Rodzinna Organizacja // 03-2014 // Family Organisation

// polski

(read in english below)

PROMO.jpg

ufff, udało się :) zaprojektowałam marcowe wydanie RODZINNEJ ORGANIZACJI tuż przed czasem! Nie jest to szczyt mojego szczęścia, bo wolałabym ją udostępniać tydzień przed początkiem nowego miesiąca, ale już jest jakiś postęp, bo się nie spóźniłam. Jeszcze trochę i osiągnę swój cel. Był plan i tym razem, ale od tygodnia chorujemy i zaprojektowanie tego wydania zajęło mi 3 razy dłużej co zazwyczaj, bo pomiędzy leżę z gorączką :( No, ale ja tu pitu, pitu o terminie publikacji, a kalendarz na marzec wraz całą kolekcją czeka :) Jeśli się podoba, to chyba już wiecie co robić ? KLIKAĆ na zdjęcia i ŚCIĄGAĆ. Pamiętajcie tylko, że cały zestaw jest tylko do użytku osobistego.

W tym miesiącu jest ogrodowo i wiosennie. Tak mi jakoś w sercu tęskno za tym moim ogrodem. Teraz chorujemy, więc nie ma mowy o wychodzeniu na dwór. Patrzę sobie tylko na to słońce za oknem i łezka w oku się kręci, bo kiedy na dworze słońce i mogłabym chociaż uporządkować ogród po zimie, to ja umieram na sofie z gorączką i walczę z córką by wypiła antybiotyk - masakra!  Nie mogę się już doczekać, kiedy przekopię ogródek (tzn. kiedy przekopie go Mr M) i zacznę sadzić marchewki, pietruszki, groszki i inne warzywka. Kiedy odsłonie maliny i przytnę gałęzie krzaków. Kiedy Mr M zamontuje ślizg na "domku jak z bajki" dla mojej Gabi, a ja otworzę jej piaskownicę pierwszy raz w tym roku :) ach kiedy, kiedy, kiedy to będzie??? Jak tylko wychodzę na ogród i tak sobie tam pracuję tu i ówdzie, to zawsze myślę o niebie - wyobrażacie sobie jakie to niewyobrażalne piękno tam musi być, skoro my tu na ziemi mamy takie piękne ogrody (mój to akurat może nie taki piękny, ale mój). Tam będzie tak pachniało jak w największej kwiaciarni, tak zieleniło jak na łąkach Irlandii i tak będzie kolorowo, jak na polach tulipanów w Holandii - a zresztą, tam będzie jeszcze piękniej...ach... dzięki Ci Boże za dary z nieba! tu teraz na ziemi :)

k@rolina

 
 

JEŚLI SIĘ WAM PODOBA KOLEKCJA I CHCECIE JĄ UŻYWAĆ, ŚCIĄGNIJCIE I WYDRUKUJCIE SOBIE DARMOWĄ RODZINNĄ ORGANIZACJE  KLIKAJĄC NA ZDJĘCIA PONIŻEJ I POWYŻEJ.

loopy.png

// english

Uff, I made it :) I designed new march issue of FAMILY ORGANISATION just in time! Well, it is not ideal, as I would prefer to share this with you at least one week before end of month but there is a progress - I am not late. Just a little more trails I will accomplish my goal. Well, the plan was very ambitious this month and I was ready to work on the early publication when sickness came upon us last friday and it took me three times longer than usually to design this issue. In between design I was laying with fever :( But let's stop complaining, as I know you are waiting for the hot and new march calendar with the rest of the collection :) I hope you already know what to do with it? CLICK and DOWNLOAD. Just remember it is only for personal use.

This month I feel very gardeny and springy. I am missing my garden badly. Now, when we are all sick, there is no way I can go to the garden. So I am left with my fever at home, looking at my garden though the window and weeping that sun is shining and I cannot go out to clean it a little bit after winter. In stead, I am laying on the sofa with fever and fighting with my daughter to give her antibiotics - horrible! I cannot wait to go and dig the garden (I mean, when Mr M will dig the garden) and when I will start sow carrots, peas and other vegetables When I will go out and uncover raspberries and prune hedges. Or when Mr M will install slide to the 'dream-come-true garden house" for my Gabi and I will open for her a sandpit for the first time this year :) ow, when, when, when would this be??? Whenever I go to the garden and work there a little bit, I always think about heaven - can you imagine how beautiful it is out there if you compere to the fact how amazing gardens we have down here (well, mine is not that amazing, but it is mine). I am sure, in heaven, it will be smelling like in the biggest flower market, it will be so green like grass in Ireland and it will be so colourful like tulips in Netherlands - well, it will be even better and more beautiful ... ow.... thank You God for gifts from heaven! here on earth :)

k@rolina

 
 

IF YOU LIKE THIS PRINT-OUT COLLECTION AND WANT TO USE IT FOR FREE, DOWNLOAD AND PRINT FAMILY ORGANISATION BY CLICKING ON THE PICTURES BELOW AND ABOVE.