Ogrzewanie Podłogowe - Część 2

pisałam już o wadach i zaletach ogrzewania podłogowego (tutaj >>>), a teraz zapraszam was na część 2 tej opowieści. zebrałam jeszcze kilka pytań związanych z ogrzewaniem podłogowym i postaram się odpowiedzieć, jak zawsze - z własnego doświadczenia.

 

KTO PROJEKTUJE OGRZEWANIE PODŁOGOWE ?

projekt wykonawczy domu jednorodzinnego zawsze posiada rysunki związane z centralnym ogrzewaniem. ale jeśli kupiliśmy gotowy projekt, to raczej mała szansa, że projekt ogrzewania podłogowego jest tam zawarty. zazwyczaj gotowe projekty zakładają używanie kaloryferów. jeśli zamawiamy u architekta projekt indywidualny, to od razu otrzymamy (jeśli poprosimy) projekt C.O., uwzględniający ogrzewanie podłogowe. ALE... prawda jest taka, że kiedy jesteśmy na etapie realizacji i wybieramy system (producenta), bądź też firmę, która zrobi instalację, to porządna firma oferuje również zaprojektowanie ogrzewania czy też sprawdzenie projektu, który już posiadamy, tak, by dostosować go do dostępnych materiałów. więc zmiana jest możliwa na etapie realizacji. warto zawsze skorzystać z takiej usługi, ponieważ: kto się zna lepiej na elementach i rozwiązaniach układu grzewczego jak nie monterzy.

 

KTO WYKONUJE OGRZEWANIE PODŁOGOWE ?

wykonawca :) ......  a tak serio?  najlepiej wziąć firmę, która zajmuje się tylko usługami grzewczo-sanitarnymi. bo wiadomo - tynkarze tynkują, murarze murują, elektrycy kładą elektrykę, to ogrzewanie podłogowe niech kładą też specjaliści. zwłaszcza, że mamy wtedy gwarancję wykonania. a przecież nikt nie chce płacić dodatkowo, jeśli okaże się, że po zalaniu posadzki podłogówka przecieka. z gwarancją problem z głowy - odpowiedzialność przechodzi na instalatora. my osobiście skorzystaliśmy z doświadczenia firmy PRO-OGRZEWANIE, która sprzedaje i montuje różne systemy.

 

a teraz kilka słów o samym systemie

Z CZEGO SKŁADA SIĘ PODŁOGÓWKA ?

nie będę wypisywać każdej rurki czy złączki potrzebnej do wykonania podłogówki, ale tak, by lepiej zrozumieć jak działa system - podam, że:

piec - oczywiście mamy piec. z niego wychodzi woda do rozdzielaczy oraz wchodzi do ponownego ogrzania.

rozdzielacze - ze specjalnym wyposażeniem, które służy do regulacji hydraulicznej czy odpowietrzenia. w skrzynkach (u nas jedna na parterze, druga na piętrze) są rozdzielacze, do których przyłączone są obiegi wodne; zawory, które odcinają każdy obieg osobno, oraz przepływomierze, pozwalające na dokładną regulację prędkości czynnika grzewczego w poszczególnej pętli.

obiegi / pętle - to rury układane w wydzielonej strefie. nie mogą być za długie, bo należy odpowiednio dogrzać pomieszczenie. dlatego tak ważne są projekty, które dzielą pomieszczenia na strefy. 

podkłady - rury są układane na odpowiednich podkładach. my wykorzystaliśmy folię, która odbija ciepło w odpowiednim kierunku :D czyli do góry. są dostępne różne podkłady i nie ma większego znaczenia, które wybierzemy.

 

PO CO SĄ OBIEGI ?

po pierwsze, ogrzewanie podłogowe posiada obiegi, aby nie używać za długich rur. woda się wtedy zbyt  szybko ochładza i nie ogrzałaby pomieszczenia prawidłowo. dlatego, np. u nas w salonie, który jest bardzo duży, mamy aż trzy osobne obiegi wodne. ale już, np. w sypialni - jeden.

jeśli zamontujemy wszędzie termostaty, podział na strefy daje dodatkowo możliwość regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu osobno. 

 

GDZIE MONTOWAĆ TERMOSTATY ?

można by i w każdym pomieszczeni czy na każdym obiegu wodnym, ale po co? warto na pewno zamontować termostaty osobno w każdej sypialni, chociażby dlatego, że dzieci są w swoich pokojach w ciągu dnia i muszą mieć cieplej, a my, dorośli korzystamy z sypialni tylko w nocy i często lubimy mieć chłodniej. 

w łazienkach nie ma potrzeby instalacji termostatów. są one zazwyczaj zaprojektowane w taki sposób, aby było tam zawsze ciepło. ograniczona ilość miejsca w łazience wymusza instalację rur z min. rozstawem (oczywiście każdy projekt jest inny), przez co projektowane są naprawdę optymalnie.

kolejnymi pomieszczeniami bez termostatów są przedpokoje czy wiatrołapy. nie ma sensu regulować tam temperatury z osobna, która i tak  miesza się z tym, co wchodzi do tych pomieszczeń.

ale salon, kuchnia albo pralnia, to pomieszczenia, w których warto mieć termostat. często i dużo się w nich przebywa i komfort odpowiedniej temperatury jest ważny. w pralni dlatego, aby było cieplej niż gdzie indziej, bo, np. suszymy tam ubrania. dlatego termostaty należy rozmieszczać z głową :D

 

W KTÓREJ WARSTWIE PODŁOGI JEST PODŁOGÓWKA ?

ogrzewanie podłogowe jest układane w ostatniej konstrukcyjnej warstwie podłogi. najpierw mamy strop (płytę denną), potem mamy ocieplenie (styropian), a w nim instalacje wodno-kanalizacyjne, na to idzie podkład pod ogrzewanie podłogowe, potem rury ogrzewania podłogowego, a wszystko zalewane jest posadzką betonową (jeśli taką wybraliśmy). na posadzkę układa się już tylko to, co będziemy oglądać: gres, drewno, panele itp.

 

CZY MOŻNA WIERCIĆ W POSADZCE

raczej nie! nie można przykręcać listw progowych (>>>) czy, już na pewno - nie można montować stelaży do podłogi przy wykonywaniu ścianek z płyt g-k. każde wiercenie w posadzce to ogromne ryzyko, że natrafimy na rurę z ogrzewania podłogowego i będzie masakra. 

 

RÓŻNE POSADZKI - RÓŻNA TEMPERATURA ?

posiadam w domu różne posadzki: panele, drewno warstwowe, gres, płytki podłogowe, a wszystko to leży na ogrzewaniu podłogowym. wszelkie elementy wykończenia podłogi bardzo dobrze się spisują. w domu jest bardzo ciepło, komfortowo, nie chodzę co chwilę i nie podkręcam temperatury, bo tak jak jest, jest dobrze, a do tego zauważyłam, że wcale nie płacimy zbyt dużo za gaz (bo tym ogrzewamy piec). nie ma też sytuacji, że tam, gdzie jest gres -  jest cieplej, a tam, gdzie drewno - zimniej (ponieważ ono potencjalnie izoluje mocniej ogrzewanie podłogowe). staramy się utrzymać jednakową temperaturę w całym domu (21C) i nie ma z tym żadnych problemów.

przy dotyku - panele, deska warstwowa czy nawet gres - są takiej samej temperatury. jedynie co mogę powiedzieć, to to, że płytki heksagonowe w małej łazience są ewidentnie cieplejsze w dotyku w porównaniu z całą resztą podłogi w domu. są po prostu cienkie i łatwiej się nagrzewają.

ciekawe jest też to, że wydaje się, jakby deski czy panele nie były ogrzane, że pod stopą są po prostu 'sobą', ale kiedy, dla porównania, wejdzie się do spiżarni (gdzie nie ma w ogóle ogrzewania podłogowego), to od razu czuć, że deska jest zimna i ciągnie po nogach :D 

 

JAKI  WYBRAĆ PIEC?

miałam napisać też o tym, jaki wybrać piec. ale po dłuższym zastanowieniu, przyznam, że nie mam wystarczającej wiedzy, aby wypowiadać się w tym temacie. jedyne co mogę podać, to jaki model pieca wybraliśmy my, i dlaczego?

mamy bunderusa logamax plus GB172T V2 o mocy 2,9kW do 24 kW (taki >>>). wybraliśmy tego producenta, ponieważ zarówno my, jak i kilku znajomych ma z nimi same dobre doświadczenia. potem wybraliśmy odpowiednią wielkość dla naszego domu. a na koniec - model oszczędniejszy w zużyciu - tak energii, jak i gazu - w porównianiu z innymi  wśród modeli dostępnych u danego producenta. kolejny raz zaczęliśmy od tego, że wiedzieliśmy, którą firmę chcemy. bo jeśli coś bardzo dobrze działało gdzie indziej, po co zmieniać :D

 
 

 

na koniec życzę MIŁEGO BUDOWANIA!!! i braku stresu.

 

buźka