Na co zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu AGD do gotowania i pieczenia

Dzisiejszy poradnik, który dla Was przygotowałam, powstał przy współpracy z firmą HAIER (link TUTAJ), producentem sprzętu AGD do zabudowy. Zostałam zaproszona do ich showroomu w Warszawie, gdzie mogłam osobiście przetestować piekarnik, płytę indukcyjną oraz zintegrowany z nią okap, aby przekonać się, które z funkcji są najważniejsze. 

Mając wieloletnie doświadczenie w projektowaniu wnętrz, a co za tym idzie – w obserwowaniu potrzeb, jakie moi klienci mają w stosunku do sprzętu AGD, postanowiłam przygotować dla Was:

PORADNIK o sprzęcie AGD do gotowania, z którego dowiecie się:
- na co zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu AGD do gotowania,
- jakie funkcje są dzisiaj koniecznością,
- jakie nowe funkcje ułatwią proces przygotowania posiłków,
- jak łączyć design sprzętu AGD z wnętrzem.

Jeśli więc jesteście na etapie planowania lub wyposażania kuchni w sprzęt AGD, to ten poradnik jest dla Was.



NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY ZAKUPIE SPRZĘTU AGD do gotowania
- OGÓLNE PARAMETRY TECHNICZNE -


Wybór sprzętu AGD to wybór na lata, a biorąc pod uwagę to, że takie urządzenia używane są codziennie, wybór ten powinien być przemyślany. Moim zdaniem, zanim przejdzie się do porównywania konkretnych modeli i ich wyszukanych funkcji, najpierw warto zrobić preselekcję, analizując następujące parametry techniczne urządzeń:


KLASA ENERGETYCZNA

Wybierając sprzęt AGD, warto zwrócić uwagę na jego klasę energetyczną. Im wyższa, tym większa energooszczędność, czyli mniejsze zużycie energii elektrycznej podczas pracy urządzenia, a tym samym niższe rachunki za prąd. 

Lodówka działająca 24h/dobę powinna więc zawsze mieć jak najwyższą klasę energetyczną. To się zwróci w szybkim czasie – tak samo, jak intensywnie używana płyta indukcyjna, czy potrzebujący dużej mocy w krótkim czasie piekarnik. Te urządzenia to sprzęt pochłaniający dużo prądu, tym bardziej polecam wybrać możliwie jak najwyższą klasę energetyczną (Pamiętajcie tylko, że zmieniły się klasy energetyczne na nowych etykietach. Dla przykładu podam, że zamiast A+++ pojawia się teraz symbol C, a w miejsce A++ litera D, zaś symbol A+ zastępuje litera E).

Oczywiście wybór sprzętu wyższej klasy energetycznej często oznacza, że takie urządzenie może być nieco droższe. Ale oszczędność długoterminowa przewyższa koszt dopłaty do takiego zakupu. Co też ciekawe, sprzęt tego typu często jest lepiej wykonany i trwały – tym samym mamy gwarancję lepszej jakości.


JAKOŚĆ

Wybierając sprzęt AGD: stawiaj na jakość, a nie na cenę. Zwróci się to w bardzo krótkim czasie. Lepszej jakości okap, który wykonany jest ze stali nierdzewnej i pomalowany proszkowo, posiadający porządny silnik, będzie służyć dziesiątki lat. Rzeczywiście może kosztować 40% więcej od najniższej jakości sprzętu tego samego typu, jednak brak konieczności jego wymiany po kilku latach, zwyczajnie się opłaca. Warto zawsze sprawdzać opinie i recenzje konkretnych modeli, aby upewnić się, że wybór będzie odpowiadał oczekiwaniom. 

Wybierając renomowanego producenta, takiego jak HAIER, zyskujecie pewność, że sprzęt będzie działał niezawodnie przez długi czas. Miałam możliwość obejrzenia go dokładnie i powiem, że spełnia on moje oczekiwania nie tylko co do jakości wykończeń i technologii, ale też przygotowywanych potraw, o czym szerzej piszę w ostatnich akapitach o SPECJALNYCH UŻYTKOWYCH FUNKCJACH PIEKARNIKA, które warto posiadać.


GWARANCJA

Warto zwrócić uwagę na gwarancję producenta. Jeśli jest ona w standardzie większa lub równa 5 lat, to znaczy, że mamy do czynienia z lepiej wykonanym i trwalszym sprzętem. Dobra gwarancja daje spokój i pewność, że w przypadku ewentualnych problemów z urządzeniem będzie można skorzystać z profesjonalnego wsparcia serwisowego.

Gwarancja na grzałkę w piekarnikach Haier to aż 10 lat.


STYLISTYKA 

Jako estetka, zwracam też ogromną uwagę na wygląd sprzętu AGD. W swoich projektach dopasowuję je zawsze do stylu wnętrza i zabudowy kuchennej. Polecam więc swój wybór zawężać do modeli, które będą pasowały do wnętrza. Oczywiście większość sprzętów AGD jest dzisiaj dostępna w ujednoliconej i nowoczesnej, a przez to uniwersalnej stylistyce. 

Zatrzymajcie się dłużej nad decyzją o tym, czy do Waszej kuchni bardziej będzie pasować sprzęt AGD w wykończeniu czarnym, białym, a może Inox. Podpowiem, że ten w czarnym kolorze najlepiej komponuje się z drewnianymi i ciemnymi frontami, a Inox sprawdzi się, gdy mamy jasne (np. białe) fronty zabudowy kuchennej.

Będąc w salonie HAIER, miałam okazję porównać 3 modele piekarników i mogę z całą pewnością powiedzieć, że moje serce skradł model I-Touch Seria 6 (HWO60SM6T9BH), ponieważ wyglądał najbardziej elegancko i stylowo. Z pewnością będę go używać w projektach.


STYLISTYKA PŁYTY INDUKCYJNEJ

Jeśli chodzi o płyty indukcyjne, to zawsze zwracam uwagę na to, czy płyta ma ładną krawędź. Są bowiem dostępne takie modele, których obrzeża są wykończone aluminiową listwą, co bardzo mi się nie podoba. Modele HAIER zachwycają mnie swoim designem. Są minimalistyczne, proste i bardzo eleganckie. 

Dodatkowo zwracam uwagę na to, czy napisy są subtelne i w jednym kolorze, np. białym. Sprzęt wygląda mało estetycznie, gdy np. logo producenta odróżnia się na czarnej płycie od pozostałych symboli.

Jeśli natomiast blat w kuchni będzie kamienny lub konglomeratowy, zawsze rekomenduję kupowanie płyt z prostą (niefazowaną) krawędzią, ponieważ wtedy płytę indukcyjną można „wtopić” w blat, tak, by licowała się z nim. Jej czyszczenie automatycznie jest wtedy jeszcze łatwiejsze.



STYLISTYKA OKAPU

Do estetyki okapu mam nieco inne podejście. Jego formy są tak różnorodne, że sprzęt ten często staje się dekoracją samą w sobie. Jego wybór powinien być podyktowany wyglądem zewnętrznym i dopasowaniem do stylu kuchni.

ŁATWOŚĆ OBSŁUGI

Kolejnym ważnym parametrem jest łatwość obsługi. Nie ma bowiem nic gorszego niż trudny w zrozumieniu panel dotykowy w piekarniku, który przy każdym włączeniu wymaga użycia instrukcji obsługi 😉.  Jeszcze gorzej, kiedy taki dotykowy ekran działa w spowolnionym tempie lub nie reaguje, jeśli ktoś ma zbyt zimne lub zabrudzone palce. Dlatego polecam Wam wizytę w salonie sprzętu AGD, aby przetestować nowe systemy obsługi piekarników. Dla każdego będzie ważne coś innego, a taka próba wiele wyjaśnia i definiuje oczekiwania. 

Ja mogę Wam potwierdzić, że testując piekarnik czy płytę indukcyjną HAIER, nie miałam żadnych wyżej wymienionych problemów i byłam tym mile zaskoczona. Menu w piekarniku obsługuje się bardzo łatwo, wręcz intuicyjnie — szybko znajdując funkcje, których szukamy. Mając mokre dłonie, też byłam w stanie regulować temperaturę na płycie indukcyjnej, czy zmieniać ustawienia piekarnika.


PODSTAWOWE FUNKCJE

Zanim opiszę Wam niesamowite, innowacyjne funkcje sprzętu AGD do gotowania, które odkryłam, dzięki wizycie w salonie HAIER, chcę koniecznie podkreślić, że moim zdaniem w dzisiejszych czasach każdy piekarnik powinien posiadać:

  • stabilne i wytrzymałe prowadnice teleskopowe, które poradzą sobie nawet z najcięższym naczyniem, przy czym można zmieniać ich wysokość;

  • funkcję termoobiegu, osobnego pieczenia od góry i od dołu oraz funkcję GRILL.

Może to oczywiste, ale bądźcie szczególnie uważni w czytaniu opisu funkcji piekarników, ponieważ dostępne są jeszcze modele bez prowadnic teleskopowych, a co gorsza, bez funkcji osobnego grzania dolną grzałką.

Jeśli chodzi o płyty indukcyjne, to uważam, że powinny one posiadać możliwość łączenia pól. Model płyty indukcyjnej, który testowałam, czyli Haier I-Move Seria 6 (HA2MTSJ68MC), posiada wbudowaną funkcję Bridge. Mimo standardowego wymiaru płyty (60 cm szerokości) posiada ona aż 8 niezależnych pól grzewczych, co daje ogromną elastyczność w umieszczaniu naczyń na płycie. Od małych rondelków, po duże patelnie i garnki. Indukcja sama włącza się tylko w miejscu styku garnka z płytą. Można więc stawiać naczynia w dowolnym miejscu i konfigurować ich rozmieszczenie wg potrzeb. Zobaczcie zdjęcie poniżej.

Przy okapach zawsze zwracam uwagę na głośność pracy. Jeśli podano, że poziom głośności nie przekroczy 62dB, wiem, że będzie bardzo cicho pracować (co nie znaczy, że nie będzie go w ogóle słychać). Jest to jednak poziom głośności, który nie będzie przeszkadzać podczas gotowania.


FUNKCJA CZYSZCZENIA

Istotną kwestią decydującą o wyborze piekarnika jest dla mnie funkcja czyszczenia. Uważam, że to dla tego sprzętu totalnie MUST HAVE, a ponieważ testowałam już czyszczenie parowe, katalityczne i pyrolityczne, mogę Wam jednoznacznie powiedzieć, że funkcja PYROLIZY w piekarniku jest najlepsza. Dzisiaj nie kupiłabym już piekarnika, jeśli nie miałby takiej możliwości.

Pyroliza w piekarnikach to zaawansowana technologia czyszczenia, która polega na podgrzaniu wnętrza piekarnika do bardzo wysokiej temperatury, zwykle około 500℃. Proces ten ma na celu spalenie pozostałości: resztek jedzenia, tłuszczu i zabrudzeń w piekarniku, zamieniając je w popiół. Po zakończeniu cyklu pyrolizy pozostaje tylko pył, który można łatwo usunąć, odkurzając i wycierając piekarnik szmatką. Oprócz tego, dzięki specjalnej uszczelce, ciepło nie ucieka z piekarnika, a system chłodzący jest mocniejszy i ma większą wydajność, więc można być spokojnym o meble.

Jak rozpoznać czy piekarnik posiada czyszczenie pyrolityczne? Przede wszystkim będzie o tym napisane w opisie sprzętu, ale bardzo prosto jest zauważyć to po otwarciu piekarnika, ponieważ uszczelka w takich modelach jest wykonana z zupełnie innego tworzywa niż w zwykłych modelach. Nie jest gumowa tylko “jakby metalowa”. Jest ona odporna na wysoką temperaturę i ogranicza uciekanie ciepła z wnętrza piekarnika w bardzo skuteczny sposób.


SPECJALNE UŻYTECZNE FUNKCJE


Wygoda i funkcjonalność jest dzisiaj bardzo ważna. Dlatego mając showroom HAIER na wyłączność, postanowiłam w nim ugotować szybką zapiekankę z ciasta francuskiego z nadzieniem z pesto, sera feta oraz mozzarelli, a wszystko po to, aby móc Wam opowiedzieć o innowacyjnych funkcjach, jakie HAIER wprowadza do swojego sprzętu AGD. Nie jest łatwo przekonać mnie do technologicznych nowości i powiem Wam, że do dziś nie rozumiem, po co w lodówce Wi-Fi (żart), natomiast myślę, że tylko głupiec nie dba o swój rozwój — dlatego z ogromną ciekawością testowałam nowe funkcje. Poniżej opisałam Wam te, które uważam za niezwykle ciekawie i usprawniające gotowanie albo podwyższające jego jakość.


PIEKARNIK
(testowałam model: Haier I-Touch 6 HWO60SM6T9BH >>> link)

Termosonda

Pomaga kontrolować temperaturę wewnątrz potrawy. Składa się z sondy, którą wkłada się w potrawę (np. w mięso) oraz przewodu, który wkłada się w gniazdo umiejscowione w wewnętrznej obudowie piekarnika. Łączy się ona z systemem zarządzającym piekarnikiem, dzięki czemu możemy śledzić na wyświetlaczu temperaturę pieczonej potrawy. W ten sposób dokładnie wiemy, czy danie jest już gotowe w środku, bez wyciągania go z piekarnika lub rozkrawania. Funkcja ta jest szczególnie przydatna przy pieczeniu mięsa, ryb, ciast i chleba.

Książka kucharska (dostępna w modelach z serii I-Touch) działająca z aplikacja hOn.

W piekarnik wbudowana jest książka kucharska, zawierająca ponad 350 automatycznych przepisów (w tym 50 w formie wideo), np. na tartę ze szparagami lub pyszną lazanię. Wystarczy wybrać danie na wyświetlaczu, a wszystkie parametry, takie jak czas trwania, temperatura i wstępne nagrzewanie, ustawią się automatycznie. Przepisy są sprawdzone i przetestowane, dlatego ustawienia piekarnika są optymalnie zaprojektowane, aby potrawa miała jak najlepszy smak.

Sam panel sterowania jest dotykowy i bardzo intuicyjny. Wystarczy chwila, by zrozumieć jak działa. Do tego integruje się z aplikacją hOn, która wyświetla przepis na telefonie, podając jak przygotować potrawę i z jakich składników. Aplikacja dodatkowo pozwala kontrolować i zdalnie zarządzać piekarnikiem z poziomu telefonu. Gdy danie będzie gotowe – od razu pojawi się powiadomienie.

Optymalne ustawienia piekarnika

Sztuczna inteligencja odpowiada za optymalne ustawienia piekarnika i jako wirtualny asystent prowadzi nas krok po kroku przez cały proces przygotowywania potraw. Byłam tą funkcją zachwycona, bo sprawiła, że moja zapiekanka była jeszcze lepsza niż zawsze. Piekarnik ma wbudowane funkcje:

  • Tailor Bake – sprawia, że mimo zmniejszenia ilości tłuszczu i oleju potrawa nadal jest miękka w środku i chrupiąca na zewnątrz.

  • Rozmrażanie – wentylator wymusza obieg powietrza o temperaturze 40°C wokół zamrożonej żywności, dzięki czemu rozmraża się ona bez zmiany jej właściwości.

  • Zaczyn – wykorzystuje górne i dolne grzałki do bardzo delikatnego podgrzewania komory piekarnika, co zapewnia wzrost pieczywa lub wypieków. 

  • Funkcja pary (w modelach z serii I-Message Steam) – możemy przygotować zdrowsze potrawy, bez konieczności dodawania tłuszczu, zachowując ich naturalny smak i wartości odżywcze. Piekarnik samodzielnie dozuje odpowiednią ilość pary podczas pieczenia.


PŁYTA INDUKCYJNA
(testowałam model Haier I-Move 6 HA2MTSJ68MC >>> link)


Funkcja VaryCook – mega ciekawa opcja sterowania mocą pól grzewczych poprzez przesunięcie garnka w górę lub w dół. Ustawiając go na dole, moc będzie minimalna, a na górze, maksymalna. Nie trzeba już nic klikać. Super się to sprawdza, gdy mamy brudne ręce, a chcemy szybko zmniejszyć temperaturę, bo np. zupa zaczyna nam kipieć. 

Na zdjęciach poniżej możecie zobaczyć, że kiedy garnek jest ustawiony na środku pól, indukcja jest na poziomie 10. stopnia. Po przesunięciu garnka w dół (do krawędzi przedniej płyty) indukcja sama obniżyła nagle stopień grzania na 1. Natomiast po przesunięciu garnka do góry (do tylnej krawędzi płyty) indukcja zaczyna gotować wodę na poziomie aż 14. stopnia. 

To rozwiązanie zrobiło na mnie chyba największe wrażenie, bo jeszcze tego wcześniej nigdzie nie widziałam, a bardzo dobrze kojarzę kipiące ziemniaki, które trzeba natychmiast “ściągnąć z ognia”. W płycie z funkcją VaryCook wystarczy przesunięcie garnka i sprawa załatwiona.

Automatyczne tryby

Bardzo podobało mi się to, że w menu płyty indukcyjnej od razu wbudowane są 3 specjalnie tryby gotowania:

  • gotowanie na wolnym ogniu (idealna do przyrządzania sosów i duszonych potraw),

  • topienie (do roztapiania np. czekolady i masła),

  • szybkie gotowanie (np. do podgrzewania wody).

No, przysięgam, że nie jest łatwo roztopić czekoladę na indukcji, a tutaj wszystko jest proste.


OKAP
(testowałam model w showroomie: Haier I-Clean 4 HATS6DCS56B >>> link)

Autosynchronizacja z okapem

Na koniec chcę Wam pokazać ciekawą funkcję okapu HAIER. Okap włącza się automatycznie (bez naszej ingerencji), gdy tylko wykryje gotującą się potrawę. Sam też dostosowuje moc pochłaniania zapachów w zależności od poziomu intensywności, a to wszystko – działając dość cicho i oczywiście, jasno oświetlając płytę do gotowania, poprawiając widoczność w kuchni.


Mam nadzieję, że ten PORADNIK ułatwi Wam wybór odpowiedniego do Waszych oczekiwań sprzętu AGD.

Dajcie znać w komentarzach, która funkcja najbardziej Was zaskoczyła.