Ile Kosztuje Budowa Domu? #1 Działka

ile-kosztuje-budowa-domu-ile-kosztuje-działka.jpg

Działka to pierwszy element budowy domu. Przed jej kupnem należy rozważyć kilka ważnych kwestii, ale głównie  finansowy aspekt, o którym dzisiaj przeczytacie w tym poście. Ile kosztuje działka pod budowę domu? Jaką dużą działkę trzeba kupić? Czy można kupić działkę na kredyt? To podstawowe pytania, na które znajdziecie odpowiedź poniżej.

 

Jaka powinna być wielkość działki pod budowę domu?

Najprostszą odpowiedzią na to pytanie jest: po 4m z każdej strony od obrysu domu, który na niej stanie, bowiem rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych mówi, że ściana domu, na której znajduje się okno nie może być bliżej jak 4 m od granicy działki. Wyjątkiem są ściany bez okien, które mogą stać w odległości 3m od tej granicy. Można więc przypuszczać, że jeśli Wasz wymarzony dom ma 10m x 10m, to działka nie musi być większa niż 18m x 18m =324m2 :) Nic bardziej mylnego. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy określają dodatkowo jaki % powierzchni może zajmować dom w stosunku do całkowitej wielkości Waszej działki. I tutaj może się okazać, że jest to, np. 30%, co oznacza, że dom o powierzchni zabudowy 100m2  musi stać na działce o wielkości 333m2. Do tego może dojść wymóg linii zabudowy, która, np. z przodu domu może być większa od 4m, co dodatkowo zwiększa całkowitą powierzchnię działki... Takich obostrzeń może być więcej, więc już na samym początku należy dokładnie dowiedzieć się od sprzedającego o warunkach zabudowy oraz zażądać dokumentów z urzędu miasta/gminy.

Inną istotną sprawą jest nasza chęć do uprawiania ogrodu. Jeśli nie mamy zapału do koszenia trawy i wyrywania chwastów, to proponuję kupować małe działki (400-700m2). Miłośnikom ogrodów i rodzinom wielodzietnym radzę jednak nieco poszerzyć horyzonty (1100-1400m2).

 

 

Ile kosztuje działka pod budowę domu?

Nie odkryję chyba Ameryki, jeśli stwierdzę, że to pytanie nie ma odpowiedzi jednoznacznej? Niestety, cena działki zależy przede wszystkim od jej lokalizacji, pięknego widoku lub jego braku, otoczenia, uzbrojenia czy konkurencji. Wiadomo, że działka w dużym mieście jest kilka razy droższa od działki poza jej granicami. Ale zróbmy małe porównanie.

Poniżej zestawienie cen za m2 działki w głównych miastach Polski i ich okolicach wykonane na podstawie dostępnych ofert działek na sprzedaż na marzec 2017 - w portalach sprzedaży nieruchomości. Założenie moje było takie, aby działka uzbrojona była przynajmniej w przyłącze energetyczne i ujęcie wody. 

 
 

Właśnie dlatego my wybudowaliśmy się poza granicami Szczecina, a nawet poza gminą Szczecin. Jest jednak na tyle blisko do miasta, że w 30min samochodem możemy być w jego centrum. 

 

Czy można skredytować kupno działki budowlanej?

Przy budowie domu i chęci uzyskania dogodnego kredytu na jego wybudowanie ważny jest wkład własny. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie działki na własność, czyli kupno działki za gotówkę, aby potem zaciągnąć kredyt hipoteczny na budowę domu. Ale samo kupno działki, to wydatek: średnio ok. 80-150 tyś zł, więc niektórzy na początek decydują się na kredytowanie tylko samej działki. Dlaczego? Ponieważ ceny ziemi rosną dość szybko i może okazać się, że zanim nazbieramy gotówkę na wymarzoną działkę, jej cena wzrośnie dwu lub trzykrotnie albo, co gorsza - już będzie niedostępna. Obecnie jest bardzo duże zainteresowanie kupnem i sprzedażą ziemi. Dlatego najlepsze lokalizacje znikają jak świeże bułeczki. I może kredytowanie działki to nie jest idealne rozwiązanie, ale jeśli ktoś patrzy długoterminowo na inwestycję w działkę, może się to opłacać. 

Kredytu na działkę udzieli prawie każdy bank, ale warunki i zabezpieczenia tegoż mogą być baaardzo różne. Jeden bank może wziąć pod zabezpieczenie samą działkę, inny będzie wymagać alternatywnej nieruchomości (np. naszego mieszkania), a jeszcze inny - wykazania zdolności kredytowej powyżej określonej kwoty. 

Nie namawiam nikogo na kredytowanie działek, po prostu opisuję możliwości. Jeśli myślicie, że nigdy się nie wybudujecie, bo zbieracie oszczędności na działkę, a one ciągle drożeją, może to jest rozwiązanie dla Was. Ryzyko, że na tym stracicie jest naprawdę małe, ponieważ ceny ziemi rosną i nawet jeśli będziecie zmuszeni sprzedać ją przed spłatą kredytu, jest małe prawdopodobieństwo, że to się nie opłaci. 

Najlepiej oczywiście zainwestować w działkę w całości, posiadając własne fundusze. Wtedy nie dopłacamy do interesu. 

 

 

 

Nasza działka

My zdecydowaliśmy się na kupno dosyć dużej działki. Można by rzecz, że jest ona za duża (patrz zdjęcia w publikowanych postach). Obecnie, kiedy na nią patrzę, to wygląda ona jak lądowisko dla helikopterów lub boisko piłki nożnej. Jednak posiadałam w poprzednim domu działkę o połowę mniejszą (800m2) i było to dla nas zdecydowanie za mało. Myślę, że idealna byłaby działka wielkości 1200-1300m2. Jednak tu, gdzie chcieliśmy mieszkać, nie było takich na sprzedaż i zmuszeni byliśmy do kupna nieco większej. 

Nasza działka posiadała przyłącza do wszystkich mediów: woda, kanaliza, prąd i gaz. Dlatego jej cena była dość wysoka jak na naszą okolicę. Jednak fakt, że nie będziemy musieli o tym wszystkim myśleć i za to dodatkowo płacić - zrekompensował nam to. Ważne było też jej usytuowanie względem kierunków świata. Jak dla mnie dość korzystnie - wychodzi frontem na wschód, a tarasem na zachód. Ale oczywiście to kwestia gustu. 

Dom stoi dokładnie 10m od przedniej granicy działki, dzięki czemu podjazd jest wygodny, szeroki i długi, a co za tym idzie - pomieści kilka aut w razie nalotu rodzinnego. Nie baliśmy się wsunąć domu w głąb działki, wiedząc, że za nim jest jeszcze wcale nie mało miejsca na ogród.

 

Oczywiście kupno działki to nie tylko kwestia ceny, ale posty z serii "Ile kosztuje budowa domu?" (link do wszystkich postów >>>) będą głównie mówiły o finansowych aspektach, więc i ten temat rozpatruję tylko w tym świetle.

 

buźka