY THERMANO DO IZOLACJI PODŁOGI

 
 

PŁYTY THERMANO NA IZOLACJĘ ŚCIAN

 
 

ILE KOSZTUJĄ PŁYTY THERMANO


… i tutaj przerwę posta, bo mam dla Was osobne wyliczenia rentowności zakupu płyt Thermano na przykładzie domu mojej siostry. Jako że inwestuje pieniądze swojego życia w wymarzony dom, postanowiłyśmy dokładnie sprawdzić, co będzie się bardziej opłacało. Jeśli jesteście ciekawi wyników, zapraszam na kolejny artykuł już niedługo. Mam nadzieję, że Wam rozjaśniłam nieco temat termoizolacji domu i dowiedzieliście się dzisiaj czegoś nowego.


buźka :)