Projekt Kuchni z Szarymi Frontami IKEA Bodbyn

 

Przedstawiam Wam dzisiaj niedawno ukończony projekt kuchni z szarymi frontami IKEA Bodbyn. Projekt jest w stylu scandi z czarnymi i orzechowymi dodatkami, zaprojektowany przeze mnie dla Dagmary i Piotrka. Właściciele to młodzi ludzie z dwójką małych dzieci, którzy postanowili wyremontować swoje mieszkanie. Pod młotek poszedł salon, jadalnia, kuchnia i przedpokój. Oboje wykonali już wcześniej remont pokojów sypialnianych i łazienki, i mając doświadczenie i zapał - współpracowali ze mną w nieco ograniczonym zakresie. Co to znaczy?  Zamówili u mnie tylko Projekt Koncepcyjny Kuchni. To projekt, który zakłada przedstawienie układu kuchni i jej szafek, oraz dobór elementów wykończenia w sposób teoretyczny i koncepcyjny. Chodziło o zasugerowanie połączenia kolorów i faktur dla blatu, płytek, frontów i ścian, oraz pokazanie rozwiązań i dodatków, tak, by całość łączyła się w gustowny sposób. Wizualizacja kolorystyczno-stylistyczna (moodboard) była dla nich przewodnikiem podczas realizacji. Oprócz tego, otrzymali ode mnie jedynie rysunki układu zabudowy, ponieważ cała reszta technicznych rysunków nie była im potrzebna. Nie miałam żadnych obaw, bo wiedziałam, że świetnie sobie poradzą bez pełnego Projektu Wykonawczego; wyszło im to znakomicie.

 

 

DANE WYJŚCIOWE:

 
 • pomieszczenie: kuchnia;

 • wielkość: 2,4 x 3,6 m2, 8,9m2;

 • elementy, które pozostały bez zmian: chyba tylko nie ruszyliśmy ścian nośnych :) Remont zakładał stworzenie nowych pomieszczeń od podstaw: ściany działowe zostały wyburzone, a stare wymagały wyrównania. Potrzebna była też nowa instalacja elektryczna i nawet grzejnik wylądował w nowym miejscu. Nie mówiąc już o podłodze, którą trzeba było wymienić na całej powierzchni.

 • założenia do projektu: rodzinna, wygodna i funkcjonalna kuchnia na niewielkiej przestrzeni; stół na min. 4 osoby, lodówka niezabudowana, piekarnik i mikrofalówka, ceramiczny duży zlew z IKEA, szare fronty IKEA Bodbyn; połączenie stylistyczne z już zaplanowanym salonem i białą cegłą na jego głównej ścianie.

 

 

PROJEKT WNĘTRZA:

 • projekt koncepcyjny (1200zł - wg obowiązującego cennika >>>) : tak jak pisałam powyżej, klienci zamówili Projekt Koncepcyjny, w skład którego wchodziło: rozrysowanie układu funkcjonalnego pomieszczeń (jadalnia, kuchnia, przedpokój) w min. 2 wersjach, wykonanie moodboardu oraz rozrysowanie zatwierdzonej koncepcji układu zabudowy kuchennej pod zakup szafek w IKEA. Projekt nie obejmował doboru konkretnych materiałów wykończenia, rozrysowania instalacji, układu podłóg, malowania ścian czy okładzin ściennych, jak również nadzoru nad budżetem i remontem.

 • budżet: ponieważ był to projekt koncepcyjny, budżet nie był przeze mnie kontrolowany, ale mogę zgadywać, że nie przekroczył 25 000 pln. W każdym razie, zabudowa w IKEA została wyceniona (bez blatu) na kwotę 11 500pln (cena zawiera zlew, kran, uchwyty, oświetlenie zabudowy kuchennej).

 

 

 

UKŁAD

 

STARY UKŁAD

ZAPROJEKTOWANY NOWY UKŁAD

Do mieszkania wchodziło się przez mały, niewygodny korytarzyk. Po lewej stronie było wejście do salonu z zakątkiem na jadalnie, a po prawej - do kuchni niedużych rozmiarów. Właściciele nie zamierzali zmieniać układu pomieszczeń. Szukali za to rozwiązania: jak ustawić zabudowę w tej niewielkiej kuchni. Ale od razu, aż prosiło się, aby krzywe ściany, które murowali chyba jacyś 'podchmieleni'  fachowcy za czasów komuny, wyburzyć i otworzyć całą przestrzeń, by zyskać więcej światła i przestrzeni,  a tym samym możliwość ustawności wnętrza. Zaproponowałam im to. I Dagmara, i Piotrek byli zaskoczeni, ale pomysł się bardzo spodobał i potem rozpatrywaliśmy już tylko układ zabudowy kuchni, tyle że z perspektywą otwartej przestrzeni. 


moodboard & wizualizacja

 

Moodboard poniżej pokazuje, jaka kolorystyka elementów wnętrza została przeze mnie dobrana do wymarzonych przez Dagmarę szarych frontów Bodnym. Połączenie wręcz oczywiste, ale taka klasyka się nie nudzi i o taki efekt chodziło klientom. Zależało mi, aby pokazać, że mimo szarych frontów i orzechowego blatu - kuchnia nadal pozostanie jasna dzięki białym ścianom i odsłonięciu dużego okna, oraz wyburzeniu ścian. Dodatkowo zaproponowałam, aby oprócz   standardowych i, przez wszystkich teraz tak ukochanych, białych cegiełek nad blatem, dołożyli te z kolorami jasnej i ciemniejszej szarości. Do tego dorzuciłam im propozycję zamiany standardowych płytek karo (które Dagmara bardzo chciała mieć na kuchennej podłodze) na ciekawy wzór kraty. Jest delikatniejszy i jaśniejszy w odbiorze, przez co nie dominuje wnętrza, a do tego łatwiejszy w utrzymaniu - tego nie było na moodboardzie; propozycja poszła później.

 
 

 

Pomieszczenie przed i po 

 

A teraz to, co lubię najbardziej: zdjęcia pomieszczeń przed i po ;) Jak ja to kocham!


przed

w trakcie

PO


PRZED

PO


 

REALIZACJA I ELEMENTY WYKOŃCZENIA

 

Poniżej opisuje główne elementy projektu kuchni:

 

 • KUCHNIA IKEA - kuchnia jest zaprojektowana na bazie mebli IKEA, z frontami BODBYN szare. Cena zabudowy z uchwytami, oświetleniem szafkowym i podszafkowym, zlewem ceramicznym i czarną baterią to - 11 500 pln;

 • UCHWYTY - to mieszanka uchwytów FÅGLEBODA oraz gałek FÅGLAVIK z IKEA;

 • STÓŁ - to biały stół rozkładany BJURSTA z IKEA - 399 pln;

 • KRZESŁA - to czarne krzesła z litej sosny, bejcowane na czarno INGOLF z IKEA - 199pln/1szt;

 • ZLEW - ceramiczny DOMSJO z IKEA - 699pln;

 • BATERIA KUCHENNA - czarna GLITTRAN z IKEA - 399pln;

 • BLAT - w kolorze ciemnego orzecha. Proponowałam kupno drewnianego orzechowego blatu, ale klienci ostatecznie kupili blat mdf imitujący orzech. Ok. 800pln;

 • PODŁOGA - płytki 20cm x 20cm w kolorze białym, czarnym i szarym ułożone w kratę - ok. 90pln/m2;

 • PŁYTKI NA ŚCIANĘ - to Imola Ceramica, model CENTO MAT w kolorach: DG, G oraz W, wielkości 12cm x 18cm - ok. 120pln/m2;

 • OŚWIETLENIE - nad stołem w jadalni lampa 'pająk' - np. takie z Im in Design (link >>>) 860pln;

 • KALORYFER - grzejnik dekoracyjny ryflowany, czarny ok. 2000pln;

 • ROLETA - dopiero zawiśnie, ale będzie :);

 • COKÓŁ ZABUDOWY - zwróćcie uwagę na stalowy cokół zabudowy kuchennej. W tym wypadku idealnie pasował do zabudowy, a jednocześnie jest praktyczniejszy niż plastikowy czy taki z mdf. Polecam jego stosowanie, jeśli pasuje do zabudowy - ten tutaj, to cokół GREVSTA z IKEA.

 

 


KILKA DODATKOWYCH UJĘĆ


 

Bardzo się cieszę, że to już kolejny ukończony projekt, który mogłam nie tylko projektować, ale także obfotografować i Wam pokazać. Mam nadzieję, że zainspiruje Was do zmian w Waszym domu :) 

Ciekawa jestem czy się Wam spodoba.

 

 

buźka