I Stop Writing in English (For Now)

// english

(czytaj po polsku poniżej)

 

i am so, so, so, sorry to announce that i am forced to STOP WRITING my blog post IN ENGLISH for now.
believe me, this was a very hard decision for me and i know it will be a shocker for you. i hope you could understand me and forgive me. i have been dwelling on this for months... the reason is simple: time consumption. i simply have too much going on to be able spend double time writing posts (in polish and english). 
but i want to tell you that whenever possible i will write at least a short story of what i am talking about in english - look for it at the bottom of each post. and please ask questions in the comments if you want to know more about anything i will be writing in polish.

also i will be publishing FAMILY ORGANISATION still in both languages, so you want miss on that one :) 

i love you guys, i know you are there, i know you like to read my blog - so i will not forget about you... i am hoping to come back to bilingual writing sooner than i expect... one day for sure.

// polski


niestety mam dzisiaj przykrą wiadomość dla osób czytających mojego bloga po angielsku, ponieważ muszę na razie zaprzestać tłumaczenia postów i będę pisać tylko po polsku. was kochani to nie dotyczy, ale wiele osób z zagranicy pewnie będzie niezadowolona.  jest mi bardzo smutno, że muszę tak zrobić, ale powód jest banalny: brak czasu. mam nadzieję, że mnie czytelnicy zrozumieją, ponieważ w tej chwili po prostu mnie nie stać na pisanie każdego posta w podwójnym czasie... myślę, że prędzej niż mi się wydaje, wrócę do pisania w dwu językach... ale na razie będzie tylko polski.


UWAGA BŁĄD  // ERROR

jeśli używasz przeglądarki internet explorer - możesz nie widzieć systemu komentowania poniżej. pracuję nad naprawą tego błędu na moim blogu, ale w między czasie jeśli chcesz skomentować użyj po prostu innej przeglądarki: chrome, firefox lub safari.

//

if you are using internet explorer you may not be able to see commenting system below. i am working on fixing that error on my blog but in the meantime please use alternative browser: chrome, firefox or safari.

LIFESTYLEk@rolina