Jak Dobrać Okna Dachowe do Wielkości Pomieszczenia - projekt NYLOFT

jak-dobrac-okna-polaciowe.jpg

Zastanawiacie się, jak dobrać okna dachowe do wielkości pomieszczenia? Na jakiej wysokości należy je zamontować? Jak duże i ile okien połaciowych należy zastosować? A może boicie się, że zabraknie Wam światła zimą lub będzie za gorąco na poddaszu latem od zbyt dużej ilości okien? W tym poście odpowiem na te wszystkie pytania i pokażę obliczenia - jak optymalnie dobrać okna dachowe. Okazuje się bowiem, że najczęściej borykacie się nie ze złymi jakościowo oknami, ale ze źle dobranymi oknami, ich wielkością i ciemnymi pokojami na poddaszu. My właśnie jesteśmy po montażu okien dachowych na projekcie NYLOFT i to będzie świetny przykład obliczeniowy.



W projekcie budowlanym/remontowym domu powinniście mieć optymalnie zaprojektowane okna dachowe i radzę dobrze sprawdzić to, co Wam architekt zaproponował. Poza tym często, we własnym zakresie zmieniacie układ pomieszczeń, a co za tym idzie - powierzchnię pokoju w nowo budowanym domu (albo remontując poddasze) i wtedy powstaje pytanie: ile i jak dużych okien tak naprawdę potrzeba?


PORADNIK

JAK DOBRAĆ OKNA DACHOWE DO WIELKOŚCI POMIESZCZENIA




Zanim przeliczycie to, jaką powierzchnię okien potrzebujecie w pomieszczeniu, aby było optymalnie oświetlone, musicie wiedzieć: w jakiej i której przestrzeni skosu dachowego najlepiej jest je zamontować. Zacznijmy więc od wysokości montażu okien połaciowych.

WYSOKOŚĆ MONTAŻU OKIEN POŁACIOWYCH

Najczęściej wysokość dolnej krawędzi montażu okna połaciowego ogranicza wysokość ścianki kolankowej. Jeśli jednak ścianka jest niska (poniżej 80cm) albo w ogóle nie ma ścianki kolankowej, to wybór wysokości montażu należy do Was. Dlatego trzeba wiedzieć, że im wyżej zamontowane okno dachowe, tym daje ono bardziej równomierne doświetlenie, które będzie sięgać dalej, a więc w głąb pomieszczenia. Stąd przyjmuje się, że okno połaciowe nie powinno być zamontowane niżej niż 80cm od podłogi. Zresztą, gdyby zamontowane było poniżej tej wysokości - przeszkadzałoby w dostawianiu niskich mebli do ścian (sof, komód czy łóżek). Z drugiej strony, jeśli dacie okno zbyt wysoko, to nie zobaczycie przez nie świata zewnętrznego. Będziecie mieli wrażenie mieszkania w bunkrze z ewentualnym widokiem na niebo :) Dlatego właśnie okno dachowe nie powinno być zamontowane wyżej nić 150 cm od podłogi (mówimy cały czas o jego dolnej krawędzi). Drugi powód tego ograniczenia wysokości to możliwość jego komfortowego otwierania i mycia.

W zależności od tego jak wysoko jest zamontowane okno, można wybrać jego sposób otwierania: górny lub dolny. To jest bardzo ważne! Jeśli się pomylicie, może się okazać, że nie sięgniecie do klamki, by uchylić okno :) Widziałam takie przypadki. To częste niedopatrzenie podczas budowy.

Podział jest więc na:

  • okno otwierane dołem - montaż od poziomu 130-150cm;

  • okno otwierane górą - montaż od poziomu 80-130cm.

VELUX to jedyna firma na Polskim rynku, która daje możliwość wyboru systemu otwierania okien w tej samej cenie, niezależnie od modelu, jaki chcemy zastosować. Uwierzycie, że inni mają w tej kwestii ograniczenia?

fot. https://www.velux.pl/

fot. https://www.velux.pl/


SZEROKOŚĆ OKIEN POŁACIOWYCH

Szerokość okien często jest uzależniona od rozstawu krokwi. Chociaż można to ominąć, stosując tak zwane ‘wymiany’. Wstawiamy okno szersze niż rozstaw krokwi, wycinając fragment jednej z nich, a obciążenie spowodowane przez okno przenoszone jest przez tzw. wymiany, czyli poziome belki usytuowane w odległości 30-50 cm od dolnej i górnej krawędzi okna. W projekcie NYLOFT nie mieliśmy z tym problemu. Krokwie można było rozstawić co ok. 1m przy oknach, więc do tej szerokości ograniczyliśmy nasze okna. Dlatego już na etapie budowy więźby dachowej należy zastanowić się, gdzie chcemy i możemy zastosować okna w danym pomieszczeniu.

WYSOKOŚĆ MONTAŻU OKIEN POŁACIOWYCH

Wysokość okna, natomiast, często uzależniona jest od tego, co nam się najbardziej podoba i w jaki sposób chcemy/możemy otwierać okno.

Wysokie okna są bardzo ładne, ale najciekawiej wyglądają, kiedy ich górna krawędź kończy się na poziomie 200-220cm. Jeśli mamy do czynienia z oknem otwieranym górą, nawet nie możemy ich wyżej zamontować, ponieważ nie sięgniemy klamki. Sytuacja się zmienia, gdy otwieranie jest od dołu albo okna sterowane są elektroniczne; wtedy mamy większą dowolność.

fot. https://www.velux.pl/

fot. https://www.velux.pl/


OPTYMALNA POWIERZCHNIA OKIEN NA PODDASZU


No i teraz najważniejsze:

na każde 8m2 powierzchni pomieszczenia powinno przypadać min. 1m2 powierzchni okna połaciowego

Tak oto prostym przelicznikiem możecie dobrać ilość i wielkość okien w zależności od tego, jakie pomieszczenie posiadacie i jakie ma ono ograniczenia (wysokość ścianki kolankowej, rozstaw krokwi i pochylenie dachu). Często rozpiętość krokwi definiuje nam maksymalną szerokość okien połaciowych, jakie można zastosować. Wtedy łatwo wyliczyć potrzebną ich wysokość (długość). Jednak zbyt długie okno połaciowe będzie niewygodne, dlatego wtedy stosuje się ich większą ilość. Okna połaciowe usytuowane jedno obok drugiego - bardzo korzystnie wyglądają. Pamiętajcie też o tym, żeby mądrze umieścić okno w pomieszczeniu. Nie chcecie chyba wylądować z wielkim oknem nad głową podczas zasypiania i (zwłaszcza) budzenia się, choć może są i tego zwolennicy. Może też chcecie dobrze doświetlić biurko w pokoju dziecięcym czy lustro przy umywalce w łazience.


OKNA POŁACIOWE DAJĄ WIĘCEJ ŚWIATŁA NIŻ OKNA ŚCIENNE,

ALE LICZYMY JE RAZEM

Czasami w pomieszczeniu oprócz okna połaciowego jest jeszcze standardowe okno (ścienne / balkonowe). Zdziwicie się pewnie teraz, ale okno ścienne daje około 20% mniej doświetlenia niż takie samo okno dachowe. Zobaczcie poniżej jak to działa. Po prostu okno dachowe jest pod kątem do całej powierzchni pokoju i przez to, że skierowane jest ku górze (ku niebu) dłużej w ciągu dnia przez nie wpada naturalne światło. Dlatego w pomieszczeniach z oknami połaciowymi jest wieczorem dłużej jasno. Mając jednak pomieszczenie z mieszanymi oknami, należy doliczyć okno ścienne do obliczeń.

Przyjmuje się, że na każde 6,5 m2 powierzchni pomieszczenia przypada 1m2 okna ściennego.

fot. https://www.velux.pl/

fot. https://www.velux.pl/


PRZYKŁAD OBLICZENIOWY 1
SAME OKNA DACHOWE

W projekcie NYLOFT znajduje się sypialnia wielkości 19m2. Z tego wynika, że potrzebujemy w nim (19m2/8m2)= 2,37m2 powierzchni połaci okna dachowego. Krokwie w projekcie są w rozstawie co ok. 1m, dając możliwość zastosowania okien o szerokości 90cm. Z tego wynika, że będziemy potrzebować okien połaciowych o długości > 2,37,2/0,9m = 2,64m.

Oczywiście, nie zastosowałyśmy okna o długości 2,64m i szerokości 90cm, dlatego podzieliłyśmy to na dwa okna zamontowane obok siebie > każde ma 1,35m długości i 90cm szerokości.

Usytuowane koło siebie - wyglądają bardzo ładnie.


PRZYKŁAD OBLICZENIOWY 2
OKNA MIESZANE

W projekcie NYLOFT jest też pokój gościnny wielkości 16m2 i znajduje się w tym pokoju okno balkonowe wielkości 0,6 x 2,2m = 1,32 m2. A więc to okno zapewnia naświetlenie powierzchni pomieszczenia równe (1,32m2 x 6,5) = 8m2. Dlatego okno połaciowe liczymy już tylko dla powierzchni 16-8 = 8 m2.

Z tego wynika, że potrzebujemy okno połaciowe wielkości 8/8m2 = 1m2, a jako że szerokość okien to 90 cm, to długość okna powinna wynosić 1,12m.

Z obliczeń wyszło więc, że w pokoju gościnnym potrzebujemy jednego okna 90 x 112cm. Ponieważ okna są na tej samej połaci dachowej co okna sypialni, nie chciałyśmy, aby na dachu wyglądały jak rozrzucone puzzle, dlatego to okno powiększyłyśmy do 90x1,35 cm (jak w sypialni).


JAKIE OKNA POŁACIOWE WYBRALIŚMY DO PROJEKTU NYLOFT

Biegałyśmy po salonach okien, aby wybrać idealne okna dla projektu NYLOFT. Miałyśmy kilka swoich wymogów technicznych dla okien, ale też estetycznych. Okna musiały być 3-szybowe z niskim współczynnikiem przenikania ciepła, musiały być białe od wewnątrz i pasujące do czarnej dachówki na zewnątrz, a także musiały mieć możliwość zdalnego otwierania (na odległość), ponieważ dwa z nich montujemy nad klatką schodową. Powiecie, że to za wielkie wymagania? Sprawdźcie więc sobie co jest dostępne na rynku, a okaże się, że tylko VELUX (link >>>) spełni je wszystkie.

Szukanie odpowiednich okien zajęło nam trochę czasu, ale ostatecznie wybraliśmy okna VELUX Standard Plus drewniano-poliuretanowe z górnym otwieraniem (link >>>) . Dlaczego ten model:

  • okna VELUX Standard Plus to dwukomorowe okna 3-szybowe i posiadają najlepszy stosunek jakości do ceny. Skoro cały dom posiada energooszczędne okna 3-szybowe, w domu będzie rekuperacja oraz pompa ciepła, decydujemy się też na super termoizolację - to nie ma innego wyjścia, jak zastosować okna połaciowe wyższej izolacyjności ciepła (współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie 1,1). To ważny aspekt, można bowiem nie dopatrzeć tego (jak przy budowie naszego domu) i potem wylądować z oknami dachowym, przez które albo bardziej przenika zimno, albo bardziej wchodzi ciepło latem (kiedy tego nie chcemy);

  • okna drewniano-poliuretanowe - są w kolorze białym. Zależało nam na tym, by okna nie były w wybarwieniu drewnianym. Na dzień dzisiejszy nie wiemy, jaką kolorystykę będą miały wnętrza na piętrze projektu NYLOFT. Dodatkowo w przyszłości na pewno będziemy robić kolejne odświeżenia pomieszczeń, dlatego uważam, że kolor biały jest najbardziej bezpiecznym wyborem. I właśnie takie są okna drewniano-poliuretanowe. Co bardzo ważne, te okna są odporne na wilgoć, więc idealnie sprawdzają się w łazience, a co więcej nie wymagają konserwacji, więc to idealny wybór do całego domu;

  • okna drewniano - poliuretanowe VELUX posiadają gładkie narożniki w profilu okna, dzięki czemu nie gromadzi się w nich wilgoć, kurz oraz brud. Uwierzcie mi, że ma to znaczenie ;) Kiedyś pokazywałam Wam moje okna na instagramie (link>>>). Okno 2-szybowe u nas nie daje rady i woda się skrapla w narożnikach, a to znaczy, że często je wycieram i czyszczę. Lepiej sobie ułatwić to zadanie, zwracając uwagę na kształt profilu;

  • okna Standard Plus dzięki temu, że są 3-szybowe mają wyższą dźwiękochłonność i gwarantują lepsze warunki do spania;

  • okna Standard Plus mają tak zwany system ThermoTechnology™ (link >>>). VELUX nazywa tak wszystkie swoje okna wyprodukowane w nowej technologii. Zawierają one zmodyfikowaną ramę i ościeżnicę. Znajduje się w niej dodatkowa wkładka z ciemnoszarego polistyrenu ekspandowanego EPS, dzięki któremu okno jest ‘cieplejsze’. Dodatkowo są wykonane z drewna modyfikowanego termicznie (termo sosny poddanej obróbce termicznej), które jest zdecydowanie lepszym izolatorem i jest bardziej odporne na procesy starzenia niż świeże drewno;

  • mają też możliwość rozszczelnienia okna bez konieczności ich otwierania. W uchwycie wbudowany jest moduł wentylacyjny, który wpuszcza świeże powietrze do domu, a dodatkowo jest w oknie filtr, który zatrzymuje kurz i owady.

Okna są świetne, a do tego wszystkiego zastosujemy system ACTIVE (pokażę Wam, jak już na budowie otynkują okna) do zdalnego otwierania okien za pomocą pilota lub z aplikacji. Mega wygodnie rozwiązanie, zwłaszcza przy konieczności montażu okien wysoko, gdzie nie ma dostępu do ich otwierania; lub kiedy robicie dwa okna nad sobą; lub, jak w naszym przypadku, okno jest nad biegiem schodowym, do którego nie będzie łatwego dostępu. Chcę Wam o tym opowiedzieć dużo więcej, kiedy już zrobię filmik, na którym pokażę ich działanie. Ale dzisiaj tylko wspomnę, że ten system można montować do nowych i istniejących okien VELUX. Sprawdźcie sobie >>>



MONTAŻ OKIEN POŁACIOWYCH


Mam szczerą nadzieję, że teraz, po lekturze poradnika, już

umiecie przeliczyć ilość i wielkość okien dachowych na swoim projekcie.

Miłego rachowania :)

buźka :)