Od Marzeń do Pozwolenia #2 Projekt

będę chciała was „ponudzić” trochę opisem kolejnych etapów, które przechodzi się od wyboru projektu domu do uzyskania pozwolenia na budowę. tak jak pisałam rano (tutaj), nazwałam tą serię postów: od marzeń do pozwolenia. będę pisać o tym, w jakiej kolejności przechodziliśmy cały proces, jak podejmowaliśmy różne decyzje, dlaczego robi się tak, a nie inaczej, gdzie trzeba się udać, by coś załatwić, jak przebiega proces, ile co kosztuje i jakie są moje wnioski. oczywiście postaram się to opisać najrzetelniej jak potrafię, ale też i subiektywnie. co prawda to nasz trzeci nowy dom, w którym zamieszkamy, ale pierwszy, który realizujemy od samego początku. posiadam tylko to jedno, subiektywne i  nie do końca wyspecjalizowane doświadczenie w tym zakresie, ale wydaje mi się, że uda mi się lepiej opowiedzieć o tym żmudnym procesie w sposób prosty i przystępniejszy dla potencjalnego kowalskiego, niż to robią branżowe poradniki czy portale. czy się uda? sami ocenicie. ja nie ukrywam, że na pewno wszystkiego nie wiem i pewnie kilka rzeczy można było zrobić inaczej. jest wiele dróg, które prowadzą w to samo miejsce. a więc zaczynam!

jak wybrać projekt domu w 3 wieczory i dlaczego tak szybko?

tak kochani, wybór projektu domu zajął nam 3 długie wieczory. dlaczego tylko tyle? bo, gdyby ten proces trwał dłużej, to każdy kolejny dzień, tydzień, miesiąc zwłoki, wpływałby bezpośrednio na termin wydania pozwolenia, do którego dążyliśmy w jak najkrótszym czasie. odwlekanie rozpoczęcia budowy w naszej sytuacji (czyli ludzi bez domu) jest nieopłacalne
i generuje dodatkowe koszta. dlatego od razu zdecydowaliśmy się na wybór gotowego projektu domu. gdybyśmy chcieli zlecić autorski projekt domu jakiejś pracowni architektonicznej, to trzeba by było czekać na jego realizację dodatkowe min.6 tyg. (a w rzeczywistości pewnie ze 3 miesiące) – przy dobrym wyborze rzetelnego projektanta i przy założeniu, że nie będziemy ciągle czegoś zmieniać podczas procesu projektowania [raczej niewykonalne w moim przypadku : ) ]. tak więc, musieliśmy budować z gotowego projektu i decyzja musiała być bardzo szybka.

dlaczego projekt wpływa na termin wydania pozwolenia? odpowiedź jest prosta, bo bez projektu nie można zacząć kolejnych etapów:

1. nie można kupić działki

każda działka już przystosowana do zabudowy jednorodzinnej posiada określone przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta - warunki zabudowy. jeśli ich nie posiada, to oczywiście można poprosić o decyzję o warunkach zabudowy (jeśli się jest jej właścicielem, albo sprzedający jako właściciel prosi o nie w waszym imieniu), ale my takich działek nawet nie braliśmy pod uwagę – bo to kolejne tygodnie czekania na wydanie decyzji przez urząd. w warunkach zabudowy jest opisane: jaki rodzaj domu może być wybudowany na danej działce, jaka jest maksymalna szerokość frontowej linii zabudowy, jaka jest maksymalna powierzchnia domu w rzucie w stosunku do działki, jaki jest zakres kąta dachu, w jakiej odległości od granicy działki jest linia zabudowy itp. dlatego jeśli wybierzemy wymarzony projekt domu, to wcale nie oznacza, że możemy go wybudować na dowolnie wybranej działce. może się okazać, że jest za wysoki albo za duży dla tej działki. dlatego najlepiej jest wybierać projekt domu, jednocześnie wybierając działkę i wiedząc już co nieco o warunkach zabudowy działek w danej okolicy. jednak często zdarza się, że jedno następuje po drugim i na odwrót i dlatego trzeba pamiętać, że mogą być wtedy komplikacje.

my zdecydowaliśmy się najpierw na wybór wymarzonego projektu domu, a potem próbę kupna i wyboru działki w określonej okolicy. wcześniej wiedzieliśmy tylko, że w tej okolicy warunki na działki są podobne i na pewno dom musi być parterowy z poddaszem użytkowym oraz posiadać dach pod kątem 30-45 stopni – co wyklucza wybór projektu domu dwukondygnacyjnego ze stropodachem (wiecie, takich nowoczesnych brył). resztę uwarunkowań projektu domu, wybraliśmy wg naszych wymogów (marzeń), a potem zaczęliśmy szukać odpowiedniej działki pod projekt domu. okazało się, że w wybranej okolicy są tylko 2 działki z około 15, na których ten projekt może być realizowany - szok. istniało nawet ryzyko, że i te działki nie będą odpowiednie, ale udało się to ominąć (o tym innym razem).

2. nie można zlecić adaptacji projektu i stworzenia projektu zagospodarowania terenu.

czasami, kupiony projekt wymaga zmian projektowych (jeśli np. chcecie budynek powiększyć o 1,5m albo usunąć ścianę nośną, czy przestawić komin albo zmienić kąt dachu itp.). zleca się to specjalistom. oczywiste więc jest to, że nie da się tego zrobić zanim nie kupimy gotowego projektu.

dodatkowo, aby złożyć wniosek o pozwolenie na budowę, trzeba posiadać nie tylko projekt samego domu, trzeba też wykonać jego adaptację pod warunki, jakie występują na wybranej działce, trzeba wykonać projekty branżowe (czyli przyłącza domu do mediów), projekt zagospodarowania terenu i jeszcze kilka innych rzeczy. projekt adaptacji zleca się inżynierom z uprawnieniami, architektom czy pracowniom inżynieryjnym. nie można oczywiście tego zrobić bez projektu domu.

 

jasne było dla nas, że projekt musi być pierwszy. nie było na co czekać. trzeba wybierać jak najszybciej. przez 3 wieczory przewertowaliśmy z Mr M chyba z kilkadziesiąt stron z gotowymi projektami oraz ok. 500 projektów domów. byliśmy załamani : ( wszędzie to samo, nigdzie tego,  czego szukamy : ( aż w końcu, przypadkiem, zobaczyłam GO. JEST. TEN JEDYNY. NASZ. od razu wiedziałam, że to ten i nie zmienię zdania - no już tak mam :)

potem jeszcze patrzyłam na inne projekty.... np. ten MIŁY II

http://www.dobredomy.pl/projekt/milyII/

....ale i tak czułam, że wrócę do tego MOJEGO :) no i tak się stało. wybraliśmy: HOME KONCEPT 1.

http://www.homekoncept.com.pl/wszystkie-projekty/powyzej-180m2/projekt-domu-homekoncept-1-wersja-podstawowa-detail#.VEoaYfmsU1Y

ach, jest idealny!

jak wybrać gotowy projekt domu:

1. wpisać w google hasło: projekty domów. przeglądać WSZYSTKIE możliwe strony z katalogami domów po kolei. nic nie omijać. żmudne? tak. ale właśnie  tak udało nam się znaleźć nasz projekt.

2. zawęzić wyszukiwanie projektów przez określenie wymagań. ale robić to z umiarem!

3. określić swoje wymagania na podstawie wstępnej wiedzy o warunkach zabudowy dla działek w wybranej przez siebie okolicy:

  • dom parterowy, parterowy z poddaszem użytkowym czy piętrowy

  • dom podpiwniczony czy bez piwnicy

  • dach spadowy czy płaski

4. określić swoje oczekiwania (marzenia)

  • powierzchnia domu

  • ilość pokoi sypialnych

5. nie określać, czy chcesz garaż czy nie. mimo tego, że możesz wiedzieć, że chcesz garaż, warto nie zaznaczać tej opcji podczas wyszukiwania projektów domów. prawie każdy dom „z” czy „bez garażu” można zmienić na „bez” lub „z garażem”. prawie każdy garaż też można poszerzyć, więc nie ma sensu zawężać wyszukiwania na jedno stanowisko lub dwa stanowiska samochodowe, bo może się okazać, że istnieje piękny projekt domu bez garażu, który wybierzecie, a  garaż się po prostu potem „doczepi” do projektu.

6. nie określać stylu projektu domu jaki szukacie. nie wiem czemu, ale często na stronach style wykończenia domu są mylnie określane. może się okazać, że wasz wymarzony wiejski domek będzie w kategorii domów tradycyjnych i nie daj boże go nie znajdziecie.

7. nie określać ilości łazienek, garderób, wiat i innych takich drobnych rzeczy. są to elementy, które można samemu przeprojektować po wyborze projektu.

8. nie określać kosztów budowy, bo wyceny na stronach bardzo różnią się od rzeczywistości.

9. nie określać kategorii instalacji grzewczej, to też da się zaadoptować.

10. przeglądać, przeglądać, przeglądać.

11. nie będę wam mówić, czy wybierać domy z większymi salonami, mniejszymi kuchniami, a może na odwrót – bo to kwestia gustu. jeśli macie jakieś pytania walcie jak w dym - odpowiem na pewno.

 

na koniec dla was lista stron z gotowymi projektami, które polecam i przejrzałam:UWAGA BŁĄD  // ERROR

jeśli używasz przeglądarki internet explorer - możesz nie widzieć systemu komentowania poniżej. pracuję nad naprawą tego błędu na moim blogu, ale w między czasie jeśli chcesz skomentować użyj po prostu innej przeglądarki: chrome, firefox lub safari.

//

if you are using internet explorer you may not be able to see commenting system below. i am working on fixing that error on my blog but in the meantime please use alternative browser: chrome, firefox or safari.