projekt NYLOFT - oświetlenie szynowe ARCHLINES w salonie

projekt-nyloft-archlines-houseloves.jpg

Dzisiaj chcę Wam opisać bardzo ciekawe rozwiązanie na dodatkowe oświetlenie salonu, które zastosowaliśmy w projekcie NYLOFT. Do głównego i często dekoracyjnego oświetlenia zawsze potrzebne jest dodatkowe, bardziej punktowe doświetlenie, podkreślające klimat pomieszczenia i niektóre znajdujące się w nim elementy. Doświetla ono ciemne kąty pokoju albo też daje dodatkowe źródło światła do czytania czy pracy przy stole. Projekt NYLOFT, jak się już domyśliliście, jest bardzo mocno loftowy, łączy jednak w sobie również nowoczesne rozwiązania i proste linie. Dlatego, w przypadku dodatkowego oświetlenia salonu, nasz wybór padł na system magnetyczny oświetlenia LED z serii Archlines od firmy SternLight (link >>>) , który od jakiegoś czasu stosujemy w tego typu projektach. Do tej pory jednak jakoś nie było okazji, aby Wam to pokazać, dlatego tym bardziej się cieszę, że mogę zrobić to teraz. Archlines dostępny jest w salonie wyposażenia wnętrz Mo – więcej niż wnętrza (link >>>) lub w ich sklepie internetowym (link >>>).



OŚWIETLENIE ARCHLINES w PROJEKCIE NYLOFT


Moja siostra, Marta, chciała zastosować w swoim salonie oświetlenie kierunkowe typu SPOT. Tego typu rozwiązanie daje możliwość łatwej zmiany kierunków i aranżacji strumienia światła. System Archlines jest do tego idealny, a dodatkowo nie ogranicza na przyszłość. W magnetyczną listwę można wpinać różne oświetlenie, różne oprawy czy listwy i przy założeniu, że salon mojej siostry będzie jeszcze ewoluował - to idealna koncepcja. ARCHLINES to nic innego jak fantastyczne rozwiązanie, które powoduje, że można samodzielnie przycinać, wydłużać i składać wg swoich potrzeb. To jak klocki, które pięknie złożone ze sobą będą zdobić sufit w domu. Głównym elementem Archlines jest listwa magnetyczna, do której wpina się ręcznie, bez konieczności łączenia kabli, różne oprawy. Wszytko wg własnego pomysłu i wyboru.

W salonie Marty zastosowaliśmy dwie listwy magnetyczne: jedną w przestrzeni między TV a sofą, a drugą za sofą (w tak zwanym ciągu komunikacyjnym). Doświetlają one ścianę ceglaną, ale także dają dodatkowe światło do czytania na fotelu. Pomiędzy nimi znajdują się główne lampy dekoracyjne. W listwę wmontowaliśmy krótkie oświetlenie punktowe, kierunkowe.

Nasza instalacja jest jednym z elementów całej koncepcji oświetlenia tego pomieszczenia, ale może w niektórych aranżacjach odgrywać znacznie większą rolę.



ZOBACZCIE NA FILMIKU jak przebiegał montaż

↓↓↓

 
 

IMG_9425.JPG

ELEMENTY SYSTEMU ARCHLINES

GŁÓWNY PROFIL

Zobaczcie co wchodzi w skład tego systemu. Myślę, że to zdjęcie poniżej wiele wyjaśnia. Bo w systememie ARCHLINES można stworzyć różne aranżacje.

rodzaje profili.jpeg

Jak wspomniałam, głównym elementem ARCHLINES są profile. Od tego zaczynacie budować układ oświetlenia. W zależności od typu Waszego sufitu (sufit podwieszany lub sufit betonowy) wybieracie albo profil wpuszczany w sufit, albo natynkowy. My wybraliśmy ten natynkowy, czyli w całości widoczny, który przykręcamy bezpośrednio do sufitu. W naszym przypadku nawet mamy łatwiej, bo kręcimy lampy bezpośrednio do desek sufitowych, więc nie mamy konieczności walki z wierceniem, kołkami i kurzem z tym związanym. Profile natynkowe występują w dwóch opcjach: wysokiej oraz niskiej, a do tego możemy jeszcze wybrać kolor czarny lub biały.

Jeżeli nie chcecie widzieć całego systemu profili, a tylko same oprawy przypadły Wam do gustu lub po prostu taki był plan projektowy, można ukryć listwy w podwieszanym suficie. Należy zostawić miejsce na montaż listwy - szerokości nie mniejszej niż 70mm. Wtedy dostępne są profile w dwóch opcjach: podtynkowa płytka oraz głęboka.

realizacja 5.jpg

Na tym nie koniec, jeśli chodzi o rozmowę o profilach. Teraz budujecie kształt Waszej instalacji. Możecie ograniczyć się do prostych odcinków (jak u mojej siostry), ale dzięki gotowym profilom do łączenia elementów pod kątem 90 stopni możecie z ARCHLINES zbudować ciekawy układ nie tylko na suficie, ale w miarę potrzeby - również na ścianie.

rodzaje opraw.jpeg
łączenie pod katami.jpg

OPRAWY ARCHLINES

No dobra, jak już zbudowaliście Wasz wymarzony układ profili, to należy dobrać do nich oprawy, bo sam profil świecić nie będzie :)

Jakie elementy możecie zamontować w profil:

elementy 1.jpg

- SPOT, czyli projektory świetlne występujące w dwóch rozmiarach: S oraz L i dwóch wersjach kolorystycznych, takich jak profile. Spoty możecie rozbudować o złoty, wewnętrzny pierścień dekoracyjny lub raster antyolśnieniowy w formie plastra miodu.

złoty pierścień.jpg
rodzaje wypełnień spotów.png
plaster miodu.jpg

- STRIPE, linijka świetlna o długości 565mm; przy zastosowaniu jednego z profili podtynkowych mamy możliwość zlicowania powierzchni oprawy z sufitem.

 
stripe.jpg
 

- DOTS, czyli 5 punktów ustawionych w rzędzie, ale cofniętych w głąb profilu.

 
dots.jpg
 

Ważną sprawą jest to, że nie musimy się ograniczać do jednego typu opraw na naszym układzie profili, ponieważ możemy je dowolnie mieszać i zestawiać tak, aby uzyskać pożądany przez nas efekt.


JAK ZAMONTOWAĆ ARCHLINES

Montaż samych opraw jest banalny i nie wymaga żadnych narzędzi. Jak już pisałam wcześniej, listwy są magnetyczne i oprawy możemy zamontować, po prostu wklikując je w dowolne miejsce na długości profilu. Daje to również sporo możliwości do zmiany aranżacji pomieszczenia w przyszłości; w każdej chwili bez konieczności korzystania z usług elektryka możemy dowolnie przestawiać oprawy lub uzupełnić układ o kolejne.

 

MONTAŻ DO SUFITU

Sam montaż listwy też nie jest trudny. Na jednym jej końcu podpinamy zasilanie doprowadzone kablem z oddzielnego zasilacza LED. Zasilacze LED zazwyczaj ukrywa się w rozdzielnicy elektrycznej lub nad podwieszanym sufitem w miejscach, gdzie mamy zapewniony do nich dostęp (rewizja serwisowa). W naszej realizacji, właśnie w celu zapewnienia dostępu serwisowego do zasilaczy LED - mimo obecności drewnianego sufitu podwieszanego, zdecydowaliśmy się na zastosowanie profili natynkowych, które mocowane na kilka wkrętów, możemy w każdej chwili odkręcić, odsłaniając dostęp do otworów rewizyjnych i samych zasilaczy LED. Zamocowane profile natynkowe zakrywają otwory - i gotowe. Jeśli profili jest kilka, łączymy je ze sobą systemowymi złączkami.

| 1 |

Znajdujecie linię usytuowania profilu na suficie.

| 2 |

Podłączacie transformator i chowacie go.

| 3 |

Nawiercacie miejsce montażu listwy.

Jeśli przedłużacie listwy ze sobą, będą one posiadały takie metalowe przedłużki.

| 4 |

Przykręcacie listwę do sufitu, najlepiej stosując czarne wkręty, aby nie były widoczne

| 5 |

Kable zasilające z transformatora łączycie z elementem, który będzie przewodził prąd po listwie ARCHLINES do wybranych opraw.

IMG_6972.jpg

| 6 |

Wklikujecie oprawę - i gotowe. Może ona być zamocowana na listwie w dowolnym miejscu.

 

ZDALNE STEROWANIE

System oświetleniowy ARCHLINES posiada możliwość sterowania nim za pomocą aplikacji w smartfonie lub tablecie na systemie iOS czy Android (link >>>). Jeśli ktoś z Was ma ochotę na odrobinę inteligentnego domu, to nic straconego. System Archlines występuje w wersji ze sterowaniem bezprzewodowym za pomocą Bluetooth. Możemy podzielić nasze oświetlenie nawet na 4 niezależnie sterowalne grupy oświetleniowe w ramach jednego układu. I tak np. wszystkie oprawy SPOT mogą być w grupie 1, a np. linijki SRIPE - w grupie 2. Każdą z nich możemy niezależnie uruchamiać, wyłączać, rozjaśniać i ściemniać. Dodatkowo, tak jak w pełnych systemach inteligentnych domów, możemy budować sceny na różne okazje w zależności od naszych potrzeb i nie poszukiwać już w ustawieniach, które lampy mają być włączone, które przyciemnione, gdy zasiadamy do wieczornego filmu lub wspólnej kolacji. Również możemy zaprogramować timery, aby oświetlenie automatycznie uruchamiało się o wybranych przez nas porach, lub dołożyć do systemu czujniki ruchu. Takie to cuda są teraz dostępne, więc skoro się już człowiek decyduje na inwestycję życia, to czemu nie dogodzić sobie takimi gadżetami?


Projekt NYLOFT, jak widzicie, powoli dobiega końca. Dużo się teraz dzieje na budowie, bo już za chwilę moja siostra się przeprowadza. Instalujemy nie tylko lampy, ale też oczywiście meble, a to znaczy, że już niedługo dekoracje i budowę będzie można nazwać domem. CUDOWNIE. Wiem, że czekacie na więcej. Ja, ze swej strony, mogę obiecać Wam, że będzie tego jeszcze dużo.

buźka :)