Jak Wygląda Współpraca z Projektantem Wnętrz?

Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda współpraca z projektantem wnętrz? Jak przebiega proces twórczy? Których informacji musicie dostarczyć, aby dowiedzieć się ile projekt będzie kosztować? Albo po prostu: czy są do wyboru różne rodzaje projektów? Co jest potrzebne z Waszej strony przed rozpoczęciem projektowania? Ile czasu trwa przygotowanie projektu? Ile macie tur poprawek? I jakie dokumenty otrzymacie? ...  no to proszę bardzo - ten post jest dla Was. Powiem nawet więcej, od dzisiaj to obowiązkowa lektura dla każdego, kto napisze do mnie prośbę o wycenę projektu czy zdecyduje się na współpracę.

Musicie jednak pamiętać, że każdy projektant czy biuro projektowe działa wg swoich przyjętych zasad. Dlatego oczywiście to, co tutaj przeczytacie - napisane jest na podstawie mojej wypracowanej formy współpracy z klientami. Dodatkowo, jestem jednym z tych, chyba nielicznych projektantów, którzy nie pracują na wizualizacjach 3D dla każdego z projektowanych pomieszczeń. Opieram się na zestawieniach kolorystyczno-stylistycznych i realnych moodboard'ach oraz pracą z próbkami. Jedno jest pewne, jeśli przymierzacie się do skorzystania z usług projektanta wnętrz, z tego posta dowiecie się na pewno kilku ciekawych kwestii.

 


Prawie każdy projekt, który prowadzę przechodzi kolejno przez podobne etapy. Staram się pilnować tego procesu, aby każdy wiedział, czego się może spodziewać i czego oczekiwać. Oczywiście każdy projekt jest inny: jeden dotyczy całego domu, inny remontu mieszkania, a jeszcze inny - tylko jednego pomieszczenia; a na dodatek, każdy z nich można wykonać w innym zakresie... dlatego trwają one odpowiednio dłużej lub krócej. Ale pewne etapy są niezmienne, zwłaszcza te początkowe.

 


ETAP I
- OFERTOWANIE -

 

| 1 |

ZAPYTANIE OD KLIENTA (mail)

 

Aby rozpocząć jakąkolwiek rozmowę o projekcie, potrzebne jest zapytanie o ofertę. Nie ma sensu wchodzić w szczegóły projektu, wizji wyglądu pomieszczeń czy ich rozwiązań, a uwierzcie - można od razu wpaść w rozmowy wielogodzinne, jeśli obie strony nie wiedzą czy dogadają się cenowo i przede wszystkim - terminowo. A to termin właśnie niejednokrotnie może zakończyć rozmowę już na tym etapie... jeśli okazuje się, że "Projekt Łazienki potrzebny jest na za tydzień, bo kafelkarz jest już umówiony" :) albo "Projektant ma zakontraktowane 3 duże projekty domów jednorodzinnych, na kolejne 6 miesięcy pracy". Zazwyczaj wtedy nic się nie da zrobić, aby powstał nowy projekt... mimo najszczerszych chęci.

Tak że taki mail z zapytaniem ofertowym do mnie, zawierający przy tym wszystkie potrzebne informacje, w bardzo prosty i szybki sposób zweryfikuje czy, zarówno Wy, jak i ja - możemy ze sobą współpracować. Dodatkową informacją jest ta, że jeśli zgłosicie się do mnie przez fb czy Instagram, zawsze będę Was  prosiła o przesłanie zapytania mailem (na adres: karolinazagrodzka@houseloves.com).

Co mail powinien zawierać:

1. Wasze imię, nazwisko i nr telefonu. Ten ostatni jest niezwykle ważny, bo kiedy mam jakieś dodatkowe pytania najłatwiej jest mi zadzwonić, aby wszystko wyjaśnić od ręki. 

2. Informację na temat tego, JAKI PROJEKT chcielibyście, abym dla Was wyceniła (wykonała).

 
usługi-projektowe.jpg
 

RODZAJE PROJEKTÓW WNĘTRZ

 

Na moim blogu w głównym MENU, na górze jest zakładka "PROJEKTOWANIE WNĘTRZ", po jej rozwinięciu pierwszą od góry jest podstrona "MOJE USŁUGI PROJEKTOWE" (link do opisu usług tutaj >>>). W tym miejscu możecie uważnie doczytać, że każdy projekt wnętrza mogę wykonać dla Was albo w wersji ograniczonej, czyli PROJEKT KONCEPCYJNY, albo w wersji pełnej, czyli PROJEKT WYKONAWCZY. Jest jeszcze możliwość zamówienia Projektu Wykonawczego z NADZOREM podczas prac wykończeniowych na budowie, ale tę możliwość mają tylko osoby mieszkające w okolicach Szczecina (gdzie i ja urzęduję). Osobny temat to Projekt SAMEJ ZABUDOWY kuchennej IKEA, który wyszczególniłam, ponieważ zdarzają się osoby, które zainteresowane są samym rozrysowaniem szafek. Opis jest długi i szczegółowy. Jest też podpowiedź komu i jaki projekt jest bardziej potrzebny. Są osoby, które będą potrzebowały pełnego wsparcia, ale są i takie, które dobrze wiedzą jak remontować, więc Projekt Koncepcyjny jest wystarczający. 

Wybór należy do Was, bo to od Was już w pierwszym mailu będę oczekiwać sprecyzowania rodzaju interesującego Was projektu. Jeśli nie jesteście zdecydowani, ponieważ to zależy od ceny, zawsze możecie poprosić o ofertę kilku wariantów.

3. Informacje na temat tego, które pomieszczenia mam wziąć pod uwagę przy wycenie.

Jeśli budujecie dom, bardzo chętnie zajmę się projektem jego całego wnętrza. Ale czasami nie ma takiej potrzeby czy, zwyczajnie, nie pozwalają na to finanse. Dlatego wyszczególnijcie, które pomieszczenia chcecie, abym Wam wyceniła.

4. Najważniejsze - prześlijcie mi rzut/plan pomieszczeń z wymiarami i informacją czy to nowo budowany obiekt czy remont istniejącego. Abym mogła wycenić projekt, potrzebuję wiedzieć jaki kształt, jaką wielkość i jaki układ mają pomieszczenia. Mile widziane są też zdjęcia (jeśli projekt dotyczy remontu istniejącego obiektu).

5. Dopiszcie też gdzie znajduje się budowa, abym wiedziała z jakiego rejonu Polski jesteście.

6. Na koniec dopiszcie jaki styl lub kolorystyka wnętrza Wam się najbardziej podoba. Przy tym punkcie wystarczy zdanie lub dwa. Na razie nie potrzebuję wiedzieć niczego więcej.

 

PRZYKŁADOWE ZAPYTANIE OFERTOWE

zapytanie-ofertowe.jpg

Jeśli Wasz pierwszy kontakt ze mną będzie zawierał te wszystkie informacje, możecie być pewni, że otrzymacie pełną i rzetelną ofertę. Zaoszczędzimy sobie wiele czasu na przesyłanie między sobą dodatkowych maili z brakującymi odpowiedziami na pytania :)

 

| 2 |

MOJA OFERTA

 

Po otrzymaniu takiego zapytania przygotowuję dla Was ofertę i odsyłam mailowo. Tu musicie się jednak uzbroić w cierpliwość, bo ofertowanie wykonuję zazwyczaj tylko raz na tydzień, czasami rzadziej. Pozostałe dni przeznaczam na wykonywanie aktualnych projektów, dlatego nie mogę się zająć ofertami na bieżąco. 

Cena projektu zależna jest od bardzo wielu czynników i choć w opisie moich usług (link tutaj >>>) podaję widełki cenowe, to pamiętajcie, że są to ceny poglądowe. Każdy projekt jest inny. Każde pomieszczenie jest inne. Trudności wynikające z za małej czy za dużej przestrzeni widoczne są dla mnie już na etapie ofertowania. Oczywiście kuchnie czy łazienki są najdroższymi pomieszczeniami i te mają swoje ceny, bo wymagają najwięcej uwagi, rzetelnego doboru elementów oraz odpowiednio zaprojektowanej instalacji. Ten i wiele innych czynników  jest branych pod uwagę przy wycenianiu mojej pracy.

oferta.jpg

 

| 3 |

TERMIN

 

Już na etapie ofertowania określam pierwszy, możliwy w danym momencie, dostępny termin rozpoczęcia realizacji projektu. Zazwyczaj jest to 3 do 6 miesięcy od daty pierwszego kontaktu. Z oferty dowiecie się więc nie tylko ile taki projekt będzie kosztować, ale także kiedy rozpocznę nad nim pracować i, co ważne, ile będzie trwało jego ukończenie. Terminowe wykonanie pracy jest dla mnie bardzo istotne, dlatego możecie mieć pewność, że jeśli wyznaczę Wam konkretną datę (nawet na 'za cztery miesiące'), to jest ona pewna, ponieważ  nie zdarzyło mi się jeszcze nigdy, abym przesunęła termin z powodu jego niedotrzymania. Cenię sobie swój czas, ale jeszcze bardziej cenię czas moich klientów. Nie lubię rzucać słów na wiatr, więc pilnuję terminów niezwykle rygorystycznie.

UWAGA - oferta, którą otrzymujecie jest ważna przez określoną ilość dni. To również jest zapisane w ofercie. Może się więc zdarzyć, że jeśli ją przetrzymacie przez miesiąc, a ja nie dostanę żadnej odpowiedzi, to cena zapewne się nie zmieni, ale sugerowany termin rozpoczęcia i ukończenia prac projektowych raczej na pewno się przesunie.

 

| 4 |

NEGOCJACJE & AKCEPTACJA OFERTY

 

Zdarza się, że niektórzy (przeważnie panowie) chcą negocjować cenę projektu.
Owszem można próbować, ale ostrzegam - jestem nieugięta :) 

Jeśli cena Wam odpowiada, wystarczy odpisać mailem z akceptacją oferty i prośbą o przygotowanie Umowy. Jeśli chcecie jeszcze coś w niej zmienić, odpisujecie, a ja wyjaśnię ofertę i zaktualizuję, jeżeli jest taka potrzeba. Natomiast jeśli nie chcecie się zdecydować, miło by było też o tym wiedzieć, nawet z podaniem powodu. To ważna informacja dla mnie, abym mogła zweryfikować inne oferty na przyszłość.

 


ETAP II
- PODPISANIE UMOWY -

 

| 5 |

UMOWA DO WGLĄDU

 

Następnie przygotowuję dla Was umowę, w której zawarte są wszystkie formalne uzgodnienia między nami. Przesyłam ją Wam do wglądu i oczywiście, jeśli macie jakieś pytania - chętnie na nie odpowiadam i wyjaśniam "co autor miał na myśli". 

W umowie określony jest zakres projektu, etapowanie prac projektowych, ale także etapowanie płatności. Oczywiście są też inne klauzule wyjaśniające możliwość odstąpienia od umowy czy wyjaśniające obowiązki Projektanta oraz Inwestora.

 

| 6 |

PODPISANIE UMOWY

 

Jeśli obie strony są zadowolone z treści umowy, podpisujemy ją, spotykając się osobiście lub poprzez maila.

 

| 7 |

FAKTURA ZALICZKOWA & REZERWACJA TERMINU

 

W dniu podpisania Umowy wystawiam i przesyłam Wam fakturę zaliczkową na poczet prac projektowych (zazwyczaj w wysokości 10% wartości całkowitej projektu). Oczywiście wcześniej jest to uzgodnione i wyszczególnione w Umowie. W tym samym momencie Wasz projekt faktycznie zostaje wpisany w kalendarz (czytaj na moją CZARNĄ TABLICĘ na szklanej szafie z IKEA) i przechodzimy do kolejnego etapu, który wymaga od Was nieco większego zaangażowania.

 

 


ETAP III
- PRZYGOTOWANIE DO PROJEKTOWANIA -

 

| 7 |

PANEL KLIENTA

- HOUSELOVES.CUDO.co -

 

W bardzo niedługim czasie po podpisaniu Umowy otrzymujecie ode mnie dostęp do PANELU KLIENTA na stronie www.houseloves.cudo.co Jest to nic innego, jak dostęp do platformy, przez którą od tego etapu odbywać się będzie cała nasza komunikacja i wymiana dokumentacji dotyczącej Waszego projektu.  Zwyczajnie, otrzymujecie ode mnie maila z linkiem prosto do waszej KARTY PROJEKTU, gdzie to Wy będziecie mogli przekazać mi wszystkie informacje na temat Waszych oczekiwań i wymagań projektowych, a ja będę mogła udostępnić Wam Moodboardy czy Rysunki Techniczne.

Od jakiegoś czasu korzystam z tego fantastycznego wynalazku, jakim jest CUDO.CO (link do strony cudo.co >>>). Wszyscy moi klienci są bardzo z niego zadowoleni, a ja tym bardziej. Aby uniknąć wymiany tysiąca maili, a potem nie daj Boże ich zagubienia, każdy z moich Projektów zarządzany jest na CUDO.co w osobnej KARCIE PRACY, gdzie każdy klient ma swój indywidualny dostęp do STREFY PRACY. CUDO to platforma stworzona z myślą o architektach, ale wydaje mi się, że kilka innych zawodów też skorzystałoby z możliwości takiej organizacji pracy. Mój charakter nie pozwala mi niestety na nic innego, jak zarządzanie czasem, pracą i życiem - nieco pod linijkę, dlatego takie CUDO.co ułatwiło mi kontakt z Wami w niesamowity sposób, tym bardziej, że to właśnie moi klienci bardzo sobie chwalą tu pracę, bo to od nich słyszę, że CUDO.co ratuje ich nie raz, kiedy wracają do projektu i szukają kolejnych informacji. Zawsze z łatwością i w odpowiednim miejscu mają dostęp do rysunków czy kosztorysu. Wiedzą gdzie mają co kupić i do kogo się zgłosić. Widzą też, która wersja kosztorysu czy rysunku jest najnowsza i najbardziej aktualna. A ja dostaję coraz mniej maili typu: " Oj, przepraszam, ale nie wiem, który rysunek instalacji elektrycznej jest najnowszy. Maile mi się pomieszały. Czy może Pani jeszcze raz mi przesłać ten rysunek, a przy okazji jeszcze kosztorys? " :)

login.jpg

 

Jak działa cudo.co ?

CUDO.co daje możliwość prezentacji i przechowywania poszczególnych wersji dokumentów projektowych wraz z możliwością ich komentowania. Jest pomocnym narzędziem w trakcie procesu przesyłania inspiracji, organizacji dokumentów i rysunków otrzymanych ode mnie oraz kontroli powstających chronologicznie kolejnych wersji projektu.

 

Jak wygląda PANEL KLIENTA na cudo.co?

 
strefa-pracy.jpg
 

Każdy z klientów ma dostęp do swojej KARTY PROJEKTU, w której znajduje się
 Galeria, Pliki, Dyskusje, Wymagania oraz Historia Projektu:

> Galeria to miejsce, w którym znajduje się folder, który już na początku czeka na Wasze uzupełnienie "INSPIRACJE OD KLIENTA". Kiedy otrzymujecie dostęp do HOUSELOVES.CUDO.CO proszę, abyście przesłali mi kilka zdjęć inspiracyjnych, które określają styl i kolorystykę wnętrza, jaka Wam się podoba i w jakiej dobrze by się Wam mieszkało. Ograniczam ilość inspiracji do max. 5 zdjęć na pomieszczenie. 

 
pliki.jpg
 

> Pliki to miejsce, w którym znajdziecie na początku folder "INWENTARYZACJA OD KLIENTA". Jeśli współpracujemy na odległość, otrzymacie ode mnie dokładne wytyczne jak pomierzyć pomieszczenie i jakie dane przesłać mi, abym mogła wykonać Rysunek Inwentaryzacji. Jeśli natomiast jesteście z okolic Szczecina, to Inwentaryzację wykonam sama i w tym folderze będą zdjęcia i pomiary zrobione przeze mnie.

W późniejszym etapie w Plikach zaczynają się pojawiać ważniejsze dla Was Foldery: Moodboardy, Rysunki Koncepcji Projektowej, Rysunki Wykonawcze czy Kosztorys. TUTAJ będziecie mogli znaleźć wszystko poukładane chronologicznie w odpowiednich folderach. A co ciekawe, macie do tego dostęp z każdego miejsca na świecie, nawet przez komórkę. 

 
galeria.jpg
 

> Dyskusje to miejsce, gdzie prowadzimy ze sobą rozmowę na różne tematy. Na początku tutaj znajdziecie "Powitalny List" od mnie, z którego również wiele się dowiecie, a w późniejszym czasie będziecie mieli ciągły dostęp do chronologicznie ułożonych rozmów między nami.

 
dyskusje.jpg
 

> Wymagania to miejsce, gdzie znajduje się ANKIETA przygotowana przeze mnie - dla Was. Zaraz po otrzymaniu dostępu do CUDO.co możecie zacząć odpowiadać na wszystkie zawarte tam pytania. Zauważcie, że ankieta podzielona jest nie tylko na każde pomieszczenie osobno, ale także na dodatkowe informacje techniczne i stylistyczne wnętrza. W ANKIECIE jest też dużo miejsca na opisanie swojego wyobrażenia o Waszym wnętrzu. To ważne, aby wypełnić ją zanim ja przystąpię do prac projektowych. Głównie dlatego zaraz po podpisaniu Umowy otrzymujecie dostęp do CUDO.co, aby mieć czas na zastanowienie się nad odpowiedziami :) ps. nie ma tu na szczęście złych odpowiedzi, więc nie ma się czego bać :)

 
wymagania.jpg
 

> Historia Projektu to miejsce, w którym możecie szybko wyszukać: kiedy i kto dodał pliki czy komentarze do Waszego Projektu. Czasami, kiedy nie można czegoś znaleźć - Historia podpowie, gdzie tego szukać, podając odnośniki. 

 

WASZE ZADANIA W PROJEKCIE

 

W KARCIE PROJEKTU jest też miejsce z listą zadań, jakie ja dla Was wyznaczam. Każde zadanie ma też przypisany realny termin wykonania go oraz jego priorytet. Zanim rozpocznę pracę nad Waszym projektem, macie zazwyczaj kilka tygodni/nawet miesięcy, aby wypełnić CUDO.co.

Pamiętajcie, że tworzenie projektu to współpraca, a nie praca. Bardzo często potrzebuję Waszych decyzji, Waszego zdania czy doprecyzowania zagadnień, aby wiedzieć, że to, co proponuję, będzie Wam odpowiadało. Dlatego komunikacja przez CUDO.co dużo ułatwia. Każdy wie co ma robić.


ETAP IV
- PROJEKT KONCEPCYJNY -

 

Teraz większość pracy wykonuję już ja :) Wszystkie tworzone rysunki czy moodboardy udostępniam Wam przez houseloves.CUDO.co

 

| 8 |

Inwentaryzacja

Na samym początku wykonywany jest przeze mnie Rysunek Inwentaryzacyjny, czyli taki, który pokazuje istniejący stan obiektu. Jeśli jest to nowo budowany obiekt, rysunek przedstawia rzut pomieszczeń, odzwierciedlający rysunki konstrukcyjne. Choć często zaczynam z Wami współpracować już na etapie stojących ścian czy tynków, to wtedy i tak wykonuję pomiary nowych obiektów, aby mieć pewność, że wszystko się zgadza z projektem ( a rzadko kiedy tak jest w 100%).

inwentaryzacja.jpg

 

| 9 |

KONCEPCJA PROJEKTOWA

 

Po zatwierdzeniu Rysunku Inwentaryzacji znikam na chwilę. W zaciszu mojego biura tworzę Koncepcję. Często to najdłuższy etap mojej pracy bez kontaktu z Wami. Jednak w rezultacie otrzymujecie ode mnie w końcu coś konkretniejszego Wstępną Koncepcję Projektową, która zawiera:

1. Rysunki Koncepcyjne - przedstawiające układ ścian i układ funkcjonalny pomieszczeń. To nic innego jak rzut poziomy pomieszczeń, na których widać, w jaki sposób można ustawić meble, zabudowy czy ściany, aby było funkcjonalnie, ergonomicznie, ciekawie i spójnie. Rysunki są w kilku wersjach (min. dwóch) dla każdego z pomieszczeń, tak, byśmy mogli rozpatrywać różne opcje układu.

koncepcja.jpg

2. Moodboardy - przedstawiające zestawienia kolorystyczno-stylistyczne dla każdego z pomieszczeń. Dzięki moodboardom możemy porozmawiać o kolorystyce wnętrza, głównych założeniach stylistycznych, rozwiązaniach estetycznych i doborze mebli, które ja Wam proponuję. Moje moodboardy są dość rozbudowane i zawierają też wizualizację wnętrz niejako w 3D. 

3. Zestawienie  podstawowych elementów wnętrza - lista sugerowanych głównych elementów wykończenia i wyposażenia wnętrza, dająca wyobrażenie o doborze materiałów, kolorystyce, jakości i przybliżonych cenach - najczęściej w postaci listy linków do stron producentów i dystrybutorów.

 

Po ich otrzymaniu, dokładnie  i ze szczegółami omawiamy projekt.

Przedstawiam Wam również ograniczenia i potencjał wnętrza.

 

 

| 10 |

DWIE TURY POPRAWEK

 

Przychodzi potem pora na poprawki. Po otrzymaniu Wstępnej Koncepcji Projektowej zawsze macie jakieś uwagi. To naturalne. Więc dajemy sobie czas, abyście mogli się zastanowić nad otrzymanym projektem; czy macie jakieś uwagi; co zostawiacie, a co zmieniamy! 

Po otrzymaniu wytycznych przygotowuję I turę poprawek Koncepcji Projektowej. 

I znowu ją omawiamy, Wy się zastanawiacie i przekazujecie mi uwagi, jeśli nadal jakieś są.

Wtedy wykonuję II turę poprawek Koncepcji Projektowej, która zazwyczaj jest już prawie idealna. 

Miejsca na zmiany jest całkiem sporo. Należy tylko dobrze przemyśleć wytyczne, które przekazujecie do poprawek.

Oczywiście, kiedy sugerujecie zmiany, omawiamy je, analizujemy i jeśli jest coś nierealnego - zawsze Wam to powiem. Ten proces zmian w projekcie tworzymy razem. Nie jest tak, że tylko Wy mówicie mi, co mam zrobić. To raczej ja Wam podpowiadam, co możecie, a co będzie niekorzystne. 

 

| 11 |

KONIEC PROJEKTU KONCEPCYJNEGO

 

Po zatwierdzeniu II tury poprawek, rysuję dla Was ostateczny Rysunek Układu Funkcjonalnego Wnętrza. Posiada on więcej informacji o proponowanych i już zatwierdzonych rozwiązaniach materiałowo-kolorystycznych wnętrza wraz z ogólnymi wymiarami. 

 


ETAP V
- PROJEKT WYKONAWCZY -

 

Krok 12 i 13 rasczej idą w parze ze sobą i tworzeniem rysunków Projektu Wykonawczego (tj. kolejnych kroków 14 i 15). Często powstaje kilka wersji kosztorysów lub wymieniamy się informacjami na temat doboru materiałów. Tak jak pisałam wcześniej, na  CUDO.co wszystkie zamieszczane informacje i dokumenty są pokazywane chronologicznie, a dostęp do nich mamy nieograniczony. Możemy to robić nawet będąc w sklepie, ponieważ i tam mamy możliwość zajrzenia do komórki i niejednokrotnie precyzujemy  nasze ustalenia, a to dlatego, że kroki od 12 do 15 mieszają się ze sobą; choć jeśli miałabym dobrać jakąś kolejność, to właśnie byłoby tak:

| 12 |

Kosztorys

 

Następnie powstaje szczegółowy kosztorys z obmiarem i wszystkimi informacjami potrzebnymi do przyszłych zakupów. Kosztorys zawiera wszystko: materiały, robociznę, opisy, obmiary, nazwy producentów, produktów, wybrane kolory i modele, jest opcja netto i brutto, są oferowane materiały dodatkowe (jak kleje, zaprawy i inne), a nawet transport. Kosztorys jest bardzo dokładny. Oczywiście jest stworzony na podstawie katalogowych cen lub specjalnie dla Was przygotowanych wycen.

Udostępniony jest w Excelu, więc możecie też go potem używać w czasie prac remontowych albo oznaczać wykonane zakupy czy sprawdzać wyceny.

 

| 13 |

Praca z próbkami i spotkania w salonach

 

Kosztorys zmienia się kilka razy w zależności od ostatecznych decyzji i wycen. Jednak nie można ich często podjąć bez obejrzenia na żywo próbek: dobrania tkanin, kolorów farb i innych detali. Jeśli projektuję dla Was lokalnie (w okolicach Szczecina), spotykamy się u mnie w biurze lub w salonie wnętrzarskim, abym mogła pokazać Wam możliwe rozwiązania. Jeśli pracujemy na odległość, informuję Was, w którym salonie w Waszej okolicy zobaczycie na żywo wybrane przeze mnie elementy wyposażenia wnętrza lub wskazuję, gdzie można zamówić próbkę. Praca z próbkami to jeden z ważniejszych momentów projektowych. Dlatego na tym etapie bardzo często wymieniamy się opiniami i rozmawiamy o zaletach i wadach kolejnych rozwiązań.

 

| 14 |

Rysunki Instalacji

Następnie powstają szczegółowe rysunki techniczne Projektu Wykonawczego. Na początku są to:
- rysunek układu ścian działowych;
- rysunek zabudowy z płyt gk;
- rysunek instalacji elektrycznej;
- rysunek instalacji wod.-kan.;
- rysunek instalacji grzewczej.
 

instalacje.jpg

| 15 |

POZOSTAŁE RYSUNKI

Potem powstają też kolejne szczegółowe rysunki, które są niezbędne do wykonania prac wykończeniowych:
- rysunek układu podłóg;
- rysunek projektu malowania i dekoracji ścian;
- rysunek układu listw sufitowych czy ściennych;
- rysunek szczegółowy zabudowy kuchennej;
- rysunek szczegółowy łazienek;
- rysunek zabudowy stolarskiej.

pozostale.jpg

 

Projekt Wykonawczy powstaje równolegle z podejmowaniem kolejnych decyzji. Kiedy następują większe zmiany, też liczone są one do dwóch tur poprawek. Jeśli natomiast na rysunku wystąpią jakieś błędy z mojej winy, to oczywiście poprawki są nanoszone bez ograniczeń.

I można by w końcu powiedzieć, że na tym kończy się Projekt Wykończeniowy;

- jednak nie jest on tak krótki jak jego opis.

To często wspólna, wielotygodniowa praca. 


ETAP VI
- NADZÓR NA BUDOWIE -

 

Zdarza się coraz częściej, że oprócz wykonania Projektów, prosicie mnie także o nadzór w czasie prac wykończeniowych. Bardzo mnie to cieszy, bo to dla mnie najprzyjemniejsza część pracy, kiedy widzę, jak powstają Wasze wnętrza i mogę mieć nad tym swoje czuwanie. Już na etapie Kosztorysu podpowiadam Wam, gdzie najlepiej zamówić rzeczy, którego stolarza albo głównego wykonawcę polecam. Natomiast decyzja czy z tego skorzystacie należy oczywiście do Was. Zdarza się więc tak, że nadzoruję ekipę wybraną przez Was. Spotykam się z wykonawcami, aby omówić zakres projektu i sprawdzam czy wykonali wszystko zgodnie z projektem. Jeśli są jakieś problemy czy pytania, jestem na miejscu, aby temu zaradzić. A na budowie na prawdę wiele może się zdarzyć :) Oj może :)

 


ETAP VII
- SESJA ZDJĘCIOWA -

 

Zamawianie projektu u bloggera wiąże się też z "ryzykiem" uczestniczenia Waszego wnętrza w sesji zdjęciowej. Możecie być pewni, że jak tylko będzie już wszystko gotowe, zjawię się z aparatem i obfotografuję każdy kąt ;)  To wówczas rzeczywiście jest już na prawdę ostateczny i końcowy etap projektu, kiedy można uznać, że wnętrze jest urządzone na tip top.

 


No  i doszliśmy do końca naszej współpracy :) 

Tak to MNIEJ WIĘCEJ wygląda ... podkreślam, MNIEJ niż WIĘCEJ :)

Trudno jest opisać w jednym poście proces, który często trwa kilka miesięcy, a także czas, w którym zżywamy się bardzo blisko, bo niejako to mi powierzacie swoje intymne miejsce, którym jest Wasz przyszły dom. Jestem światkiem Waszych rozterek, czasem kłótni czy nawet narodzin kolejnych dzieci. Nic więc dziwnego, że często, po zakończeniu projektu, nie jesteśmy dla siebie  już tylko Projektantem i Klientem... raczej przyjaciółmi, których łączy wybór misy toaletowej, koloru ścian w przedpokoju i podłogi, po której codziennie chodzicie... :) cieszę się więc ogromnie, że do tej pory miałam samych zadowolonych klientów.

Dlatego życzę sobie i Wam, aby to się nigdy nie zmieniło :) 

buźka :)